Strona z podwyższonym kontrastem
A A A

Zaproszenia na Dzień Rodziny

PM - 21.05.2018 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

DZIEŃ ZIEMI

PM - 21.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Niech się lasy zielenią,

niech śmieci zniknie ślad.

Posprzątajmy ziemię,

posprzątajmy świat.”

22 kwietnia 2018r przypadał Dzień Ziemi. Zobaczcie w jaki sposób nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego dnia, którego celem było kształtowanie postaw proekologicznych.

Zapraszam do FOTO.


Z WIZYTĄ W SZKÓŁCE ROŚLIN OZDOBNYCH

PM - 21.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Strojna w zieleń poprzez ziemię idzie wiosna.

Cała w kwiatach, w śpiewie ptaków, w blasku słońca .

Strojna w zieleń poprzez ziemię idzie wiosna.

Cała w kwiatach, w śpiewie ptaków, w blasku słońca.”

20 kwietnia 2018r. wybraliśmy się do Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w miejscowości Lichnowo. Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Jaroniewskiego właściciela szkółki, mogliśmy obcować z przyrodą i poznać czynności związane z pracą w szkółce.

Wędrując alejkami Pan Grzegorz opowiadał nam o różnych gatunkach drzew i krzewów, znajdujących się na plantacji. Przedszkolaki mogły zobaczyć także małe sadzonki, z których kiedyś wyrosną piękne drzewa i krzewy. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces wzrostu różnych roślin, jak należy je prawidłowo posadzić, przesadzać, przechowywać i pielęgnować.

Na pamiątkę pobytu w szkółce przedszkolaki otrzymały sadzonki tui , które własnoręcznie posadziły do doniczek. Było to dla nich nowe doświadczenie, dlatego każdy starał się wykonać swoją pracę jak najdokładniej. To były ciekawe zajęcia w plenerze, a zdobyte wiadomości niewątpliwie się wszystkim przydadzą.

Serdecznie dziękujemy panu Grzegorzowi za poświęcony czas, oraz za upominki w postaci sadzonek, które zapewne będą stanowiły element dekoracyjny ogrodów.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


DZIEŃ CHOMIKA

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma

A ja w domu mam chomika, kota, rybki, oraz psa.”

W połowie kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. My w tym roku obchodziliśmy go po raz pierwszy. Dzięki uprzejmości naszego przedszkolaka Kuby Lewandowskiego i jego mamy Alicji mogliśmy gościć tego pupila.

Podczas zajęć dzieci mogły w ramach bezpośredniej obserwacji zapoznać się z wyglądem chomika, sposobem jego karmienia i dbania o niego. Dzieciom najbardziej podobały się popisy małego akrobaty w kręcącej się karuzeli, oraz karmienie i próby złapania małego spryciarza.

Celem zajęcia było wyrabianie opiekuńczego stosunku do zwierząt

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


DZIEŃ CZEKOLADY

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Różne są cukierki, dropsy, karmelki,

kolorowe żelki, każdy by jadł.

Lecz ja daję słowo, ręczę za to głową,

że wśród nich królową czekolada jest!”

Któż z nas nie lubi czekolady???

We czwartek 12 kwietnia 2018r. nasze Przedszkole przyłączyło się do tych wszystkich, którzy obchodzili Światowy Dzień Czekolady. Obchodziliśmy go po raz pierwszy.

Dzieci miały okazję poznać krótką historię czekolady, zostały zapoznane z procesem jej produkcji, jednak najważniejszą chwilą tego dnia była degustację różnych rodzajów czekolady i pochodnych produktów. Dzieci mogły liczyć na mnóstwo słodkich atrakcji. Największą atrakcją były "wariacje czekoladowe fondue” z owocami i nie tylko- to strzał w dziesiątkę. Sama pychotka mniam mniam...

To był naprawdę słodki dzień. Zapraszam na FOTO.


Z WIZYTĄ W GOSPODARSTWIE ROLNYM

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„W oborze mieszka krowa

jej domek właśnie tu.

Ja mówię jej: „Dzień dobry”

na ona: „Mu, mu, mu".”

13 kwietnia 2018r. w ramach realizowanych tematów związanych z poznawaniem zwierząt gospodarskich, udaliśmy się z wizytą do pobliskiego gospodarstwa rolnego Pana Piotra Mizernego znajdującego się w Nowym Czarkowie.

Dzięki uprzejmości Pana Mizernego mogliśmy zwiedzić jego gospodarstwo i dowiedzieć się wielu interesujących faktów dotyczących hodowli bydła.

Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem obserwowały mieszkańców obory. Z ogromną radością karmiły młode cielaki mlekiem pod czujnym okiem pana Mizernego. Po takiej praktycznej lekcji żaden przedszkolak nie powinien mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: „Jakie korzyści przynoszą nam zwierzęta gospodarskie.

Na koniec spotkania chłopców czekała super niespodzianka - możliwość siedzenia za kierownicą traktora Fendt 936.

Panu Piotrowi serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, oprowadzenie po swoim gospodarstwie i serdeczne przyjęcie.

Zapraszamy do obejrzenia FOTO.


Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy - PP Patrzyków

PM - 29.03.2018 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Pisanki, pisanki, jajko malowane,

nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.”

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych zgodnie z tradycją nasze przedszkolaki malowały jajka, by później umieścić je w wielkanocnym koszyczku. Zobaczcie proszę co posłużyło im jako główny element niezbędny do twórczej pracy.

Zapraszamy do obejrzenia FOTO.


PIECZEMY BABKĘ WIELKANOCNĄ

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Jutro będzie Wielkanoc,

babki w piec już wsadzone,

gotują się kiełbasy

i mieć będziemy święcone!

Najpierw obrus bielutki

mama na stół położy

Wśród zieleni trawy

na nim stanie pośrodku

ten baranek Boży.”

M.Konopnicka

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. My również pozwoliliśmy sobie na mały przedsmak wielkanocnej tradycji poprzez przygotowanie babki. Jej zrobienie nie jest wielka sztuką, a do mieszania składników chętnych było bez liku. Trochę mąki , trochę cukru, jajek , margaryny, proszek do pieczenia i mamy pierwsze wypieki świąteczne. Nikogo nie trzeba było zachęcać do pracy, każdy miał swój udział. Zapach świątecznej babki roznosił się po przedszkolu. Nic tak nie smakuje jak ciasto, w którego pieczeniu brało się aktywny udział!

A tak wyglądały przygotowania i degustacja FOTO.

Pieczenie babki okazało się wspaniałym kulinarnym przedświątecznym przedsięwzięciem. Babka wszystkim bardzo smakowała, była tak pyszna, że znikała w mgnieniu oka, a dzieci były dumne, że same mogły ją przygotować.


ŚNIADANIE WIELKANOCNE

PM - 29.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Wielkanoc! Wielkanoc!

Wielka radość w sercu,

gdy stąpasz po świecie-

kwitnącym kobiercu.

Na stole pisanki

Pięknie malowane

Wśród zieleni trawy

Cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,

ciasta i wędliny…

WIELKANOC- i wielkie

spotkanie rodziny!”

27 marca 2018 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na śniadaniu oprócz przedszkolaków był również Ks. Patryk Sękowski. Tego dnia dzieci w odświętnych strojach zasiadły do pięknie nakrytego stołu, który uginał się od świątecznych przysmaków. Zanim jednak dzieci przystąpiły do śniadania, ks. Patryk pobłogosławił pokarmy znajdujące się na stole i złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Na stole znaleźć można było tradycyjne potrawy wielkanocne: jajko, szynkę, białą kiełbasę, chleb i "babę wielkanocną". Śniadanie wielkanocne miało na celu wprowadzenie dzieci w nastrój Świąt Wielkanocnych, oraz pogłębienie wiedzy dzieci na temat tradycji wielkanocnych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WYGRANA W KONKURSIE NA WYKONANIE PALMY ORGANIZOWANYM PRZEZ CENTRUM KULTURY I SZTUKI W KONINIE, ORAZ KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Sztuka stanowi zapis dorobku kulturowego cywilizacji i aby móc mówić o sztuce,

musi zaistnieć intencja/wola stworzenia(…)”

Niezmiernie miło jest poinformować, że nasze przedszkolaki zdobyły nagrodę w konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej organizowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, oraz Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie. Po raz kolejny cieszymy się z wygranej.

Celem konkursu było podtrzymanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, oraz rozwijanie wrażliwości i doskonalenie umiejętności plastycznych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


ZIMĘ ŻEGNAMY ,WIOSNĘ WITAMY

PM - 09.05.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy bo Zimę żegnamy."

21 marca 2018r.przedszkolaki zgodnie z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy marzannę symbolizującą odchodzącą zimę.

Dzieci zebrane wokół słomianej panny donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę paląc „Pannę Marzannę”

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z tradycyjnym sposobem wykonania kukły, symboliką obrzędu ,oraz wyjaśnienie znaczenie słowa marzanna.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

PM - 29.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W marcu 2018 r. dzieci wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w przedszkolnych warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali kartki wielkanocne. Wszystkie wykonane prace wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło 18 marca 2017r. podczas uroczystości ,,Kramskie Wybijanie Żuru”.

W gronie zwycięzców znalazła się Amelia Mruk.

Serdecznie gratulujemy wygranej.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WARSZATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 29.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

8 marca 2018 roku odbyły się kolejne warsztaty plastyczne, tym razem pod hasłem ,,Kartka wielkanocna”. Obecni na warsztatach rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wykonywali kartki wielkanocne. Wykonane prace jak zawsze były piękne i pomysłowe. Wszystkie prace wzięły udział w konkursie organizowany przez GOK w Kramsku. Celem warsztatów było propagowanie tradycji związanych z Wielkanocą oraz rozwój twórczości plastycznej.

Bardzo serdecznie dziękuję za udział w warsztatach.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

PM - 29.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.

I pierwszy promień bliskiej wiosny.

Dzień bez kłopotów i bez trosk.

Dużo radości.

Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,

W domu, w przedszkolu, na wycieczce.

Każdego dnia dobry uczynek -

To jest od chłopców upominek.”

8 marca  to wyjątkowy dzień w roku. Tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie kobiety; te małe i te duże. W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom i ciociom. Chłopcy zaśpiewali także tradycyjne sto lat, a następnie wręczyli wszystkim dziewczynkom upominki oraz kwiatki. Chłopcy dostarczyli wielu radości wszystkim kobietkom i sprawili ,że uśmiech nie znikał z ich twarzy przez cały dzień. Wszystkie ciocie i dziewczynki dziękują chłopcom za życzenia, kwiaty i upominki. Tego dnia także chłopcy otrzymali drobne upominki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, oraz wszystkim rodzicom, którzy swoim otwartym sercem sprawili , że ten dzień był wyjątkowy dla każdej z nas. Święto Kobiet, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych oraz tradycji składania życzeń.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Zaproszenie na Warsztaty Plastyczne

PM - 06.03.2018 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

SIEJEMY PIERWSZE WARZYWA

PM - 29.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Nasiona czekają na wiosnę

w wilgotnej ziemi.

Marszczą się i pęcznieją

gdy czują ciepło promieni.

Grube lub cienkie nitki

to z nasion rosną korzenie,

piją wciąż dużo wody

jakby miały pragnienie.

Ruszając grudkami ziemi

w górę się mocno przebija

łodyga giętka i mocna,

rośliny łabędzia szyja.”

W ostatnim tygodniu lutego rozmawialiśmy w przedszkolu o różnych możliwościach hodowania roślin. Z tej okazji dzieci wysiewały pierwsze warzywa do doniczek i wspólnie w sali stworzyliśmy ,,mini ogródek". W kolejnych dniach podlewaliśmy nasze rośliny i obserwowaliśmy jak kiełkują i jak się rozwijają.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ PIZZY

PM - 12.02.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Słoneczną Italią się zachwycamy,

I ochotę na pizzę dziś mamy,

Gorąca i pikantna – cieszy podniebienie,

Możesz ją mieć dziś na zamówienie.”

W związku z obchodzonym na całym świecie 9 lutego MIĘDZYNARODOWYM DNIEM PIZZY my również postanowiliśmy włączyć się w obchody tego wydarzenia poprzez własnoręczne przygotowanie pizzy.

Każde dziecko było zaangażowane w pracę. Wiele radości i jeszcze więcej satysfakcji dało dzieciom przygotowanie tego przysmaku. Zobaczcie zresztą sami jak wyglądała działalność praktyczna małych kucharzy zapraszam do FOTO.

Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z procesem powstawania pizzy, oraz utrwalenie umiejętności kulinarnych z zachowaniem zasady bezpiecznego w trakcie pracy.


TŁUSTY CZWARTEK

PM - 08.02.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Ramtadrata! Ramtadrata!

Jestem babcia Honorata.

Oj, smażą moje rączki

najlepsze na świecie pączki!

No, a już faworki,

To tylko u babci Honorki.”

Tłusty Czwartek w tym roku przypadał 8 lutego. W ten dzień zwyczajowo wszyscy objadamy się pączkami i faworkami

Zgodnie z tradycją kultywowaną również w naszym przedszkolu nie obyło się bez degustacji tych pyszności. Dzień ten był okazją do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych zwyczajów.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację „Tłustego Czwartku” Pani Małgorzacie Jaworskiej- mamie Julii i Pani Annie Szymczak- mamie Nadii, oraz Annie Łysiak – babci Kuby za podarowanie przepysznych paczków.

Zapraszam do foto.


UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJII DNIA BABCI I DZIADKA

PM - 12.03.2018. Tekst: K. Górczewska, K. Kupsik, foto Renata Kaczmarek, Andrzej Michalak.

Zaczynamy

„Moja babcia i mój dziadek to wspaniali są dziadkowie,

dziadek mnóstwo zna zagadek babcia bajkę nam opowie.”

W minioną sobotę w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie odbyła się uroczystość dedykowana wszystkim Babciom i Dziadkom naszych przedszkolaków.

Uroczystość tę można zaliczyć do jednej z większych gdyż jest ona okazją do spotkań w rodzinnym gronie .

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pani Basia Dutkowiak- dyrektor placówki, która na ręce dziadków przekazała życzenia, oraz gminny fotograf Pan Andrzej Michalak.

Przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się programem artystycznym dedykowanym w całości swoim ukochanym Dziadkom. Nie zabrakło również upominków , oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców.

Fotorelacje z uroczystości można zobaczyć na stronie Gminy Kramsk, oraz TUTAJ.


Dzień Babci i Dziadka

PM - 07.02.2018 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

BAL KARNAWAŁOWY

PM - 22.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Czapki! Maski! Chodźcie z nami!

Karnawał zaprasza nas!

Pewnie dziś tu zobaczymy

Przebrany cały las!

- Las? – to mała pestka!

Bajki pójdą w ruch!

Żeby tylko nie wyskoczył, jakiś biały duch!

- Uwaga! Wchodzi lis!

Za nim lew i kilka kurek…

A na końcu babcia

I Czerwony Kapturek.

Muzyka już gra….

Balony dzieci dmuchają,

Serpentyny się plączą

I do tańca zapraszają.”

6 lutego 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Każdego roku bal karnawałowy jest dniem niezwykłym i długo wyczekiwanym przez przedszkolaków. Tego dnia każdy przyszedł do przedszkola ubrany w piękny i kolorowy strój. Spotkać można było biedronkę, pszczółkę, kotka, króliczka, a nawet nietoperza i księżniczkę Elsę. Byli także Spideramani, piraci, Zorro a nawet Ninja. Na bal przyszły także zaproszone przez nas dzieci z grupy 3-4 latków oraz zerówki wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej w Patrzykowie. Dzieci bawiły się świetnie. Na sali podczas tańców i zabawy było bardzo radośnie i kolorowo, a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.

Po tańcach i zabawie na najmłodszych czekały słodkości przygotowane przez rodziców naszych przedszkolaków, za co serdecznie dziękujemy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WIZYTA W NADLEŚNICTWIE KONIN

PM - 08.02.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Uczymy miłości do przyrody,

uczymy spostrzegać jej piękno,

cieszyć się nim, podziwiać je

i przestrzegamy dzieci,

by tego piękna nie niszczyły.”

H. Zdzitowiecka

11 stycznia 2018r.nasze przedszkolaki złożyły wizytę w Konińskim Nadleśnictwie. Wizyta była ściśle związana z realizowanym tematem o niesieniu pomocy zwierzętom i ptakom w okresie zimy.

Wspaniałą lekcję przyrody zafundowałam nam Pan leśnik Grzegorz Bąk. To z nim przemierzaliśmy ścieżkę edukacyjną znajdującą się na terenie Nadlesnictwa. Pan Grzegorz przedstawił dzieciom różnice między leśnikiem a leśniczym, opowiedział nam wiele ciekawostek na temat lasu i jego mieszkańców. Przedszkolaki miały także niecodzienną okazję podziwiać eksponaty zwierząt, wziąć udział w zagadkach przyrodniczych, mogły posłuchać odgłosów wielu zwierząt i ptaków.

Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowiadania Pana Leśnika co jeszcze bardziej zachęciło ich do „walki o nagrody”.

Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały w prezencie ołówki, kulki pokarmowe dla ptaków, a placówka zestaw książek i kolorowanek ze zwierzętami leśnymi, oraz drewniane układanki.

Z całą pewnością informacje, które wypłynęły z ust pana Grzegorza na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków.

Z tego miejsca jeszcze raz serdeczne podziękowania kieruję na ręce Pana Grzegorza za cenną „ lekcję przyrody” życząc dalszych sukcesów zawodowych .

Spotkanie to miało na celu propagowanie proekologicznych zachowań, oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Świąteczne Życzenia - PP Patrzyków

PM - 20.12.2017 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA ŚWIĄTECZNĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

PM - 22.03.2018. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

1 grudnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne podczas których rodzice wspólnie z dziećmi wykonywali świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe. Wszystkie wykonane prace wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło podczas Koncertu Świątecznego, który odbył sie 17 grudnia 2017 roku w sali Domu Pracy Twórczej w Kramsku. W gronie zwycięzców znalazły się: Ania Kaczmarek i Martyna Polewska . Serdecznie gratulujemy i jesteśmy ogromnie dumni.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Fotorelację z tej uroczystości można zobaczyć na stronie: gokramsk.pl


UROCZYSTOŚĆ BOŻONARODZENIOWA

PM - 11.01.2018. Tekst: K. Górczewska, K. Kupsik. Foto: R. Kaczmarek.

Zaczynamy

„Przybieżeli do Betlejem pasterze

Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.

Chwała na wysokości, chwała na wysokości,

A pokój na ziemi.”

Uroczystość Bożonarodzeniowa to jedno z najważniejszych spotkań wpisane do kalendarza uroczystości przedszkolnych organizowanych w ciągu roku, która integruje dom rodzinny i przedszkole.

14 grudnia 2017r. w sali przedszkolnej wśród najbliższych i zaproszonych gości przedszkolaki zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale i wspaniale recytowali przygotowane wierszyki o tematyce świątecznej, śpiewając przy tym kolędy i pastorałki. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, wywarło duże wrażenie i poruszenie wśród rodziców. Dzięki takim spotkaniom dzieci mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych, oraz nabrać odwagi i śmiałości podczas występów przed publicznością, a przede wszystkim sprawić wielką radość swoim najbliższym.

Na zakończenie zgromadzeni goście, rodzice, personel, oraz dzieci wysłuchali świątecznych życzeń od Pani Dyrektor Basi Dutkowiak, sekretarz Gminy Pani Marii Kordyl, oraz księdza Patryka Sękowskiego i w świątecznych nastrojach zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Jak co roku nie zabrakło, tak bardzo wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który przyniósł dla wszystkich wspaniałe prezenty.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Otwórz film.

Zaproszenie na Uroczystość Bożonarodzeniową

PM - 07.12.2017 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

MIKOŁAJKI

PM - 14.12.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Na czubku choinki gwiazda złota

Niech zabłyśnie piękna, duża!

By Święty Mikołaj idąc

Zobaczył ją aż z podwórka

Zaświecimy lampek tuzin

Niech choinka pięknie świeci

Niech święty Mikołaj widzi

Że czekają grzeczne dzieci.”

6 grudnia przypadają Mikołajki. Tego dnia do naszego przedszkola przybył Święty Mikołaj. Każdy wyczekiwał na niego już od samego rana. Gdy zapukał do drzwi i pojawił się w progu przedszkola na twarzach dzieci pojawił się uśmiech.

Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci oraz ciocie wspaniałymi prezentami. Niektórzy by dostać prezent musieli zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk. Ponadto Mikołaj zostawił w bucie każdego dziecka słodki upominek.

Bardzo serdecznie dziękujemy Mikołajowi oraz Radzie Rodziców za wszystkie otrzymane prezenty.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WARSZTATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 14.12.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

1 grudnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami pod hasłem: ,,Świąteczna ozdoba bożonarodzeniowa”, w których uczestniczyli zarówno dzieci jak i rodzice. Warsztaty z rodzicami to jedna z ważniejszych form współpracy z rodzicami. Dzięki takiej formie współpracy łatwiej nawiązać serdeczne i przyjazne relacje z rodzicami przedszkolaków. Ponadto rodzice mogą zaobserwować swoje dziecko na tle grupy rówieśniczej i poznać warsztat pracy nauczyciela.

Wykonane podczas warsztatów prace były piękne i bardzo pomysłowe. Wszystkie ozdoby wezmą udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Bardzo serdecznie dziękuję rodzicom na udział w warsztatach i za poświęcony czas.

Celem warsztatów było wspólne przygotowanie świątecznych ozdób bożonarodzeniowych, rozbudzanie zainteresowań plastycznych oraz kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Warsztaty plastycze "Śwąteczna Ozdoba Bożonarodzeniowa"

PM - 27.11.2017 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

ANDRZEJKI

PM - 11.01.2018. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,

Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam

Już się pchają na firanki, cienie – czarne wycinanki.(...)”

D.Gellner

Koniec listopada to czas Andrzejek- ludowego zwyczaju, tradycji która miała otwierać drzwi do nieznanej przyszłości.

Dzień ten stanowił dla przedszkolaków świetną okazję na wesołą zabawę przy wróżbach, tańcach i muzyce. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

Za umilenie andrzejkowego spotkania dzieciom słodkościami, dziękuję Rodzicom.

Zapraszam do FOTO.


POLICJANT W PRZEDSZKOLU

PM - 14.12.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Czerwone światło: Stój!

Zielone światło: Idź!

Na żółtym świetle zawsze czekaj,

tak już musi być.”

29 listopada gościliśmy w przedszkolu Pana Policjanta Marcina Bednarka, który przybył do naszego przedszkola w odpowiedzi na nasze zaproszenie. Pan Policjant rozmawiał z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze. Przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, znaki oraz zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Policjant przypomniał o konieczności noszenia odblasków. Pan Marcin opowiedział także przedszkolakom o swojej pracy.

Dodatkową atrakcją podczas tego spotkania była możliwość obejrzenia czapki policyjnej, kajdanek i odznaki. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało od Pana Policjanta odblask.

Dziękujemy bardzo serdecznie za przyjęcie naszego zaproszenia.

Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Zapraszam do FOTO.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

PM - 05.12.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,

żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.

Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,

żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez, i wytarcia łez.”

Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym, lub dużym przyjacielem - Misiem, który towarzyszył im przez cały czas zabawy.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały różne bajkowe Misie, brały udział w zabawach plastycznych, oraz bawiły się przy piosenkach, gdzie w roli głównej występował Miś.

Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, quizy. Dzieci obejrzały bajkę o Misiu Uszatku, oraz inscenizację teatralną o tematyce przyrodniczej „Niedźwiedź - mój przyjaciel miś”, w której miś opowiedział dzieciom o sobie, rozmawiał i żartował, a także zadawał dużo misiowych pytań. Okazało się, że nawet misiowe zagadki nie były dla dzieci trudne. Po konkursach przedszkolaki wspólnie bawiły się i tańczyły w dyskotece „Pluszowego Misia”. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć w „Krainie Misia Uszatka”. Dla wszystkich zaproszonych nie zabrakło także „małego co nieco”.

Serdecznie dziękujemy Pani Kasi i Pani Milenie za zaproszenie.

Zapraszam do FOTO.


SMACZNIE, ZDROWO, ZABAWNIE I KOLOROWO– jajeczne myszki

PM - 29.11.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Szczypior i rzodkiewka,

świeża marchewka

na naszym stole króluje.

Seler i kalafior, szpinak, brukselka w garnuszku się gotuje.

Bo my chcemy jeść warzywa, bo my chcemy zdrowo żyć bo w warzywach witaminy bo w

warzywach siła tkwi.”

Kto powiedział, że przy jedzeniu nie można się bawić? Dlaczego posiłek ma być tylko smaczny i zdrowy, a nie może być przy okazji zabawny i kolorowy?

„Jajeczne myszki” to przykład na urozmaicenie codziennej rutyny w naszych posiłkach i pokazanie, że wystarczy połączyć w ciekawy sposób kilka podstawowych produktów żywnościowych, by na talerzu powstało smaczne i zdrowe, zabawne i kolorowe „jedzonko”; a wtedy nikogo już nie trzeba namawiać do zjedzenia posiłku.

Dzięki takim zajęciom, które zostały zrealizowane 23 listopada 2017r przedszkolaki mogły spróbować własnoręcznie wykonanych przekąsek , oraz potrafiły wskazać produkty, które są odżywcze i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie utrwaliły właściwe nawyki żywieniowe.

Zapraszam do FOTO.


WIZYTA U STOMATOLOGA

PM - 05.12.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda.

Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty,

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.”

W ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych 23.11.2017 r. odwiedziliśmy gabinet stomatologiczny mieszczący się w Przychodni na Dębiczu . Pani Arleta Łechtańska- higienistka stomatologiczna przyjęła nas bardzo serdecznie.

W przystępny dla dzieci i ciekawy sposób opowiedziała o pracy stomatologa. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Pani Arleta przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego szczotkowania zębów na zestawie tzw. „dużej szczęki”, opowiedziała jak należy dbać o higienę jamy ustnej Kolejną atrakcją była „przejażdżka” w górę i w dół fotelem dentystycznym , a śmiałkowie mogli skontrolowała swoje małe uzębienie. Na zakończenie spotkania pani Arleta wręczyła dla każdego dziecka kolorowe długopisy.

Dzieci były bardzo zafascynowane wizytą w gabinecie. Mam nadzieję, że pozbyły się lęku przed dentystą i będą systematycznie odwiedzały gabinet w ramach wizyt kontrolnych.

Celem spotkania było przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, kształtowanie nawyków prozdrowotnych, oraz uświadomienie dzieciom konieczności dbania o higienę jamy ustnej .Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Zapraszam do FOTO.


ZDROWE KANAPKI

PM - 23.11.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Zrobię dzisiaj sam kanapki

Smaczne, kolorowe.

Podam mamie na śniadanie, potem tacie zrobię.

Już na kromce serek leży

I rzodkiewka słodka,

Jeszcze szynki dwa plasterki,

Dam też pomidorka.

Takie pyszne te kanapki!

Że aż cieknie ślinka.

Każda zdrowa, kolorowa.

Cieszy się rodzinka.”

W trzecim tygodniu listopada realizowaliśmy w przedszkolu temat zdrowia.

Podczas zajęć rozmawialiśmy o sposobach dbałości o higienę oraz o zdrowej żywności. Wspólnie przypomnieliśmy sobie co powinniśmy jeść aby być zdrowym, oraz jak ważne dla naszego zdrowia jest zdrowe odżywianie.

Z tej okazji w poniedziałek (20.11.2017r.), już po raz kolejny dzieci wykonywały w przedszkolu kanapki. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem samodzielnie lub z niewielką pomocą cioć przygotowywały kanapki.

Wykonane kanapki wyglądały bardzo smakowicie i zawierały dużo witamin, dlatego też każdy w wielkim apetytem zajadał przygotowane przez siebie kanapki, w końcu najlepiej smakują te własnoręcznie zrobione:)

Podczas robienia kanapek dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały swoją kreatywność oraz dbałość o higienę.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


AKCJA "ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA"

PM - 23.11.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Papierosom mówię nie,

bo me zdrowie cenne jest.

Zamiast dymka, już od rana,

jem jabłuszko i banana.

Bo owoce samo zdrowie,

każde dziecko Ci to powie.

A papieros moja droga,

doprowadzi do nałogu,

który zniszczy twoje zdrowie,

nie pożyjesz długo sobie.

Więc zapomnij o paleniu

i tak powiedz tez każdemu.”

16 listopada 2017r. przypadła w tym roku ogólnopolska akcja ,,Światowy Dzień Rzucania Palenia”. My realizowaliśmy akcję dzień wcześniej, tj. 15 listopada.

Akcja jest realizowana przy współpracy z Powiatową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną w Koninie.

Przedszkolaki poznały znak mówiący o zakazie palenia. Podczas zabaw dydaktycznych dzieci dowiadywały się jakie szkody wyrządzają papierosy w organizmie człowieka palącego. Chętnie wypowiadały się na temat tego jak czują się osoby, które przebywają w towarzystwie osób palących.

W trakcie zajęć przypomnieliśmy sobie czym jest bierne palenie i jak bardzo jest ono szkodliwe. Przedszkolaki dowiedziały się także jak należy się zachować w sytuacji gdy inni ludzie przy nich palą.

W ramach akcji każdy przedszkolak wykonał znak ,,Zakaz palenia papierosów". Na zakończenie, dzieci wspólnie wykonały plakat mówiący o tym jak się czują, gdy inni przy nich palą.

Wszystkie wykonane tego dnia prace zostały umieszczone na gazetce na korytarzu, a jej adresatami byli rodzice i opiekunowie naszych dzieci. Wykonane prace miały zachęcić palaczy do zerwania z tym szkodliwym nałogiem. Na tablicy umieszczono również informacje dotyczące wpływu palenia tytoniu na zdrowie.

Celem przeprowadzonych zajęć było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród przedszkolaków oraz uświadomienie dzieci o szkodliwości dymu papierosowego. W ramach akcji dzieci częstowały rodziców przygotowanymi ulotkami.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WIZYTA PANI LISTONOSZ

PM - 29.11.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

„Wie i chłopiec i dziewczynka,

w każdym domu taka skrzynka.

W skrzynce – listy, kartki, paczki,

a na tych przesyłkach znaczki.”

W związku z przypadającym 18 października Dniem Poczty i Dniem Pocztowca gościliśmy w przedszkolu Panią listonosz Bernadettę Zorychtę.

Pani listonosz opowiedziała o swojej pracy, zaprezentowała kartki pocztowe, znaczki, listy, oraz druki pocztowe. W bardzo ciekawy i przystępny dla dzieci sposób przedstawiła etapy wędrówki listu i opowiedziała o swojej pracy.

Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od Pani Bernadetty kartkę pocztową i słodki upominek – dziękujemy bardzo serdecznie za przyjęcie zaproszenia.

Spotkanie miało na celu uświadomić dzieciom społeczne znaczenie zawodu listonosza.

listonosz


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2017r.

PM - 27.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Rzekę pięknych kwiatów znamy, tulipanów, róż i bzów.

Dla nauczycieli mamy, najpiękniejszy bukiet słów.”

W imieniu całego personelu Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie składam serdeczne podziękowania dla Was kochane dzieci, oraz dla Was Szanowni Rodzice za piękne życzenia i kwiaty.

Serdecznie Wam dziękujemy- cóż pisać gdy słów brak - zobaczcie sami.


Otwórz film.

DZIEŃ CHŁOPCA

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy wrzesień kończy się,

od najmłodszego aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Chłopaka.”

30 września przypada Dzień Chłopca. Także i w naszym przedszkolu pamiętano o tym święcie.

Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły prezenty. Chłopcy otrzymali zestaw małego majsterkowicza, puzzle oraz dźwig.

Pamiętano także o dziewczynkach, które również otrzymały upominki.

Tego dnia na dzieci czekał słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, a szczególnie Radzie Rodziców za wszystkie przygotowane niespodzianki tego dnia.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SURÓWKA Z SELERA

PM - 15.11.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Już się jesień rozminęła z latem.

Przyszła pora na kolacje pstrokate.

Synowie i córki!

Siekajcie ogórki, selery i pory,

marchew, pomidory.”

J.Papuźińska

O tym jakie zdrowotne właściwości może mieć seler dowiedziały się przedszkolaki 27 września 2017r. wykonując surówkę z tego warzywa. Jest ona nie tylko smaczna i szybka, ale przede wszystkim pełna witamin. Seler użyty na surowo zachowuje wszystkie swoje właściwości.

W czasie zajęć dzieci dzielnie posługiwały się tarką do jarzyn, kształciły umiejętność ścierania warzywa na tarce z zachowaniem bezpieczeństwa (bo o rankę bardzo łatwo!), przekonały się jak w tani i szybki sposób wykonać dodatek do obiadu, oraz poznały walory zdrowotne selera (choć może dzisiaj nie każdy miał ochotę na surówkę?! ).

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


KISIMY OGÓRKI

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Ogórka kiszonego lubię zjeść,

bo jest zdrowy dla każdego,

zjedz go ze smakiem mój miły kolego.”

27 września 2017r. na dzieci czekało nie lada zadanie – kiszenie ogórków.

Od razu po śniadaniu zabraliśmy się do pracy. Trochę ogórków, kilka ząbków czosnku, chrzanu, kopru, liści porzeczki, soli i oczywiście wody. Najpierw przygotowaliśmy zalewę, wymieszaliśmy ciepłą wodę z solą, następnie obraliśmy czosnek. Umyte ogórki poukładaliśmy w słoikach, dodaliśmy przyprawy i zalaliśmy wodą z solą.

Zadanie, którego celem było zaangażowanie dzieci w działalność praktyczną ukazującą postawę prozdrowotną w pełni zostało zrealizowane.

Już wkrótce okaże się jak będą smakować dzieciom ich własnoręcznie wykonane kiszone ogórki!?

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


ZDROWA SURÓWKA

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Jedz marchewki surowe,

bo są smaczne i zdrowe.

do tego jabłuszko,

a szepnę Ci na uszko,

że  przez te witaminki

mamy wesołe minki.”

25 września 2017r. był w naszym przedszkolu dniem zajęć praktycznych. Tego dnia dzieci przyniosły marchewki i jabłka z których postanowiliśmy zrobić zdrową surówkę.

Na samym początku dzieci umyły ręce i założyły fartuszki. Następnie zostały zapoznane z wielofunkcyjnym robotem kuchennym oraz tarką, za pomocą których wykonywały surówkę. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem cioć.

Następnie przedszkolaki przystąpiły do pracy. Każdy wrzucał kawałki marchwi do urządzenia, które je ścierało, zaś jabłko samodzielnie ścierał na tarce.

Kolejnym krokiem było wymieszanie startej marchewki i jabłek oraz spróbowanie surówki. Ta okazała się być bardzo pyszna i zdrowa.

Celem zajęć było kształcenie nawyków zdrowego odżywiania. Podczas zajęć praktycznych dzieci kształciły także umiejętności higieniczne i samoobsługowe.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SAŁATKA OWOCOWA

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Chcesz być zdrowy jedz owoce

bo owoce dobra rzecz

jeśli będziesz jadł codziennie

dobre zdrowie będziesz mieć.

Jabłko, gruszkę czy banana

zjadaj sobie co dzień z rana...”

Jesień to czas na wspaniałe i dojrzałe owoce. Korzystając z tej okazji, podczas tygodnia poświęconego owocom sadu postanowiliśmy zrobić w przedszkolu pyszną i zdrową sałatkę owocową.

Zanim dzieci przystąpiły do pracy był czas na przygotowania: mycie rąk, zakładanie fartuszków, mycie owoców, przygotowywanie stanowiska pracy.

Kiedy wszystko było już gotowe przystąpiliśmy do krojenia owoców i mieszania wszystkich składników.

Na samym końcu nadszedł oczywiście czas na degustację sałatek. Wszystkie były pyszne, a każdy przedszkolak zadowolony z efektu swojej pracy.

Zajęcia miały na celu uświadomić dzieciom, że jedzenie owoców pozytywnie wpływa na zdrowie, oraz zapoznać dzieci z zasadami bezpieczeństwa podczas pracy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SOK JABŁKOWO- MARCHEWKOWY

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Olimpiada w Jarzynowie - Świat zakręcił się na głowie.

Owoce i warzywa mają zawody sportowe.

I bawią się jak dzieci i skaczą i biegają, rozdają witaminy dla wszystkich uśmiech mają.”

Wrzesień to miesiąc poświęcony tematyce warzywno-owocowej. Tym razem doskonałym pomysłem na zwrócenie dzieciom uwagi o zdrowotnym znaczeniu warzyw i owoców było wykonanie soku jabłkowo-marchewkowego.

21 września 2017r. przedszkolaki bardzo intensywnie zabrały się do pracy . W pierwszej kolejności zostały zapoznane z działaniem wyciskarki, utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa po czym przystąpiły z zaangażowaniem do pracy.

Po skończonej pracy delektowały się smakiem własnoręcznie przygotowanego soku, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Zapraszam do kilku kadrów z zajęć praktycznych ukazujących postawę prozdrowotną dzieci.


BORÓWKOWE CIASTO

PM - 27.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Lubię kręcić, piec, miksować -

nowe ciasta komponować,

raz udadzą się, raz nie,

lecz to nie przejmuje mnie.”

U naszych przedszkolaków nadal jesiennie i kulinarnie. Praca wre na całego. 22 września 2017r. zadanie do wykonania- upiec ciasto z borówek.

Zanim przystąpiliśmy do wykonania ciasta, przedszkolaki zostały zapoznane z mikserem i uświadomione, że podczas jego używania, należy zachować szczególną ostrożność. Następnie omówiliśmy zgromadzone produkty po czym rozpoczęliśmy pracę. Najpierw ubiliśmy jajka z cukrem, dodaliśmy mąkę i proszek do pieczenia, a na koniec olej. Wszystko dobrze wymieszaliśmy mikserem. Gotową masę wylaliśmy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście dzieci ułożyły borówki. Tak przygotowana porcja powędrowała na godzinę do rozgrzanego piekarnika. Po upieczeniu i wystygnięciu, ciasto posypaliśmy cukrem pudrem. Każde z dzieci miało swój wkład w powstanie przepysznego ciasta. Dzieci podczas tego zajęcia poznały narzędzie- mikser, dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia tego rodzaju ciasta, oraz jakie są kolejne etapy jego powstawania. Miały też okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy- rozwijały cierpliwość i wytrwałość.

Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę. Każdy miał do wykonania wyznaczone zadanie, z którego wywiązał się znakomicie.

Upieczone ciasto - wyśmienite!!!

Zobaczcie proszę jak wyglądała praca przedszkolaków i efekt ich działań

Z apraszam do FOTO.


KALENDARZ KOMPOZYTORA czyli pory roku według Antonia Vivaldiego

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Muzyka jest piękna, nigdy na Ciebie nie na krzyczy nie obrazi się, zawsze będzie obok,

zawsze wysłucha, ale pamiętaj że nigdy nie odpowie.”

21 września 2017r. otrzymaliśmy zaproszenie na edukacyjny koncert „Kalendarz kompozytora czyli pory roku według Antonia Vivaldiego”.

Antonio Vivaldi- po latach odkryty i okrzyknięty mistrzem - rudy ksiądz, - genialny kompozytor. Jego „Cztery pory roku” grane są dziś na całym świecie i niezmiennie zachwycają.

Główny bohater Maurycy rusza szklakiem przyrodniczym im. Vivaldiego poszukując w jego twórczości odgłosów natury, które tak często były inspiracją dla kompozytora. Towarzyszą mu leśne skrzaty, które grają na skrzypcach, altówce i wiolonczeli tworząc znakomite trio smyczkowe.

Poprzez koncerty edukacyjne, dzieci mają możliwość w prosty i atrakcyjny sposób, przybliżone zagadnienia dotyczące muzyki i ukazania, jak ważną rolę pełni ona w życiu człowieka.

FOTO.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Kiedy słońce świeci

I gdy deszczyk pada

Idzie do przedszkola wesoła gromada

Tupią małe nóżki tupu, tupu tup

Raźno do przedszkola idzie mały zuch.”

20 września 2017r. już po raz drugi wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka . Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013r.

Po śniadaniu w sali zabrzmiała skoczna muzyka . Były życzenia, zabawy, tańce i konkursy. Całe nasze przedszkole przepełnione było wielką radością. Mam nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele uśmiechu.

Zapraszam do FOTO.


MUS MALINOWY

PM - 18.10.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny.

Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.”

S.Karaszewski

Wrzesień to czas kiedy rozmawiamy z dziećmi o naszych polskich owocach. Jednym z takich owoców są maliny- pyszne i aromatyczne owoce naszych ogrodów.

Cenione są chyba przez wszystkich (mam tu na myśli babcie, rodziców, zielarzy) bowiem maliny (zarówno ich owoce, jak i liście) zawierają sporo witamin i minerałów - z magnezem, wapniem i żelazem na czele, a także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji.

19 września 2017r.dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wykonały ekspresowy smaczny i bardzo zdrowy mus malinowy. Zajęcia miały na celu uświadomić dzieciom różnorodność wykorzystania owoców, oraz to, że jedzenie ich pozytywnie wpływa na zdrowie .A co najważniejsze nie ma to jak samodzielnie wykonane „arcydzieło”.

Zapraszam do FOTO.


WITAMY W NOWYM ROKU 2017/2018

PM - 09.10.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Do przedszkola, do przedszkola,

jak cudownie tutaj co dzień mija czas.

Do przedszkola, do przedszkola,

o tym już od rana marzy każdy z nas.”

Serdecznie witamy Was kochane dzieci, na progu nowego roku szkolnego 2017/2018.

Z zapasem sił i bagażem wakacyjnych przeżyć, oraz koszem ciekawych pomysłów ruszamy do pracy.

Życzymy Wam samych pogodnych dni, zdrówka, oraz radości z odkrywania świata poprzez zabawę.

Naszym absolwentom życzymy sukcesów w szkolnej zerówce, a Wam drodzy rodzice życzymy radości z każdego wspólnego dnia z każdej chwili spędzonej z Waszym dzieckiem.

Czekamy na Wasze pomysły, zaangażowanie i zapraszamy do wspólnego działania!


Zyczenia wakacyjne - PP Patrzyków

PM - 28.06.2017 Foto - K. Górczewska.

Zaczynamy

ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA

PM - 30.01.2018. Tekst: K. Górczewska.

„Tak nam przykro,

że dziś jesteśmy tu ostatni raz,

bo tak miło upływał

ten przedszkolny wspólny czas.

Więc żegnajcie kochani,

w oku kręci nam się łza,

bo po tylu wspólnych latach,

każdy wspomnień tyle ma.”

30 czerwca 2017r. odbyła się w przedszkolu bardzo miła i wzruszająca zarazem uroczystość z okazji „Pożegnania przedszkola” przez wszystkie dzieci a w szczególności przez dzieci sześcioletnie, które od września 2018r. będą już uczniami klas zerowych mieszczących się przy szkołach podstawowych.

Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym w wykonaniu przedszkolaków, które w wierszach i piosenkach podziękowały dyrekcji placówki, swoim „ciociom” i całemu personelowi za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Występy dzieci zostały nagrodzone podwójnymi brawami. Następnie dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a rodzice podziękowania.

Po części artystycznej, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek – przygotowany przez trójkę klasową i rodziców.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę wszystkich rodziców, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji uroczystego zakończenia przedszkola: Państwu: Edycie Szyburze, Joannie Wojciechowskiej, Magdalenie i Robertowi Wilińskim, Joannie Mirkiewicz, Sylwii Szabelskiej, Adamowi Obrzezgiewiczowi, Łukaszowi Jaworskiemu, Sławomirowi Szymczakowi, Łukaszowi i Annie Kucal, Sebastianowi i Wioletcie Staśkowiak.

Wyrazy uznania i szacunku kieruję w szczególności do rodziców dzieci żegnających przedszkole:

Państwu:

Magdalenie i Robertowi Wilińskim,

Joannie i Piotrowi Wojciechowskim,

Edycie i Marcinowi Szyburom,

Annie i Łukaszowi Kucal,

Wioletcie i Sebastianowi Staśkowiakom

Sylwii i Łukaszowi Szabelskim,

Beacie i Adamowi Obrzezgiewiczom,

Joannie Mirkiewicz i Dariuszowi Ciesielskiemu

Choć trudno opisać uczucia i emocje, które towarzyszyły wszystkim tego dnia, to jeszcze raz w imieniu wszystkich pracowników serdecznie dziękuję Wam kochane dzieci i drodzy rodzice za to wszystko co uczyniliście dla przedszkola i dla nas, pozostaniecie w pamięci na zawsze, Dziękujemy…


WYCIECZKA DO DELI PARKU

PM - 02.10.2017. Tekst: K. Górczewska Foto: K. Górczewska, Joanna Wojciechowska.

Zaczynamy

„Poznaj przyrodę, poczuj przygodę.”

Jeżeli chcecie miło spędzić czas ze swoimi pociechami to warto odwiedzić DELI PARK. Tam czeka na dzieci wiele atrakcji między innymi park miniatur budowli świata, mini zoo, gigantyczne owady czy choćby podniebna eko- wioska.

Ponadto można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, które robią na dzieciach ogromne wrażenie. Zabawy nie brakuje, a przy okazji można połączyć przyjemne z pożytecznym. Obcowanie z przyrodą na ścieżkach przyrodniczo- dydaktycznych, oraz wspólna zabawa w kompleksie rekreacyjno- sportowym to podstawowe cele tej wycieczki, które oczywiście w pełni zostały zrealizowane.

FOTO.


DZIEŃ RODZINY

PM - 02.10.2017. Tekst: K. Górczewska Foto: K. Górczewska, Joanna Wojciechowska.

Zaczynamy

„Słowo miłość- za wasze troski

Słowo wdzięczność- za wasz trud

Dar to skromny dar dziecięcy

Wyśpiewany z serca jak z nut.”

Dzień Rodziny to jedno z najbardziej uroczystych świąt wpisanych w kalendarz imprez przedszkolnych. 3 czerwca 2017r. przedszkolaki zaprezentowały się montażem słowno-muzycznym dedykowanym swoim najbliższym. Tego dnia nie zabrakło życzeń, łez i wzruszeń, upominków oraz słodkiego poczęstunku.

Dzięki takim spotkaniom dzieci mają możliwość krzewienia wartości rodzinnych, uczą się autoprezentacji, oraz dzielenia się swoja radością z innymi.

FOTO.


KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

PM - 30.06.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Ruch to ważna sprawa Kubuś dzieciom podpowiada.”

W roku szkolnym 2016/2017 Punkt Przedszkolny w Patrzykowie po raz pierwszy przystąpił do Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. W programie uczestniczyło ośmioro dzieci 5 letnich.

Program zakładał następujące cele: popularyzowanie ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców, oraz nauczycieli przedszkoli. Wzrost świadomości wśród dzieci odnośnie ochrony przyrody, oraz uczenie dzieci kreatywnego myślenia, a także samodzielności i podejmowania inicjatyw.

W ramach programu zostały zrealizowane zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, ochrony otaczającego nas środowiska, szacunku dla roślin i zwierząt, aktywnego spędzania czasu, oraz podstaw recyklingu.

FOTO.


II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM

W ZBIÓRCE BATERII „EDUKUJEMY-POMAGAMY” REBA O.O.S.A

PM - 28.06.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Zużyte baterie zbieramy, o środowisko dbamy.”

Z ogromna radością pragnę poinformować, że nasze przedszkole zajęło 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Edukujemy-Pomagamy” REBA O.O. S.A w kategorii "Przedszkola/Żłobki" pod względem największej masy zebranych baterii w przeliczeniu na liczbę uczniów.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę Pani Sylwii Szabelskiej- mamy Oliwii i Fabiana, że tak prężnie zaangażowała się w akcję.

FOTO.


PRZEDSTAWIENIE "INDIAŃSKA PRZYGODA"

PM - 14.06.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„My Indianie

Po polanie

Szli wołając

I śpiewając

Bum!

Oli oli leo

Umba de umba deo

Egzamini salamini łandamini

Aczi aczi bum tarara bum!”

12 czerwca 2017r. udaliśmy się do Gimnazjum w Kramsku , gdzie mogliśmy obejrzeć przedstawienie muzyczne pt. ,,Indiańska przygoda".

Dzięki przedstawieniu dzieci dowiedziały się o instrumentach wykonanych m.in. z drewna, kamienia, kaktusa czy skór bizonów. Na scenie pojawili się Indianie- artyści w tradycyjnych strojach, którzy razem z dziećmi tworzyli prawdziwą indiańską muzykę, która płynie wprost z natury.

Przedstawienie zrobiło na nas duże wrażenie.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ DZIECKA

PM - 14.06.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Dzieci nie myślą ani o tym, co było,

ani o tym, co będzie,

ale cieszą się chwilą obecną,

jak mało kto potrafi.”

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. Także i w naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić to święto. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był bardzo radosny i pełen zabawy. Były konkurencje sportowe, zabawy ruchowe, tańce oraz niespodzianki. Dzieci otrzymały bańki mydlane od Pani dyrektor Barbary Dutkowiak. Mama Adasia, Pani Joanna Wojciechowska kupiła dla każdego dziecka kinder jajko. Była także pizza od mamy Julki- Pani Joanny Mirkiewicz oraz lody od wszystkich cioć z przedszkola.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego by ten dzień był radosny i wyjątkowy. Zobaczcie sami jak świetnie się bawiliśmy

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Zaproszenie na Dzień Rodziny - PP Patrzyków

PM - 01.06.2017 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

KOKTAJL OWOCOWY

PM - 22.05.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Zjadać jabłko i marchewkę

Żeby ładną mieć sylwetkę.

Unikać produktów z konserwantami,

A na deser zajadać się owocami.

Każdy człowiek to samo ci powie,

Że najważniejsze w życiu jest przecież zdrowie.”

Podczas kwietniowych zajęć przedszkolaki przekonały się , że koktajl owocowy to świetny pomysł na dostarczenie organizmowi niezbędnych odżywczych składników i witamin.

Zajęcia te miały na celu uświadomienie dzieciom, że jedzenie owoców i warzyw pozytywnie wpływa na zdrowie, oraz zaangażowanie ich do pracy w przygotowaniu własnego koktajlu, oraz zapoznanie z bezpieczeństwem podczas pracy.

Zapewniam Was, że było pysznie i zdrowo zapraszam do FOTO.


ZDROWE BANANOWO- JABŁKOWE PRZEKĄSKI

PM - 22.05.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Hej chłopaki i dziewczynki!

czy wy znacie witaminki?

Kto zna A? co ona da?

Oczy, skóra, włosy, kości

Zdrowe są gdy A w nich gości.

Gdzie ją znajdziesz? W pomidorze,

w marchwi, mleku też być może.”

Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubiłaby przekąsek- zarówno my, dorośli, jak i nasze dzieci, chętnie sięgamy po pyszne chipsy, paluszki, krakersy. Jednak czy sprawdzamy na opakowaniu składniki takich przekąsek? Jeżeli nie, zróbmy to jak najszybciej. Okazuje się, że to sam tłuszcz, wzmacniacz smaku – glutaminian sodu i spore ilości soli. Wszystko to w dużych ilościach jest szkodliwe dla naszego zdrowia, a naszym dzieciom szkodzi jeszcze bardziej.

O tym, że przekąski bananowo - jabłkowe mogą być pyszne i jednocześnie zdrowe przekonały się nasze przedszkolaki podczas kwietniowych zajęć poświęconych tematyce zdrowia.

Celem zajęć było uświadomienie dlaczego należy jeść owoce i warzywa, jak w łatwy sposób przygotować sobie zdrową przekąskę, oraz próbowanie nowych smaków i potraw.

Zapraszam do FOTO.


DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

PM - 22.05.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Nie bądź, człeku bity w ciemię!!!

Dbaj z zapałem o swą Ziemię!!!

Szanuj Ziemię ponad wszystko,

Bo to twoje środowisko!!!

I innego, choćbyś chciał

Raczej już nie będziesz miał.”

Kwiecień to miesiąc obfitujący w różne, warte uczczenia święta. Jednym z nich jest Międzynarodowy Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Zobaczcie FOTO jak nasze przedszkolaki włączyły się do tej akcji, której celem było promowanie postaw proekologicznych.


AKCJA TRWA!!! POMÓŻ RATOWAĆ WOJTKA - ZBIERAMY NAKRĘTKI I MAKULATURĘ

PM - 19.05.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.

Otwórz się ku ubogim i chorym.

Użyczaj ze swego.”

Historia Wojtusia rozpoczęła się 2 grudnia 2013 r. gdy jego rodzice usłyszeli diagnozę „ciężka i skomplikowana wada serca…” Pojawiło się wówczas pytanie i co dalej? ! Jak pomóc? Wtedy właśnie narodził się pomysł zbieranie nakrętek i makulatury.

Nasze przedszkole prężnie włączyło się do tej ważnej akcji charytatywno - ekologicznej, której celem jest pomoc Wojtusiowi.

I tak niepozorne nakrętki, bezwartościowe z pozoru „śmieci”, przemieniają się w coś, co może uratować życie, czy ułatwić powrót do zdrowia. W coś bezcennego. Zbieranie nakrętek skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Odnosi się to również do naszych przedszkolaków, które uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale i oswajają się z myślą, że należy nieść pomoc innym.

Plakat

http://www.sercedziecka.org.pl/podopieczni/potrzebuja-pomocy/2390-augustyniak-wojciech.html.


PIZZA

PM - 09.05.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Pyszną pizzę szykujemy.

Ugniatamy, wałkujemy, kształtne placki formujemy.

Potem jeszcze garść składników, wśród nich warzyw jest bez liku.

Potem pizzę upieczemy, a na końcu smacznie zjemy.”

24 kwietnia był dniem kolejnych zajęć praktycznych w naszym przedszkolu.

Tego dnia piekliśmy w przedszkolu pizzę. Zaraz po śniadaniu zabraliśmy się do pracy. Wcześniej jednak wszyscy dokładnie umyli ręce i założyli fartuszki.

Następnie zgodnie z przepisem przystąpiliśmy do wykonania ciasta. Dzieci wsypywały potrzebne do ciasta składniki, a następnie ugniatały ciasto.

Kolejnym krokiem było posmarowanie ciasta sosem pomidorowym i rozłożenie pozostałych składników.

Po upieczeniu każdy przedszkolak spróbował naszej wspólnie zrobionej pizzy. Wszyscy zajadali, aż im się uszy trzęsły:) Pizza była pyszna.

Podczas tych zajęć praktycznych przedszkolaki dowiedziały się, co jest potrzebne co wykonania pizzy, oraz jakie składniki możemy wykorzystać do jej zrobienia, aby pizza były pyszna, ale także i zdrowa. Dzieci kształciły także czynności samoobsługowe i nawyki higieniczne.

Dziękujemy cioci KAsi M. za pomoc w przygotowaniu pizzy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


ZDROWE I SMACZNE KANAPKI

PM - 09.05.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Zrobię dzisiaj sam kanapki

Smaczne, kolorowe.

Podam mamie na śniadanie, potem tacie zrobię.

Już na kromce serek leży

I rzodkiewka słodka,

Jeszcze szynki dwa plasterki,

Dam też pomidorka.

Takie pyszne te kanapki!

Że aż cieknie ślinka.

Każda zdrowa, kolorowa.

Cieszy się rodzinka.”

W kwietniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu.

Dzieci dowiedziały się między innymi jakie produkty należy jeść aby być zdrowym, oraz dlaczego powinniśmy się zdrowo odżywiać. Propagując zdrowe odżywianie postanowiliśmy przygotować smaczne i zdrowe kanapki.

Zajęcia praktyczne podczas których dzieci same wykonywały swoje kanapki miały miejsce w czwartek 20 kwietnia 2017r. Tego dnia każdy przyniósł do przedszkola potrzebne produkty. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków przystąpiliśmy do pracy. Dzieci smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na swoich kanapkach to co lubią najbardziej( sery, wędliny, warzywa). Wszyscy wspaniale wykonali swoje zadanie.

Następnie każdy z wielkim apetytem zjadł przygotowane przez siebie kanapki. Kanapki były smaczne, zdrowe i kolorowe.

Celem tych zajęć było kształcenie odpowiednich nawyków zdrowego odżywiania, oraz dbania o higienię podczas przygotowywania posiłków.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


UROCZYSTE ŚNIADANIE WIELKANOCNE

PM - 09.05.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„... Palmy - pachną jak łąka

w samym środku lata.

Siada mama przy stole,

A przy mamie - tata.

I my.

Wiosna na nas

zza firanek zerka,

a pstrokate pisanki

chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę.

Niech słońcem

zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie,

jak wiosna wesołe!”

13 kwietnia 2017r. w naszym przedszkolu zapanowała świąteczna atmosfera.

Tego dnia odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na śniadaniu oprócz przedszkolaków była również Pani dyrektor przedszkola- Barbara Dutkowiak. Wszyscy ubrani bardzo odświętnie zasiedli do pięknie nakrytego świąteczego stołu. Na stole królowały przepyszne tradycyjne wielkanocne potrawy. Zanim jednak dzieci przystąpiły do ich kosztowania ,

Pani dyrektor złożyła świąteczne życzenia wszystkim przedszkolakom i przekazała im słodki podarunek od napotkanego zajączka wielkanocnego.

Śniadanie wielkanocne miało na celu wprowadzenie najmłodszych w nastrój Świąt Wielkanocnych, oraz pogłębienie wiedzy dzieci na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć. zdjęć.


Zyczenia Wielkanocne - PP Patrzyków

PM - 10.04.2017 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

PM - 06.04.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W marcu 2017 r. dzieci wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w przedszkolnych warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali kartki wielkanocne.

Wykonane prace wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło 1 kwietnia 2017r. podczas uroczystości ,,Kramskie Wybijanie Żuru”.

W gronie zwycięzców znalazła się Julia Ciesielska.

Serdecznie gratulujemy wygranej.

Dyplom do obejrzenia TUTAJ.


WARSZATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 06.04.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

17 marca 2017 roku odbyły się kolejne warsztaty plastyczne, tym razem pod hasłem ,,Kartka wielkanocna”. Podczas warsztatów rodzice wraz z dziećmi pracowali z ogromnym zaangażowaniem , a w efekcie powstały piękne kartki wielkanocne. Wszyscy wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością. Wykonane kartki wzięły udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Celem warsztatów było propagowanie tradycji związanych z Wielkanocą oraz rozwój twórczości i wrażliwości plastycznej.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za udział w warsztatach. Warsztaty były nie tylko okazją do stworzenia pięknych i wyjątkowych kartek i spędzenia czasu razem ze swoimi dziećmi, ale także okazją do lepszego poznania się między sobą.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Warsztaty z rodzicami - PP Patrzyków

PM - 13.03.2017 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

PRZEDSZKOLNY DZIEŃ KOBIET

PM - 10.04.2017. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„(…) czy jest duża, czy średnia, czy mała -

Dziś swe święto obchodzi od rana,

Z babcią, ciocią, siostrą i kuzynką,

Razem z naszą panią i mamami,

Więc jej kwiatek się dzisiaj należy

Albo uśmiech albo wierszyk

Albo kartka z serdecznymi życzeniami.”

8 marca wszystkie kobiety te małe i duże obchodziły Dzień Kobiet.

Chłopcy w tym dniu dostarczyli radości i wzruszających przeżyć wszystkim kobietom w dniu ich święta, poprzez odśpiewanie tradycyjnego sto lat i złożenia życzeń, oraz ofiarowania upominków. Święto to jest doskonałym przykładem dla chłopców do okazania szacunku i sympatii wobec kobiet.

Za sprawą Rady Rodziców dziewczynki otrzymały jak zwykle wspaniałe prezenty- tym razem był to wózek z lalką FOTO.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, oraz wszystkim pozostałym rodzicom, którzy w tym dniu okazali się otwartym sercem dla przedszkolaków a szczególnie Pani Magdalenie Wilińskiej za podarowanie słodkości, torebek i piłek dla dzieci, Pani Annie Łysiak, Pani Agnieszce Iwińskiej, oraz Pani Renacie Kaczmarek za słodkości dla wszystkich dzieci.


SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

PM - 13.03.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Na dyżurze swym w niedzielę

weterynarz zrobił wiele:

zbadał kulawego strusia,

potem żółwia przyjąć musiał,

który spadł na gruzu kupę

i uszkodził swą skorupę,

później trzy opatrzył szczury,

poprzycinał psu pazury,

dwóm papużkom w dobrej wierze

znów przepisał maść na pierze,

żeby rwały się do lotu,

później podał zastrzyk kotu,

co go mocno w krzyżu strzyka,

a na koniec miał królika,

co marchewkę zjadł z trzech grządek

i narzeka na żołądek.

Cóż, tak ciężki dzień się zdarza...

Trudny los weterynarza.”

2 marca 2017 roku miało miejsce w naszym przedszkolu bardzo interesujące spotkanie.

Przez cały tydzień rozmawialiśmy o domowych pupilach. Z tej okazji zaprosiliśmy panią weterynarz Paulinę Tańską. Pani Paulina poszerzyła wiedzę dzieci na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych. Pani weterynarz opowiedziała nam o swojej pracy, o jej ciekawostkach i o tym jak wygląda jej praca na co dzień.

Nasz gość przyniósł ze sobą mnóstwo gadżetów, które przeznaczone są właśnie dla naszych pupili.

Dzieci z przyjemnością odgadywały ich przeznaczenie i z zaciekawieniem je oglądały.

Pani weterynarz na spotkanie przyprowadziła swoją przyjaciółkę- sukę Abi, co wprawiło przedszkolaków w zachwyt. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało dyplom oraz zestaw małego weterynarza ( fartuch, maskę, rękawiczki i czepek).

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Paulinie za swój cenny czas poświęcony naszym przedszkolakom. Bardzo dziękujemy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


TŁUSTY CZWARTEK

PM - 13.03.2017. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.”

Karnawał to czas uczt i zabaw.

W naszym przedszkolu bal karnawałowy już za nami.

Chcąc kultywować tradycje pamiętaliśmy także o Tłustym Czwartku.

Przepyszne pączki przyniosła nam do przedszkola mama Julki, pani Joanna Mirkiewicz oraz babcia Kuby pani Anna Łysiak. Również Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Patrzykowie podarowała nam słodkości.

Tego dnia wszyscy zajadali się słodkimi smakołykami.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za pyszne pączki.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ KOTA

PM - 21.03.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Miauczy kotek: miau!

- Coś ty, kotku, miał?

- Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał.”

17 lutego 2017r. nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Kota. Każdy przebrany bez wyjątku za jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego kota . Były wiersze, bajki, piosenki, zabawy, prezentacja , ciekawostki – oczywiście z kotem w roli głównej.

Największą atrakcją dnia dla przedszkolaków i jednocześnie naszym specjalnym gościem był kot Cioci Izy Łobuz.

Jednym z celów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uczenie odpowiedzialności za zwierzę, a także uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy bezdomnym kotom.

Serdecznie dziękujemy Cioci Izie za to, że zechciała przynieś dla nas swojego domowego pupila.

Zapraszam do GALREII.


DZIEŃ WIELORYBA i BAŁTYCKIEGO MORŚWINA

PM - 21.03.2017. Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„(…) Teraz, gdy kto go zapyta, Czy widział już wieloryba,

Nosa do góry zadziera I odpowiada: - No, chyba.”

15 lutego 2017r. obchodziliśmy Dzień Wieloryba i Morświna.

Pewnie wielu z Was zastanawia się co to takiego ten morświn. Otóż w telegraficznym skrócie można powiedzieć, że morświny, delfiny, orki i wieloryby należą do rzędu waleni. Morświn to jeden z najmniejszych gatunków waleni występujących na świecie, osiąga ok. 1.5-1.9 m długości i 50-70 kg masy ciała. Ubarwienie morświnów jest szaroczarne – do białego po spodniej stronie ciała.

To bardzo skryte ssaki, należą do samotników i najbardziej tajemniczych mieszkańców Bałtyku. Dzięki projektowi SAMBAH ( = Statyczny akustyczny Monitoring Bałtyckich Morświnów) oszacowano liczebność krytycznie zagrożonych bałtyckich morświnów i ustalono potencjalny rejon ich rozrodu. Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG w Helu była bowiem odpowiedzialna za koordynacje i wykonanie badań w polskich wodach Bałtyku. Populacja morświnów żyjąca w Morzu Bałtyckim została oszacowana na zaledwie ok. 450 osobników, co potwierdza ze morświny są kategorią krytycznie zagrożoną.

Dzieci dowiedziały się, że wieloryby i morświny to ssaki a nie ryby. Wiemy też ze walenie należą do fiszbinowców (na podstawie doświadczenia z wodą, grzebieniem i majerankiem dzieci miały możliwość obserwacji jak działa fiszbin u morskiego ssaka.

Przedszkolaki obejrzały także film zrealizowany przez naukowców z Uniwersytety Gdańskiego o morświnach, dowiedziały się co zagraża życiu tych ssaków, brały udział w zabawach, zapoznały się z pięknie ilustrowanymi książkami, oraz wykonały prace nawiązujące do tematu.

Zapraszamy do FOTO.

Wszystkich zainteresowanych bałtyckim morświnem odsyłam do www.sambah.pl.


BAL KARNAWAŁOWY

PM - 13.03.2017. Tekst: K. Kupsik, foto: K. Kupsik, A. Michalak.

Zaczynamy

„W karnawale, w karnawale

zawsze idziemy na bale.

Każde dziecko duże małe,

lubi bale w karnawale.

Można zmienić się w królewnę,

w królewicza można też,

są cyganki, wróżki, żabki,

jest i Batman, jest i jeż.”

14 lutego 2017 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy.

Na balu oprócz naszych przedszkolaków bawiły się także zaproszone przez nas dzieci z grupy 3-4 latków oraz zerówki wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej w Patrzykowie. Wszyscy przebrani w piękne kolorowe stroje już od samego rana rozpoczęli wspaniałą zabawę. W naszym balu brały udział piękne księżniczki Elsy, czarownice, biedronka, myszka a nawet kot. Byli też piraci, Batmani, Spidermani i kowboje.

Po tańcach i zabawie na najmłodszych czekały słodkości oraz szampan. Obficie zaopatrzony bufet to zasługa wszystkich rodziców naszych przedszkolaków, za co serdecznie dziękujemy.

To był kolejny, wspaniały bal karnawałowy w naszym przedszkolu. Zobaczcie sami. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Fotorelację z uroczystości można zobaczyć także na stronie Gminy Kramsk.


ZABAWY BADAWCZE PRZEDSZKOLAKÓW

PM - 28.02.2017. Tekst i foto : Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi robić, a zrozumiem.”

Raz w tygodniu w naszym przedszkolu odbywają się zabawy badawcze. Jest to forma zajęć bardzo wyczekiwana i lubiana przez dzieci.

Doświadczenia i eksperymenty umożliwiają dzieciom wielozmysłowo poznawać otaczającą ich rzeczywistość, pobudzają do myślenia, a przede wszystkim do działania, wyjaśniania i wyciągania wniosków.

Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka, oraz pozwalają czerpać radości i satysfakcję z uczestnictwa w nich.

Zobaczcie jak wygląda nasza namiastka „nauki” poprzez zabawę FOTO.


AKCJA EKOLOGICZNA – ZBIERAMY ZUŻYTE BATERIE

PM - 28.02.2017. Tekst i foto : Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„B- jak BATERIA

Baterie moi mili są potrzebne w każdej chwili:

W zegarku w domowym pilocie, w zabawce samolocie

Lecz gdy baterie się wyczerpują

Ich miejsce nie jest w śmietniku

Tylko w specjalnym pojemniku

Bo w bateriach trucizn jest bez liku!”

W 2016 r. nasze przedszkole dołączyło do ogólnopolskiego systemu zbiórki zużytych baterii organizowanych przez REBA Organizację Odzysku S.A spółkę wyspecjalizowaną w tworzeniu systemu zbiórki i odzysku baterii.

Przed wejściem do przedszkola stoi pojemnik, który po napełnieniu zużytymi bateriami ważymy i przekazujemy Organizacji Odzysku S.A REBA.

Poprzez udział w akcji pragniemy przyczyniać się do zmiany w sposobie dotychczasowego myślenia i zachowania a tym samym wpajać dzieciom przy współudziale Rodziców właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Zużyte baterie i akumulatory przenośne zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawierają wiele groźnych substancji dla zdrowia i życia organizmów żywych o działaniu toksycznym np. metale ciężkie takie jak kadm i rtęć. Ponadto, użyte w bateriach kwasy bądź zasady tworzące elektrolit mają właściwości żrące i korozyjne. Z tego też względu, wszystkie zużyte baterie i akumulatory przenośne powinny trafić do specjalistycznych pojemników oznaczonych napisem „zużyte baterie”.

Zapraszam do FOTO.


POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

PM - 28.02.2017. Tekst i foto : Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Śnieg zasypał pola, lasy.

Dokąd lecą głodne ptaki?

Kto je karmi po zamieci?

Kto?

Wiadomo- dzieci!”

Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego pamiętają o systematycznym ich dokarmianiu.

Opieka nad zwierzętami i dokarmianie ptaków kształtuje u dzieci opiekuńcze postawy wobec świata przyrody i wyrabia potrzebę odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

Za ziarna zbóż serdecznie dziękujemy Julii Jaworskiej, Nadii Szymczak i Łucji Pałuckiej.

Zapraszam do FOTO.


Bal karnawałowy- PP Patrzyków

PM - 08.02.2017 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

PM - 21.03.2017. Tekst: Katarzyna Górczewska, Katarzyna Kupsik, Foto K. Kupsik, A.Michalak.

Zaczynamy

„Dziś dla babci słońce mamy

I całuski dla dziadziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa

I piosenki śpiewa wnusia.”

28 stycznia 2017 roku miała miejsce kolejna uroczystość naszej społeczności przedszkolnej DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor przedszkola Barbara Dutkowiak, składając jednocześnie wszystkim dziadkom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Na scenie w Centrum Pracy Twórczej w Kramsku zaprezentowały się przedszkolaki w programie artystycznym przygotowanym specjalnie dla wszystkich dziadków. W pięknych i odświętnych strojach wystąpili wspaniale jak zawsze.

Po występach dzieci wręczyły swoim dziadkom upominki z okazji ich święta. Była też kawa i ciasto przygotowana przez Radę Rodziców. Chwile potem wszyscy ruszyli do zabawy, którą poprowadziła rytmiczka pani Wioletta Rzemyszkiewicz.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniach do tej uroczystości. Po raz kolejnym mogliśmy na Was liczyć. Bardzo Wam dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości FOTO. Fotorelacje z uroczystości można zobaczyć także na stronie Gminy Kramsk.


Dzień Babci i Dziadka - PP Patrzyków

PM - 24.01.2017 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

Świąteczne Życzenia - PP Patrzyków

PM - 19.12.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ Z ZAWIESZKĄ

PM - 23.02.2017. Tekst i foto : Katarzyna Kupsik.

Zaczynamy

W grudniu 2016r. nasze przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Tematem konkursu była ,,Ozdoba świąteczna z zawieszką”.

Prace zostały wykonane podczas warsztatów plastycznych w przedszkolu, które miały miejsce na początku grudnia.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 16 grudnia 2016r. podczas Koncertu Świątecznego, który odbył się w Domu Pracy Twórczej w Kramsku.

Wśród zwycięzców znalazła się trójka naszych przedszkolaków:

- Amelia Mruk

- Julia Ciesielska

- Adam Wojciechowski.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wygranej.

Zapraszam do FOTO.


WIZYTA W SALI ZABAW ENCE PENCE

PM - 11.01.2017. Tekst i foto : Katarzyna Górczewska , Katarzyna Kupsik.

Zaczynamy

„Dziecko, bawiąc się, doznaje po raz pierwszy w życiu

radości twórcy i władcy.”

21 grudnia 2016r. przedszkolaki wybrały się do konińskiej sali zabaw Ence Pence. Sala była  wypełniona przeróżnymi atrakcjami. Znajdowały się tam między innymi labirynty, zjeżdżalnie, pojazdy, baseny z kulkami, kąciki zabaw tematycznych, sala doświadczeń. Każdy przedszkolak znalazł coś dla siebie.

Zarówno dzieci jak i opiekunowie mile wspominają czas spędzony w Ence Pence.

Zapraszam do FOTO.

Wyjazd był sfinansowany przez Panią Joannę Mirkiewicz - mamę Julii, oraz Panią Joannę Wojciechowską- mamę Adasia.

Bardzo serdecznie Wam dziękujemy!!!


ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE

PM - 11.01.2017. Tekst: K. Kupsik, Foto: A. Michalak, J. Wojciechowska.

Zaczynamy

„Małą gwiazdkę przed świętami,

Przyjmij proszę z życzeniami.

Może spełni się marzenie

Białe Boże Narodzenie.”

10 grudnia 2016r. odbyła się kolejna uroczystość w naszym przedszkolu.

W tle przepięknej zimowej dekoracji przedszkolaki wystąpiły w świątecznym przedstawieniu przygotowanym specjalnie dla rodziców i gości. Dzieci pięknie recytowały wiersze i życzenia świąteczne, były także świąteczne piosenki oraz kolęda. Po części artystycznej dzieci wraz z życzeniami przekazały swoim rodzicom małe upominki.

Najważniejszym punktem uroczystości była oczywiście wizyta Świętego Mikołaja- bardzo wyczekiwanego przez dzieci. Każdy przedszkolak otrzymał od Mikołaja prezent. Także zaproszeni goście oraz wszystkie ciocie otrzymały upominki, które przygotowała Rada Rodziców.

Po wszystkich atrakcjach rodzice wraz z dziećmi oraz gośćmi spędzili miło czas przy kawie i cieście, przygotowanym przez naszych rodziców.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do tej uroczystości i służyli nam pomocą. Za wszystko jeszcze raz Wam dziękujemy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć autorstwa Pani Joanny Wojciechowskiej.

Fotorelację z tej uroczystości można obejrzeć także na stronie Gminy Kramsk.


WARSZATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 30.12.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

7 grudnia 2016r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami pod hasłem: ,,Ozdoba świąteczna z zawieszką”. Podczas warsztatów rodzice wspólnie z dziećmi wykonywali ozdoby świąteczne. Wspólnie ,,stworzone” ozdoby były przepiękne.

Wszystkie prace wzięły udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom na udział w warsztatach i za poświęcony czas.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


MIKOŁAJKI

PM - 30.12.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Zaświecimy lampek tuzin

Niech choinka pięknie świeci

Niech święty Mikołaj widzi

Że czekają grzeczne dzieci.”

6 grudnia obchodzone są Mikołajki. Do naszego przedszkola właśnie tego dnia przybył Święty Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą. Wszyscy byli ogromnie zaskoczeni. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci oraz ciocie wspaniałymi prezentami. Ponadto dzieci otrzymały zestaw gier, którymi wspólnie będą mogły bawić się w przedszkolu. To był bardzo radosny dzień. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały dla Świętego Mikołaja piosenkę.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Wilińskiej, Pani Weronice Łysiak oraz Pani Sylwii Szabelskiej za wszystkie otrzymane prezenty tego dnia.

Bardzo dziękujemy!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

PM - 30.12.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku

wielu pracuje dzielnych górników

Ciężka to praca czarnego człowieka

Dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.”

5 grudnia 2016r. nasze przedszkole odwiedził górnik, kapelmistrz orkiestry PAK KWB „Konin” Pan Mirosław Pacześny. Pan Mirosław przybył do nas w pięknym galowym mundurze, oraz w czako z biało-czerwonym pióropuszem.

Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści przedstawiane przez górnika. Nasz gość poszerzył wiadomości dzieci na temat ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy górnika. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce górników i kto je nosi. Dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądał strój górniczy i jak wygląda praca górnika.

Dzieci z uwagą słuchały wszystkiego co mówił Pan Mirosław i zadawały pytania, a nasz zaproszony gość wytrwale na nie odpowiadał. Dzieci wysłuchały także kilku utworów wykonanych przez naszego gościa specjalnie dla nich. To było bardzo niezwykłe i cenne spotkanie.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Pacześnemu za swój cenny czas poświęcony naszym przedszkolakom, oraz ofiarowane słodkości.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


ANDRZEJKOWY CZAS

PM - 19.12.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Bo to wielka tajemnica- czas Andrzejek tak zachwyca!”

Andrzejki to doskonała okazja by zapoznać dzieci z elementami obrzędów ludowych, które coraz bardziej odchodzą w zapomnienie. To idealny czas zabawy, która potrafi dostarczyć dzieciom wielu przeżyć i emocji.

Zobaczcie FOTO.

Pani Renacie Kaczmarek i Pani Joannie Mirkiewicz serdecznie dziękujemy za uatrakcyjnienie dzieciom tego dnia pysznościami.


URODZINY PLUSZOWEGO MISIA

PM - 19.12.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest, Dorotka, Ania

i Justysia, wesoło wszyscy bawmy się.”

23.11.2016r.nasze przedszkolaki zostały zaproszone na Urodziny Pluszowego Misia zorganizowanego przez oddział przedszkolny działający przy Szkole Podstawowej w Patrzykowie.

W tym dniu dla dzieci przygotowano wiele atrakcji były tańce , konkursy, zabawy, oraz malowanie twarzy. Atrakcją uroczystości był pyszny urodzinowy tort wykonany przez Panią Magdę i Panią Anię z oddziału przedszkolnego.

Serdecznie dziękujemy Panią z oddziału przedszkolnego działającemu przy Szkole Podstawowej za zaproszenie i udaną zabawę.

Zapraszam do FOTO.


Świąteczne przedstawienie - PP Patrzyków

PM - 06.12.2016 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

Zaproszenie na warsztaty plastyczne - PP Patrzyków

PM - 02.12.2016 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

"RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI"

PM - 21.12.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W ramach ogólnopolskiej akcji "Rzuć palenie razem z nami" która przypadła w tym roku 17 listopada, w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące palenia papierosów oraz ich wpływu na nasze zdrowie.

Dzieci w oparciu o prezentację multimedialną oraz ilustracje wypowiadały się na temat różnego rodzaju dymów oraz reakcji człowieka na każdy rodzaj dymu. Poprzez różne zabawy dydaktyczne dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia.

Ponadto każdy przygotował znak "Zakaz palenia papierosów". Następnie dzieci wykonywały też pracę plastyczną pt. "Nie pal przy mnie, proszę".

Wszystkie wykonane w tym dniu prace zostały zawieszone na gazetce na korytarzu, a jej adresatami byli wszyscy rodzice i opiekunowie naszych dzieci, by zwiększyć ich świadomość na temat zagrożeń wynikających z palenia papierosów.

Podsumowując nasze zajęcia w tym dniu wspólnie przypomnieliśmy sobie jak powinniśmy postępować i co robić aby być zdrowym.

W ramach akcji "Rzuć palenie razem z nami" przedszkolaki wzbogaciły swoje informacje na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że bierne palenie jest szkodliwe, i dowiedziały się jak należy się zachować w sytuacji gdy inni ludzie przy nich palą.

Patrz FOTO.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

PM - 21.12.2016. Tekst: K. Kupsik, K. Górczewska Foto: J.Wojciechowska, A. Michalak.

Zaczynamy

„Ja przedszkolak dzielny,

będę zawsze uśmiechnięty.

Będę słuchał swoich pań

i zjadał całe śniadanie.

Będę dbał o zwierzęta i kwiaty,

aby nasz świat był piękny i bogaty.

Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył,

żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił.”

22 października 2016 roku miała miejsce uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA.

Swoją obecnością zaczynili nas: Pani Maria Kordyl, Pani Barbara Dutkowiak oraz Pan Andrzej Michalak. Byli także rodzice naszych drogich przedszkolaków.

Tym razem scena zmieniła się w przepiękny jesienny warzywnik, a dzieci stały się warzywami ( chłopcy byli ogórkami, zaś dziewczynki marchewkami).

Po występach nadszedł czas na pasowanie. Pani Dyrektor pasowała nowe dzieci na przedszkolaków, zaś te nieco starsze na straszaków Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie. Każdy otrzymał także dyplom od wychowawczyń oraz mały upominek od Rady Rodziców. Nie zabrakło także świętowania przy kawie i słodkościach przygotowanych przez rodziców.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do tej uroczystości. Jeszcze raz Wam bardzo serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do foto autorstwa Pana Andrzeja Michalaka gminakramsk.pl oraz FOTO autorstwa Pani Joanny Wojciechowskiej.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

PM - 14.12.2016. Tekst: K.Kupsik, K. Górczewska.

Zaczynamy

„Pamięć serca nazywa się wdzięcznością.”

P.Bosmans

W imieniu wszystkich pracowników Punktu Przedszkolnego składamy serdeczne podziękowania za życzenia i słodycze, które otrzymaliśmy w dniu Edukacji Narodowej.

Dziękujemy Wam kochane dzieci oraz drodzy Rodzice za pamięć i życzliwość.

Zaczynamy

WIZYTA PANI LISTONOSZ

PM - 06.12.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie

ciężka jest od listów torba listonosza dziś.”

W trzecim tygodniu października przypadał Dzień Pocztowca i Dzień Poczty Polskiej.

W tym dniu gościliśmy Panią listonosz Bernadettę Zorychtę. Pani Bernadetta opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zaprezentowała kartki pocztowe, znaczki, oraz różnego rodzaju druki pocztowe. W bardzo ciekawy i przystępny dla dzieci sposób przedstawiła etapy wędrówki listu.

Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od Pani listonosz kartkę pocztową i słodycze – z całego serca dziękujemy!!!

Zapraszam do FOTO.


WIZYTA POLICJANTÓW W PRZEDSZKOLU

PM - 01.12.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Na chodniku przystań bokiem.

Popatrz w lewo bystrym okiem

skieruj w prawo wzrok sokoli

znów na lewo spójrz powoli.

Jezdnia wolna - więc swobodnie

mogą przez nią przejść przechodnie.”

W drugim tygodniu października rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa na drodze. Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić do naszego przedszkola Pana Policjanta sierżanta sztabowego Marcina Bednarka, który odpowiedział na nasze zaproszenie i przybył do nas razem z sierżantem sztabowym Arturem Grzeszczakiem.

Panowie Policjanci rozmawiali z przedszkolakami na temat bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego: jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak się poruszać, aby nie doszło do wypadku lub do sytuacji niebezpiecznych. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania naszych gości, czym udowodniły, że wiedzą jak należy zachowywać się na drodze.

Panowie Policjanci opowiedzieli także przedszkolakom o swojej pracy. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska odznaki policyjnej oraz lizaka policyjnego. Chętni mogli także przymierzyć czapkę policyjną i założyć kajdanki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Bednarkowi oraz Panu Arturowi Grzeszczakowi za życzliwość i otwartość, oraz bardzo cenną lekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


W KRÓLESTWIE GRZYBÓW

PM - 30.11.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Chodźcie do koszyka,

piękne prawdziweczki,

I kozaki, i podgrzybki

I żółte kureczki.”

Na początku października rozmawialiśmy w naszym przedszkolu na temat grzybów.

Dzieci dowiedziały się, że rozróżnia się grzyby jadalne i trujące.

Poznawaliśmy wygląd i nazwy poszczególnych grzybów, oraz budowę grzyba

Podczas jednych z naszych zajęć przedszkolaki wykonywały grzyby. Jakie? Zobaczcie sami na ich efekty końcowe.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ CHŁOPCA

PM - 28.11.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Buzia Twoja uśmiechnięta

W dniu radosnym Twego święta

Ważna dzisiaj taka data

Bo to przecież Dzień Chłopaka.”

30 września 2016r. obchodziliśmy Dzień Chłopca. Dzień ten – za sprawą rodziców – był radosny również dla dziewczynek.

Tego dnia na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Nasi rodzice zaskoczyli milusińskich dźwigiem i czterema zestawami puzzli. Pani Magda Wilińska ofiarowała klocki, piasek kinetyczny i słodkości, a pani Asia Mirkiewicz słodkości i owoce. Drodzy Rodzice serdecznie dziękujemy za Wasze (jak zawsze) Ogromne Serca ( i otwarte portfele ;-) ).

Radość dzieci możecie obejrzeć na FOTO.


CUKINIOWO

PM - 21.11.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Bo my chcemy jeść warzywa, bo my chcemy zdrowo żyć,

bo w warzywach witaminy , bo w warzywach siła tkwi!”

Cukinia staje się coraz bardziej popularnym warzywem naszych ogrodów oraz kuchni bo jak się okazuje można przyrządzić ją na wiele sposób. Nadaje się do smażenia, duszenia, marynowania, pieczenia oraz do jedzenia na surowo.

Również nasze przedszkolaki bawiły się w małych eksperymentatorów w ramach zajęć poświęconych warzywom.

Tym razem wykazały się sprawnością swoich małych rączek krojąc to dyniowate warzywo w kosteczkę –praca szła im wybornie!

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


KISZENIE KAPUSTY

PM - 21.11.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!”

23 września 2016r. dzieci uczestniczyły w niecodziennych zajęciach. Zapoznawaliśmy się z tradycją kiszenia kapusty i samodzielnie wykonaliśmy słój tej tradycyjnej polskiej potrawy.

W pierwszej części dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę oglądały szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem.

W drugiej części zajęć zapoznały się z etapami kiszenia kapusty, oraz z ochotą zabrały się do pracy. Poszatkowaną wcześniej kapustę wrzucały do słoika, przesypując samodzielnie startą marchewką oraz solą. Dzieci nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok.

Wysiłkiem bardzo wielu małych rączek powstała bardzo kolorowo wyglądająca kapustka.

Słój z kapustą stanął w kąciku przyrodniczym i zapewne za kilka tygodni sprawdzimy jak smakuje!

Zapraszam do FOTO.


JEŻYKI ZIEMNIACZANE

PM - 09.11.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Ktoś wierzy, czy nie wierzy,

jestem sobie mały jeżyk.

Bardzo ostre igły moje,

więc nikogo się nie boję...”

We wrześniu rozmawialiśmy o jesiennych warzywach.

Dzieci nie tylko wzbogaciły swoją wiedzę na temat warzyw, ale wykonały także wiele różnych prac.

Jedną z nich były ziemniaczane jeżyki.

Zobaczcie sami jak pracowały dzieci, oraz ich efekty końcowe. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


OGÓREK ZIELONY I KISZONY

PM - 02.11.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Zielona od zawsze skórka

na grzbiecie pana ogórka.

W zieleni lico, zielony nos,

Zielony nawet jego głos.

Różne on barwy ma zieleni

Nawet, kiedy się czerwieni

I choć będzie on kiszony

W dalszym ciągu – wciąż zielony.”

We wrześniu, podczas zajęć dotyczących jesiennych warzyw postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ogórkom. Porównywaliśmy ogórki zielone i kiszone.

Dzieci dowiedziały się między innymi jakie przetwory można zrobić z ogórków.

Był też czas na działalność praktyczną: dzieci kroiły ogórki.

Chętni mogli także skosztować zarówno ogórka kiszonego jak i zielonego, a co za tym idzie poznać ich smaki a następnie porównać.

Zobaczcie sami jak wyglądały zajęcia tego dnia. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


TARTA ZE ŚLIWKAMI

PM - 27.10.2016. Tekst i Foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Szklankę mąki, cukru szklankę,

Zaraz wsypię do miseczki,

Potem proszku do pieczenia,

Dodam jeszcze dwie łyżeczki,

I dwa jajka i na koniec

Roztopionej margaryny

I zamieszam tylko tyle,

By się razem połączyły.”

Nadeszła jesień, a z nią soczyste pachnące owoce.

Tym razem postanowiliśmy „wyczarować” coś pysznego z udziałem śliwki. To właśnie dzięki niej nasza tarta wyglądała i smakowała wyśmienicie

Zobaczcie jak dzieci radziły sobie z tym zadaniem kulinarnym i jakie były efekty wspólnej pracy zapraszam do obejrzenia FOTO.


MUFFINY Z JABŁKAMI

PM - 19.10.2016. Tekst i Foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Nagle w domu zapachniało

warczy mikser w słodkiej pianie,

mąka czuli się z kakao,

masło zwierza się śmietanie.

Mniam, mniam, mniam, mniam, mniam, mniam

Będzie pycha mówię wam.”

We wrześniu realizowaliśmy temat poświęcony owocom sadu. Korzystając ze wspaniałych darów sadu, a szczególnie jabłek postanowiliśmy upiec w przedszkolu muffinki z jabłkami.

Wszystko to miało miejsce 15 września 2016 r.

Zanim jednak przedszkolaki rozpoczęły pracę, wcześniej zostały zapoznane z mikserem. Dzieci poznały działanie tego urządzenia i wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa.

Następnie wszyscy omówiliśmy składniki potrzebne do wykonania muffinek, po czym rozpoczęliśmy pracę. Najpierw przedszkolaki pokroili obrane wcześniej jabłka. Później dzieci ubijały mikserem jajka, mleko i olej. Kolejno dodawały do ciasta cukier puder, mąkę, proszek do pieczenia sodę oraz kakao. Oczywiście były też muffinki bez dodatku kakao-równie smaczne. Na samym końcu do ciasta dodano pokrojone jabłka. Gotowe ciasto dzieci wlewały do foremek, po czym muffinki wędrowały do piekarnika na 30 minut. Po upieczeniu i wystygnięciu każdy przedszkolak próbował naszego wypieku.

Babeczki były bardzo pyszne.

Podziękowania dla cioci Kasi M. za pomoc w tym przedsięwzięciu kulinarnym.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Pasowanie na Przedszkolaka - PP Patrzyków

PM - 17.10.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017

PM - 04.10.2016. Tekst i Foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Idziemy do przedszkola

przedszkole już nas woła.

Lalki, misie, klocki lego,

a więc rękę daj kolego!

Poskaczemy, pośpiewamy,

dobry humor tutaj mamy...”

Za nami już pierwszy miesiąc wspólnego pobytu w przedszkolu. W tym roku do naszej grupy dołączyło sześcioro nowych przedszkolaków - OTO ONI.

Przed nami kolejny rok nowych przygód i wyzwań. Życzymy wszystkim dzieciom wspaniałego 2016/2017 roku dziękujemy, że towarzyszyliście nam na dotychczasowej zabawowo-edukacyjnej ścieżce. Nadal bądźcie aktywni, ciekawi świata, nie ustawajcie w poszukiwaniach, zadawaniu pytań i dziecięcej radości.

Wam Szanowni Rodzice dumy z osiągnięć Waszych pociech. Dziękujemy za dotychczasowe Wasze zaangażowanie w sprawy przedszkolne jest ono bardzo cenne i zawsze mile widziane. Liczymy na dalszą dobrą współpracę i pomoc w procesie edukacyjno-wychowawczym, bo gdyby nie Wy to nie byłoby tego wszystkiego.

Wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym, a przede wszystkim zdrowia dla wszystkich.


Życzenia wakacyjne - PP Patrzyków

PM - 03.07.2016 Foto - K. Kupsik

Zaczynamy

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

PM - 14.07.2016. Tekst: K. Górczewska, K. Kupsik, Foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

„Zgodnie z personalizmem pedagogicznym, w relacjach między występującymi w edukacji

przedszkolnej podmiotami nauczyciele – dzieci –rodzice) żadna ze stron nie może mieć

prymatu nad którąkolwiek, dlatego że pomimo wszystko edukacja nie może być narzucaniem,

władaniem pedagogicznym.”

29 czerwca 2016r. o godz. 13.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.

W obecności rodziców dzieci zaprezentowały się w części artystycznej. Następnie nastąpiło wręczenie dyplomów i książek przez wychowawców. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców za pomoc i pracę na rzecz przedszkola.

Po części oficjalnej była też kawa i ciasto, oraz słodkości dla dzieci.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za cały rok szkolny.

Zobaczcie FOTO.


WYCIECZKA DO ZOO

PM - 14.07.2016. Tekst: K. Kupsik, K. Górczewska.

Zaczynamy

,,Matołek raz zwiedzał zoo

I wołał co chwila: „O-o!

Jaka brzydka papuga!”

„Żyrafa jest za długa!”

„Słoń za wysoki!

A po co komu te foki?

Zebra ma farbowane żebra!

Tygrys

Chętnie by mnie stąd wygryzł!...”

20 czerwca 2016 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do ogrodu zoologicznego ZOO SAFARII w Borysewie.

Mimo, że pogoda tego dnia nie sprzyjała udało nam się zobaczyć wiele zwierząt. Zwiedzaliśmy zoo z pokładu zoo kolejki.

Podziwiać tu można było nie tylko najgroźniejsze dzikie zwierzęta - Białe Tygrysy bengalskie, Białe Lwy, Pumę, Białe Wilki, Serwale, ale także Lemury, Bawoły indyjskie, jedyne w Polsce Bawoły afrykańskie i Tapira.

Wszyscy z ciekawością obserwowaliśmy dzikie zwierzęta, o których opowiadała nam pani przewodnik.

Po zwiedzeniu zoo udaliśmy się do cinecoastera 7D, gdzie obejrzeliśmy film pt. ,,Tajemnicze podziemia”. Wsiadając do magicznego wagonika i zakładając specjalne okulary przeżyliśmy niezapomniane emocje.

Później był czas na obiad i oczywiście zakup pamiątek.

Bardzo Wam dziękujemy za wspólny wyjazd.


DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

PM - 22.06.2016. Tekst: K.Górczewska Foto: K. Górczewska.

„Jeśli posłuchamy głosu dziecka, które mieszka w naszej duszy, oczy nasze znowu

Zaczynamy

„Jeśli posłuchamy głosu dziecka, które mieszka w naszej duszy, oczy nasze znowu

nabiorą blasku”.

1 czerwca wszystkie dzieci miały swoje święto.

Tego dnia nie brakowało radości, oraz wielu atrakcji dla Milusińskich.

Z tego miejsca pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, by na twarzach maluchów pojawił się uśmiech:

Pani Joanna Mirkiewicz- pizze dla dzieci

Pani Beata Obrzezgiewicz- samochodziki dla chłopców, oraz torebki dla dziewczynek,

Pani Magda Wilińska- słodycze dla dzieci

Pani Edyta Szybura – wafelki do lodów

Rada Rodziców- przekazała 150 zł na przejazd autokarowy do EDU_HOLA w Koninie

Zobaczcie FOTO.


GMINNY FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

PM - 30.05.2016. Tekst: K.Kupsik, K. Górczewska Foto: Mariusz Jęcz.

Zaczynamy

„Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno

i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej

i bezksiężycowej - mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów.

Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie”.

29.05 2016r. nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w Gminnym Festynie z okazji Dnia Dziecka.

Przedszkolaki zaprezentowały się na scenie Amfiteatru w Kramsku w trzech tańcach.

Zobaczcie jak pięknie wystąpiły i wyglądały Wasze dzieci FOTO.

Fotorelacja dostępną także na stronie Gminy Kramsk.


ZABAWY W HOLI

PM - 30.05.2016. Tekst: K.Górczewska, K.Kupsik Foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda”.

27.05.2016r.z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się do Holi w Koninie.

Radości i zabawy było co nie miara.

Zobaczcie jak bawiły się wasze pociechy FOTO.


DZIEŃ MAMY I TATY 2016

PM - 30.05.2016. Tekst :K.Górczewska, K. Kupsik, foto: M. Jęcz, J. Michalak.

Zaczynamy

„Rodzina jest wspólnotą miłości i życia, domem w którym prowadzi się dzieci ku

dojrzałości(…) a miłości jest jedyną siłą, która skłania nas do dzielenia się wszystkim,(...)

czym jesteśmy i co posiadamy(…) bycie dzisiaj ojcem czy matką oznacza wiele trosk i

trudności, ale niesie też dużo radości i zadowolenia. Dzieci są waszym skarbem”.

Jan Paweł II

21 maja 2016 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie miała miejsce kolejna uroczystość- DZIEŃ MAMY I TATY.

Tym razem przedszkolaki stały się „kwiatkami”. Podczas części artystycznej nie zabrakło wierszy i piosenek dedykowanych dla wszystkich zgromadzonych rodziców. Dzieci jak zawsze wystąpiły wspaniale. Na sam koniec były życzenia i prezenty dla wszystkich mam i tatusiów, a wraz z nimi buziaki i uściski. Po części artystycznej na rodziców i dzieci czekała już kawa i słodkości.

Kochani rodzice, bardzo Wam dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że były to dla Was wyjątkowe chwile przeżyte wraz z Waszym dzieckiem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Pana Mariusza Jęcza FOTO TUTAJ.

Fotorelację z tej uroczystości można obejrzeć także na stronie Gminy Kramsk.


Zaproszenie na Dzień Rodziny - PP Patrzyków

PM - 17.05.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

DZIEŃ ZIEMI

PM - 30.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Mamy tylko jedną Ziemię a jej przyszłość zależy od każdego na pozór

niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas(...)

Na szukanie lepszego świata nie jest jeszcze za późno”.

22 kwietnia 2016r.przypadał Dzień Ziemi. Zobaczcie w jaki sposób nasze przedszkole włączyło się do tej ważnej dla środowiska akcji.

Zapraszam do GALERII.


EKO MODA PRZEDSZKOLAKA

PM - 30.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Ekomoda to nie tylko trend, lecz także nowy sposób myślenia i działania

gospodarczego w myśl zasad ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności”.

Nawiązując do Międzynarodowego Święta Ziemi przedszkolaki postanowiły zaprezentować niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju „śmieciową” ale jakże ekologiczną modę –może dla kogoś stanie się ona źródłem inspiracji !?

Zapraszam do FOTO.


ZABAWNE KANAPKI

PM - 23.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Każdemu smacznego, według smaku jego!”.

14 kwietnia 2016r. dzień przedszkolny urozmaiciliśmy zajęciami praktycznymi. Zobaczcie co „wyczarowały” wasze pomysłowe dzieci - FOTO.

Wszystko wyglądało pięknie i kolorowo, sądząc po minkach smakowało pysznie!.


„SMAK I ZAPACH POMARAŃCZY” CZYLI SAMODZIELNIE WYCISKAMY SOK

PM - 18.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Lubię śpiewać, lubię tańczyć,

Lubię zapach pomarańczy(...)”.

14 kwietnia 2016r.przedszkolaki miały zajęcia praktyczne- samodzielnie wyciskały sok z pomarańczy. Pracę swą wykonywały z pełną precyzją i zaangażowaniem- zobaczcie proszę FOTO.

Najpiękniejsze w całym tym działaniu było to, że dzieci sok wypiły niemalże w mgnieniu oka. Smak wyjątkowy – szkoda tylko, że (niestety)dodatkowych porcji nie przewidziano!

Dziękuję wszystkim za przyniesione owoce.

Zapraszam do GALERII ZDJĘĆ.


WYGRANA W KONKURSIE NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

PM - 18.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa.

Człowiek ją tworzy – i człowiek przez nią tworzy siebie(...)”.

W marcu 2016r.nasze przedszkole wzięło udział w konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, oraz Klasztor OO. Franciszkanów w Koninie.

Z ponad stu palm biorących udział w konkursie 35 zasłużyło na wygraną, w tym była również nasza .

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 1 kwietnia 2016r. w klasztorze OO. Franciszkanów w Koninie.

Fotorelacja z uroczystości na stronie www.ckis.konin.pl oraz tutaj.


WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

PM - 17.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego, do

czego się wraca jak do domu. Nie do mieszkania”.

W marcu 2016r.dzieci wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w przedszkolnych warsztatach plastycznych. Wykonane prace wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym pod hasłem „ozdoba wielkanocna” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Jednym ze zwycięzców okazał się nasz przedszkolak MATEUSZ JĘCZ (dyplom można obejrzeć w dziale Nasze Sukcesy).

Serdecznie gratulujemy wygranej.

Cieszymy się z Twojego kolejnego sukcesu Mateuszu.


WARSZTATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 17.05.2016. Tekst i foto: K. Górczewska

Zaczynamy

„Sztuka jest odtworzeniem tego, co jest wiecznym, niezależnym od wszelkich zmian

lub przypadkowości, niezawisłym od czasu ani od przestrzeni”.

3 marca 2016r.w naszym przedszkolu odbyły się po raz drugi warsztaty plastyczne - tym razem pod hasłem „Ozdoba wielkanocna”.

Rodzice wraz ze swoimi dziećmi tworzyli niepowtarzalne, wspaniałe dekoracje świąteczne, które doskonale wpisują się w kultywowanie tradycji wielkanocnej.

Powstałe prace wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Wszystkim obecnym na warsztatach Rodzicom dziękuję za obecność, przyniesione materiały plastyczne, oraz zaangażowanie w prace przedszkola.

Składam także serdeczne podziękowania za czas poświęcony na twórczą zabawę ze swoim dzieckiem i za genialne pomysły z których wyczarowaliście wspaniałe ozdoby na wielkanocny stół.

Wielkie dzięki!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Życzenia Wielkanocne

PM - 24.03.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

PM - 04.04.2016. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

„Wielkanoc! Wielkanoc!

Wielka radość w sercu,

gdy stąpasz po świecie-

kwitnącym kobiercu.

Na stole pisanki

Pięknie malowane

Wśród zieleni trawy

Cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,

ciasta i wędliny...

WIELKANOC- i wielkie

spotkanie rodziny!”.

22 marca 2016r. w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Powoli staje się to już chyba naszą tradycją.

Śniadanie wielkanocne to jeden z najbardziej uroczystych momentów świąt Wielkanocy.

Tak było też i w naszym przedszkolu. Dzieci ubrane bardzo odświętnie zasiadły do uroczystego śniadania do pięknie nakrytego stołu. Na śniadaniu była także pani dyrektor przedszkola- Barbara Dutkowiak oraz ks. Paweł Piasecki.

Wszystko było tak jak być powinno. Na świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych wielkanocnych potraw takich jak: żurek, jajka, babki, kiełbaska, szynka.

Bardzo serdecznie dziękuję cioci Kasi Mikorskiej za pomoc w przygotowaniu tego śniadania.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


POWITANIE WIOSNY

PM - 04.04.2016. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy!”.

21 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna, tego też dnia tradycyjnie żegna się zimową porę roku i topi marzannę.

My także witaliśmy wiosnę i żegnaliśmy zimę właśnie 21 marca.

Już od samego rana zabraliśmy się za przygotowanie Marzanny. Wszyscy wspólnie wykonaliśmy strój dla naszej Marzanny i ruszyliśmy drogami Patrzykowa w pięknym kolorowym korowodzie by pożegnać zimę, a przywitać upragnioną wiosnę.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Zobaczcie sami jak my żegnaliśmy zimową porę roku.


DZIEŃ KOBIET

PM - 04.04.2016. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

„Dzień kobiet! Dzień kobiet!

Niech każdy się dowie,

że dzisiaj święto dziewczynek!

Uśmiechy są dla nich

zabawa i taniec.

Piosenka z radia popłynie”.

9 marca 2016 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kobiet.

Były życzenia, prezenty, kwiaty i wspólna zabawa. Dziewczynki otrzymały od chłopców prezent zakupiony przez rodziców- łożeczko dla lalek oraz klocki. Były także słodkości dla wszystkich dzieci. Prezenty sprawiły dzieciom dużo radości.

Ponadto nasz Antoś obdarował każdą z dziewczyn pięknym tulipanem.

Także ciocie otrzymały od Rady Rodziców piękne kwiatki.

Bardzo serdecznie dziękujemy!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


ZIELONY KĄCIK PRZYRODY W PRZEDSZKOLU

PM - 04.04.2016. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

„Jestem sobie ogrodniczka,

Mam nasionek pół koszyczka...”.

Na początku marca ,,stworzyliśmy” w naszym przedszkolu mały ogródek warzywny. Dzieci uczestniczyły we wspólnym wysiewaniu pierwszych warzyw. Na samym początku najmłodsi poznali wygląd poszczególnych nasion. Potem wszyscy przystąpili już do pracy, a wszystko po to by móc później obserwować rozwój posianych roślin.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Zaproszenie na warsztaty plastyczne

PM - 22.02.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

BAL KARNAWAŁOWY 2016

PM - 24.03.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

9 lutego 2016 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Na balu pojawiły się także zaproszone przez nas dzieci z grupy 3-4 latków oraz zerówki wraz z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej w Patrzykowie. Dzieci tego dnia przebrały się za przeróżne postaci. Spotkać można było chociażby: księżniczki, wróżki, Batmanów, spidermana, pirata, strażaka, a nawet biedronkę. Wszystkie dzieci miały wspaniałe kostiumy. Zabawę poprowadziła pani rytmiczka Wioletta Rzemyszkiewicz.

Gdy ktoś się zmęczył mógł odpocząć i posilić się przygotowanymi słodkościami.

Dzieci z radością bawiły się w rytmach muzyki, a uśmiech nie znikał z ich twarzy. To był wspaniały bal!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Fotorelacje z uroczystości można zobaczyć także na stronie Gminy Kramsk.


Zaproszenie na bal

PM - 04.02.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

TŁUSTY CZWARTEK

PM - 24.03.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

W tym roku Tłusty Czwartek przypadał 4 lutego. Także w naszym przedszkolu pamiętano o tradycji jedzenia pączków tego dnia. Przepyszne pączki przyniosła nam do przedszkola pani Joanna Mirkiewicz, mama naszej Julki.

Zgodnie z tradycją każdy z przedszkolaków spróbował pączka. Wszyscy a apetytem zajadali smaczne pączki, wybierając te z ulubionym nadzieniem.

To był bardzo słodki dzień w naszym przedszkolu.

Bardzo dziękujemy mamie naszej Julki za przepyszne pączki.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2016

PM - 24.03.2016. Tekst: Katarzyna Kupsik, Foto: M. Jęcz, A. Michalak.

Zaczynamy

„Kocham mocno Babcię, Dziadka

to nie żarty moi mili,

dzisiaj im życzenia składam

by sto latek jeszcze żyli”.

30 stycznia 2016 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się kolejna uroczystość naszej społeczności przedszkolnej DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

Tym razem najmłodsi zaprezentowali się na scenie w Centrum Pracy Twórczej w Kramsku. Wśród zaproszonych gości była pani dyrektor przedszkola Barbara Dutkowiak.

Tego dnia nie mogło oczywiście zabraknąć babć i dziadków naszych przedszkolaków. Byli także rodzice i rodzeństwo.

Podobnie jak w ubiegłym roku na scenie stanęły nasze przedszkolaki wraz z rodzicami.

Nasi wspaniali aktorzy przedstawili dla zebranych gości bajkę ,,Brzydkie Kaczątko”. W tle pięknej scenerii najmłodsi wystąpili w roli pięknych kaczuszek. Wszyscy wspaniale śpiewali, tańczyli i recytowali. Dzieci najpiękniej jak potrafiły zaprezentowały się w części artystycznej.

Po wspólnym występie dzieci wręczyły swoim dziadkom upominki przygotowane specjalnie dla nich. Była też kawa, herbata, ciasto oraz tort przygotowany przez Radę Rodziców. Potem był czas na wspólną zabawę, którą poprowadziła nasza rytmiczka pani Wioletta Rzemyszkiewicz.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniach do tej uroczystości. To dzięki Wam było tak pięknie. Bardzo Wam dziękujemy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.

Fotorelacje z uroczystości można zobaczyć także na stronie Gminy Kramsk.


Zaproszenie na Dzień Babci i Dziadka

AM - 26.01.2016 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WYGRANA W KONKURSIE NA STROIK ŚWIĄTECZNY

PM - 08.02.2016. Tekst: K. Górczewska. Foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

„Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia”.

W grudniu 2015r.nasze przedszkole wzięło udział w gminnym konkursie plastycznym pod hasłem stroik świąteczny organizowanym przez GOK w Kramsku.

20 grudnia 2015r.miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

FOTO.

Wśród zwycięzców była piątka naszych przedszkolaków:

AMELIA STAŚKOWIAK,

DARIA KUCAL,

ANTONI WILIŃSKI,

MATEUSZ JĘCZ,

TOMASZ KUBIAK

Jeszcze raz serdeczne gratulacje, wspólnie z Wami cieszymy się z wygranej!


Życzenia świąteczne PP Patrzyków

AM - 22.12.2015 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE 2015

PM - 08.02.2016. Tekst: K. Górczewska i K. Kupsik i foto: Mariusz JĘCZ i Andrzej MICHALAK.

Zaczynamy

„Przylecieli aniołkowie,

Jak ptaszkowie z nieba

I śpiewają Dzieciąteczku

Wesoło jak trzeba

Hej kolęda, kolęda”.

19 grudnia 2015 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie miała miejsce kolejna uroczystość z udziałem naszych przedszkolaków. W gronie rodziców, oraz zaproszonych gości: doradcy wójta do spraw oświaty i radnego powiatu konińskiego Pana Andrzeja Nowaka, oraz dyrektor placówki Pani Barbary Dutkowak dzieci rozpoczęły ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE.

W tle pięknej, śnieżno-białej, świątecznej scenerii stanęły przed publicznością nasze przedszkolaki - cudowne prześliczne aniołki. Dzieci najpiękniej jak potrafiły zaprezentowały cześć artystyczną śpiewając kolędy i pastorałki. FOTO.

Tego dnia na sali rozbrzmiewały dźwięki najpiękniejszych kolęd. „Pójdźmy wszyscy do stajenki…” zabrzmiało na koniec w wykonaniu zaproszonych gości, rodziców, oraz dzieci.

Uroczystość wypadała znakomicie. Po kolędowaniu do wszystkich dzieci ( oraz przedszkolnych cioć) zawitał św. Mikołaj z podarkami.

Nie zabrakło również „słodkiego kącika” zorganizowanego przez Radę Rodziców , w którym można było skosztować pysznego ciasta i napić się kawy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do tego, by było tak pięknie. Za poświęcony czas i wszelką okazaną pomoc w przygotowaniach Dziękujemy Wam serdecznie !!!

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć autorstwa Pana Andrzeja Michalaka "Świątecznie w Patrzykowie".


Świąteczne kolędowanie

AM - 14.12.2015 Foto - K. Górczewska

Zaczynamy

WARSZTATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 08.02.2016. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Nigdy nie mów ludziom, jak robić różne rzeczy.

Mów im, co mają robić, a zaskoczą cię swoją genialnością”.

14 grudnia 2015r.w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem „Stroik świąteczny”.

Rodzice wraz ze swoimi dziećmi mieli możliwość stworzyć jedyną niepowtarzalną dekorację świąteczną.

Prace ( jeśli tak można je nazwać ?!) wyszły prześliczne. Gratuluję Wam kochani. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i genialnością pomysłów.

FOTO.

Powstałe prace wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom pragnę podziękować za czas poświęcony na twórczą zabawę, oraz wspaniały efekt Waszej pracy.


Zaproszenie na warsztaty

AM - 08.12.2015 Foto - Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

MIKOŁAJKI

PM - 15.01.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

7 grudnia 2015 roku do naszego przedszkola zawitał Święty Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą.

Zaskoczenie dzieci było ogromne. Ich radość jeszcze większa, bowiem nasi niespodziewani goście przynieśli dla nas mnóstwo prezentów. Podarki od Świętego Mikołaja otrzymały zarówno dzieci jak i wszystkie ciocie.

Dodatkowo dzieci oprócz indywidualnych prezentów otrzymały także ,,wspólne prezenty” – ogromne kolorowanki.

To była wizyta pełna niespodzianek, bowiem Święty Mikołaj oraz jego pomocnica przygotowali dla nas coś jeszcze- przynieśli nam mnóstwo słodkich pyszności.

Radość dzieci tego dnia była ogromna.

Jeszcze raz bardzo serdecznie pragnę podziękować Świętemu Mikołajowi i jego pomocnicy za wszystkie otrzymane prezenty oraz słodkości.

Z całego serca dziękujemy!:)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

PM - 15.02.2016. Tekst i foto : K. Górczewska

Zaczynamy

„Schodzą górnicy pod ziemię

w ciemność daleką od słonka

wychodzi im naprzeciw

święta Barbara Patronka”.

3 grudnia 2015r.nasze przedszkole odwiedził górnik Pan Grzegorz Korczakowski z kopalni PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin .

Pan Grzegorz ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce - czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Nasz gość przedstawił film o kopalni węgła brunatnego i o jej działalności. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwały się w każde jego słowo. Pan Grzegorz wytrwale odpowiadał na wszystkie pytania skierowane do niego. Dzięki jego uprzejmości dzieci mogły dotknąć bryłę węgla, przyjrzeć się z bliska jak wygląda prawdziwy galowy mundur górnika, a także przymierzyć górnicze czako (choć byli i tacy, którzy nie znaleźli w sobie tyle odwagi).

Dowiedzieliśmy się co to perlik , miotełka , żelazko, zwałowarka. Wiemy także co symbolizują kolory pióropusza i barwy górnicze. Od dziś każdy przedszkolak zapamięta jak ciężka i odpowiedzialna jest praca górnika.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Korczakowskiemu za swój cenny czas poświęcony naszym przedszkolakom, oraz ofiarowane prezenty. Oto FOTO ze spotkania.

Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom, pracownikom kopalni wszelkiej pomyślności, oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i pewności dnia jutrzejszego. Szczęść Boże!


Andrzejki

PM - 15.01.2016. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„W przedszkolu zabawa,

Andrzejek to czas.

Niech magia i wróżba

Królują wśród nas.

Już zaczynamy, już nie czekamy.

Zabawa dalej, start!”

W poniedziałek 30 listopada 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Tego dnia nie mogło zabraknąć wróżb andrzejkowych.

Na początku dzieci wysłuchały opowiadania o ludowej tradycji wróżenia w wigilię świętego Andrzeja.

Następnie wspólnie wypowiedzieliśmy tajemnicze zaklęcie: ,,Hokus-pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary” i oddaliśmy się zabawie i wróżbom andrzejkowym.

Każdy chętnie uczestniczył w różnorodnych wróżbach chcąc dowiedzieć się co czeka go w przyszłości. Zobaczcie sami jak się bawiliśmy tego dnia.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

AM - 15.12.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Miś ma w oczach szklane kulki,

po to misiem jest,

żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.”

W poniedziałek 30.11.2015r. nasze przedszkolaki zostały zaproszone na Święto Pluszowego Misia zorganizowanego przez oddział przedszkolny działający przy Szkole Podstawowej im. Józefa Zywerta.

potkanie rozpoczęło się wspaniałą inscenizacją „Kubuś Puchatek i przyjaciele” przygotowaną przez rodziców, oraz nauczycieli. Po przedstawieniu dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Wzięły udział w konkursach:„ Degustacja miodku”, „Niedźwiedzie łapki”, oraz układanie misia z wyciętych figur.

Po konkursach przedszkolaki wspólnie bawiły się i tańczyły w dyskotece „Pluszowego Misia”. Nie zabrakło także „małego co nieco” przygotowanego specjalnie na tę okoliczność.

Dziękujemy za zaproszenie i udaną zabawę. FOTO.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA 2015r.

PM - 15.02.2016. Tekst : Katarzyna Górczewska, Katarzyna Kupsik, foto: M. Jęcz i A. Michalak

Zaczynamy

„My jesteśmy przedszkolaki

Maluszki kochane.

Zapraszamy wszystkich

Na nasze pasowanie”.

14 listopada 2015 roku to ważny dzień w życiu naszych przedszkolaków. Tego dnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Zywerta w Patrzykowie odbyła się pierwsza tegoroczna uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA. Wśród zaproszonych gości byli: wójt Gminy Kramsk Józef Drop, Pani dyrektor Barbara Dutkowiak, oraz fotograf właściciel firmy Polonia Studio TV Pan Andrzej Michalak.

Przedszkolaki pięknie zaprezentowały się w części artystycznej - tym razem na scenie było bardzo jesiennie. Po części artystycznej pani dyrektor każdego z osobna pasowała na przedszkolaka bądź starszaka Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków od zaproszonych gości, oraz dyplomów, a także prezentów dla każdego przedszkolaka. Później była już tylko zabawa, oraz pyszności przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom, oraz wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowania do tej uroczystości. To dzięki Wam było tak pięknie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć TUTAJ oraz fotorelacji w wykonaniu Pana Andrzeja Michalaka, którą można zobaczyć na stronie gminy Kramsk w Patrzykowie tez pasowali.


Pasowanie na przedszkolaka Patrzyków

PM - 09.11.2015 Foto - Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

WIZYTA PANI LISTONOSZ

PM - 07.12.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Chodzi listonosz tu i tam, puka do mieszkań stu.

Ja listonosza dobrze znam, dzień dobry mówię mu.”

Z okazji przypadającego 18 października Dnia Poczty Polskiej, oraz Dnia Pocztowca postanowiliśmy zaprosić do naszego przedszkola Panią Listonosz Jolę Kasprzyk- mamę naszego Kacperka.

Pani Listonosz opowiedziała o swojej pracy, zaprezentowała kartki pocztowe, znaczki, różnego rodzaju druki pocztowe. W bardzo ciekawy i przystępny sposób dla dzieci przedstawiła etapy wędrówki listu. Przedszkolaki mogły obejrzeć jej strój, a także przymierzyć czapkę (choć nie wszystkie dzieci miały na to ochotę). Pani Jola pozwoliła również sprawdzić zawartość swojej wielkiej torby - jak się okazało było w niej dużo pyszności dla przedszkolaków. Każdy milusiński tego dnia miał możliwość wysłania listu do swoich rodziców. Pani Jola zadbała o wszystko ( od zaskoczonych rodziców wiem, że listy dotarły do adresatów).

Zapraszam do FOTO.

Z tego miejsca w imieniu wszystkich przedszkolaków pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować za „cenną lekcję”, życzliwość i czas poświęcony dla naszych przedszkolaków . DZIĘKUJEMY PANI JOLU!!!


DYNIA I TRADYCJE HALLOWEEN

PM - 03.12.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„My jesteśmy straszne zmory,

Bardzo groźne z nas upiory,

Jeśli nie chcesz się nas bać,

Musisz nam cukierka dać.”

W ostatnim tygodniu października wzbogacaliśmy swoja wiedzę na temat dyni.

Z dynią związane jest także święto Halloween, które przybyło do nas z Ameryki.

Przy tej okazji dzieci przez cały tydzień poznawały tradycje, oraz angielskie słownictwo związane z tym świętem.

Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Halloween, między innymi tego skąd wzięła się tradycja wydrążonej, świecącej dyni stawianej w tym czasie przed domami. U nas w przedszkolu również zagościła taka dynia.

Bardzo dziękujemy cioci Kasi Mikorskiej, za pomoc w przygotowaniu takiej dyni.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WIZYTA POLICJANTA

PM - 03.12.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Mruga wesoło światło zielone

do przejścia wszystkich zaprasza.

Za rękę trzyma mamusię Tomek,

razem przechodzą po pasach.

Na skrzyżowaniu policjant stoi,

ruchem drogowym kieruje.

Patrzy na niego Tomek z zachwytem,

bacznie go obserwuje.”

Od 12 do 16 października 2015 roku realizowaliśmy w przedszkolu tematykę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

Przez cały tydzień dzieci poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci przypomniały sobie kolory występujące na sygnalizatorze świetlnym oraz dowiedziały się jakie jest ich znaczenie. Poznawaliśmy także różne znaki drogowe.

W poniedziałek 12 października nasze przedszkole odwiedził starszy sierżant Marcin Bednarek, który uzupełnił wiedzę dzieci dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

Dużą niespodzianką była możliwość obejrzenia samochodu policyjnego „od środka”.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Bednarkowi za przyjęcie naszego zaproszenia i wizytę w przedszkolu, oraz za prelekcję na temat bezpieczeństwa.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


MARYNOWANIE DYNI

PM - 27.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Ty turlaj, bo to jest dynia.

A ten, co ma dynie

To z dynią nie zginie.

Tylko jak statek

Opływa w dostatek.”

29 października 2015r. na naszych zajęciach dzielnie próbowaliśmy kroić i jednocześnie zasypywać dynię cukrem.

Dla wielu dzieci było to całkiem nowe doznanie praktyczne jak i zarówno smakowe -byli śmiałkowie, którzy odważyli się posmakować swojego dzieła.

Zapraszam na dyniowe foto.


DZIEŃ CHŁOPCA

PM - 27.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!”

30 września 2015r. w obchodziliśmy Dzień Chłopaka, jednak jak co roku świętowały wszystkie dzieci.

Były życzenia, prezenty i wspólne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili.

ajwiększą radość dzieciom sprawił piękny i jednocześnie przydatny prezent zakupiony przez naszych kochanych Rodziców - tablica dwustronna wraz z całym asortymentem niezbędnym do zabawy.

Oto foto.


JESIENNE INSPIRACJE

PM - 27.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały,

Kolorowe listki na wietrze szumiały.”

Motyl z jesiennych liści - czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Jak się okazuje jesienne liście można wykorzystać na wiele sposobów. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Zobaczcie jakie wspaniałe prace plastyczne udało się stworzyć naszym przedszkolakom.

Zaczynamy

Zaczynamy


JESIENNE DARY

PM - 17.11.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Jesienią, jesienią

lecą liście na ziemię,

lecą jabłka czerwone,

liście żółtozielone.

Jesienią, jesienią

lecą z drzewa na ziemię

wielkie, twarde kasztany,

w liściach leżą schowane...”

Choć jesień jest już z nami dość długo i pięknie prezentuje nam swoje walory, to my w przedszkolu już w pierwszych jej dniach zastanawialiśmy się jaka jest jesień, jakimi skarbami nas obdarowuje i jaka jest jesienna pogoda.

Korzystając z ładnej wówczas pogody wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu jesiennych darów. Wspólnie omawialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i zbieraliśmy kasztany oraz liście.

W przedszkolu oglądaliśmy liście pochodzące z różnych drzew i wspólnie odkryliśmy, że różnią się one kształtem, wielkością i kolorem.

Wszystkie zebrane przez przedszkolaków jesienne zdobycze umieściliśmy w naszej sali tworząc ,,jesienny kącik przyrody”.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


BURACZANE MYSZKI

PM - 09.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Raz buraczek nieboraczek

Zaczerwienił się jak raczek.”

Jesień to doskonały czas na przeróżne eksperymenty i zabawy z warzywami.

Doskonałe okazały się buraki i marchewki.

Zobaczcie FOTO.


PLACKI ZIEMNIACZANE

PM - 09.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„O mój ziemniaku na polu rosnący,

lubię jeść ciebie, gdy jesteś gorący.

A już najlepiej mi smakujesz,

kiedy smak placków w ustach poczuję.”

Kartofel, pyra, ziemniak, grula i jakby się jeszcze nie nazywały to i tak wszyscy je uwielbiamy. Chyba nikt nie wyobraża sobie obiadu bez ziemniaków. Przecież lubimy je pod każdą postacią, nawet tą bardzo kaloryczną jak frytki czy chipsy (które czasami zdarzy nam się zjeść!!!).

25 września 2015r. w naszym przedszkolu nawiązując do tematu jesiennych warzyw, odważyliśmy się zrobić placki ziemniaczane.

Zanim przystąpiliśmy do wykonania zadania , dzieci zostały zapoznane z „maszyną” do tarcia i uświadomione, że podczas jej używania, należy zachować szczególną ostrożność.

Zobaczcie proszę jak poradziły sobie z tym młodsze i starsze przedszkolaki FOTO.

Serdeczne podziękowania dla Cioci Izy za wypożyczenie „maszyny cud ” i usmażenie pysznych placków, oraz dla Cioci Kasi M. za przyniesienie i obranie ziemniaków. Dziękuję Wam!


BURACZKI

PM - 09.11.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„(...) Burak stroni od cebuli,

A cebula doń się czuli:

- Mój buraku, mój czerwony,

Czyżbyś nie chciał takiej żony?

Burak tylko nas zatyka,

- Niech no pani prędzej zmyka

Ja chcę żonę mieć buraczą,

Bo przy pani wszyscy płaczą.”

Wrzesień dla naszych przedszkolaków był intensywnym miesiącem zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.

23 września 2015r.dzieci zmierzyły się z tarciem buraków. Zobaczcie proszę jak spisały się w nowej roli Wasze pociechy.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


SURÓWKA Z MARCHEWKI I JABŁKA

AM - 30.10.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Jedz marchewki surowe,

bo są smaczne i zdrowe.

do tego jabłuszko,

a szepnę Ci na uszko,

że  przez te witaminki

mamy wesołe minki”.

Była wyprawa do ogródka warzywnego, nadszedł więc czas na działalność praktyczną z wykorzystaniem warzyw. We wtorek 22 września 2015 r. dzieci robiły surówkę z marchewki i jabłka. Do jej wykonania posłużyła nam tarka do warzyw oraz wielofunkcyjny robot kuchenny.

Dzieci poznały działanie obu urządzeń, zaś wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa. Wspólnie ustaliliśmy też etapy przygotowania surówki.

Następnie przeszliśmy już do naszego zadania. Dzieci były bardzo zaangażowane w pracę.

Każdy miał okazję samodzielnie lub z pomocą cioci Kasi M. zetrzeć jabłko na tarce , zaś marchewkę przy pomocy urządzenia kuchennego. Już po raz kolejny dzieci miały okazję wziąć udział w działalności praktycznej.

Po minach widocznych na ich twarzach myślę, że było to dla dzieci ciekawe doświadczenie. Po skończonej pracy dzieci degustowały samodzielnie zrobioną surówkę. Była nie tylko pyszna, ale i przede wszystkim zdrowa.

Cioci Izie dziękujemy za wypożyczenie nam robota kuchennego.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WYCIECZKA DO OGRÓDKA WARZYWNEGO

AM - 30.10.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy:

- Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie Koprze.

- Cóż się dziwić, mój Szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!

Rzecze na to Kalarepka:

-Spójrz na Rzepę - ta jest krzepka!

Groch po brzuszku Rzepę klepie:

- Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej?

- Dzięki, dzięki, panie Grochu,

Jakoś żyje się po trochu,

Lecz Pietruszka - z tą jest gorzej:

Blada, chuda, spać nie może.

- A to feler -

Westchnął Seler”.

W czwartym tygodniu września rozmawialiśmy w przedszkolu o jesiennych warzywach. Z tej też okazji w poniedziałek 21 września wybraliśmy się na wycieczkę do cioci Izy, a dokładniej do jej ogródka warzywnego. Przedtem jednak dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historyjki obrazkowej o kłótni warzyw dotyczącej tego, które z nich jest ważniejsze.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy warzywa w ogrodzie naszej cioci, też prowadzą takie kłótnie. Ciocia Iza najlepiej zna swój ogródek, dlatego też została naszym przewodnikiem. Dzieci mogły nie tylko zaobserwować jak rosną warzywa, ale mogły także ich dotknąć i powąchać. Maluchy i straszaki z zaciekawieniem chodziły po ogrodzie i oglądały wszystkie warzywa. Wycieczka do ogródka warzywnego pozwoliła pogłębić dzieciom ich wiedzę na temat warzyw oraz ich uprawy.

Cioci Izabeli Tylkowskiej jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam "zwiedzenia" jej ogródka.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

AM - 30.10.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Do przedszkola przychodzimy,

Dobrze się bawimy.

Mamy tu zabawek wiele,

Są tu nasi przyjaciele”.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 20 września 2013r. dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dzieci.

Nasze Przedszkole obchodziło go w piątek 18 września 2015r. po raz pierwszy. Tego dnia w przedszkolnej sali nie zabrakło jak zwykle radości i uśmiechu, oraz dobrej zabawy.

Zobaczcie FOTO.


GALARETKA Z MALINAMI

AM - 30.10.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Dbajmy o dzieci swoje, dając im pyszne maliny,

by zdrowe w zimie były”.

Wrzesień to doskonały miesiąc na owocowe eksperymenty. Tym razem postanowiliśmy zakosztować pysznych malin. A żeby było ciekawie to połączyliśmy je z kolorową galaretką.

Zobaczcie proszę FOTO.


CIASTO ŚLIWKOWE

PM - 13.10.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Cztery jajka krzyczą z półki

halo - weźcie nas do spółki(...)

zrobić ciasto- prosta sprawa

i do tego jest zabawa”.

17 września 2015r.w naszym przedszkolu postanowiliśmy upiec ciasto ze śliwkami.

Zanim przystąpiliśmy do wykonania ciasta, przedszkolaki zostały zapoznane z mikserem i uświadomione, że podczas jego używania, należy zachować szczególną ostrożność. Następnie omówiliśmy zgromadzone produkty po czym rozpoczęliśmy pracę. Najpierw oddzieliliśmy białka od żółtek. Białka ubiliśmy z cukrem i cukrem waniliowym, następnie dodaliśmy żółtka, mąkę i proszek do pieczenia, a na koniec olej i mleko. Wszystko dobrze wymieszaliśmy mikserem. Gotową masę wylaliśmy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście dzieci ułożyły pokrojone na pół śliwki.

Tak przygotowana porcja powędrowała na godzinę do rozgrzanego piekarnika. Po upieczeniu i wystygnięciu, ciasto posypaliśmy cukrem pudrem. Każde z dzieci miało swój wkład w powstanie przepysznego ciasta. Dzieci podczas tego zajęcia poznały narzędzie- mikser, dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia tego rodzaju ciasta, oraz jakie są kolejne etapy jego powstawania. Miały też okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy- rozwijały cierpliwość i wytrwałość.

Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę. Każdy miał do wykonania wyznaczone zadanie, z którego wywiązał się znakomicie. Upieczony placek okazał się wyśmienity!!!

Zobaczcie proszę jak wyglądała praca przedszkolaków i efekt ich działań FOTO.

Serdeczne podziękowania dla cioci Kasi M. za wypożyczenie przenośnego piecyka do wypieków.


SAŁATKA OWOCOWA

PM - 29.09.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Smaczne są śliwki, jabłuszka,

Wędrują z buzi do brzuszka.

Smaczne są i bardzo zdrowe

Gruszeczki, jabłuszka surowe”.

Wtorek, 15 września był dla naszych przedszkolaków dniem ciężkiej pracy, ale za to jak bardzo owocnej. Tego dnia w przedszkolu robiliśmy sałatkę owocową. Wszystko to za sprawą owoców z sadu przyniesionych przez dzieci. Każdy oprócz owoców przyniósł też fartuszek i deseczkę do krojenia.

Przed rozpoczęciem pracy utrwaliliśmy sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci przystąpiły już do krojenia przyniesionych owoców. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali swoje zadanie, a wszystko oczywiście pod czujnym okiem obu cioć.

Po ciężkiej pracy nadszedł czas na degustację naszej witaminowej sałatki owocowej. Była pyszna, a to już zasługa naszych małych kucharzy.

Zobaczcie sami jak pracowaliśmy. Nasi przedszkolacy to wspaniali kucharze.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


SOK JABŁKOWY

PM - 29.09.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W trzecim tygodniu września realizowaliśmy temat kompleksowy poświęcony owocom sadu. Jednocześnie był to także tydzień różnych eksperymentów kulinarnych. 14 września 2015r. główną rolę w naszym przedszkolu odgrywały jabłka. W tym dniu przedszkolaki przy pomocy swoich cioć samodzielnie wykonały sok z jabłek. Wszystkie dzieci poznały urządzenie, jakim jest sokowirówka. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci poznały działanie sokowirówki i zostały zapoznane z wszelkim zasadami bezpieczeństwa. Zaraz po tym przystąpiliśmy do pracy. Dzieci podchodziły do sokowirówki i pod czujnym okiem cioci Kasi wyciskały sok z jabłek. Po skończonej pracy nadszedł czas na spróbowanie własnoręcznie wykonanego soku. Po minach widać było, że sok wyszedł im znakomity

Każdy przedszkolak zapamiętał, że należy spożywać owoce i warzywa, gdyż są one źródłem witamin.

Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w tym doświadczeniu kulinarnym i z wielkim zaangażowaniem wykonywały wspólnie sok jabłkowy.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ich pracy.


WITAMY W NOWYM ROKU 2015/2016

PM - 28.09.2015. Tekst i foto: K. Górczewska.

Zaczynamy

„Do przedszkola przyszła pora:

Idzie Adaś, Staś i Ola....

Tak niedawno byli mali,

Teraz idą dzielnie sami,

Ty Adasiu i ty Olu!

Fajnie z nami jest w przedszkolu”

Już rozległ się pierwszy po wakacjach szkolny dzwonek. Nasze przedszkole również przywitało w swoich progach nowych, oraz zeszłorocznych Przedszkolaków. FOTO.

Przed nami kolejny rok, rok przygód, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, przyjaźni, zabaw, wzruszeń. Teraz kochane dzieci dla Was „kraina przygód się otwiera i wszystkich w podróż ciekawą zabiera. Będziemy śpiewać, czytać, malować, bawić się, tańczyć, z klocków budować. Będziemy lepić z plasteliny ciekawe buźki, wesołe miny. Będziemy ćwiczyć i podróżować, zwiedzać i dziecięce marzenia realizować”.

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2015/2016 życzymy, aby każdy dzień przynosił zadowolenie, a podejmowane przedsięwzięcia edukacyjne i wychowawcze spełniały zakładane oczekiwania.

Was drodzy Rodzice prosimy o wyrozumiałość dla nas, życzymy spełnienia nadziei i oczekiwań pokładanych w swoich dzieciach, oraz owocnej współpracy.

Niech czas spędzony w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie będzie fascynującą, intelektualną przygodą , oraz mądrą zabawą, wypełnioną twórczą energią.


WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

PM - 01.07.2015. Tekst: K. Kupsik, foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

25 czerwca 2015 roku dzieci z Punktu Przedszkolnego wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Westernlandu w Józefowie. Wszyscy przenieśli się w świat Dzikiego Zachodu minionej epoki. Przedszkolaków na miejscu przywitała Indianka.

Następnie dzieci oglądały oryginalne tipi, totemy, oryginalne stroje i obozowiska traperów. W czasie zwiedzania Wioski dzieci odwiedziły także Szeryfa. Był też czas na grupowe zdjęcie na liście gończym na tle Wioski Indiańskiej. Dużo radości sprawiło dzieciom pokonanie Indiańskiego Toru. Najmłodsi mogli także zjeżdżać z ogromnej dmuchanej zjeżdżalni. To był wspaniały i niezapomniany dzień dla każdego. Nie zabrakło także czasu na zakup pamiątek z tego miejsca. Ja niestety nie mogłam być tam razem z Wami, ale bardzo serdecznie dziękuję za otrzymaną od Was pamiątkę z Westernlandu. To bardzo miłe.

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

To był wspaniały i niezapomniany dzień dla każdego.

Bardzo serdecznie dziękuję także panu Mariuszowi Jęcz za udostępnienie zdjęć z tej wycieczki.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

PM - 01.07.2015. Tekst: K. Kupsik, foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

20 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Patrzykowie. Wśród zaproszonych gości był wójt gminy- Józef Drop, sekretarz gminy- Maria Kordyl, dyrektor przedszkola- Barbara Dutkowiak, Andrzej Michalak, Monika Łysiak, Aleksandra Jackowska oraz Izabela Tylkowska. Po przywitaniu wszystkich gości, dzieci rozpoczęły swój występ artystyczny. Tym razem scena zmieniała się w piękną łąkę, a dzieci wystąpiły w roli żabek, motyli, biedronek i bocianów. Przedszkolacy jak zawsze zresztą wystąpili przepięknie. Było barwnie, kolorowo i radośnie. Po części artystycznej pani dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom dyplomy, a wychowawca oddziału przedszkolnego książki. Przedszkolacy otrzymali także drobne upominki od Rady Rodziców, oraz piłki od wszystkich cioć z przedszkola: Kasi K., Kasi M., Kariny, Eweliny i Izy.

Nie zabrakło także podziękowań dla wszystkich rodziców za pomoc i okazane nam serce w ciągu całego roku. Imienne podziękowania dla rodziców złożyła pani dyrektor oraz wychowawca oddziału. Jeszcze raz Wam dziękujemy! Pani dyrektor Barbara Dutkowiak, życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na plac przedszkolny. Tam przy smakołykach z grilla, kawie i cieście przygotowanym przez naszych rodziców wszyscy miło spędzili czas na świeżym powietrzu. Tymczasem dzieci korzystały z placu przedszkolnego.

Bardzo serdecznie dziękuję także panu Mariuszowi Jęcz za udostępnienie zdjęć z tej uroczystości.


DZIEŃ MAMY I TATY

PM - 26.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

23 maja 2015 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się kolejna uroczystość w naszym przedszkolu. Tym razem świętowaliśmy DZIEŃ MAMY I TATY.

Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie.

Po powitaniu wszystkich rodziców, nadszedł czas na występy. Dzieci zaprezentowały się w części artystycznej przygotowanej specjalnie dla rodziców. Nie zabrakło pięknych wierszy i piosenek dedykowanych dla wszystkich mam i tatusiów. Dzieci jak zawsze wystąpiły świetnie.

Było dużo radości. Na koniec dzieci wręczyły swoim rodzicom okolicznościowe laurki z życzeniami.

Natomiast przy kawie i cieście czekały na rodziców ramki ze zdjęciem swojego dziecka. Mamy nadzieję, że ta uroczystość upłynęła Wam drodzy rodzice w miłej i serdecznej atmosferze.

Natomiast wszystkie ciocie w tym dniu otrzymały piękne kwiatki od naszych kochanych przedszkolaków.

Jeszcze raz dziękujemy bardzo serdecznie.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WIZYTA STRAŻAKÓW Z OSP PATRZYKÓW

PM - 26.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W drugim tygodniu maja realizowaliśmy temat kompleksowy "Strażak moim przyjacielem". W tym tygodniu dzieci mogły bliżej poznać zawód strażaka. W czasie zajęć w ciągu całego tygodnia poznawaliśmy specyfikę tego zawodu. Zapoznano dzieci z historyjką obrazkową, numerem alarmowym i akcesoriami strażaka. Dzieci dowiedziały się także jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa oraz jakie są zadania straży pożarnej.

W piątek, 15 maja odwiedzili nas strażacy z OSP z Patrzykowa. Wizyta tych gości bardzo zainteresowała naszych przedszkolaków. Strażacy opowiedzieli jakie są ich główne zadania. Przedszkolacy mogli z bliska zobaczyć wóz strażacki oraz sprzęt z jakiego korzystają strażacy.

Spotkanie pełne było niespodzianek. Chętne dzieci mogły przymierzyć kask strażacki oraz wejść do kabiny samochodu. Dzieci usłyszały także sygnał wozu strażackiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Patrzykowa za przybycie i przybliżenie nam zawodu strażaka. Podziękowania składamy także na ręce cioci Izy, za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PLASTYCZNYM "TAK DBAM O NASZĄ ZIEMIĘ"

PM - 26.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W kwietniu 2015 roku nasze przedszkole wzięło udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym ,,Tak dbam o naszą ziemię” organizowanym przez Przedszkole Gminne w Kramsku. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 10 maja 2015r. Jak się okazało, trójka naszych przedszkolaków otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.

Wyróżnienie otrzymali:

-Adrianna Staszak

-Weronika Wróbel

- Mateusz Jęcz.

Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

Serdecznie gratulujemy dzieciom oraz ich rodzicom.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Wszystkie prace można obejrzeć na stronie internetowej Przedszkola Gminnego przedszkolekramsk.pl pod wpisem Konkurs ekologiczny "Tak dbam o naszą Ziemię".


DBAMY O ZDROWIE I CZYSTOŚĆ

PM - 26.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Mam mydełko i ręczniczek,

Mycie rączek dzielnie ćwiczę.

Wiem, gdzie w kranie woda  płynie,

Swoją buzię sam umyję.

Rączki, buzię, zęby też.

Co mam w kubku, czy już wiesz?

W kubku mam szczoteczkę swoją,

Żeby ząbki myć wesoło!

Szczotka z pastą za pan brat,

Taki ze mnie czysty skrzat!”

"Dbam o zdrowie i czystość" to temat kompleksowy, który realizowaliśmy w trzecim tygodniu kwietnia 2015r. Dzieci poznały zasady dbania o higienę osobistą w oparciu o historyjkę obrazkową, wymieniały rzeczy niezbędne do higieny ciała oraz higieny jamy ustnej, a także rozpoznawały je po dotyku. W zabawie ruchowej naśladowały mycie poszczególnych części ciała.

Dzieci wypowiadały się także jak należy dbać o swoje zdrowie i czystość. Przedszkolaki uczyły się także piosenki oraz wiersza o tej tematyce.

Ponadto przez cały tydzień ćwiczyły one umiejętność poprawnego szczotkowania zębów.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z całego tygodnia.


ŚNIADANIE WIELKANOCNE W PRZEDSZKOLU

PM - 26.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

Śniadanie wielkanocne to pierwszy posiłek niedzieli wielkanocnej i jednocześnie jeden z najbardziej uroczystych momentów tych świąt. Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie. 31 marca 2015 roku w naszym przedszkolu miało miejsce śniadanie wielkanocne.

Na śniadaniu oprócz przedszkolaków była także dyrektor przedszkola- Barbara Dutkowiak, ks. Paweł Piasecki oraz rada rodziców. Zanim jednak zasiedliśmy do stołów zastawionych świątecznymi potrawami przedszkolacy zaprezentowali się w świątecznym przedstawieniu. Wielkanocne dekoracje w sali i pięknie nakryty stół wielkanocny sprawiły, że w przedszkolu czuć było namiastkę prawdziwych, rodzinnych świąt.

Pani dyrektor na ręce cioci Kasi złożyła słodkości dla każdego dziecka, które otrzymała od spotkanego po drodze wielkanocnego zajączka.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WYGRANA W KONKURSIE NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

PM - 22.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W marcu nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym ,,KARTKA WIELKANOCNA” . Konkurs był organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas VIII Kramskiego Wybijania Żuru, które odbyło się 21 marca 2015 roku w kramskim gimnazjum.

Wśród nagrodzonych znaleźli się także i nasi przedszkolacy:

-Łucja Pałucka

-Adrianna Staszak

-Maja Stasińska

Serdecznie gratulujemy naszych przedszkolakom oraz ich rodzicom.

Zapraszam do obejrzenia wszystkich prac naszych przedszkolaków.

Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć na stronie Gminy Kramsk.


WIZYTA POLICJANTÓW

PM - 22.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

23 marca 2015 roku niespodziewaną wizytę w naszym przedszkolu złożyli panowie policjanci z Posterunku Policji w Kramsku. Te odwiedziny były dużym zaskoczeniem dla naszych przedszkolaków. Panowie policjanci przekazali dzieciom najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa i bycia widocznym po zmierzchu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały panów policjantów po czym każdy przedszkolak otrzymał opaskę odblaskową przypominającą o tym, jak ważne jest bycie widocznym na drodze.

Dziękujemy bardzo serdecznie panom policjantom z Posterunku Policji w Kramsku za odwiedziny w naszym przedszkolu oraz za otrzymane opaski odblaskowe.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


POWITANIE WIOSNY

PM - 22.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

„Marzanno Ty zimowa panno!

Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy!”

21 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna, tego też dnia tradycyjnie żegna się zimową porę roku i topi marzannę. W naszym przedszkolu witaliśmy wiosnę 23 marca. Zanim jednak dzieci powitały wiosnę miały przed tym trochę pracy. Wszystkie dzieci wspólnie przystroiły strój MARZANNY kolorowymi kwiatami i motylami.

Kiedy MARZANNA była już gotowa przedszkolacy trzymając w rękach kolorowe wstęgi z bibuły wyruszyli na spacer po boisku, głośno wymawiając poznany wierszyk. Dzieci pozostawiły MARZANNĘ na boisku. Po powrocie do przedszkola wszyscy obserwowali przez okno naszą MARZANNĘ. Ta jednak znikła a wokół widać było już tylko piękną i zieloną wiosnę.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DOMOWE PUPILE

PM - 22.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

W pierwszym tygodniu marca 2015r. realizowaliśmy tematykę: ,,Niezwykłe domowe pupile”. Dzieci poznawały i przypominały sobie nazwy różnych zwierząt żyjących w naszych domach. Przedszkolaki wysłuchały historyjki obrazkowej, nazywały poszczególne zwierzęta, rozpoznawały je po odgłosach i naśladowały ich sposób poruszania się. Uczyły się piosenki o domowych pupilach i wykonywały wiele prac plastycznych. Dzieci opowiadały także, jak należy dbać o domowe pupile.

Największą radością dla dzieci okazał się żywy pupil- kotek, przyniesiony do przedszkola przez naszą ciocię Izę. Dzieci mogły mu się nie tylko przyglądać, ale także i go dotknąć. Domowy pupil, przyniesiony przez ciocię Izę był wspaniałą niespodziankę dla dzieci. Był on jednak chyba nieco speszony widokiem tylu dzieci.

Cioci Izie jeszcze raz bardzo dziękujemy za przyniesienie jej pupila do przedszkola!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


KARNAWAŁ I OSTATKI W PRZEDSZKOLU

PM - 22.06.2015. Tekst i foto: K. Kupsik.

Zaczynamy

Drugi tydzień lutego minął nam pod hasłem: W karnawale modne są bale. Dzieci dowiedziały co to jest karnawał oraz poznawały tradycje z nim związane w oparciu o historyjkę obrazkową. Był też czas na naukę piosenki i wiersza oraz prace plastyczne związane z karnawałem.

Natomiast 17 lutego 2015r. w naszym przedszkolu były prawdziwe ,,ostatki”. Wszyscy przygotowali się znakomicie: zarówno ciocie jak i dzieci pięknie się przebrały w kostiumy i wspólnie bawiły się w ten ostatni dzień karnawału przy muzyce. Dzieci z radością uczestniczyły we wszystkich przygotowanych zabawach.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


BAL KARANWAŁOWY 2015

PM - 01.06.2015. Tekst: K. Kupsik, foto: Karina Szamałek- Walkowska.

Zaczynamy

7 lutego 2015 roku w sali OSP w Kramku odbył się bal karnawałowy dla dzieci z Przedszkola Gminnego i Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie. Organizatorem balu była społeczność obu przedszkoli.

W rytmach muzyki bawili się zarówno dzieci jak i ich rodzice. Wszyscy oczywiście przebrani w piękne i kolorowe stroje. Spotkać można było wróżki, czarownice, Czerwonego Kapturka a nawet motylki i pszczółki. Było barwnie i kolorowo. Gdy ktoś się zmęczył lub też zgłodniał, mógł odpocząć i posilić się przygotowanymi słodkościami.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

PM - 01.06.2015. Tekst: K. Kupsik, foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

17 stycznia 2015 roku o godz. 11.00 rozpoczęła się kolejna uroczystość naszej społeczności przedszkolnej. Tym razem był to DZIEŃ BABCI I DZIADKA. Uroczystość miała miejsce w sali OSP w Patrzykowie. Wśród zaproszonych gości byli: wójt Józef Drop, Andrzej Nowak - radny Powiatu Konińskiego i doradca wójta gminy Kramsk do spraw oświaty oraz Barbara Dutkowiak - dyrektor przedszkola. Byli także rodzice, rodzeństwo i oczywiście dziadkowie naszych przedszkolaków. Scena w tym dniu zmieniła się w przepiękną wioskę smerfów. Tym razem w części artystycznej zaprezentowali się nie tylko przedszkolacy, ale także i ich rodzice. Smerfy te duże i małe, a także Gargamel z Klakierem sprawiły, że na sali było dużo radości i śmiechu. Po wspólnym występie, dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki przygotowane specjalnie dla swoich babć i dziadków. Główni bohaterowie tej uroczystości otrzymali od wnuków piękne upominki. Po słodkim poczęstunku wszyscy dziadkowie ruszyli do wspólnej zabawy, którą poprowadziła pani rytmiczka Wioletta Rzymyszkiewicz. To już nasza kolejna uroczystość, która przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Dziękujemy bardzo serdecznie rodzicom oraz ciociom za pomoc w przygotowaniach do tej imprezy.

Podziękowania składamy także panu Mariuszowi Jęcz, któremu zawdzięczamy przepiękne zdjęcia z tej uroczystości.

Serdecznie dziękujemy!


JASEŁKA 2014

PM - 01.06.2015. Tekst: K. Kupsik, foto: M. Jęcz.

Zaczynamy

20 grudnia 2014 roku o godzinie 13.00 rozpoczęły się JASEŁKA. Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie. Wśród zaproszonych gości byli: sekretarz gminy Maria Kordyl, dyrektor przedszkola Barbara Dutkowiak, ks. Paweł Piasecki oraz fotograf Andrzej Michalak. Nie mogło zabraknąć także rodziców naszych przedszkolaków.

W tle przepięknej dekoracji wystąpiły wszystkie dzieci z przedszkola, tym razem w roli: Maryji, Józefa, aniołków, pasterzy oraz królów. Przedszkolacy pięknie recytowali, śpiewali oraz tańczyli. Jak zawsze najmłodsi wystąpili najpiękniej jak tylko potrafili.

Po występach dzieci na salę gimnastyczną zawitał Święty Mikołaj, który wszystkim wręczył prezenty i upominki.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom oraz ciociom za pomoc i zaangażowanie się w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

Dziękujemy także panu Andrzejowi Michalakowi za piękną fotorelację z tej uroczystości, którą można obejrzeć na stronie gminy TUTAJ, oraz panu Mariuszowi Jęcz za udostępnienie zdjęć.

Serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


WYGRANA W KONKURSIE NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

PM - 26.05.2015. Tekst: K. Kupsik

W grudniu 2014 roku nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym ,,OZDOBA BOŻONARODZENIOWA” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. Wręczenie nagród dla autorów najlepszych prac miało miejsce podczas corocznego koncertu bożonarodzeniowego.

Wśród nagrodzonych uczestników znalazła się także dwójka naszych przedszkolaków:

-Maja Chruścińska

-Adrianna Staszak.

Serdeczne gratulujemy dzieciom oraz ich rodzicom.

Relację z tej uroczystości można obejrzeć na gminnej galerii zdjęć.


MIKOŁAJKI

AM - 04.05.2015. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

5 grudnia 2014 roku niespodziewaną wizytę w naszym przedszkolu złożył nam Święty Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone i jednocześnie bardzo uradowane wizytą Świętego Mikołaja. Nasz niespodziewany gość przyniósł dla dzieci wór pełen prezentów. Zanim jednak przystąpił do ich rozdania, posłuchał piosenki którą dzieci zaśpiewały specjalnie dla niego. Potem już nastąpił ten niezwykle radosny moment-prezenty, prezenty. Święty Mikołaj obdarował nie tylko dzieci ale także wszystkie ciocie. Radość dzieci była przeogromna. Każdy przedszkolak z pośpiechem rozpakowywał swój prezent. Tego dnia odwiedził nas także jeszcze jeden Święty Mikołaj. Ten drugi zostawił dla każdego niespodziankę na jego półce. To był dzień pełen niespodzianek.

DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


NAGRODA INTERNAUTÓW ZA „SÓWKĘ MĄDRĄ GŁÓWKĘ” W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM ,,ZWIERZAKOLUBNI”

AM - 04.05.2015. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

W listopadzie 2014 roku Punkt Przedszkolny w Patrzykowie wziął udział w Wielkim konkursie ekologicznym dla przedszkoli ,,Zwierzakolubni” zorganizowanym przez serwis internetowy Buliba.pl. Wyniki konkursu ogłoszono 3 grudnia 2014 roku. Okazało się, że praca wykonana przez naszych przedszkolaków ,,SÓWKA MĄDRA GŁOWKA” w głosowaniu internautów znalazła się na 51 miejscu. Dzieci za swoją pracę otrzymały dyplom i nagrodę w postaci zastawu zabawek kreatywnych.

W imieniu przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie dziękuję za każdy oddany głos na naszą pracę! Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że otrzymaliśmy tak duże wsparcie.

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia efektu pracy dzieci.


WIZYTA GÓRNIKA

AM - 04.05.2015. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

”Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku

Wielu pracuje dzielnych górników.

Ciężka to praca czarnego człowieka,

Dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.

Gdy nam słoneczko zagląda do domu,

Górnik pracuje w kopalni zmęczony.

Za czarny węgiel i za sól białą

Chwała górnikom dzielnym wytrwałym”.

W pierwszym tygodniu grudnia realizowaliśmy blok tematyczny poświęcony pracy górników. Dzieci poznawały historię powstawania węgla, uczyły się piosenek i wierszy o tej tematyce, a także wykonywały wiele prac plastycznych. Każdego dnia przedszkolaki zyskiwały wiele nowych informacji związanych z górnictwem. By przybliżyć dzieciom pracę górnika zaprosiliśmy do przedszkola wyjątkowego gościa. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały dnia w którym mogły zobaczyć prawdziwego górnika. I tak 2 grudnia 2014 roku gościliśmy w naszym przedszkolu Pana górnika, Grzegorza Korczakowskiego, który przybliżył przedszkolakom pracę dzielnych górników. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w każde słowo naszego gościa. Dzięki jego uprzejmości najmłodsi mogli nie tylko zobaczyć jak wygląda prawdziwy mundur górnika , ale także przymierzyć górnicze czako oraz górniczy hełm ochronny. Nasz zaproszony gość wytrwale odpowiadał na wszystkie pytania skierowane do niego. Z krótkiego filmu przyniesionego przez naszego gościa dzieci dowiedziały się w jaki sposób wydobywa się węgiel oraz z jakich dóbr możemy korzystać dzięki ciężkiej pracy górników. Na zakończenie spotkania przyszedł także czas na pamiątkowe zdjęcie i smakołyki, które dzieci otrzymały od naszego gościa.

Bardzo serdecznie dziękuję Panu górnikowi Grzegorzowi Korczakowskiemu za przyjęcie naszego zaproszenia, przybycie do przedszkola i poświęcony nam czas. Podziękowania pragnę także złożyć Panu Dawidowi Iwaniak- tacie naszego Jakuba, który pomógł nam zorganizować to spotkanie.

Dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

AM - 04.05.2015. Tekst i foto: K. Kupsik

Zaczynamy

Koniec listopada to czas Andrzejek- wróżenia i sprawdzania tego co przed nami . Andrzejki to stary i ludowy zwyczaj, jednak tradycje wróżb przetrwały do dnia dzisiejszego. 28 listopada 2014 roku w naszym przedszkolu można było znaleźć namiastkę Andrzejek. Wszystko to za sprawą wróżb andrzejkowych. My także chcieliśmy sprawdzić co czeka nas w przyszłości. Przedszkolaki dowiedziały się co je czeka niebawem ( Ktoś spotka prawdziwego krasnala, ktoś pojedzie na spotkanie z Myszką Miki, ktoś dostanie od Świętego Mikołaja cały worek prezentów), ale także tego co je czeka w bardziej odległej przyszłości ( Który z chłopców jako pierwszy znajdzie sobie żonę, a która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż oraz kim zostaną nasze przedszkolaki gdy dorosną). Ciekawa jestem czy wróżby się spełnią...

Ten dzień był dla nas wspaniałą okazją do tego by się wspólnie pobawić, poczarować i przede wszystkim sprawdzić co jeszcze przed nami. Wróżby przyniosły dzieciom wiele radości i przypadły do gustu wszystkim przedszkolakom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

AM - 04.05.2015. Tekst : K.Kupsik, foto: M. Jęcz

Zaczynamy

18 października 2014 roku to ważny dzień w życiu naszych przedszkolaków. Tego dnia o godz. 11.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Patrzykowie rozpoczęła się uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA. Uroczystość była połączona z poświęceniem nowego placu zabaw. Wśród zaproszonych gości był wójt gminy Józef Drop, sekretarz gminy Maria Kordyl, przedstawiciel referatu oświaty Michał Niedźwiecki, ks. Artur Krzyżanowski oraz Monika Łysiak. Nie zabrakło też tych, dzięki którym powstał nasz plac zabaw.

Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której pięknie zaprezentowały się wszystkie dzieci z przedszkola. Następnie pani dyrektor każdego z osobna pasowała na przedszkolaka bądź starszaka Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Tego dnia ślubowane zostały także nasze ciocie. Zanim jednak to nastąpiło musiały złożyć one uroczyste ślubowanie i wykonać przygotowane przez rodziców zadania.

Podczas tej uroczystości ks. Artur Krzyżanowski poświęcił nowy plac zabaw, a dzieci dokonały uroczystego przecięcia wstęgi. Nie zabrakło też serdecznych podziękowań dla tych który włożyli wiele trudu w powstanie tego placu zabaw. Po przecięciu wstęgi dzieci ruszyły szybko do zabawy. Jestem pewna, że wszyscy na długo zapamiętają ten dzień.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.


PRZEDSTAWIENIE "ZAJĘCZA CHATKA”

AM - 01.04.2015. Tekst i foto - K. Kopsik

Zaczynamy

7 października 2014 roku przedszkolaki wraz ze swoimi ciociami gościły w Przedszkolu Gminnym w Kramsku. Była to ich pierwsza wycieczka w tym roku szkolnym. Dzieci do przedszkola udały się autokarem (niektóre po raz pierwszy ).Wszystko to za sprawą przedstawienia pt. ,,Zajęcza chatka” w wykonaniu grupy teatralnej Art-Re z Krakowa. Wszyscy z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem oglądali spektakl opowiadający przygody małego zajączka.

Spektakl miał na celu uświadomić naszym małym widzom jak ważna w życiu jest przyjaźń i niesienie pomocy innym.

Tradycyjnie już, dzieci miały możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu, bawiąc się wspólnie z aktorami przy piosenkach. Dla wielu dzieci było to nie tylko nowe doświadczenie, ale przede wszystkim ogromna atrakcja. Kolorowa scenografia i przepiękne stroje sprawiły, że dzieciom bardzo podobało się przedstawienie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


DZIEŃ CHŁOPCA

AM - 01.04.2015. Tekst i foto - K. Kopsik

Zaczynamy

30 września obchodzony jest Dzień Chłopca. Tego dnia również w naszym przedszkolu swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy. Z tej okazji zaśpiewałyśmy chłopcom ,,sto lat” i złożyłyśmy im życzenia. Miłym akcentem tej ,,naszej” uroczystości były słodkości , które otrzymali zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Chłopcy w tym dniu byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci. Z pewnością ten dzień pozostanie na długo w ich pamięci.

Naszym kochanym rodzicom dziękujemy za przygotowanie niespodzianki dla wszystkich przedszkolaków.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


SURÓWKA Z MARCHEWKI I JABŁKA

AM - 01.04.2015. Tekst i foto - K. Kopsik

Zaczynamy

Po owocach z sadu nadszedł czas na Panią Jesień z koszem pełnym warzyw. 23 września 2014 roku przedszkolaki z przyniesionych przez siebie marchewek i jabłek mieli okazję zrobić pyszną surówkę Jak się okazało był to dla naszych pociech dzień pełen ciężkiej pracy. Wszystko to za sprawą tarki do warzyw i wielofunkcyjnego robota kuchennego. Dzieci poznały działanie obu tych urządzeń, a także sposób przygotowania surówki. Następnie każdy przedszkolak pod czujnym okiem cioć mógł zetrzeć przyniesioną przez siebie marchewkę i jabłko. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację.

Przygotowana surówka była niezwykle pyszna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


OWOCOWY MUS

AM - 01.04.2015. Tekst i foto - K. Kopsik

Zaczynamy

„Smaczne są śliwki, jabłuszka,

wędrują z buzi do brzuszka.

Smaczne są i bardzo zdrowe

gruszeczki, jabłuszka surowe”.

W trzecim tygodniu września 2014 roku realizowaliśmy blok tematyczny poświęcony jesieni w sadzie. Dzieci poznawały wygląd owoców oraz drzew na których rosną. W ciągu całego tygodnia dzieci mogły oglądać i nazywać przyniesione owoce, które rosną w sadzie. Można było poznawać te owoce za pomocą dotyku, ale także dzięki zmysłom smaku i węchu. Przedszkolaki pogłębiły swoją wiedzę na temat owoców oraz ich uprawy.

Wtorek, 16 września 2014 roku był dla naszych przedszkolaków dniem szczególnie pracowitym. Dzieci w tym dniu wykonywały przepyszne musy z przyniesionych przez siebie owoców . Wszyscy poznali urządzenie zwane blenderem. Dzieci zapoznano z działaniem tego urządzenia oraz ze sposobem wykonania zdrowego i pełnego witamin musu. Każdy przedszkolak pod okiem cioć mógł samodzielnie przygotować mus z przyniesionych owoców. Po ciężkiej pracy i przygotowaniu pysznych musów każdy mógł spróbować tego własnoręcznie przygotowanego witaminowego musu . Tego dnia przedszkole swoim zapachem przypominało wspaniały, pełen dojrzewających owoców sad.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


WYGRANA W KONKURSIE „PALMA WIELKANOCNA 2014”

AM - 12.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Palma wielkanocna pojawiła się w liturgii kościoła w XVI w. W rozpoczynającą Wielki

Tydzień Niedzielę Palmową, przynosimy do Kościoła palmy wielkanocne, na pamiątkę

triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”.

Konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej organizowany przez CK i S w Koninie skupia od lat miłośników tradycji. Nasza placówka po raz pierwszy wzięła w nim udział.

11 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Komisja artystyczna w składzie: Elżbieta Barszcz- dyrektor CKiS w Koninie, Krystyna Mikołajaczak- kulturoznawca, instruktor CKiS w Koninie, Beata Mazurek – kulturoznawca, instruktor CKiS w Koninie, po obejrzeniu 70 palm postanowiła przyznać 29 nagród.

Wśród nagrodzonych zwycięzców znalazła się nasza MICHASIA TYLKOWSKA-foto Zapraszamy do galerii zdjęć i relacji z tego wydarzenia.

Serdeczne gratulacje dla MICHASI. Cieszymy się kolejnego sukcesu.!


WYGRANA W KONKURSIE NA „OZDOBĘ WIELKANOCNĄ”

AM - 05.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego,

do czego się wraca jak do domu”.

5 kwietnia 2014r. w kramskim gimnazjum odbyło się VII Kramskie Wybijanie Żuru, na którym zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu na „Ozdobę wielkanocną”.

Zwycięska okazała się kura wykonana przez czwórkę naszych przedszkolaków MAJĘ STASIŃSKĄ, MAJĘ CHRUŚCIŃSKĄ, KACPRA KASPRZYKA I KINGĘ URBANIAK –oto foto.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje, wspólnie z wami cieszymy się z wygranej! Więcej foto z tego wydarzenia na stronie Gminy Kramsk www.gokramsk.pl.


ZACZAROWANY MŁYNEK – DLACZEGO WODA W BAŁTYKU JEST SŁONA?

AM - 02.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Młynek niestety wpadł do morza. od teraz właśnie woda morska stała się słona”.

31 marca 2014r. odbyło się przedstawienie Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii Art- Re z Krakowa. Tym razem krakowscy aktorzy przedstawili dzieciom pouczający spektakl „Zaczarowany młynek” oparty na motywach estońskiej legendy.

Pewnego dnia ubogi rybak dostaje od tajemniczego przybysza młynek. Okazuje się, że prezent nie jest zwyczajny… Historia uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość , skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi.

Barwny, interaktywny spektakl z pięknymi strojami, scenografią i oryginalną muzyką zachwycił wszystkich małych widzów. Najmłodsi mieli możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami, współtworzenia przedstawienia i kreowania baśniowego świata.

Zobaczcie foto.


ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI.

PM - 12.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy”.

Johann Wolfgang Goethe

Dzięki inicjatywie pani Ewelinie Biernat- mamie naszego przedszkolaka Adama, włączyliśmy się do akcji prowadzonej przez Fundację doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, polegającej na zbiórce plastikowych nakrętek, oraz baterii.

26 marca 2014r.gościliśmy w naszych skromnych progach wiceprezesa zarządu Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ pana Karola Włodarczyka, oraz pana Marka Bystrzyckiego zawodnika, reprezentanta polski w koszykówce na wózkach, założyciela KSS Mustang Konin.

Pan Karol przedstawił działalność fundacji, wspomniał o Grupie Pierwszego Kontaktu, której jest współtwórcą, a także o swojej codziennej pracy.

Pan Marek Bystrzycki natomiast opowiedział o swoim dotychczasowym życiu na wózku. Dla wielu osób niepełnosprawnych Marek jest wzorem i dowodem na to że, wózek nie oznacza rezygnacji ze swych marzeń. Można nazwać go animatorem sportu osób niepełnosprawnych w Koninie. Niecałe dwa lata temu stworzył w Koninie drużynę koszykarzy na wózkach (Mustang Konin). Swoim uporem i konsekwencją pokazuje, że wózek nie jest ograniczeniem że, pomimo niepełnosprawności można odnosić sukcesy i czerpać radość z uprawiania sportu. Niepełnosprawni sportowcy Fundacji PODAJ DALEJ trenują dzięki uprzejmości Gminy Kramsk w sali gimnastycznej w Wysokiem.

Spotkanie to było dla naszych przedszkolaków nowym doświadczeniem, dowodem na to, że na pozór z niepotrzebnych już rzeczy jakimi są nakrętki czy baterie można zrobić pożytek- pieniądze zdobyte z ich sprzedaży pozwolą na zakup sportowych wózków dla niepełnosprawnych koszykarzy grających w drużynie KSS MUSTANG.

Wizyta pana Marka i pana Karola to lekcja człowieczeństwa, dobroci, a jednocześnie potwierdzenie, że: „Tyle człowiek wart, ile drugiemu może pomóc, bo nawet najmniejsza pomoc prowadzi do dobrego”.

Dziękujemy Wam, że zechcieliście zagościć w naszej placówce. Życzymy powodzenia, oraz wytrwałości w realizacji wszelkich Waszych zamierzeń.

Zobaczcie foto.


WYRÓŻNIENIE W „KALEJDOSKOPIE 2014”.

PM - 05.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Tańczenie jest sztuką ponieważ ma zasady”.

W dniu 24 i 25 marca 2014 r. w sali widowiskowej CKiS Domu Kultury „Oskard” w Koninie odbył się Jubileuszowy XV Wielkopolski Przegląd Przedszkolnych Zespołów Tanecznych „KALEJDOSKOP 2014”. Organizatorem przeglądu był Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie przy współpracy z CKiS Dom Kultury „Oskard” w Koninie.

W przeglądzie zaprezentowały się dzieci z 22 placówek przedszkolnych z terenu województwa wielkopolskiego – również i nasz Punkt Przedszkolny wystąpił z układem tanecznym „Kangury”.

Komisja Artystyczna w składzie: Lucyna Lenard -Woźniak –MDK Konin, Małgorzata Prządka -MDK Konin, Wioletta Rzemyszkiewicz - MDK Konin, oraz Agnieszka Łapaj MDK Konin, postanowiła przyznać wyróżnienia wszystkim przedszkolom biorącym udział w przeglądzie. Poza dyplomami dzieci otrzymały także upominki, ufundowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, oraz Wielkopolskie Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Oto kilka zdjęć, które udało się nam uchwycić. Więcej zdjęć z tego wydarzenia na stronie MDK www.mdkkonin.pl.


ŚPIĄCA KRÓLEWNA.

PM - 29.05.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Byli sobie raz król i królowa, którzy się bardzo niecierpliwili, że nie mają dzieci.

Trudno powiedzieć jak bardzo. Jeździli po całym świecie do rozmaitych wód, składali

śluby, pielgrzymowali - wszystko na próżno.

Wreszcie jednak królowa urodziła córkę”.

24 lutego 2014r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Studia Małych Form Teatralnych Art.- Re z Krakowa. Tym razem wystawili dla naszej publiczności spektakl pt:. "Śpiąca Królewna" oparty na adaptacji jednej z najsłynniejszej baśni Charles’a Perrault’a.

Parze królewskiej rodzi się długo wyczekiwana córka – księżniczka Aurora. Na uroczystość chrztu do pałacu przybywają dobre wróżki, żeby obdarować księżniczkę cennymi darami… Król zapomina jednak o zaproszeniu Diaboliny, która z zemsty rzuca na Aurorę zły czar. Dziewczyna ma ukłuć się wrzecionem i … Jednak dzięki dobrym wróżkom i odważnemu księciu czary Diaboliny zostają przezwyciężone, a ona sama pokonana.

Wiara w dobro, miłość, męstwo i odwaga są w stanie pokonać wszelkie zło – to właśnie przesłanie tego przepięknego spektaklu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.


MUZYCZNA NIESPODZIANKA.

AM - 02.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Break i Dance w jednym stali domu, Break na górze, a Dance na dole; Break, spokojny,

nie wadził nikomu, Dance najdziksze wymyślał swawole. Ciągle polował po swoim

pokoju: To toprock, to footwork - między stoły, stołki Gonił, uciekał, wywracał koziołki,

Trikował i freezował, i krzyczał do znoju(… )A na to Dance: - Wolnoć robić tony trików,

Byle na swoim parkieciku”.

17 lutego 2014r. zagościła do nas pani Patrycja Licha wraz ze swoimi wyjątkowymi gośćmi panią Martą Pączek, oraz panem Dezyderiuszem Głowackim.

Tym razem przedszkolaki zostały wprowadzone w świat hip-hopu i break dance . Mieliśmy okazję zobaczyć kilka utworów wraz z układami tanecznymi („Niustajl, oldskool, elektro”).

Zobaczcie co udało zatrzymać się w kadrach.


I POWIATOWY DZIEŃ BABCI I DZIADKA.

AM - 05.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka- sto lat moi kochani.

Uśmiechem zdobiony z papieru zrobiony- sto lat moi kochani”.

21 stycznia 2014 roku w Centrum Pracy Twórczej w Kramsku odbył się I Powiatowy Dzień Babci i Dziadka.

Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli: Rada Seniorów Powiatu Konińskiego, Starostwo Powiatowe w Koninie, oraz Urząd Gminy w Kramsku.

Również i Punkt Przedszkolny w Patrzykowie miał możliwość wystąpienia przed tak liczną publicznością. Nasze przedszkolaki (niestety w nieco mniejszym gronie niż zwykle, bo akurat panowała grypa żołądkowa) zaprezentowały swój występ artystyczny, który składał się z trzech tańców, oraz jednej piosenki dla babci i dziadka. Ku naszej uciesze i całej przedszkolnej społeczności, przedszkolaki zostały nagodzone ogromnymi brawami, co jest potwierdzeniem na to, że warto rozweselić serca innych osób i „Być jak tęcza, co sobą nie zajmuje miejsca” by dawać powód do radości innym.

Oto kilka zdjęć, które udało się zrobić gdzieś tam ukradkiem.

Pozostałe zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć na stronie Gminy Kramsk, reportaż natomiast można obejrzeć w TV Konin.


WYGRANA W KONKURSIE „ANIOŁ BOŻONARODZENIOWY”.

PM - 05.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Kiedy dziecko jest grzeczne od rana,

złoty Anioł – czy uwierzycie? -

złotym piórem dobre uczynki

zapisuje w białym zeszycie!

Gdy na sercu mi ciężko i płaczę,

biały Anioł smutki rozumie

i otula swymi skrzydłami

i pociesza mnie tak, jak umie”.

W miesiącu grudniu 2013r. nasze przedszkolaki wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym na najpiękniejszego „Anioła Bożonarodzeniowego”.

Nagrody w postaci pięknie ilustrowanych książek, oraz pamiątkowych dyplomów otrzymała trójka naszych najstarszych przedszkolaków ADRIANNA STASZAK, JAKUB ŚWIDERSKI, oraz MICHALINA TYLKOWSKA – zobaczcie ich wysiłek twórczy.

Uroczystość wręczenia nagród i całą fotorelację z tego wydarzenia można zobaczyć na gminnej galerii zdjęć www.gokramsk.pl.

Należy jeszcze dodać, że te same anioły wzięły udział w licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbył się w Kramsku - fotorelacja www.gokramsk.pl.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla Was Dzieciaki za te wspaniałe anioły!!!


II MIEJSCE W KONKURSIE NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ.

AM - 02.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Mizerna, cicha, stajenka licha,

Pełna niebieskiej chwały.

Oto leżący, na sianku śpiący

W promieniach Jezus mały”.

Tuż przez Świętami Bożego Narodzenia 2013r.postanowiliśmy wziąć udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową, organizowanym przez parafię p.w. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie – Laskówcu. Ku naszemu zaskoczeniu nasze przedszkole zajęło II miejsce. Cieszymy się z tego sukcesu!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć zwycięskiej szopki i dyplomu.


NAGRODA INTERNAUTÓW ZA „Krówkę śmieciówkę” W OGÓLNOPOLSKIM KOKURSIE EKOLOGICZNYM.

PM - 12.06.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Dawanie drugiego życia zużytym produktom, tworzenie niebanalnych „nowych-starych” przedmiotów...

czy to chwilowa moda, czy ważny trend w przetwarzaniu odpadów na produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce?

O ile recykling oznacza „wrzucenie do ponownego obiegu", to upcykling

– „wrzucenie do wyższego obiegu" czyli zrobienie z odpadku dzieła sztuki, przedmiotu użytkowego,

który nosi znamiona rękodzieła albo jest po prostu przydatny...”.

5 grudnia 2013r. wielki zaszczyt spotkał Punkt Przedszkolny w Patrzykowie, kiedy okazało się, że w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM DLA PRZEDSZKOLI zorganizowanym przez serwis internetowy Buliba.pl w głosowaniu internautów na 2.440 nadesłanych prac, nasza praca „Krówka Śmieciówka” uplasowała się na 51 miejscu- zobaczcie foto.

Aby wziąć udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym dla przedszkoli, wystarczyło do dnia 25.11.2013 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy, oraz zgłosić do konkursu pracę zgodną z regulaminem konkursu wraz z opisem przedstawiającym ideę pracy, technikę oraz odpady wykorzystane do jej stworzenia. Jednym słowem mówiąc zadaniem dzieci było stworzenie pracy związanej z hasłem „Drugie życie śmieci”.

Dzięki pomysłowości i wyobraźni Maluchów powstała „KRÓWKA ŚMIECIÓWKA” Głosowanie na prace konkursowe rozpoczęło się 28 listopada 2013 r. i trwało do 3 grudnia 2013r. Na prace konkursowe mogła głosować każda osoba będąca zalogowanym użytkownikiem serwisu Buliba.pl. Każdego dnia jedna osoba mogła oddać 6 głosów na 6 różnych prac. Im więcej oddanych głosów, tym większa szansa na wygraną! Mieliśmy przed sobą ciężki orzech do zgryzienia, liczył się każdy głos, a było z kim walczyć - więcej na http://www.buliba.pl/konkursy/wielki-konkurs-ekologiczny-2013.

Z tego miejsca pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w głosowanie internautom, Rodzicom, znajomym, przyjaciołom, oraz wszystkim którzy trzymali kciuki za Punkt Przedszkolny w Patrzykowie. To dzięki Wam nasze przedszkolaki zdobyły 51 miejsce w ogólnopolskim konkursie o tematyce ekologicznej z 63 nagradzanych przedszkoli przez internautów wraz z nagrodą.

Jeszcze raz serdeczne DZIĘKUJEMY. Cieszymy się z tego sukcesu!


MIKOŁAJKOWE ZABAWY W „ SŁONECZKU”.

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą

jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i

szczęście samodzielności, opanowania, władania”.

Nie mogąc się doczekać spotkania z Mikołajem, postanowiliśmy wyjść, a raczej wyjechać mu naprzeciw. 5 grudnia 2013r. gościliśmy w sali zabaw Słoneczko w Koninie. Zabawa była fantastyczna: basen z kuleczkami, tor przeszkód, trampolina, dmuchańce, oraz wiele innych atrakcji 2 godzinnej wspaniałej zabawy. Nie mogło zabraknąć także spotkania z Mikołajem no i oczywiście prezentów. Zobaczcie jak bawiły się przedszkolaki .


WIZYTA W BIOBLIOTECE SZKOLNEJ.

PM - 19.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy

przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.

W trzecim tygodniu listopada w ramach projektu realizowaliśmy temat „Ja też kiedyś będę duży i chciałbym zostać bibliotekarzem” . Podczas całotygodniowych zajęć poświęconych pracy bibliotekarza, dzieci zostały zapoznane z charakterem jego pracy, między innymi dowiedziały się jak powstaje książka zanim trafi do biblioteki.

19 listopada 2013r. przedszkolaki wraz ze swoimi ciociami Kasiami miały okazję odwiedzić (niektóre z nich po raz pierwszy) bibliotekę szkolną mieszcząca się w Szkole Podstawowej w Patrzykowie. Podczas wizyty w bibliotece dzieci dowiedziały się króciutko o zasadach wypożyczania książek, a także poznały reguły zachowania się w bibliotece. Przedszkolaki miały też możliwość przeglądania niektórych pozycji z księgozbioru. Największym zainteresowaniem cieszyły się pięknie ilustrowane książki dla najmłodszych. Kolorowe stronice książek wzbudziły ich ogromne zainteresowanie. Zobaczcie co zostało w kadrach z naszej wizyty.

Serdeczne podziękowania składam na ręce Pani Doroty Staszak dyrektor Szkoły Podstawowej w Patrzykowie Stowarzyszenie "Przyjazne Zywertowo", oraz Pani Beaty Skibiszewskiej za udostepnienie i możliwość zwiedzenia sali bibliotecznej.


TUWIM ŚPIEWAJĄCO.

PM - 19.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Stoi na stacji lokomotywa,

Ciężka, ogromna i pot z niej spływa -

Tłusta oliwa.

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,

Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:

Buch - jak gorąco!

Uch - jak gorąco!

Puff - jak gorąco!

Uff - jak gorąco!”

Rok 2013 jest rokiem poświęconym twórczości Juliana Tuwima dlatego też 6 listopada 2013r. mieliśmy okazję wysłuchać koncertu poświęconego jego dorobkowi artystycznemu.

Pod czujnym okiem Pani Patrycji, Pani Martyna i Pan Tomasz wykonali kilka utworów z twórczości poety napisanych dla nieco starszych odbiorców. Usłyszeliśmy między innymi „Kasandry”, „Trawę”, „Nasze sprawy”. Zobaczyliśmy dzieła Tuwima w nowej odsłonie, z nutką sentymentu.

Koncert zawierał również doskonale dzieciom znane utwory Tuwima. Przedszkolaki wraz z artystami wykonały „śpiewająco” tekst „Bambo” i bawiły się wesoło przy „Lokomotywie”. Przedstawione utwory dostarczyły wzruszeń zarówno personelowi przedszkola jak i dzieciom.

Zobaczcie kilka fotek.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Jestem sobie mały miś, gruby miś

Znam się z dziećmi nie od dziś

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś

Znam się z dziećmi nie od dziś

Do przedszkola co dzień chodzę

Bo kolegów tutaj mam

Lubię uczyć się i bawić

I nie jestem nigdy sam”.

Trudno sobie wyobrazić świat bez Pluszowego Misia. Jest on towarzyszem dzieci, przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

5 listopada 2013r. każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, różowe, z oklapniętym uszkiem, z łatką i bez…po to żeby świętować swoje urodziny. Każdy z misiów był piękny i wyjątkowy!

Jak się dowiedzieliśmy Święto Pluszowego Misia ustanowione zostało w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki (ang. Teddy Bear). Wszystko zaczęło się od 1902 roku kiedy to „prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i tak powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź).”

Na początek dzieci wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia, następnie przedszkolaki opowiadały o swoich ulubieńcach pluszakach, wspólnie recytowały wiersz o Misiu, śpiewały piosenki, uczestniczyły w zabawach.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, oraz wspólnej zabawy, najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakami.

Zobaczcie foto.


JAŚ I MAŁGOSIA.

PM - 29.05.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„(...)Sprawdźmy co to takiego!

Powiedział Jaś i ułamał kawałek drzwi.

Mniam! To czekolada!

Pyszne- szeptała Małgosia jedząc kawałek ściany z piernika.

Co to ma znaczyć ?!- wrzasnął nagle ktoś za ich plecami. Była to najprawdziwsza

czarownica”.

18 listopada 2013r. gościliśmy aktorów z grupy Art-Re z Krakowa, którzy wystawili dla naszej małej publiczności przedstawienie pt: „Jaś i Małgosia”. Melodyjna muzyka, wpadające w ucho liczne piosenki, bajkowa scenografia i żywa akcja, to najistotniejsze walory tego przedstawienia. W fabule spektaklu wplecione zostały także zagadnienia dotyczące segregacji odpadów i ochrony środowiska.

Zobaczcie jak bawiły się przedszkolaki.


PRZYGODA DYNI.

PM - 29.05.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Posłuchajcie moi mili

Co się przytrafiło dyni(...)”

31 października 2013r. wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

Tym razem nasze przedszkolaki wykonały lampiony, które okazały się oryginalną i pachnąca dekoracją naszej sali i szatni. Zobaczcie foto.


NIEDOCENIONA DYNIA.

PM - 29.05.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„(...)Podróż pani Dyni przez ocean (z Ameryki Środkowej) do Europy odnotował w swoich dziennikach

wyprawy sam Krzysztof Kolumb podróżnik wszechczasów. Złocista, gruba jejmość budziła w nowym miejscu

zdumienie i ogromne zaciekawienie. Bardzo długo jej się przyglądano i tylko przyglądano, a ona sama była

zaskoczona, że tak się dzieje. Przecież tyle radości mogłaby sprawić swoim wybornym, delikatnym smakiem,

ba, umiała pomóc tym, których bolały brzuchy. Wiedział dobrze, że jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa.

Leżała i leżała, rozpadała się i rozsypywała nasiona, po czym odradzała się wciąż czekał. Dopiero po 100

latach koś odważył się ją zjeść. Od razu zachwycono się nowym smakiem i odkryto nareszcie jej zalety. Zaczęto

ją uprawiać w niemal wszystkich krajach Europy(...)”

Bajka o pani Dyni i braciszkach Kabaczkach” M. Bachańska

Dynia to bardzo wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki 30 października 2013r. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć dań z dynią w roli głównej, które przedszkolaki wykonały własnoręcznie, (niektóre tylko przy małej pomocy swoich cioć).

Daniem popisowym okazało się ciasto dyniowe. Nie mogło zabraknąć także prób krojenia dyni i samego procesu przygotowania jej do marynowania.

Zajęcia z dynią pozwoliły dzieciom odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy. Udowodniliśmy też, że Święto Dyni może być polskim świętem, a nie tylko importowanym Halloween.

Zobaczcie starania i efekty pracy naszych dzielnych przedszkolaków..


SOK JABŁKOWY.

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Kto soki pije, ten długo żyje!”

26 września 2013r.w naszym przedszkolu królowały jabłka. Każdy przedszkolak wie, że aby być zdrowym należy spożywać owoce i warzywa. Między innymi z myślą o witaminach postanowiliśmy przy użyciu sokowirówki zrobić sok jabłkowy. Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jej działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do obserwacji obierania jabłek, oraz kolejno podchodziły do urządzenia starając się wyciskać sok.

Po skończonej pracy dzieci delektowały się smakiem własnoręcznie przygotowanego soku, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Z całą pewnością po zaangażowaniu dzieci, można stwierdzić, że była to kolejna ciekawa sytuacja edukacyjna wdrażająca do postaw prozdrowotnych. Oby takich sytuacji jak najwięcej. Zobaczcie foto jak maluchy radziły sobie podczas wykonywania soku.


DLA ODMIANY COŚ Z ZIEMNIAKA –może FRYTKI przedszkolaka?!

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Co można zrobić z ziemniaka? O, ho

Mówiąc najprościej:

Sto

rożnych różności.

Kartoflankę,

Przecierankę,

Do innych zup dodatki,

miskę kopytek,

patelnię frytek,

ziemniaczane placki”.

Był pomidor była dynia, nie mogliśmy zapomnieć także o tradycyjnym polskim ziemniaku.

Podobno pierwszymi, którzy zaznajomili się z ziemniakami na terenach polskich, byli aptekarze wrocławscy końca XVI wieku. Wtedy jeszcze nie miało to żadnych konkretnych następstw. Według niektórych przekazów w Polsce uprawy ziemniaka jako rośliny ozdobnej rozpoczęły się prawdopodobnie od króla Jana III Sobieskiego. Ze słynnej wyprawy do Wiednia w roku 1683 król miał przywieźć sadzonki specjalnie dla ukochanej, królowej Marysieńki. Były one podarunkiem od cesarza austriackiego Leopolda I, z jego wiedeńskich ogrodów. Polski historyk Jędrzej Kitowicz w swoim „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” poświęcił im osobny rozdział zatytułowany „O kartoflach”, gdzie pisze: „Jabłka zaś ziemne, czyli ziemniaki, a po teraźniejszemu kartofle, bądź świeże, bądź stare w jednej utrzymując się porze, równą też apetytowi sprawują satysfakcję. Zjawiły się najprzód (w Polszcze) za Augusta III w ekonomiach królewskich, które samymi Niemcami, Sasami osadzone były, a ci dla swojej wygody ten owoc z Saksonii z sobą przynieśli i w Polszcze rozmnożyli.”

Kto by pomyślał, że ten niepozorny ziemniak pomógł przeżyć milionom ludzi. Był podstawą wyżywienia najbiedniejszych, którzy stanowili wówczas niemal 90% populacji. Teraz przecież też codziennie gości na polskich stołach. A jak pokazuje życie dzieci lubią ziemniaki.

Dlatego też 18 września 2013r. był dla naszych przedszkolaków doskonałą okazją do zasmakowania ziemniaczanych specjałów (ale nie martwcie się rodzice, nie w surowej postaci!).

Oto kilka fotek.


SOK POMIDOROWY

AM - 29.05.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„(...) W wieku szesnastym, jak wiodą tropy,

pomidor dotarł do Europy.

U nas okrągły, błyszczący, wesoły

w dwudziestym wieku trafił na stoły.

I od tej pory, nikt nie zaprzeczy,

że też wspaniale serca nam leczy.

To taka dla serca obronna tarcza,

bowiem potasu dużo dostarcza...

3 tydzień września 2013r. okazał się dla naszych przedszkolaków dniem eksperymentów kulinarnych. 18 września 2013r. z przyniesionych przez siebie pomidorów dzieci przygotowały w „przedszkolnym kuchcikowie” pyszny sok pomidorowy.

Poznały działanie sokowirówki, oraz sposób wykonania zdrowego i pełnego witamin soku. Każdy przedszkolak mógł poczuć się prawdziwym dorosłym przygotowując sok, a co najważniejsze mógł posmakować własnoręcznie przygotowanego „eksperymentu”. Tego dnia w całym przedszkolu roznosił się wspaniały, pomidorowy zapach!!!

Maluchy i starszaki dowiedziały się, że świeży sok pomidorowy, który samodzielnie wykonały dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych i nie zawiera zbędnych konserwantów. A niestety te przetwory pomidorowe, które kupujemy w sklepie uzyskiwane są w procesie obróbki termicznej (wszelkie przeciery, soki na zimę, ketchup, sosy i dostępne są głównie w postaci konserw. Poza utratą wielu cennych substancji, oraz witamin skutkiem poddaniu wysokiej temperaturze, soki sklepowe (konserwowe czy butelkowane) dodatkowo zawierają substancje „smakowe” w tym sporo soli, oraz cukru co niestety „wypacza” bogaty prawdziwy smak pomidora!!!

A tak na marginesie sok pomidorowy ma małą wartość glikemiczną (pomidory zawierają niewiele cukrów), daje szybkie poczucie sytości, a jednocześnie posiada małą wartość kaloryczną. Tak więc pełne połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Zapraszam do obejrzenia foto.


A MOŻE BY TAK JABŁKOWA SURÓWKA?

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„O upadło jabłko duże, pełne dłonie obie.

O, jak pachnie, nie wytrzymam,

chyba zjem je sobie”.

Czwartkowy ranek 26 września 2013r. okazał się dla naszych przedszkolaków dniem pełnym ciężkiej pracy. Wszystko to za sprawą jabłek i tarki do jarzyn - kto by pomyślał. Nic nie zastąpi dawki witamin jakimi są owoce, a jeszcze na dokładkę surówka w dodatku zrobiona własnoręcznie pod czujnym okiem cioć. Zapraszamy do obejrzenia rezultatów pracy przedszkolaków.


WIZYTA PANI LISTONOSZ.

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Listy roznoszę i paczki przynoszę torbę bardzo ciężką na ramieniu noszę”.

W trzecim tygodniu października 2013r. realizowaliśmy blok tematyczny poświęcony pracy listonosza i pracy na poczcie . Był to dla naszych maluchów szczególnie wytężony czas pracy . Niemalże codziennie przedszkolaki dowiadywały się czegoś nowego i stawały przed wykonaniem nowej pracy związanej z tematem, zapraszam do obejrzenia efektów pracy.

W związku ze zbliżającym się Dniem Poczty Polskiej i dniem pocztowca, który przypadał dokładnie w piątek 18 października br, postanowiliśmy we czwartek 17 października 2013r. zaprosić do przedszkola Panią listonosz Jolę Kasprzyk mamę naszego Kacperka.

Już od rana dzieciaki wyczekiwały specjalnego gościa. Kiedy już zjawił się nasz gość przedszkolaczki usiadły wokół niej na dywanie i z zaciekawieniem wsłuchiwały się w każde jej słowo. Pani listonosz opowiedziała o swojej pracy, zaprezentowała kartki pocztowe, znaczki, listy, różnego rodzaju druki pocztowe, oraz ulotki. Przedszkolaki miały także możliwość z bliska obejrzeć jej strój, oraz sprawdzić jak ciężka jest torba listonosza. Pani Jola pozwoliła również sprawdzić zawartość swojej torby i ku uciesze maluchów znalazło się w niej mnóstwo słodkości. Mama Kacperka miała dla dzieci w zanadrzu jeszcze kolejną niespodziankę - każdy przedszkolak otrzymał od naszego gościa znaczek pocztowy, który mógł samodzielnie przykleić na zaadresowaną wcześniej kopertę i włożyć do niej samodzielnie wykonany obrazek dla rodziców. Wszystkie przesyłki zostały doręczone. Jak dowiedziałam się od rodziców – byli mile zaskoczeni taką niespodzianką.

Na zakończenie tego wspaniałego, pełnego wrażeń spotkania nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia.

Serdeczne podziękowania pragnę skierować ma ręce Pani listonosz Jolanty Kasprzyk, oraz naczelnika Urzędu Pocztowego w Kramsku Pani Katarzyny Zawieruchy za okazane wielkie serce przedszkolakom. Dziękujemy!!!


TYM RAZEM KOPCIUSZEK.

PM - 07.02.2014. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„(…) Druga żona przywiozła z sobą dwie córki, o pięknych i gładkich twarzyczkach, lecz za

to o sercach czarnych i zazdrosnych…Odebrały sierocie wszystkie jej piękne suknie, odziały

ją natomiast w jakieś stare, szare łachmany i dały jej drewniane trzewiki”.

W. J. Grimm

7 października 2013r.gościliśmy krakowskich aktorów tym razem z adaptacją sceniczną jednej z najbardziej znanej i lubianej baśni dla dzieci „Kopciuszkiem”.

Prześladowana przez złą macochę i jej zarozumiałe córki, sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Śliczna i dobra, musi zostać w domu, gdy siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak za sprawą czarów ubiera ja w piękny strój i wysyła na bal, skąd przykazuje wrócić przed północą.

Odegrane widowisko miało na celu uświadomić małym widzom, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los.

Chętne i odważne dzieci miały okazję współtworzyć przedstawienie występując na scenie wraz z aktorami.

Zobaczcie foto.


Nim nadejdzie pierwsza z gwiazd.

PM - 28.01.2014. Tekst i foto - K. Chatłas

Zaczynamy

„Cicha noc, święta noc,

Pokój niesie ludziom wszem,

A u żłóbka Matka Święta

Czuwa sama uśmiechnięta

Nad dzieciątka snem,

Nad dzieciątka snem”.

Dnia 13 grudnia nasze przedszkole odwiedziła grupa muzyczna Atelier z widowiskiem muzycznym zatytułowanym ,, Nim nadejdzie pierwsza z gwiazd''. Na scenie pojawiło się dwóch wykonawców: wokalistka , która pięknie śpiewała zarówno polskie jak i angielskie kolędy i przeboje świąteczne oraz wykonawca, grający na saksofonie. Mogliśmy m.in. usłyszeć najpiękniejsze z polskich kolęd: ,,Cicha Noc'', ,,Przybieżeli do Betlejem'' oraz takie przeboje jak: ,,All I Want For Christmas Is You'' czy ,, Merry Christmas Everyone'' - są to utwory znane na całym świecie . Przy okazji tego spotkania nasze przedszkolaki mogły zapoznać się z instrumentem jakim jest saksofon. Mogły sprawdzić skąd wydobywają się poszczególne dźwięki , dotknąć go i przekonać się jak działa. Prezentowane kolędy oraz przeboje świąteczne wzbudziły wśród naszych dzieci duże zainteresowanie oraz wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci bawiły się , śpiewały ,tańczyły i były bardzo zadowolone ze spotkania.

Zobaczcie foto.


Tanecznym krokiem przez świat.

AM - 28.01.2014. Tekst - K. Chatłas

Zaczynamy

W październiku uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym ,,Tanecznym krokiem przez świat''. Tym razem gościła u nas para tancerzy, która zaprezentowała tańce z różnych zakątków świata. Pierwszym z tańców był taniec pochodzący z Francji -walczyk francuski ,,Pod dachami Paryża''. Po zaprezentowanym tańcu tancerze przeprowadzili krótką rozmowę z dziećmi, zaprosili chętne dzieci do wspólnego tańca. Kolejnym prezentowanym tańcem był ,,Węgierski czardasz”. Następnie tancerze pokazywali poszczególne elementy i kroki tańca. W każdy taniec zaangażowane były dzieci, które wyraziły na to ochotę. Na koniec występów tancerze zatańczyli taniec pochodzący z Karaibów, popularny w całej Ameryce Południowej „merenge”. Podczas występów nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat poszczególnych tańców, oraz mogliśmy zobaczyć stroje towarzyszące tym tańcom. Zabawa była bardzo udana, a dzieci bardzo zadowolone i roztańczone.


Dzień Chłopca.

AM - 28.01.2014. Tekst i foto - K. Chatłas

Zaczynamy

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!”

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest Święto Chłopców. Dzień 30 września jak to bywa w zwyczaju, obchodzony jest jako "Dzień Chłopaka". W tym dniu w naszym przedszkolu odbyła się krótka uroczystość z okazji tego święta. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki brali udział we wspólnych zabawach i tańcach. Na twarzach dzieci gościł uśmiech a humory dopisywały. Było dużo śmiechu i zabawy. Miłym akcentem były prezenty, wręczone chłopcom i dziewczynkom a także ks. Pawłowi o którym również w tym dniu nie zapomnieliśmy.

Zobaczcie foto.


JESIEŃ U KUBUSIA PUSZATKA.

AM - 02.10.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Pewnego dnia Puchatek wyszedł na spacer, aż zaszedł na polanę w środku

lasu, a pośrodku tej polanki rósł wielki dąb. Kubuś Puchatek usiadł sobie pod

tym dębem, podparł głowę na łapkach i zaczął rozmyślać”.

19 września gościliśmy aktorów z grupy Art-Re z Krakowa, którzy wystawili dla naszej małej publiczności przedstawienie z cyklu „Cztery pory roku” oparte na przygodach Kubusia Puchatka według A. A. Milne.

Kubuś obudził się pewnego ranka i wyczuł zmiany w przyrodzie. Postanowił więc wyruszyć na poszukiwanie Pani Jesieni. Tymczasem okazało się, że przyjaciele ze Stumilowego Lasu poczynili już przygotowania do powitania nowej pory roku.

Spektakl poruszał głównie tematykę zmian w przyrodzie, jesiennych prac polowych i grzybobrania. Stał się dla dzieci ciekawą i pouczającą lekcją przyrody.

Jak to zwykle bywa u krakowskich aktorów, przedszkolaki miały możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu, co dla wielu okazało się wielką atrakcją i nowym doświadczeniem.

Zobaczcie foto.


Zakończenie roku szkolnego i Święto Rodziny.

AM - 04.07.2013. Tekst - K. Górczewska, foto - M. Woźniak, A. Wróbel

Zaczynamy

„Kart w kalendarzu było niemało,

codziennie jedną zdejmował czas.

I cóż powiecie, ot przeleciało

rok szkolny minął, jak z bicza trzasł...

Teraz zielone lato zaprasza nas”.

Dwudziestego siódmego czerwca 2013 roku w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

Po przywitaniu przybyłych gości, dzieci rozpoczęły swój występ artystyczny śpiewając, recytując i tańcząc dla mamy i taty. Po występach dzieci złożyły życzenia dla rodziców i ofiarowały im prezenty.

Po części artystycznej Pani Dyrektor Barbara Dutkowiak wręczyła wszystkim dzieciom książki, a wychowawca oddziału przedszkolnego dyplomy i pamiątkowe tablo unikalną pamiątkę dla przedszkolaków starannie wykonane portrety, podpisane imieniem i nazwiskiem (zrobione przez Pana. A. Michalaka- za co w tym miejscu serdecznie dziękujemy!).

Swoje życzenia dla wszystkich dzieci, ich rodziców, oraz grona pedagogicznego, aby zaczynające się wakacje były udane, słoneczne i bezpieczne, złożyła Pani dyrektor Punktu Przedszkolnego, a także dyrektor Szkoły Podstawowej w Patrzykowie Pani Aneta Zarębska.

Dzieci otrzymały także pamiątkowe nagrody od Rady Rodziców, oraz „ogromnie słodki upominek” od wszystkich „Cioć”- Kasi M., Kariny Ch., Magdy W. i Kasi G.

Nie zabrakło także indywidualnych podziękowań dla Rodziców dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego od Pani Dyrektor,Rady Rodziców, grona pedagogicznego, oraz zaproszonych gości Pani W. Rzemyszkiewicz, Pani A. Zarębskiej, oraz ks. P. Piaseckiego.

Po części oficjalnej, (jak to generalnie bywa) Rodzice zaprosili wszystkich gości na słodki poczęstunek.

Zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia do obejrzenia w galerii Gminy Kramsk, oraz tutaj.

Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękuję M. Woźniak i A. Wróbel.


Festyn z okazji dnia dziecka.

AM - 04.07.2013. Tekst - K. Górczewska, foto/video - A. Wróbel, A. Wiktorskia, M. Woźniak oraz K. Mikorskia

Zaczynamy

„ Za wspomnieniem płyń wspomnieniem”

W piękną, słoneczną niedzielę, 2 czerwca 2013r. w amfiteatrze w Kramsku zorganizowany został III Gminny Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.

Nasze Przedszkolaki zaprezentowały taniec do utworu Boney M, “Brown Girl In The Ring” , oraz taniec “ Kangurki”.

Nasze Mamy natomiast zatańczyły do utworu „Chihuahua” ,oraz zmierzyły się z układem do jednej z najpopularniejszych piosenek M. Rodowicz „Małgośka”.

Z tego miejsca chciałabym Wam drogie Mamy, złożyć serdeczne podziękowania za piękny ,wspaniały występ, za poświęcony czas, i za wasze zaangażowanie . Podziękowania te kieruję na ręce: Agnieszki Mokrzyńskiej, Anety Wróbel, Doroty Adamczyk, Doroty Grzechowskiej, Izabeli Tylkowskiej, Ilony Kubiak, Małgorzaty Stasińskiej, Marzeny Wiwacz. Wiolety Juszczak, oraz naszej Kasi Mikorskiej.

To dzięki Wam, drogie Mamy wszystko wyszło rewelacyjnie!!! Dobre humory, wspaniałe stroje, dziarskie ruchy, cóż więcej potrzeba!? Jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY!

o występach dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: grach i zabawach prowadzonych przez grupę Artmann, malowaniu twarzy, turnieju szachowym, biegu pokoleń, zabaw na dmuchanym zamku, oraz słodkiego poczęstunku .

Zobaczcie co udało się zatrzymać w pamięci- zapraszam do gminnej galerii zdjęć- foto i video, oraz chwil wspomnień foto i video1 oraz video2.

Za udostepnienie zdjęć, oraz filmów serdecznie dziękuję A. Wróbel, A. Wiktorskiej, M. Woźniak oraz K. Mikorskiej.


Wycieczka do zoo.

AM - 04.07.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Pozwólcie przedstawić sobie:

Pan żubr we własnej osobie.

No, pokaż się, żubrze. Zróbże

Minę uprzejmą, żubrze”.

Osiemnastego czerwca 2013 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie wraz z opiekunami udały się na wycieczkę autokarową do Nowego Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Pogoda była piękna, więc nikomu nie spieszyło się do domu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogródka dziecięcego, w którym podziwialiśmy zwierzęta kopytne, króliki, ozdobne kurki. Następnie oczom naszym ukazały się foki, oraz pawilon zwierząt nocnych.

Przemierzając alejki ogrodu mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Cześć trasy pokonaliśmy kolejką „Maltanką”. Zobaczyliśmy między innymi wybieg żyraf, słoni, wielbłądów, żubrów, tygrysów, kangurów, nosorożców, a także flamingi, woliery ptaków krajowych i drapieżnych.

Nie mogło zabraknąć także chwili odpoczynku przy ciepłej kawie i pysznych gofrach. Największą jednak atrakcją wycieczki do Zoo, ku zaskoczeniu okazała się „Zoolandia Mini Park Linowy”, gdzie pełne zwinności i sił dzieci hasały na łonie natury.

Takie wspólne wyjazdy to racjonalnie spożytkowany czas, który uczy i jednocześnie bawi, gdyż ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Poza tym stanowi on ogromną skarbnicę wiedzy przyrodniczej.

Oto kilka zdjęć z wycieczki.


Artysta plastyk, warsztaty plastyczne - słów kilka.

AM - 25.06.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Sztuka (…) jest celem sama w sobie, jest absolutem,

bo jest odbiciem - duszy"

Stanisław Przybyszewski

W drugim tygodniu czerwca realizowaliśmy temat „Ja też kiedyś będę duży i chciałbym zostać ARTYSTĄ PLASTYKIEM” w ramach projektu „poznajemy zawody”.

Podczas całotygodniowych zajęć poświęconych pracy plastyka dzieci między innymi zostały zapoznane z niezbędnymi akcesoriami jego pracy, różnymi rodzajami farb, pędzli, dowiedziały się co to jest sztaluga, dłuto, poznały różne techniki plastyczne, oraz wytwory pracy wybranych artystów. Wykonały także kilka prac plastyczno-technicznych.

Czternastego czerwca natomiast odwiedziliśmy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Namiot sztuki”, przygotowanych wspólnie z artystami z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Warsztaty prowadził pan Tadeusz Wieczorek, artysta malarz, animator edukacji przez sztukę, który zajmuje się malarstwem sztalugowym, oraz prowadzi warsztaty twórcze z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, oraz pan Wojciech Nowak, który czuwał nad całą produkcją przedsięwzięcia.

Dzieci miały za zadanie namalować jeden niepowtarzalny dzień wykorzystując przy tym tradycyjne techniki malarskie (farby, pastele, pisaki). Przedszkolaki odważnie wykorzystywały przygotowane dla nich materiały malarskie i z dużą ekspresją nanosiły obrazy, czego efektem stały się spontaniczne ,twórcze prace.

Poprzez kreatywne działania organizatorzy starali się nauczyć dzieci innych niż słowa form komunikowania się, przekonać do pracy zespołowej i podejmowania wspólnego wysiłku. Nieprzewidywalny efekt ich pracy okazał się wyjątkowy.

Prócz tego mieliśmy także możliwość obejrzenia w galerii wystawy prac Janusza Stannego – mistrza polskiej ilustracji książkowej. Na wystawie prezentowane były ilustracje do "Bajek" Jeana de La Fontaine’a i "Lisa Przechery" Johanna Wolfganga Goethego.

Zapraszamy do obejrzenia foto.


Wyróżnienie za udział w konkursie plastycznym.

AM - 24.06.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

Drugiego maja 2013 r. podczas gminnych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyło się wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego „Kramsk - moje miejsce na ziemi”, zorganizowanego prze Radę Gminy Kramsk.

Nasza Michalina Tylkowska za swoją pracę otrzymała wyróżnienie w kategorii przedszkola i oddziały zerowe. Gratulujemy serdecznie Michasi !!!

Zobaczcie jej pracę.


Pchła krętaczka-pchła szchrajka.

AM - 21.06.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Chcecie bajki?

Oto bajka:

Była sobie Pchła Szachrajka.

Niesłychana rzecz po prostu,

By ktoś tak marnego wzrostu

Mógł wyczyniać bez powodu

Takie psoty i gałgaństwa,

Jak pchła owa, proszę państwa”.

Znakomity, niezapomniany, tekst Jana Brzechwy stał się źródłem inspiracji dla artystów z grupy Art-Re z Krakowa, których mieliśmy przyjemność gościć 14 maja 2013r. Specjalnie dla naszej małej publiczności wystawili oni przedstawienie o „Pchle Krętaczce”.

Główna bohaterka Pchła, wywołała wśród przedszkolaków wiele radości. Jednak jak pokazuje fabuła swawola, egoizm, zbytnia uciecha z życia, krętactwo, brak lojalności nie prowadzą do niczego dobrego.

Spektakl miał na celu uświadomić naszym widzom, że nie można traktować innych z góry, bawić się ich kosztem, stawiać na pierwszym planie swojego wyglądu i że, warto być uczciwym wobec napotkanych ludzi. Bo jak dowodzi życie uroda i piękny wygląd to nie wszystko, trzeba jeszcze w tym wszystkim być „człowiekiem”.

Zobaczcie foto.


Muzyka DJ.

AM - 14.06.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

5 czerwca uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym „Muzyka DJ”. Dzieci dowiedziały się kto to jest „didżej” i czym się zajmuje. Pan Mateusz opowiedział i pokazał dokładnie „czary” jakie można zrobić z muzyką.

Zadaniem „didżeja” jest umilić wszystkim czas. Dlatego wybiera odpowiednie piosenki, a w nich zmienia barwy dźwięków, tempo (można je spowolnić lub przyspieszyć), dodać basy. Dzięki tym efektom piosenka płynnie przechodzi jedna w drugą. Takie działania nazywamy „skreczowaniem”. Nawet niektórzy z nas spróbowali „ skreczować” i okazało się, że to wcale nie jest takie łatwe.

Przy muzyce Pana Mateusza zatańczyliśmy kilka kroków tanecznych, które nauczyły nas Panie Patrycja i Adrianna.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.


Wizyta w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

AM - 20.06.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

"Dym i ogień bucha z dachu, ale strażak nie zna strachu. Choć gorąco mu

okropnie, wszedł na górę , już jest w oknie. I ratuje dzieci z ognia, tak

strażacy robią co dnia."

Wł. Broniewski

Tradycyjnie miesiąc maj jest okresem, w którym obchodzone są Dni Ochrony Przeciwpożarowej, oraz święto patrona strażaków- św. Floriana. Również i nasze przedszkolaki w drugim tygodniu maja realizowały temat „Ja też kiedyś będę duży i chciałbym zostać STRAŻAKIEM” w ramach projektu „poznajemy zawody”.

Podczas całotygodniowych zajęć poświęconych zawodowi strażaka, dzieci zostały zapoznane z niezbędnymi akcesoriami ich pracy, numerem alarmowym, historyjką obrazkową, a także charakterem ich pracy. Przedszkolaki dowiedziały się także jak należy się zachować, gdy zauważymy niebezpieczeństwo.

Ten tydzień był dla naszych dzieci pełen nowych doświadczeń. Wszystko to za sprawą czwartkowej wizyty strażaków z OSP z Patrzykowa, oraz wycieczki do Komendy Miejskiej PSP w Koninie.

Miejska Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Koninie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 1 i 2 nawiązując do corocznej tradycji popularyzacji zagadnień szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zorganizowała na początku maja akcję „Dni Ochrony przeciwpożarowej – otwarte strażnice 2013”. Korzystając więc z okazji 10 maja 2013r. Komendę Miejską PSP w Koninie odwiedziły dzieci z Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie.

Na samym początku spotkania panowie z JR-G zapoznali nas z najważniejszymi zadaniami, jakie stoją przed nimi do wykonania. Do głównych zadań należą m.in:. organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń, wykonywanie specjalistycznych czynności ratowniczych ,utrzymywanie gotowości operacyjno-technicznej, współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi, prowadzenie ćwiczeń i manewrów.

Strażacy przygotowali dla nas wiele atrakcji- mogliśmy usłyszeć alarm, który informuje strażaków o akcji a tym samym zobaczyć w jaki sposób strażacy przygotowują się do działań bojowych. Zostaliśmy zapoznani i wprowadzeni także do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), którego głównym zadaniem jest przyjmowanie wiadomości o wypadkach i różnych zdarzeniach.

Ponadto strażacy wygłosili prelekcję na temat przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej. Mieliśmy możliwość również z bliska zobaczyć różne sprzęty wykorzystywane w jednostce takie jak: wozy strażackie np.: samochód ciężki gaśniczy o pojemności zbiornika wodnego i pianotwórczego 5000 l , kontener proszkowy, który używany jest do gaszenia urządzeń pod napięciem, samochód lekki, ratownictwa chemiczno-ekologicznego, który posiada sprzęt do usuwania skutków wypadków i awarii związanymi z substancjami niebezpiecznymi, podnośnik hydrauliczny na którego wyposażeniu znajduje się rękaw ratowniczy i skokochron służące do ewakuacji ludzi z wysokości, przyczepę pod łodziową, na której znajduje się łódź.

Dowiedzieliśmy się też, że konińska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza specjalizuje się w ratownictwie chemicznym. Nasze dzieci z bliska mogły zobaczyć „wielkie śmieszne stroje przypominające ufoludki” które są niezbędne do ratowania życia, oraz kontener chemiczno-ekologiczny, w którym znajduje się sprzęt służący do likwidacji zagrożeń związanych z uwolnieniem substancji niebezpiecznych.

Ponadto przedszkolacy zobaczyli wyposażenie strażaka. Panowie zaprezentowali nam także m.in.: kołnierz, zestaw pierwszej pomocy, maskę przeciwgazową, czujnik ruchu.

Największą atrakcją okazało się działanie działka wodnego, gdzie dzieci miały możliwość (oczywiście pod nadzorem strażaków) własnoręcznie obsłużyć prądownice i zasiąść za kierownicą wozu strażackiego.

Dzieci z zapartym tchem wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo - gaśniczych. Przedszkolaki utrwaliły numer alarmowy, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta.

Mam nadzieje, że spotkanie uświadomiło dzieciom jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa, jest praca strażaka.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania pracownikom JR-G Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, którzy umożliwili naszym dzieciom poznanie zawodu strażaka z bliska, tak miłe przyjęcie, oraz za zaprezentowanie sprzętu i wozów strażackich, którymi dysponuje Jednostka.

Zobaczcie foto z piątkowej wycieczki, oraz kilka zdjęć, które udało się wykonać w ciągu tego pracowitego dla naszych przedszkolaków tygodnia.


Wizyta Strażaków z OSP Patrzyków.

AM - 10.06.2013. Tekst i foto - Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Odgłos syreny dobiega z dala,

To wóz strażacki jedzie na alarm.

Spieszy się bardzo ,pędzi na skróty,

By nie zmarnować żadnej minuty.”

9 maja 2013 r. odwiedzili nas strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Patrzykowie: prezes zarządu OSP w Patrzykowie druh Adam Juszczak, naczelnik OSP w Patrzykowie Pan Jarosław Mizerny, oraz dowódca sekcji Pan Paweł Więckowski.

W czasie spotkania Pan J. Mizerny przedstawił główne cele i zadania OSP, do których należą m.in. prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom, oraz współdziałanie z Państwową Strażą Pożarną, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych, wypadków, oraz innych klęsk i zdarzeń, wykonywanie zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej, informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych, a także sposobach ochrony przed nimi

Panowie zaprezentowali pokaz przygotowany specjalnie dla maluchów. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć z bliska dwa wozy strażackie ich wyposażenie i sprzęt ratowniczy ,a także poznać specyfikę tej niełatwej, ale bardzo potrzebnej służby Ochotniczych Straży Pożarnych. Utrwalony również został numer alarmowy-112, który każde dziecko znać powinno.

Jedną z atrakcji, którą przygotowali strażacy była możliwość przymierzenia kasku strażackiego, oraz wejście za stery do kabiny samochodu. Emocje wzrosły jeszcze bardziej, kiedy panowie zasymulowali alarm. Jednak największą niespodzianką okazała się prezentacja działania działka wodnego.

Spotkanie to z pewnością przyniosło wiele korzyści dla przedszkolaków, być może niektórzy z nich pójdą w ślady naszych gości i w przyszłości zechcą być „strażackimi ochotnikami”.

Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Patrzykowa, za przybycie i za umożliwienie poznania zawodu strażaka, a także za wspaniałą pamiątkę, którą ofiarowali przedszkolakom.

Podziękowania kierujemy również do mamy Michaliny- Pani Izy Tylkowskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Zobaczcie foto z czwartkowego spotkania.


Muzyka andyjska.

AM - 20.05.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

8 maja uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. „Muzyka andyjska”. Na początku artyści powitali nas po hiszpańsku słowami „Buenos dias” co znaczy „Dzień dobry”.

Dzieci poznały instrumenty muzyczne takie jak „ zamponas” – wykonany z połączonych rurek z trzciny bambusowej, „charango” –podobna do małej gitary, a kształtem przypomina pancernika, oraz „bombo” czyli bęben.

Nie zabrakło również wspólnego tańca.

Wysłuchaliśmy przepiękne utwory z Peru i Ekwadoru pt. „ Amarosa Palomita, „ El Pajanol”, „El Condor Pasa”, „ Achacachi” oraz „Las Palabras”.

Wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy muzyki andyjskiej i chętnie klaskaliśmy w jej rytm.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


O dwóch takich co ukradli księżyc.

AM - 14.05.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

6 maja 2013 roku w naszym przedszkolu gościliśmy artystów z teatru Art - Re z Krakowa. Mieliśmy przyjemność oglądać muzyczne przedstawienie pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc” oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego. Dowiedzieliśmy się, że zawsze należy być dobrym i uczciwym.

Tradycyjnie nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców. Nawet my przedszkolaki na chwilę zabawiliśmy się w aktorów...

Zobaczcie sami na FOTO.


FOTOGRAF.

AM - 27.05.2013. Tekst i foto - Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym,

na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia,

cokolwiek odczuwali.”

Don McCullin

W czwartym tygodniu kwietnia realizowaliśmy temat „Ja też kiedyś będę duży i chciałbym zostać FOTOGRAFEM” w ramach projektu poznajemy zawody.

Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały akcesoria niezbędne w pracy fotografa takie jak: zautomatyzowaną „lustrzankę”, lampę błyskową, statyw, obiektyw, aparaty kompaktowe, kartę SD.

Każdy dzień tego tygodnia był dla naszych przedszkolaków bardzo pracowity, chociażby ze względu na ilość prac plastyczno-technicznych związanych z zawodem fotografa. Dzieci wykonały m.in. aparat fotograficzny (oczywiście z elementów papierowych) kliszę, lampę błyskową ,kolorowa ramkę na swoje zdjęcie.

Nie mogło obyć się również bez wycieczki. 25.04.2013 r. odwiedziliśmy zakład fotograficzny Pana Andrzeja Michalaka mieszczący się w Helenowie Pierwszym. Dzieci miały okazję zapoznać się z zawodem fotografa, zobaczyć profesjonalny sprzęt, klisze, czarno-białe negatywy, zdjęcia portretowe, a nawet wcielić się w rolę fotografa i operatora kamery. Największe emocje i zaciekawienie towarzyszyły rozmowie o budowie i rodzajach aparatów ,oraz ich prezentacja. Pan fotograf pokazywał kolejno aparaty i w przystępny, prosty sposób omawiał ich budowę. Po prezentacji dzieci same mogły popatrzeć przez obiektyw.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem i uwagą przyglądały się pracy fotografa. Na zakończenie spotkania oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć.

Dla dzieci takie spotkania stanowią wartości poznawcze i kształcące, dla zapraszanych gości są nowym doświadczeniem i dają możliwość podzielenia się swoimi pasjami z innymi.

Być może za kilka lat, któryś z naszych przedszkolaków zostanie zawodowym fotografem. Któż to wie?!

Podsumowaniem całotygodniowych zajęć było pasowanie na fotografa, i wręczenie dyplomów za aktywny udział w zajęciach. Zobaczcie foto z całego tygodnia.


Wiejski zwierzyniec.

PM - 20.05.2013. Tekst i foto - Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„W chlewiku mieszka świnka, co trąca ryjkiem drzwi

Ja mówię jej dzień dobry, a ona kwi, kwi, kwi”.

W trzecim tygodniu kwietnia w ramach realizowanej tematyki „Zwierzęta z wiejskiego podwórka" nasze przedszkolaki poznawały ( a właściwie przypominały sobie nazwy) wybranych zwierząt żyjących na wsi. Dzieci w sposób komunikatywny wypowiadały się na temat zwierząt, rozpoznawały charakterystyczne odgłosy wydawane przez te zwierzęta, naśladowały sposób ich poruszania, nazywały osobniki dorosłe i młode , wymieniały korzyści płynące z hodowli tych zwierząt, a także doskonaliły sprawność manualną poprzez wykonywanie różnych prac plastyczno-technicznych.

Największą jednak atrakcją dla dzieci okazały się żywe zwierzątka małe kaczuszki i królik, które do przedszkola przyniosły dwie mamy: Pani Denisa Staszak i Pani Wiola Juszczak za co w tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Wnioskując po minach spotkanie ze zwierzętami okazało się świetną „lekcją” pokazową, oraz wielką frajdą dla dzieci –zobaczcie foto z całego tygodnia.


Francja – muzyczny portret.

AM - 23.04.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Nie każdy polubi ten rodzaj muzyki, ale przynajmniej może większość osób będzie

miała świadomość tego, że akordeon to nie tylko muzyka ludowa, biesiadna, że także

posiada przede wszystkim „koncertowe oblicze”.

M. Wyrostek

15 kwietnia 2013 r. w ramach projektu, jakie realizuje przedszkole, nasze dzieci uczestniczyły w cyklicznym spotkaniu z muzyką, organizowaną przez Panią Patrycję Lichą z grupy „Atelier”.

Tym razem gośćmi Pani Patrycji byli Pani Sylwia i Pan Przemek- akordeoniści, którzy zagrali dla nas klika utworów na akordeonach guzikowych.

W czasie tej audycji muzycznej zostaliśmy zapoznani z budową akordeonu .Teraz już wiemy, że składa się on z trzech części: melodycznej, miecha, oraz części basowej. Dowiedzieliśmy się też, że akordeon potrafi ważyć nawet 17 kilogramów ,dlatego właśnie posiada on specjalne pasy ,które mocuje się na ramionach muzyka. Mieliśmy również okazję zobaczyć zapis nutowy, oraz wziąć udział w zagadkach muzycznych, a także zatańczyć według instruktażu Pani Patrycji do akompaniamentu utworów granych przez naszych gości.

Zobaczcie FOTO.


Muzykanci z Bremy.

AM - 16.04.2013. Tekst i foto - K. Górczewska

Zaczynamy

„Był sobie kiedyś człowiek, który miał osła. Osioł ów niezmordowanie nosił worki do młyna.

Lecz w końcu skończyły się siły osła, nie nadawał się już do pracy.

Jego pan myślał by go oddać, lecz osioł spostrzegł, że jego pan ma coś złego na myśli, uciekł i ruszył w drogę do Bremy.

Zamierzał zostać tam miejskim muzykantem”.

8 kwietnia 2013 r gościliśmy aktorów z grupy ART-RE z Krakowa ze spektaklem teatralnym opartym na motywach znanej baśni braci Grimm pt: Muzykanci z Bremy.

W trakcie przedstawienia dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie wraz z aktorami, co pozwoliło na współtworzenie wspaniałego ,pełnego wrażeń widowiska.

Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia, oraz muzyka ,a przede wszystkim zaangażowanie przedszkolaków sprawiły, że spektakl stał się odbiciem baśniowej, realnej rzeczywistości.

Zobaczcie FOTO.


Wielkanocne przygotowania przedszkolaków....

PM - 16.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych twały w naszym przedszkolu cały tydzień.Dzieci poznały zwyczaje i tradycje charakterystyczne dla Świąt Wielkanocnych w oparciu o historyjkę obrazkową do opowiadania J. Kiersta "Wielkanocna przygoda". Każdego dnia nasze dzieci wykonywały piękne prace związane ze Świętami Wielkanocnymi. Ozdabialiśmy "ogromne" jajka, wykonywaliśmy kurczaczki, kury ale też bawiliśmy się masą solną , z której powstały wspaniałe kolorowe zajączki i motyle. Cały przedświąteczny tydzień był bardzo pracowity.Każdego dnia coś się działo w naszym przedszkolu. Dzieciaki nauczyły się wiersza "Cukrowy baranek" oraz piosenki "Z jajkiem i zającem", którą bardzo chętnie śpiewały. Dzieci uzyskały równiez odpowiedż na pytanie: "Co to jest Wielkanoc?" w oparciu o piosenkę o tym samym tytule. Przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocnych polegały także na dekorowaniu sali. Włożyliśmy bardzo dużo pracy, aby nasze przedszkole było szczególnie piękne w ten wyjątkowy przedświąteczny czas. Nie zabrakło baranków, pisanek, kurczaczków.W dekoracji sali znalazł się również owies wielkanocny. W środę, w przedszkolu odbyło się wyczekiwane przez dzieci uroczyste "Śniadanie Wielkanocne" w gronie rodziców, pani dyrektor i ks. Pawła. Na wielkanocnym stole pojawiły się tradycyjne potrawy przygotowane przez rodziców, które zostały poświęcone. Odwiedził nas wielkanocny zajączek,którego w drodze do przedszkola spotkała Pani dyrektor i wręczyła nam w jego imieniu pyszne słodkości, za co bardzo dziękujemy. Serdecznie dziękujemy również rodzicom, którzy włożyli bardzo dużo pracy w przygotowanie potraw.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Cudowna lampa Alladyna.

PM - 16.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

1 marca nasze przedszkolaki mialy okazję obejrzeć spektakl ,,Cudowna lampa Alladyna'' w wykonaniu Teatru ART-RE z Krakowa. Jest to adaptacja jednej z najsłynniejszej opowieści Szeherezady. ,, Baśnie tysiąca i jednej nocy'' to piękne, poetyckie historie... Spektakl w całości mówiony wierszem, przeplatany orientalną muzyką. Barwne, piękne kostiumy oraz elementy scenografii w pełni oddały baśniową atmosferę spektaklu. Humorystycznie zostały potraktowane perypetie tytułowego bohatera, któremu udało się wyjśc cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Przesłanie baśni to zwrócenie uwagi na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności.

Zobaczcie FOTO.


Niezwykłe domowe pupile.

PM - 16.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

W ostatnim tygodniu lutego nasze przedszkole opanowały ,, Niezwykle domowe pupile''. Cały tydzień poświęcony był zwierzętom. Dzieci poznały zwyczaje zwierząt domowych , zasady ich pielęgnacji oraz hodowli. Nauczyły się , że ,,Zwierzęta są jak ludzie -czują'', więc należy się im szacunek. Każdy z nas z pewnością posiada jakiegoś domowego pupila... dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach, przeglądały ksiązki ze zwięrzętami domowymi ale też wykonywały prace plastyczno-techniczne związane właśnie z tym tematem.

Zobaczcie FOTO.


Bajkowy świat.

PM - 16.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

Koncert: "Bajkowy świat", który odbył się 20 lutego pozwolił dzieciom przenieść się do świata bajek,tam gdzie wszystko jest wyjątkowe i magiczne. Bajki to nieodłączny element dzieciństwa i życia przedszkolnego, dlatego koncert ten sprawił dzieciom wiele radości. Dzieci wysłuchały przepięknych utworów ze znanych im bajek. W wykonaniu artystów mogliśmy usłyszeć m.in utwór z bajki "Król Lew" ale nie tylko... Dzieci jak zwykle brały aktywny udział w koncercie: śpiewały i tańczyły wpólnie bawiąc się z artystami.

Zobaczcie FOTO.


Zielony kącik przyrody.

PM - 17.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

W dniach od 18 do 22 lutego realizowaliśmy w naszym przedszkolu temat "Zielony kącik przyrody". Dzieci nauczyły się wskazywać i nazywać podstawowe części roślin, ale też zrozumiały potrzebę ich hodowania Dzieci przyniosły różne cebulki do posadzenia: warzywne i kwiatowe, a także nasiona. Mali ogrodnicy z wielkim zapałem zabrali się do pracy słuchając cennych uwag nauczyciela. Efekt pracy okazał się bardzo satysfakcjonujący. W kąciku przyrody znalazły się m.in: cebula, szczypiorek, rzeżucha, koper, sałata, fasola oraz pietruszka. W piątek, jako podsumowanie naszych tygodniowych działań wykonaliśmy sałatkę warzywną ! Każdy rodzic przygotował swojemu maluchowi potrzebną "wyprawkę" w skład, której wchodził m.in: fartuch, deska do krojenia oraz warzywa. Nasi mali kucharze umyli rączki oraz starannie przygotowali swoje stoliki do pracy. Przed rozpoczęciem działań została też przeprowadzona krótka pogadanka na temat bezpieczeństwa. No i w końcu .... dzieci mogły zabrać się do pracy. Każdy stolik miał przydzielonego opiekuna, aby wykonywanie sałatki przebiegało sprawnie i bezpiecznie. Po wykonaniu sałatki zabraliśmy się za porządkowanie miejsc pracy, dgustację i konkurs na najlepszą sałatkę. Oczywiście każda sałatka była wyśmienita i każda drużyna mogła się czuć wygrana.

Zobaczcie FOTO.


Kot w butach.

PM - 03.04.2013. Tekst i foto - Magdalena Woźniak, Karina Chatłas

Zaczynamy

"Gdy Ci źle, pamiętaj na gorsze momenty oszczędzaj łzy"

18 lutego uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt. "Kot w butach".Jest to znakomite przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Charles'a Perrault'a. Spektakt przesniósł nasze przedszkolaki w baśniową atmosferę. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły przebieg wydarzeń. Tytułowy bahater – kot w butach wychodzi cało z największej opresji dzięki sprytowi i – co najważniejsze – chęci niesienia pomocy innym. Wspaniała muzyka a także piękne stroje oraz wyjątkowa scenografia dodały atrakcyjności przedstawieniu. Przedszkolaki już wiedzą, że w życiu duże znaczenie ma przyjaźń, szacunek i odpowiedzialność.

Zapraszamy do obejrzenia FOTO.


Bal karnawałowy.

AM - 20.02.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

2 lutego 2013 roku w sali OSP w Kramsku odbył się bal karnawałowy. Zaproszono wszystkie dzieci z Przedszkola Gminnego w Kramsku, Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie oraz z "Sobotniej Akademii Milusińskich" wraz z rodzicami. Na bal przybyły przeróżne postaci z bajek - księżniczki, wróżki, baletnice, misie... Przedszkolaki brały udział w różnych konkursach, tańcach. Zabawa była przednia.

... zresztą zobaczcie sami FOTO.


Królowa Śniegu.

PM - 03.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

29 stycznia nasze dzieci obejrzały spektakl "Królowa Śniegu". Jest to adaptacja jednej z najbardziej znanych baśni H.Ch. Andersena. "Lektura obowiązkowa" w okresie zimowym, pięknie ukazująca motyw przyjażni. Wspaniałe przedstawienie teatralno-muzyczne, aktywizujące dzieci do wspólnej zabawy. Barwne kostiumy oraz bogata scenografia w pełni oddały atmosferę i klimat spektaklu.

Zapraszamy do obejrzenia FOTO.


Wizyta w mleczarni.

AM - 20.02.2013. Tekst i foto - M. Woźniak, Karina Chatłas

Zaczynamy

W dniach 21 - 25 stycznia 2013 r w ramach projektu " Ja też kiedyś będę duży i chciałbym zostać ..." nasze przedszkolaki poznały zawód mleczarza. Dowiedziały się z czego powstają pyszne jogurty, masło, śmietana i inne produkty. Wiedzą też skąd się bierze mleko. W przedszkolu wykonały piękne prace - krowę. We wtorek uczestniczyliśmy w wycieczce do Mleczarni w Kole.

Tutaj dokładnie obejrzeliśmy maszyny i urządzenia produkujące przetwory z mleka. Dostaliśmy również prezenty - pyszne serki. Dzieci wraz z ciocia Kariną i ciocia Kasia podczas naszego ,, mlecznego’’ tygodnia wykonały również pyszną sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Dzieci były dobrze przygotowane do robienia sałatki: każdy przyniósł owoce, które były bardzo różnorodne i wyglądały niesamowicie apetycznie. Nasi mali mistrzowie kuchni posiadali również własne fartuszki ale też deski do krojenia. Dzieci wszystko wykonywały samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem. Wykonana przez dzieci sałatka owocowa sprawiła im wiele frajdy i radości.

Uśmiech dzieci był dowodem na to, że takie działania mogą być bardzo pożyteczne i zarazem mogą sprawić wiele radości. Dzieci opanowały technikę krojenia i posługiwania się nożem. Na zakończenie tygodnia dzieci zostały pasowane na mleczarza i otrzymały dyplomy. Obiecały także, że codziennie będą pić mleko, ponieważ jest dobre i zdrowe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Dzień Babci i Dzień Dziadka.

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

"Bez was smutny byłby świat !

żyj nam babciu,

żyj nam dziadku

co najmniej dwieście lat !"

23 stycznia 2013 roku do naszego przedszkola przyszli goście- Babcie i Dziadkowie. To dla nich dzieci śpiewały piosenki i tańczyły.Przedszkolaki mimo niewielkiej tremy, bardzo pięknie wystąpiły , za co zostały nagrodzone brawami.Po części artystycznej wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom laurki i babeczki. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Karnawał w Wiedniu- narodziny walca.

PM - 03.04.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

8 stycznia gościliśmy artystów z grupy Atelier , którzy po raz kolejny przyjechali do nas z koncertem.Tym razem hasłem przewodnim był: "Karnawał w Wiedniu-narodziny walca". Dzieci dzęki koncertowi i wpaniałym pokazom tańca prezentowanym przez profesjonalnych tancerzy mogły poczuć atmosferę zbliżającego się karnawału i przenieśc się choć na chwilę w ten magiczny świat Wiednia z pięknymi i bogato zdobionymi strojami....mogły też zasmakować tego niezwykłego świata poprzez naukę walca. Warto dodać , że nasze dzieciaki poradziły sobie świetnie i godnie prezentowały się przed starszymi kolegami. Z pewnością koncert ten na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolakow a w szczegolności dziewczynek , które były zachwycone przepięknymi strojami tancerki prezentującej tańce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Przedstawienie "Złota kaczka".

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

21 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt. "Złota kaczka". Główny bohater - Szewczyk - dostał 100 złotych talarów i miał je wydać tylko na siebie, nie wolno mu było z nikim podzielić się swoim bogactwem. Dzieci od razu zauważyły, że zachowanie to jest złe i nie wolno go naśladować. Przedszkolaki dowiedziały się, że słabszym, starszym i schorowanym ludziom należy zawsze pomagać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Bombki na choinkę.

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

13 grudnia pojechaliśmy do Fabryki Bombek w Gnieżnie. Mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się produkcji bombek choinkowych. Najpierw zobaczyliśmy jak powstaje szklana kula. Nawet ciocia Kasia "stworzyła" swoją bombkę. Bardzo jej kibicowaliśmy. Pózniej przeszliśmy do pomieszczenia, gdzie wszystkie bombki były posrebrzane. Wypowiedzieliśmy zaklęcie "Czary mary..." i bombka z przezroczystej zamieniała się w srebrną. Potem zobaczyczyliśmy jak ozdabiane są bombki. Nawet my na chwilę zamieniliśmy się w ozdoby, gdy na naszych policzkach znalazł się brokat. Wycieczka bardzo się nam podobała.

Niektórzy z nas byli tak zmęczeni, że usnęli w drodze powrotnej. Ciekawe co im się śniło? Może Kubuś Puchatek albo Kłapołuchy? A może kolejna wycieczka ???

Po powrocie na pamiątkę każdy z nas otrzymał bombkę z własnym imieniem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Ratownicy medyczni.

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

W dniu 10 grudnia mieliśmy okazję spotkać się z ratownikami medycznymi z Warszawy. Panowie Arkadiusz i Piotr powiedzieli nam kto to jest ratownik i dlaczego uczymy się udzielać pierwszej pomocy. Wiemy już, że nawet małe dziecko może to uczynić, dzwoniąc pod numer pogotowia ratunkowego 999. Dowiedzieliśmy się również do czego służy opatrunek, nauczyliśmy się jak zakłada się plaster, bandaż. Mieliśmy również okazję udzielić pomocy rannemu leżącemu na chodniku. Wszystko zapamiętaliśmy z zajęć i szybko udało nam się pomóc choremu. Najpierw zawołaliśmy dorosłych, potem zabandażowaliśmy rannemu głowę i owinęliśmy go w folię ochronną, żeby mu nie było zimno. Teraz już wiemy jak pomagać innym. Mały człowiek też może dużo zrobić, nawet uratować komuś życie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Mikołajki.

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

"Święty Mikołaju

Na Ciebie czekamy

rzez okno zmarznięte

Ciagle wyglądamy"

Grudzień był dla naszych dzieciaków miesiącem pełnym miłych niespodzianek. 7 grudnia, w piątek obchodziliśmy "Mikołajki". Nasi kochani rodzice zadbali o słodki poczęstunek, za co im z całego serca dziękujemy. Każdy przedszkolak mógł znalezć dla siebie coś "pysznego". Dzieci zajadały się słodkościami a my byliśmy zadowoleni, że na buziach dzieci gościł uśmiech i radość. Ale to nie wszystko...niespodzianek dalsza część. Tuż po słodkim poczęstunku przedszkolaki miały kolejną niespodziankę. Na półce każdego dziecka znajdował się prezent w pięknym kolorowym pudełeczku. Pewnie Mikołaj zjawił się w przedszkolu gdy nasze dzieciaki zajadały się słodkościami a dzieci były tak zajęte,że go nie zauważyły... Dzieci były bardzo zaskoczone i szczęśliwe. Każde dziecko rozpakowało z wielkim pośpiechem swój prezent, nawet o ciociach Mikołaj nie zapomniał i włożył do butów prezenty. Po tylu niespodziankach na koniec przyszedł czas na świąteczne kolorowanki, które nasze dzieci uwielbiają. Dzieci bardzo się starały aby ładnie pokolorować swoje obrazki i pochwalić się nimi rodzicom. Mikołaju, Mikołaju dziękujemy Ci i obiecujemy, że będziemy grzeczni !!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Ja też będę kiedyś duży...chciałbym zostać muzykiem.

AM - 31.01.2013. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

W dniach 3-7.12.2012r ramach projektu "Ja też kiedyś będę duży ... chciałbym zostać muzykiem" dzieci poznały zawód muzyka. Miały okazję dowiedzieć się o różnych instrumentach muzycznych, Wykonały nawe trąbkę oraz klawiaturę. Dowiedziały się kim był Fryderek Chopin, słuchały muzyki poważnej. Dzieci bardzo pięknie rozpoznawały dzwięki wysokie i niskie, żywo reagowały na zmianę wysokości dzwięków. Przedszkolaki grały również na instrumentach muzycznych, które są w naszym przedszkolu, ale również same wzrobiły instrument- grzechotkę.

6 grudnia pojechaliśmy do Filcharmonii Kaliskiej na koncert mikołajkowy dla dzieci "Magiczna Muzyka". Mieliśmy okazję słuchać jak gra Orkiestra Symfoniczna pod batutą Lechosława Nowaka(my już wiemy co to jest batuta). Bardzo podobał nam się zespół The Sunday Singers , który swoim śpiewem wprowadził nas w mikołajkjowo-świąteczny nastrój. Po koncercie mieliśmy okazję porozmawiać z drygentem, który opowiedział i pokazał na różne instrumenty. Na zakończenie tygodnia otrzymaliśmy dyplomy muzyka. Kto wie... może kiedyś ktoś z nas zostaniemuzykiem???

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Andrzejkowe szaleństwo.

AM - 04.12.2012. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

"Święty Andrzeju daj nam znać co się z nami będzie dziać..."

Andrzejkowego szaleństwa nadszedł czas. Tego właśnie doświadczyły nasze przedszkolaki, gdy w piątek 30 listopada tuż po godz. 13 zaczęła się wyczekiwana od dawna ,,Zabawa Andrzejkowa''. Dzieci bawiły się wesoło przy licznych wróżbach, grach i zabawach , które nasycały wspaniały dzień.Nie zabrakło piosenek dla najmłodszych, gdzie dzieci mogły potańczyć w swoim gronie, a także z rodzicami i zaproszonymi gośćmi.Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości i przeżyć. Nasze przedszkolaki poznały zwyczaje i wrózby andrzejkowe.

Poczęstunek zorganizowany przez rodziców był miłym elementem podczas krótkich przerw w zabawach ruchowych.

Wszystkim zaangażowanym, a w szczególności rodzicom, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Legenda "O Lechu, Czechu i Rusie".

AM - 04.12.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

"OJCZYZNĄ NASZĄ JEST POLSKA CAŁA

I CHCEMY, BY NIĄ ZAWSZE POZOSTAŁA"

29 listopada w naszym przedszkolu odbyło się przdstawienie teatralne w wykonaniu aktorów Teatru ArtRe z Krakowa pt. "O Lechu, Czechu i Rusie".

Dzieci poznały legendę o założeniu królestwa na ziemiach polskich, wysłuchały piosenek naszych sąsiadów – Czechów i Rosjan. Przedszkolaki już wiedzą, gdzie Lech założył swój gród i znają symbole narodowe – godło i flagę. Na koniec wyrecytowaliśmy wiersz W. Bełzy pt. "Kto Ty jesteś?" i zaśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.

Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i brały w nim czynny udział.

Zobaczcie na foto.


Zasady ruchu drogowego.

AM - 04.12.2012. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

W dniach 12 – 16 listopada mieliśmy okazję przypomnieć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego. Uczyliśmy się poprawnie przechodzić przez ulicę. Wiemy do czego służy sygnalizacja świetlna i przy jakim świetle można przechodzić przez jezdnię. We wtorek w naszym przedszkolu gościliśmy policjantów. Na widok munduru policjanta dzieci były bardzo zaskoczone i jednoczesnie zachwycone. Policjanci opowiadali o znakach drogowych i sygnalizacji świetlnej. Przedszkolaki mogły zobaczyć jak wyglądają prawdziwe kajdanki , lizak i krótkofalówka oraz dowiedzieć się o i ich przeznaczeniu.

Duża niespodziankę dzieciom sprawił radiowóz policyjny. Każde z dzieci mogło usiąść za kierownicą radiowozu, włączyć sygnały świetne i syrenę oraz pokręcić kierownicą samochodu. Dla dzieci było to ogromnym przeżyciem. Na koniec spotkania dzieci wręczyły policjantom ogromne lizaki i podziękowali im za wszystko gromkimi brawami.

Dzieciom bardzo podobała się wizyta gości.

Zobaczcie na foto.


Przedstawienie teatralne pt. "Superbohaterowie".

AM - 14.11.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

6 listopada zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie teatralne pt. "Superbohaterowie".Wiemy, że wszędzie w naszym otoczeniu czają się bakterie i zarazki. Dowiedzieliśmy się, jak możemy uchronić się przed nimi. Superbohaterami okazali się: mydło, szczoteczka do zębów, czapka i szalik. Będziemy zawsze pamiętać o tym, że aby być zdrowym, należy często myć ręce, dbać o zęby oraz ubierać się odpowiednio do pogody.

Zobaczcie na foto.


Koncert muzyczny "Plon niesiemy, plon".

AM - 14.11.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

24 października uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym pt. "Plon niesiemy, plon". Słuchaliśmy ludowych piosenek i uczyliśmy się tańczyć. Bardzo podobały nam się kolorowe stroje, w których wystąpili muzycy.

Zobaczcie na foto.


Przedstawienie "Piękna i Bestia".

AM - 14.11.2012. Tekst i foto - Karina Chatłas

Zaczynamy

Kolejne przedstawienie, w którym nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć pt. "Piękna i Bestia" odbyło się 23 pazdziernika. Dzieci były zachwycone i bardzo chętnie brały czynny udział w przedstawieniu, przez co mogły się przenieść choć na chwilę w ten bajkowy i niezwykły świat baśni.

"Piękna i Bestia" to opowieść o skromnej i dobrej dziewczynie, która po wielu perypetiach trafia do zamku tytułowej Bestii. Dzięki miłości dziewczyny Bestia zamienia się w księcia. Jak zwykle aktorzy dostarczyli dzieciom wielu przeżyć, miały one możliwość współtworzenia bajki, wykonując polecenia aktorów, śpiewając piosenki, a także odpowiadając na zadawane pytania. Morał bajki pokazuje dzieciom, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz, trzeba tylko umieć je dostrzec.

FOTO


Dzień Ziemniaka.

AM - 23.10.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

Dziś w przedszkolu wielka draka

obchodzimy Dzień Ziemniaka

13 pażdziernika obchodziliśmy Dzień Ziemniaka.

Zobaczcie na foto.


Dzień Chłopca w przedszkolu.

AM - 22.10.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

28 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji wszyscy nasi milusińscy otrzymali przepiękne prezenty. Dziękujemy naszym kochanym rodzicom za przygotowane niespodzianki i poczęstunek.

Zobaczcie na foto.


Koncert "Dźwięki słońcem malowane".

AM - 08.10.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

W cyklu spotkań z muzyką odbył się u nas 1.10.2012 r. koncert "Dźwięki słońcem malowane". Dzieci poznały nowy rodzaj muzyki jakim jest reggae i usłyszały utwory Boba Marleya. Najwięcej radości sprawiło dzieciom wspólne zaśpiewanie piosenki Gustavo Lima "Ballada".

Wszystkim przedszkolakom koncert bardzo się podobał.

Zobaczcie na foto.


Wycieczka do sadu.

AM - 08.10.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

26 września wybraliśmy się do sadu i ogrodu Państwa Tylkowskich. Mieliśmy okazję zobaczyć piękne, owocowe drzewa oraz ogródek warzywny. Jesień zawitała również do naszego przedszkola... (FOTO)


Spektakl teatralny pt. "Żółw i zając"

AM - 03.10.2012. Tekst i foto - M. Woźniak

Zaczynamy

24 września odbył się u nas spektakl teatralny pt. "Żółw i zając" w wykonaniu aktorów z Teatru ArtRe z Krakowa.

Zobaczcie foto z przedstawienia


Wycieczka do kopalni

PM - 26.09.2012. Tekst i foto - K. Chatłas i M. Woźniak

Zaczynamy

W ramach projektu "Ja też będę kiedyś duży i chciałbym zostać..." dzieci poznały zawód górnika. Dowiedziały się, jak powstał węgiel i do czego jest wykorzystywany. Pojechaliśmy również do kopalni Węgla Brunatnego w Kleczewie na taras widokowy w Jóźwinie. Wycieczka sprawiła naszym przedszkolaków wiele frajdy i radości. Dzieci miały okazje przyjrzeć się z bliska ogromnym maszynom, z zaciekawieniem słuchali tez ciekawostek opowiadanych przez przewodnika naszej wycieczki. Dowiedzieliśmy sie wielu bardzo interesujących rzeczy związanych z pracą górnika i kopalni. Pan przewodnik zadbał również o zabawy dla naszych dzieci (naśladowanie ruchem maszyn pracujących w kopalni). Ostatnich punktem naszej wycieczki było zwiedzenie budynku Kopalni od "wewnątrz". Dzieci sprawdzały jak pracują osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie kopalni oraz obserwowały z zaciekawieniem prace tych osób. W przedszkolu robiliśmy czapki górnika i odciskaliśmy liść w masie solnej. Na koniec dzieci pasowane zostały na Dzielnych Górników i otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Zobaczcie na foto


Pszczoły i miód

AM - 28.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

We wtorek 19 czerwca do przedszkola przyszła mama naszej Michalinki - pani Izabela Tylkowska, przynosząc przedmioty i rzeczy potrzebne pszczelarzowi do pracy. Dzieci były bardzo zainteresowane tym, o czym opowiadała nam pani Iza, z zaciekawieniem oglądały plastry miodu, strój pszczelarza i urządzenie do odymiania pszczół. Gdy już nasz gość wyjaśnił nam na czym polega praca pszczół i jak powstaje miód, odbyła się degustacja miodu. Po bardzo słodkiej uczcie chętne dzieci przymierzały strój pszczelarza.

Zobaczcie na foto


Małe EURO

AM - 28.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Nasi mali przedszkolacy w dniach od 11-16 czerwca spędzali czas w przedszkolu pod hasłem Euro 2012. W biało- czerwonych strojach maluchy prezentowały się przepięknie. W poniedziałek rozegraliśmy mini mecz w którym wszyscy byli wygranymi. Co prawda nasza Polska Reprezentacja przegrała w ostatnim meczu z zechami, ale cieszymy się, że chociaż przez tydzień mogliśmy intensywnie dopingować naszych piłkarzy.

Zobacz foto


Skrzat Titelitury

AM - 19.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

11 czerwca odbył się u nas spektakl teatralny pt. "Skrzat Titelitury" w wykonaniu aktorów z Teatru ArtRe z Krakowa.

Foto


Bo w teatrze...

AM - 19.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze czarodziejskie jest to, na co patrzę. Gdy się tylko podnosi kurtyna, to od razu czar działać zaczyna.

Każda bajka się staje prawdziwa. Gaśnie światło i scena ożywa. Wszystko zdarzyć się może na scenie. Działa czar, póki trwa przedstawienie. (M.Majewski)

Zobaczcie na foto nasz teatralny tydzień, w którym dzieci poznały zawód aktora, wcielając się w różne role w naszych przedstawieniach. Na zakończenie teatralnego tematu Czerwony Kapturek pasował na aktora i aktorkę nasze przedszkolaki, było to niezwykle wesołe wydarzenie.


Dzień Dziecka

AM - 11.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca było u nas pełno radości, słodkości i świetnej zabawy. Pogoda nam nie dopisała ale my i tak bawiliśmy się świetnie.

Zobaczcie na foto


Dzieci Świata

AM - 04.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

"To nieważne skąd jesteś, czy z daleka, czy z bliska. Jaki kolor twej skóry, jaka jest twa mowa ojczysta. Dachem jest wspólne niebo, jedno słońce nam świeci, bo na całym tym świecie, wszędzie są takie same dzieci".

Zbliżając się do Dnia Dziecka w ubiegłym tygodniu uświadamialiśmy przedszkolaków o tym, że na świecie są dzieci o różnym kolorze skóry. Poprzez ukierunkowane sytuacje dydaktyczne maluchy dowiedziały się o niektórych cechach charakterystycznych dla danego narodu np. jedzenie pałeczkami przez Chińczyków, lub chodzenie w pióropuszach przez Indian. Było bardzo kolorowo i wesoło.

Zobaczcie na foto


Dzień Mamy i Taty

AM - 04.06.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

26 maja odbyła się u nas uroczystość z okazji Dnia Mamy połączona z Dniem Taty. Nasze maluchy zaprezentowały krótki pokaz artystyczny, dumnie śpiewając piosenki i recytując wierszyki, przez co dostarczyły wzruszenia i radości swoim rodzicom. Po przedstawieniu wręczyły rodzicom drobne upominki i laurki.

Zobaczcie na foto


Koziołek i folklor? Czemu nie...

AM - 28.05.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

W piątek 18 maja br. nasze przedszkole po raz kolejny odwiedziła grupa Art.-Re z Krakowa z przedstawieniem pt."Koziołek Nie-Matołek". Dzieci poznały przygody znanego bohatera Koziołka Matołka, który w przedstawieniu okazał się być Koziołkiem Nie-Matołkiem. Razem z Koziołkiem podróżowaliśmy do Chin, Grenlandii, Ameryki i Egiptu. Zabawne sytuacje i dialogi w trakcie przedstawienia wywoływały u wszystkich dzieci ogrom śmiechu i radośći. Przedstawienie bardzo nam się podobało.

Również w piątek odbyło się u nas kolejne spotkanie z muzyką i grupą Atelier. Tym razem był to koncert pt. "Folklor stylizowany". Muzycy zagrali nam kilka utworów do tańców narodowych, takich jak polonez, walc i krakowiak. Dzieci poznały również dwa nowe instrumenty z których najbardziej zaciekawił ich akordeon. Maluchy także brały udział w tańcu, poradziły sobie rewelacyjnie.

Zobaczcie na foto


Książka przyjacielem dziecka

AM - 28.05.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Głównym tematem naszego ubiegłego tygodnia były książki. Razem z dziećmi rozmawialiśmy na temat szanowania książek i ich przeznaczenia. We wtorek 15 maja br. wybraliśmy się do biblioteki w Szkole Podstawowej, w której mieści się nasze przedszkole. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci oglądały duże regały z książkami. Przy tym temacie nie mogło zabraknąć czytania baśni i bajek, które maluchy uwielbiają. Dzieci pięknie pracowały wyklejając okładki książek, układając puzzle z książkami i wykonując kosmiczne zakładki do książek. Dając radość naszym przedszkolakom wykonywaliśmy różne prace plastyczne, związane z ich ulubionymi bohaterami bajek.

Zobaczcie sami na foto


Jedzie jedzie straż pożarna...

AM - 15.05.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Straż Pożarna była głównym tematem naszego ubiegłego tygodnia. Nasze maluchy poznały kolejny zawód obok policjanta czyli strażaka. W piątek 11 maja do Szkoły Podstawowej w Patrzykowie przyjechała Straż Pożarna, aby wszystkie dzieci mogły zobaczyć z bliska wóz strażacki jak i jego wyposażenie. Ogromną atrakcją był dla dzieci pokaz lania wody. Przez cały tydzień przedszkolaki poznawały zasady bezpiecznej zabawy, numery alarmowe i rożne sytuacje w których strażacy pomagają innym ludziom. Teraz każdy przedszkolak wie, że zawód strażaka jest bardzo niebezpiecznym zawodem, wykonywanym często w trudnych warunkach, przez co każdego dnia, narażeni są oni na utratę zdrowia lub życia. 5 maja strażacy obchodzili swoje święto, składamy im więc najserdeczniejsze życzenia!

Zobacz foto


O rybaku i złotej rybce

AM - 09.05.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Dawno temu, w małej, ubogiej chatce na brzegu morza mieszkał rybak z żoną.

Codziennie chodził łowić ryby. Pewnego dnia na jego wędkę złapała się złota rybka, która przemówiła ludzkim głosem...[...]

27 kwietnia 2012 roku odbył się w naszym przedszkolu spektakl teatralny pt. "O rybaku i złotej rybce"

To bajka z morałem i praktyczną mądrością życiową: bądź hojny, pokorny, czysty, pracowity i gorliwy, miłościwy i umiarkowany. Bajka o tym do czego prowadzi zbytnia chciwość. Ukazuje wartości życiowe i nazywa, co jest dobre, a co złe. Każdy chciałby choć raz w życiu na swojej drodze spotkać złotą rybkę spełniającą życzenia :)

Zobacz foto


Pan policjant - przyjaciel w mundurze

AM - 02.05.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Ostatni tydzień kwietnia był dla naszych przedszkolaków niezwykle ciekawy i ważny. Poznaliśmy zawód policjanta oraz zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Maluchy w ciągu tygodnia bardzo się napracowały wykonując piękne prace plastyczne związane właśnie z zawodem policjanta i z bezpiecznym poruszaniem się po jezdni. 24 kwietnia pojechaliśmy na Komende Miejską Policji w Koninie, aby lepiej poznać pracę policjanta. Dzieci zobaczyły motor policyjny, strzelnicę oraz największą atrakcję wycieczki czyli psa policyjnego. Na koniec tygodnia nasi przedszkolacy zostali uroczyście pasowani na policjantów i policjantki. Bardzo dziękujemy Pani Denisie Staszak za piękne zdjęcia z naszej wycieczki.

Zobacz foto


Altówka i skrzypce - koncert

AM - 20.04.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

W cyklu spotkań z muzyką odbył się u nas 19.04.2012 koncert na altówkę i skrzypce. Dzieci dowiedziały się o tym, że altówka jest nieco większa od skrzypiec, ma niższy, głębszy i łagodniejszy ton, oraz, że technika gry na altówce jest taka sama jak na skrzypcach.

Nasi artyści zagrali nam "Cztery pory roku" A. Vivaldiego, po kolei wiosnę, lato, jesień i zimę. Wszystkim przedszkolakom koncert bardzo się podobał.

Zobaczcie na foto


Wielkanoc! Wielkanoc!

AM - 10.04.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Wstało dzisiaj słonko, z twarzą uśmiechniętą. Wielkanoc, Wielkanoc, Przyszło wielkie święto.

Przedszkolaki w oczekiwaniu na Wielkanoc przez cały tydzień przygotowywały prace plastyczne i techniczne związane z tematyką świąteczną. Nie mogło zabraknąć baranków, kurczaczków, zajączków i pisanek.

Strasznie dumni byliśmy z naszego zasianego wcześniej owsa i rzeżuchy które stały się dla przedszkolaków stroikami na ich świąteczne stoły w domu.

Zobaczcie sami na foto


Marzec pełen wrażeń

AM - 02.04.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

W marcu nasze maluchy miały wiele atrakcji i ciekawych zajęć, które umilały nam czas spędzony w przedszkolu. Były to m.in. dwa spektakle teatralne : 14 marca "Calineczka" oraz 29 marca "Stoliczku nakryj się", które przedszkolaki oglądały z ogromną ciekawością. W ramach cyklicznych spotkań z muzyką poznaliśmy taniec flamenco, który 23 marca przedstawiła nam grupa taneczna Atelier. Oprócz atrakcji zapewnianych przez osoby z zewnątrz dzieci biorą udział w różnych zajęciach dydaktycznych, dzięki którym poznają siebie, przyrodę i świat, uczą się wierszyków, piosenek i wykonują piękne prace plastyczne, które rodzice podziwiają na bieżąco w przedszkolu. W tym miesiącu w wiosennym klimacie robiliśmy żabki, jaskółki, bociany, tulipany, oraz stworzyliśmy nasz mały zielony kącik w którym zasialiśmy owies, rzeżuchę i fasolę.

Zobacz foto


W naszym bajkowym przedszkolu!

AM - 02.04.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

Za nami pierwszy miesiąc wspólnych przeżyć. Przedszkolaki po ciężkich niekiedy dniach, przyzwyczaiły się już do swojego przedszkola, które z tygodnia na tydzień staje się coraz piękniejszym miejscem do wspólnego spędzania czasu.

Poprzez zabawę, zajęcia dydaktyczne, ruchowe, muzyczne i plastyczne poznajemy się nawzajem budując w ten sposób nasze przedszkolne więzi.

Po miesiącu mamy już swoje ulubione zabawy, zabawki i oczywiście ulubione ciocie.

Nasza sala żyje teraz wiosennym klimatem połączonym z bajkowymi postaciami , które strasznie podobają się maluchom.

Zobacz foto


Powitaliśmy wiosnę!

AM - 23.03.2012. Tekst i foto - Małgorzata Kreczmer

Zaczynamy

21 marca nasze maluchy przywitały WIOSNĘ. Naszą Marzannę wykonaliśmy wspólnie i wspólnie tez ubraliśmy ją w bibułową kreację wizytową. Dzieci dumne z naszej Marzanny powędrowały spacerem po boisku, by wymawiając wierszyk: "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, zrób miejsce wiośnie, uciekaj gdzie pieprz rośnie" - radośnie przywitać nową porę roku.

Zobacz foto


AM - 23.03.2012

Informujemy, że rozpoczął się nabór dzieci do Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie na rok szkolny 2012/13.

Chętnych rodziców zapraszamy do pobrania i wypełnienia karty zgłoszeniowej, którą po wypełnieniu należy złożyć w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie.


Już otwarty!

AM - 07.03.2012. Tekst - Maria Kordyl

Zaczynamy

Od 1 marca br., po przeprowadzeniu niezbędnej adaptacji pomieszczenia zaleconej przez Państwową Straż Pożarną w Koninie, rozpoczęły się zajęcia edukacyjno-wychowawcze w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie. Zajęcia prowadzone są dla 18 przedszkolaków. Oferta edukacyjna dla punktu przedszkolnego będzie taka jak w Przedszkolu Gminnym w Kramsku. Dodatkowe zajęcia prowadzić będą: rehabilitant, instruktor zajęć rytmiczno-tanecznych, lektor języka angielskiego, pedagog specjalny, logopeda oraz animator zajęć edukacyjnych.

Działania edukacyjno- wychowawcze rodziców wspierać będą: psycholog, prawnik, pracownik socjalny, pedagog i prowadzący warsztaty dla rodziców. Dla przedszkolaków i rodziców będą wycieczki, festyny i spotkania integracyjne.

O wszystkich realizowanych przedsięwzięciach będziemy informować na bieżąco.

Zobacz foto


© 2012-2021 Przedszkole Gminne w Kramsku, ul. Konińska 20, 62-511 Kramsk, tel. 63 245 18 81 wew. 26, e-mail: przedszkole.kramsk@gmail.com