Strona z podwyższonym kontrastem
A A A
Przedszkole Gminne w Kramsku. W lewym górnym rogu znajduje się godło Polski. Po prawej stronie dwoje dzieci leży na chmurce i wraz z różowym misiem czyta książkę. W prawym górnym rogu widnieje herb Gminy Kramsk

Aktywność grupy III


Życzenia wakacyjne

PM - 02.07.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska


Zakończenie roku 2023/2024

PM - 02.07.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

                             

                                  "Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie.
                                            Gdy są duże podaruj im skrzydła".

 

Dnia 27 czerwca 2024 r odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego. 
Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień, w którym po otrzymaniu dyplomów oficjalnie rozpoczną wakacje. Jak co roku, jest to dzień szczególny przede wszystkim dla dzieci opuszczających przedszkole ponieważ z chwilą odebrania dyplomu ukończenia przedszkola- stają się uczniami. Jest to czas smutny, ponieważ się żegnamy, ale jednocześnie radosny , gdyż wiemy, że na kolejnym szczeblu edukacji czekają nowe przyjaźnie i przygody oraz dalszy rozwój. Dzieciom kończącym przedszkole życzymy samych pogodnych dni, uśmiechu oraz wytrwałości w podążaniu za marzeniami.
Wszystkim dzieciom życzymy cudownych, ciepłych i słonecznych wakacji. Wypoczywajcie bezpiecznie.

FOTO


Wycieczka do Parku Linowego

PM - 19.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Nawet na zabawach można nauczyć się życia(…)

L.Maud Montgomery

 

 

18 czerwca 2024r. nasza grupa wybrała się na wycieczkę do Parku Linowego Gospodarstwa Agroturystycznego„ Osada Babia Góra” w Lubinach.

Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzenia czasu, nauka współdziałania w grupie i integracja dzieci.

Pierwszym punktem programu był park linowy. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z regulaminem oraz zostały przeszkolone z zakresu posługiwania się specjalistycznym sprzętem po czym zdobywały doświadczenie w bezpiecznym  i pięknym otoczeniu,  pokonując trasy parku linowego, przeznaczone dla dzieci. Bawiły się przy tym wspaniale. Pośród atrakcji znalazły się także kula zorbingowa, ognisko, zabawy na powietrzu. Każdy znalazł coś dla siebie.

Pobyt w parku linowym dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń i był świetnym sposobem  wypoczynku  na świeżym powietrzu.Zapraszam do FOTO


Wycieczka do Manufaktury Cukierków "Cukierkowo" w Koninie

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

 

(…) Życie jest niczym, cudowny kuferek,

Z którego sięgasz słodki, lub gorzki cukierek.(…)

Myślę Magdalenko ,że na tamtym świecie,

Tęcza z szarością tak mocno się splecie ,

Że powstanie świat tak niebiańsko wielki !

W którym, dzieciom rozsypią tylko słodkie cukierki.

 

I.Rogińska

 

Z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2024r. nasz grupa odwiedziła krainę słodkości „Cukierkowo” w Koninie. Przedszkolaki obserwowały krok po kroku proces ręcznego wykonywania kolorowych cukierków, począwszy od gotowania cukrowej masy, studzenia na granitowym blacie, barwienia naturalnymi barwnikami, aromatyzowania, czy rozciągania karmelu na haku. Dzieci podziwiały jak cukiernicy zręcznie formowały gorącą karmelową masę w różne kształtyi wzory. Wszystkie dzieci spróbowały swoich sił w formowaniu lizaków. Na zakończenie wycieczki każde dziecko otrzymało upominek w postaci własnoręcznie wykonanego lizaka oraz torebkę cukierków w różnych smakach. Było super! Słodko, kolorowo, po prostu świetnie! Zapraszam do FOTO

 

 


Światowy Dzień Bez Tytoniu

PM - 11.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

„Dlaczego palisz? Najsensowniejsza odpowiedź, jaka przychodziła mi do głowy, to było to, że palę z głupoty. Ale po co aż tak się wywnętrzać na samym początku. - Palę na takiej zasadzie, na jakiej pszczelarz zbiera miód, w ten sposób wykurzam z ula-głowy, myśli-pszczoły”.

N.Bielawska

 

 

29 maja 2024r. nasze przedszkolaki włączyły się w tę akcje antynikotynową Światowy Dzień Bez Tytoniu, która organizowana jest corocznie przy współpracy z PSSE w Koninie. Tegorocznym tematem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego.

Dzieci wzięły udział w zajęciach dydaktycznych gdzie w oparciu o ilustracje, film edukacyjny, oraz własne spostrzeżenia mogły wypowiedzieć się na temat szkodliwości dymu tytoniowego.

Celem tych działań było zwrócenie uwagi na skutki palenia papierosów: społeczne, ekonomiczne i zdrowotne, a przede wszystkim zachęcenie do rzucenia palenia przez osoby palące .

FOTO


Dzień Dziecka

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie takie, jakim Ty chcesz, żeby było.

Pomóż mu stać się sobą, a nie Tobą”.

J.Korczak

 

W tym roku wszystkie grupy przedszkolne Dzień Dziecka obchodziły na sportowo. Oprócz tradycyjnego toru przeszkód, znalazły się także zabawy muzyczno –ruchowe przy ulubionych przebojach dziecięcych. Na twarzach dzieci dało zauważyć się radosny uśmiech i wdzięczność jako szczególny rodzaj miłości do świata.Zapraszam do FOTO

 

Kochane Dzieciaki nasze Przedszkolaki,

z okazji Waszego święta życzymy,

aby codziennie spotykało Was coś miłego i dobrego,

uśmiechu od ucha do ucha –  beztroskiej zabawy,

nieustannego odkrywania piękna i wspaniałości świata,

rozwijania swoich talentów,

samych pogodnych i radosnych dni, pełnych  przygód!

 


Dzień Rodziny

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Wspomnienia, które tworzymy z naszą rodziną, są wszystkim”

 Candace Cameron Bure

 

 

Dzień rodziny to wyjątkowy czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. Jest to czas pełen wzruszeń, radości i nostalgii. Choć rodzicielstwo czasami stawia przed nami  trudne wyzwania , to należy dążyć do tego , aby w każdej chwili życia znaleźć choć odrobinę światła, które pomoże wskazać kierunek dalszej drogi.

Z tej okazji, 29 maja 2024rprzedszkolaki zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny . W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazły się okolicznościowe wiersze i piosenki podkreślające miłość i wdzięczność do najbliższych. Niespodzianką dla rodziców były własnoręcznie przygotowane portrety rodziców w formie magnesów, które mamy nadzieję, iż będą stanowiły cząstkę wspomnień tych pięknych i niezapomnianych chwil dzieciństwa.

Na pożegnanie dnia od wszystkich dzieci krótka refleksja.............

 

KOMU powiedzieć „dziękuję”,

kiedy do snu się szykuję?

Naturze- za wszelkie stworzenie,

głowie- za mądre myślenie,

sercu- za czułość i bicie,

mamie i tacie – za życie”

 

FOTO


Dni Kramska 2024r.

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

                                  

 

 W dniach 25 maja-26 maja 2024r odbyły się Dni Kramska. Były to dwa dni pełne mnóstwa wydarzeń i atrakacji dla wszystkich uczestników. W sobotę 25 maja na scenie prezentowali się lokalni artyści, w tym również dzieci z Przedszkola Gminnego w Kramsku. Dzieci z grupy III i IV przepięknie zaprezentowały się na scenie w wykonaniu tanecznym rock&roll. Występy artystyczne to jeda z wielu atrakcji, które czekały na uczesników tego wydarzenia. Pozostałymi atrakcjami, które czekały przede wszystkim na najmłodszych to: malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuarze, kolorowe dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci z radością korzystały ze wszystkich przygotowanych niespodzianek :) Radość i szczęście można było zauważyć na twarzach wszystkich dzieci- a to najważniejsze! :)

FOTO


Wycieczka do CKiS w Koninie Dom Kultury "Oskard" na bajkę "Wiking Tappi"

PM - 13.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Obejrzenie (…) filmu na dużym ekranie wnosi coś jeszcze, aniżeli jego odbiór w formacie telewizyjnym. Duży ekran powoduje jednak, że jesteśmy bardziej w środku całej tej opowieści.

A.Barański

 

23 maja 2024r. wybraliśmy się do CKiS w Koninie Dom Kultury „Oskard” na bajkę „Wiking Tappi” w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

„Wiking Tappi" to seria opowieści o dzielnym, dobrodusznym wikingu i jego przyjaciołach, które dzieją się w magicznym świecie rodem z folkloru skandynawskiego. Obok Tappiego i jego nieodłącznego druha, psotnego renifera Chichotka, widz ma okazję poznać chociażby wiedźmę Skrzypichę, trolla Gburka, elfkę Świetliczkę, kruka Paplaka, a ponadto smoki, olbrzymy, skrzaty i wiele innych baśniowych postaci. Jak to w bajkach bywa, są one zarówno dobre, jak i złe, ale nawet te, które z początku wydają się czarnymi bohaterami, dzięki pomysłowości Tappiego wkrótce dołączają do grona jego przyjaciół. W ten oto sposób bajki pokazują, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć.

 

FOTO


Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kramsku

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Każda książka (…) – powiększa naszą wiedzę.”

A.Ber

 

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Literatura, zwłaszcza w przedszkolach, towarzyszy dzieciom na co dzień.

16 maja 2024r. nasza grupa odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Kramsku z racji przypadającego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak o nią dbać. Nie zabrakło głośnego czytania i dyskusji na temat czytelnictwa. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek. 

Żegnając się przedszkolaki zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Mizernej, oraz wspólpracownikom Pani Oldze i Pani Asi za wspaniale zorganizowane zajęcia edukacyjne, za budzenie zainteresowania książką i upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zapraszam do FOTO

 


Tydzień Bibliotek z CDN i PBP w Koninie – teatrzyk cieni

PM - 22.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

 

„Świat jest jak teatr; odgrywają się w nim tragedie, dramaty, najczęściej komedie, zmieniają się aktorzy, dekoracje, lecz treść główna i scena pozostają te same (…)”.

 

H.Mniszkówna

 

14 maja 2024r. w ramach Tygodnia Bibliotek przy współpracy z CDN Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie zostały przeprowadzone zajęcia przez n-la bibliotekarza z wykorzystaniem teatrzyku cieni.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach na których mogły samodzielnie wcielić się w role scenarzystów i choreografów (przygotowując w grupach swoją interpretacje znanego utworu) jak również poznać piękną opowieść o miłości.

 Celem zajęć było promowanie teatru cieni jako jednej z metod prezentacji literatury „Jezioro łabędzie: na motywach libretta do baletu P.Czajkowskiego”.

Zapraszam do FOTO  https://pbp.cdnkonin.pl/aktualnosci/tydzien-bibliotek-pod-haslem-biblioteka-miejsce-na-czasie-zajecia-dla-dzieci

 


Przedszkolny konkurs plastyczny "Ekologiczne nakrycie głowy"

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

Ziemia to nasza mama, powinna wyglądać jak dama. Być zawsze czysta

i pachnąca, bukiety kwiatów zbierająca. O naszą planetę dbajmy

trosk jej nie dodawajmy”.

D.Zosiuk

 

        W związku z tegorocznymi obchodami Dnia Ziemi w kwietniu 2024r. został zorganizowany w przedszkolu konkurs plastyczny pod hasłem „Ekologiczne nakrycie głowy”. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolnego nakrycia głowy z wykorzystaniem surowców wtórnych. Celem konkursu było propagowanie postaw ekologicznych i powtórne wykorzystanie różnorodnych odpadów jakie powstają w naszych gospodarstwach domowych.

Z naszej grupy niepowtarzalne nakrycia głowy wykonały następujące osoby: Antoś Wyrwiński, Hania Walczak, Iga Rusin, Krzyś Fordon,Łucja Walkowska, Mikołaj Elert, Mikołaj Jęcz, Paulinka Czapla, Wojtuś Rybicki.

Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Jęcz. Serdecznie gratulujemy wygranej !!!

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za wspaniałe, pełne kreatywności prace. Zapraszam do FOTO

 

 


Spotkanie autorskie z Moniką Domańską autorką książki "Mia w podróży. Bergen"

PM - 11.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

J.Iwaszkiewicz

 

 

25 kwietnia 2024r.  naszą grupę odwiedziła Pani Monika Domańska, autorka książki dla dzieci pt.”Mia w podróży" Bergen”  

„Mia w podróży. Bergen" to pierwsza z cyklu książka o podróżach małej dziewczynki, Mii. Książka, która wzbudza w dziecku ciekawość i chęć poznania świata, pokazuje, że podróże kształcą, pozwalają poznawać inną kulturę. Ma ona również charakter edukacyjny - można dowiedzieć się z niej co to klimat, poznać kierunki świata, wyobrazić sobie fantastyczne miasto Bergen.

Nasz gość udowadnia, że podróżowanie z dzieckiem może przynieść wiele korzyści nie tylko dla dziecka, ale również dla siebie jako rodzica.

Podczas spotkania dzieci wzięły udział w dyskusji dotyczącej treści książki. Bezbłędnie odpowiadały na pytania autorki. Przedszkolaki dowiedziały się także co jest potrzebne, a co zbędne podczas podróży samolotem.

Na zakończenie zainteresowane dzieci mogły zakupić książkę, karty lub kolorowankę, oraz otrzymać autograf od autorki.    

Serdecznie dziękuję Pani Magdalenie Goińskiej- Więckowskiej- mamie Zuzi  za umożliwienie spotkania z Panią Moniką Domańską. Zapraszam do FOTO

 


Challenge dla Dominiki Niedźwiedzińskiej- właczamy się w walkę o życie

PM - 11.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Jak na biały promień światła składają się różnobarwne promienie, tak poszanowanie życia zawiera w sobie wszystko, co składa się na etykę miłości, życzliwości, współcierpienia i współradości(…)”  

 

A.Schweitzer

 

15 kwietnia 2024r. cała społeczność naszego przedszkola przystąpiła do challengu dla Dominiki Niedźwiedzińskiej borykającej się z rakiem . Naszym zadaniem było wykonanie 10 przysiadów i wpłacenie dowolnej kwoty na rzecz chorej Dominiki.Dzieki wsparciu pracowników i dzieci udało się zebrać 861 zł.

 

Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich tych rodziców i dzieci, którzy włączyli się do akcji .

FOTO

Wycieczka do CKiS w Koninie Dom Kultury "Oskard" na bajkę "Basia4"

PM - 13.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Obejrzenie (…) filmu na dużym ekranie wnosi coś jeszcze, aniżeli jego odbiór w formacie telewizyjnym. Duży ekran powoduje jednak, że jesteśmy bardziej w środku całej tej opowieści.

A.Barański

 

 

9 kwietnia 2024r. wybraliśmy się do CKiS w Koninie Dom Kultury „Oskard” na bajkę „Basia 4” w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Basia – ulubiona bohaterka naszych przedszkolaków znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak po raz kolejny zachwyca przygodami .

Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie. Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

FOTO

Światowy Dzień Zdrowia

PM - 08.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

Zaczynamy

„Jedynym sposobem zachowania zdrowia jest jedzenie tego, czego nie chcesz jeść, picie tego , czego nie lubisz  i robienie tego , na co nie masz ochoty"

M.Twain

 

 

7 kwietnia  2024rprzy współpracy z PSSE w Koninie obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było „Moje zdrowie, moje prawo”.

Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego, racjonalnego odżywiania. Uwieńczeniem naszej dyskusji stała się zabawa dydaktyczna „Zgadnij co zdrowego i pysznego znajduje się na talerzu”. Dzieci miały możliwość smakowania zdrowych produktów w postaci warzyw i owoców jak również utrwalania ich nazw czy wypowiadania się na temat ich właściwości odżywczych. W trakcie zajęć przypomnieliśmy sobie również zasady jakimi należy się kierować, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

FOTO


Życzenia Wielkanoc 2024r.

PM - 29.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

FOTO


Śniadanie wielkanocne 2024r.

PM - 28.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty. W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych lukrowana baba rozpycha się na nim, a przy babie – mazurek w owoce przybrany.”

E.Skarżyńska

 

26 marca 2024r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Spotkanie przy wspólnym świątecznym stole sprawiło dzieciom wiele radości pozwalając tym samym kultywować staropolskie tradycje i wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój.

FOTO


Dzień wody

PM - 23.03.2024 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

22 marca 2024 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Dzieci wzięły udział w doświadczeniach i eksperymentach z wodą. Sprawdzaliśmy, co się stanie z wodą po dodaniu do niej różnych substancji spożywczych. Badaliśmy ich zapach, obserwowaliśmy zmiany w kolorze. Przedszkolaki miały również okazję do poćwiczenia motoryki małej podczas zabaw z użyciem wody, pęsety oraz pipety. Obejrzeliśmy również film edukacyjny na temat obiegu wody w przyrodzie, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób własnoręcznie wykonać filtr oraz wymieniliśmy sposoby oszczędzania wody. Podsumowaniem zajęć było wykonanie kropelki z dostępnych materiałów plastycznych.

FOTO

Dzień Osób z Zespołem Downa

PM - 23.03.2024 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

Dzień kolorowej skarpetki, a właściwie Dzień Osób z Zespołem Downa obchodziliśmy również 21 marca 2024 r. Dzieci dowiedziały się, co to jest zespół Downa oraz w jaki sposób rozmawiać, przebywać z osobami dotkniętymi tym zespołem. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa włożyliśmy kolorowe skarpetki.

FOTO

Powitanie wiosny

PM - 23.03.2024 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

21 marca 2024 r. radośnie powitaliśmy wiosnę. Wraz z całym przedszkolem wybraliśmy się na spacer, aby obwieścić zakończenie zimy i nadejście kolorowej wiosny. Następnie wykonaliśmy plakat Pani Wiosny, wykorzystując różne techniki plastyczne. 

FOTO

Wygrana w konkursie plastycznym "Ozdoba wielkanocna"

PM - 17.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Każdy z nas pogrążony jest od dzieciństwa w oceanie kultury swej epoki i jej tradycji, wchłania nieustannie nie tylko jej wielkość(…)

 Z.Pietrasiński

 

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż nasza wychowanka Inga Biegniewska 16.03.2024r.podczas uroczystości XVI Kramskie Wybijania Żuru zdobyła nagrodę w konkursie plastycznym „Ozdoba wielkanocna” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. Gratulujemy wygranej!!!

FOTO


Udział w gminnym konkursie plastycznym "Ozdoba wielkanocna"

PM - 28.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

 

„Nie zrozumiecie sztuki ,póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+ 1 może dać każdą liczbę za wyjątkiem 2”.

P.Picasso

W marcu 2024r. czworo naszych przedszkolaków Oliwier Szychowski, Inga Biegniewska, Łucja Walkowska i Zuzia Grochowska wykonało przepiękne prace na konkurs plastyczny „Ozdoba wielkanocna”, którego organizatorem jest GOK w Kramsku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas XVI Kramskiego Wybijania Żuru. Z niecierpliwoscią czekamy na wyniki!!! FOTO


Wycieczka do CKiS w Koninie "Oskard" na bajkę "Basia 3"

PM - 13.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Obejrzenie (…) filmu na dużym ekranie wnosi coś jeszcze, aniżeli jego odbiór w formacie telewizyjnym. Duży ekran powoduje jednak, że jesteśmy bardziej w środku całej tej opowieści.

A.Barański

 

19 marca 2024r. wybraliśmy się do CKiS w Koninie Dom Kultury „Oskard” na bajkę Basia 3” w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

 „Basia 3” to adaptacja książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak.

Basia to ulubienica przedszkolaków. Energiczna pięciolatka, która entuzjazmem zaraża domowników i przyjaciół z przedszkola. Perypetie Basi pokazują nam wszystkim jak dziecięca perspektywa i wyobraźnia mogą zmieniać rzeczywistość. Jej zaangażowanie w codzienne zadania zmienia je w przygody wywołujące uśmiech na twarzach zarówno dzieci jak i rodziców. Basia nie tylko uczy się świata wokół siebie, ale też go kształtuje. Rodzicom pozwala spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy i ma pozytywny wpływ na przyjaciół w przedszkolu.

FOTO

Wizyta eksperta w przedszkolu-poznajemy zawody -żołnierz

PM - 13.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

Zaczynamy

 

 

„Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz – Polskę,

kiedy rzucą przed siebie grom kiedy runą żelaznym wojskiem

 i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą –

ty, ze snu podnosząc skroń, stań u drzwi.

Bagnet na broń!”

 

W.Broniewski

 

12 marca 2024r. w ramach realizacji preorientacji zawodowej nasze przedszkole odwiedził Pan Adam Biegniewski-  tata Ingi, który na co dzień jest żołnierzem w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu .

W trakcie wizyty nasz gość opowiedział na czym polega jego praca, oraz jak trudna i ważna jest służba dla Ojczyzny. Dzieci dowiedziały się również, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w  sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Pan Adam zaprezentował swój plecak pokazując dzieciom podręczne wyposażenie żołnierza. Każdy mógł sprawdzić jak ciężki jest hełm, kamizelka kuloodporna, jak oddycha się w masce przeciwgazowej i dowiedzieć się dlaczego mundur żołnierski ma określoną kolorystykę. Przedszkolaki miały okazje także zobaczyć mundur galowy, odznaczenia naszego gościa, mapy oraz mogły dowiedzieć się co to jest furażerka.

Wizyta Pana Adama z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Składamy serdeczne podziękowanie za poświęcony czas i ofiarowane prezenty. Zapraszam do FOTO

 


Podziękowanie

PM - 13.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

Wycieczka do Sali Zabaw "Frajda" w Koninie

PM - 06.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch!

Ćwiczy co dzień mały zuch.

Chociaż lat niewiele ma,

już o zdrowie swoje dba”.

T.Błaszczyk

         

5 marca 2024r. dzieci z naszej grupy w ramach zbliżającego się Dnia Kobiet odwiedziły salę zabaw „Frajda” w Koninie. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci ,oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni, trampolin. Zapraszam do FOTO


Poznajemy zawód paleontologa

PM - 27.02.2024 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

Przedszkolaki miały dzisiaj okazję wcielić się w rolę małych odkrywców- badaczy, którzy poszukiwali prehistorycznych szczątków zwierząt. Na poczętek dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący pracy paleontologa, następnie udaliśmy się na przedszkolny plac zabaw, aby w piaskownicy przy pomocy pędzelków odnaleźć zakopane skarby. Zgromadzone znaleziska dokładnie oczyściliśmy oraz obejrzeliśmy w sali. Dzieci wykonały również pracę plastyczną- geometrycznego stegozaura. Aby jeszcze wnikliwiej poznać świat ówczesnych dinozaurów przedszkolaki przeglądały książki i albumy tematyczne oraz doskonaliły percepcję wzrokową podczas układania puzzli. Podsumowaniem zajęć był quiz z zagadkami na temat dinozaurów. 

FOTO

Światowy dzień kota

PM - 17.02.2024 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

16.02.2024 roku obchodziliśmy w naszej grupie Światowy dzień kota. Dzieci poznały różne gatunki kotów należących do rodziny kotowatych, uczestniczyły w zabawie muzyczno- ruchowej, dowiedziały się, w jaki sposób dbać o koty oraz usłyszały ciekawostki na temat budowy fizycznej kota, a także wykonały pracę plastyczną techniką mieszaną wycinanki i malowania kredą. Dzień ten uwieńczyliśmy malunkami kotów na twarzach przedszkolaków.

FOTO

Walentynki

PM - 13.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

                     

Dnia 14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki.  Motywem przewodnim tego dnia był oczywiście kolor czerwony. Tego dnia dzieci ubrane w piękne, czerwone stroje wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych. Na samym początku poznaliśmy tradycję tego święta, oraz legendę związaną ze święty Walentym.  Walentyki były wspaniałą okazją do rozmów o uczuciach, przyjaźni i różnych pozytywnych emocjach. Przedszkolaki chętnie opowiadały  jak można okazywać szczęście i miłość bliskim osobom. Wspólnie utrwalaliśmy i wzbogacaliśmy naszą wiedzę na temat tego czym jest miłość, przyjaźń i szacunek. Dzieci grały w obrazkowe memory i szukały drugiej połówki serduszek z cyframi. Były także zabawy ruchowe z sercami. Na zakończenie dzieci pozowały do zdjęć w specjalnej foto budce.  Był to dzień pełen miłych wrażeń i niespodzianek.  

FOTO


Dzień Pizzy

PM - 13.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

 

 

9 lutego 2024r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Również nasza grupa włączyła się w obchody tego wydarzenia. Dzieci w trakcie zabaw dydaktycznych przeliczały, segregowały i tworzyły rytmy z użyciem składników niezbędnych do stworzenia tego popularnego włoskiego dania.

Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądających placków, używając do tego przeróżnych materiałów oraz stosując różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty.

12 lutego 2024r. odbyły się warsztaty kulinarne na których dzieci samodzielnie miały okazje tworzyć własne pizze. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej, domowej pizzy przygotowanej przez naszych przedszkolaków. To był niezwykle smakowity dzień! Zapraszam do FOTO


Warsztaty kulinarne - faworki -Tłusty Czwartek

PM - 09.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

przysłowie staropolskie

 

 

8 lutego 2024r.  obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Dzieci zostały zapoznane z tradycją tego wydarzenia w oparciu o teatrzyk ,,Pączki i faworki u babci Honorki”, oraz film edukacyjny w jaki sposób powstają te słodkie „tłustoczwartkowe” wypieki. Najważniejszym jednak działaniem były warsztaty kulinarne na których dzieci miały możliwość własnoręcznego przygotowania faworków.

Nie zabrakło również tradycyjnych zabaw ruchowych, plastycznych dydaktycznych oraz degustacji pysznych wypieków. Zapraszam do foto

 

FOTO


Wizyta eksperta w przedszkolu-poznajemy zawody -DJ

PM - 09.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

7 lutego 2024r. skorzystaliśmy z zaproszenia grupy II gdzie mieliśmy okazję poznać zawód DJ.

Dzięki efektom specjalnym w postaci świateł i muzyki, oraz akcesoriów, które przywiózł ze sobą nasz gość sala zmieniła się w prawdziwą dyskotekę. Pan Grzegorz Głomb wspaniale prowadził zabawę przygotowaną dla dzieci.Zapraszam do FOTO

 


Pokaz iluzjonistyczny "Apollino"

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

5 lutego 2024r. gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości, byli to iluzjonista Apollino Pan Andrzej i wróżka Iwona. Nasi goście zabrali nas w podróż do krainy magii. Rozwiązujące się węzły na sznurze, znikające i pojawiające się karty czy monety to tylko niektóre z zaprezentowanych sztuczek. Podczas godzinnego spotkania różne przedmioty zmieniały swoje właściwości i miejsce położenia, a uczestnicy zastanawiali się, jak to wytłumaczyć i jak to jest możliwe. Do czarowania Apollino wielokrotnie zapraszał naszych przedszkolaków, co sprawiało, że przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi iluzjoniści. Spektakl naszych gości miał charakter interaktywny i bardzo żywiołowy, dzięki czemu na twarzach dzieci dało się zauważyć uśmiech, radość, a także zaciekawienie i zaskoczenie. Zapraszam do FOTO

 


Bal karnawałowy

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Już karnawał włożył maskę, drzwi otworzył z hukiem z trzaskiem!

Wpadł jak wicher do pokoju. W czym? W  karnawałowym stroju”

 

D.Gellner

 

31 stycznia 2024r. odbył się bal karnawałowy w naszej grupie. Był to dzień pełen radości i niesamowitych wrażeń . Tego dnia nie brakowało kolorowych postaci  z dziecięcych bajek i filmów. Wszystkie dzieci wyglądały wyjątkowo!!!

Była to doskonała okazja do wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki. Zapraszam do FOTO

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zorganizowanie strojów karnawałowych dla dzieci.

 


Wizyta w Szkole Podstawowej w Kramsku-poznajemy zawody- bibliotekarz

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

Zamiar biblioteki nie inny być powinien nad użyteczność.

Jeżeli więc tego się zakładający trzymać zechce,

trzeba iżby czytelników oświeceńszymi i lepszymi czyniła.”

 

Ignacy Krasicki

 

29 stycznia 2024r. w ramach realizowanej tematyki poświęconej preorientacji zawodowej odwiedziliśmy bibliotekę działającą w Szkole Podstawowej w Kramsku.

Dzięki uprzejmości Pani Ilony Bońki- nauczyciela bibliotekarza, nasze przedszkolaki dowiedziały się jak odbywa się i na czym polega praca w bibliotekarza. Pani Ilona omówiła zasady korzystania z biblioteki, wyjaśniała jak jest różnica między księgarnią a biblioteką, przedstawiła najciekawszy księgozbiór dla najmłodszych jak również przypomniała i utrwaliła naszym przedszkolakom zasady korzystania z książek. Dzieci zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika i jak odbywa się sposób wypożyczania książek.

Celem wizyty było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań czytelniczych, a przede wszystkim przybliżenie zawodu bibliotekarza. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszej grupy. Zapraszam do FOTO


Występ artystyczny w GOK w Kramsku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

28 stycznia2024r. nasza grupa wraz z grupą IV wzięła udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze przedszkolaki wykonały układ taneczny  do utworu „Solo” oraz „Dance the Night”.

Dziękujemy rodzicom za znalezienie czasu w niedzielne popołudnie

i włączenie się w tę jakże szczytną akcje, a naszym małym artystom za godne reprezentowanie naszego przedszkola.

FOTO

Wizyta w Szkole Podstawowej w Kramsku - poznajemy zawody- woźna

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

26 stycznia 2024r. odwiedziliśmy Panie woźne ze Szkoły Podstawowej w Kramsku. Dzieci dowiedziały się czym zajmują się panie, poznały akcesoria

i urządzenia niezbędne do wykonywania ich codziennych obowiązków.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie, Pani Sylwii i Pani Renacie za przybliżenie  codziennej pracy. Zapraszam do FOTO


Wizyta w Szkole Podstawowej w Kramsku -poznajemy zawody - konserwator

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

26 stycznia 2024r. odwiedziliśmy Pana Andrzeja konserwatora ze Szkoły  Podstawowej w Kramsku. Dzieci dowiedziały się, że konserwator w szkole, nazywany czasami woźnym, to osoba zajmująca się przede wszystkim naprawą drobnych usterek i awarii, a także utrzymaniem czystości. Do najważniejszych obowiązków konserwatora w szkole należą takie zadania jak wymiana żarówek, naprawa awarii, przenoszenie mebli, odśnieżanie w zimie, grabienie liści na jesień, a także pomoc w pracach remontowych. Zapraszam do FOTO


Wizyta w "Polo Market"- poznajemy zawody- kasjer-sprzedawca

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

26 stycznia 2024r. w ramach tematu kompleksowego dotyczącego doradztwa zawodowego wybraliśmy się do pobliskiego Polo Marketu” celem poznania zawodu: kasjer-sprzedawca.

Dzieci poznały nazwy urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy kasjera, wiedziały jakimi formami można płacić za nabyte towary, utrwaliły zasady kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, stosowania form grzecznościowych jak również miały możliwość dokonania drobnych zakupów. Zapraszam do FOTO


Wizyta w Salonie Kosmetycznym "Glamour" -poznajemy zawody- kosmetyczka

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

25 stycznia 2024r. wybraliśmy się do Salonu Urody „Glamour” w Kramsku, celem poznania zawodu kosmetyczki. Właścicielka salonu Pani Monika Rożewska zapoznała dzieci ze specyfiką wykonywanej przez siebie pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny zakład kosmetyczny, poznały jego wyposażenie oraz sprzęt, którymi wykonuje się różne zabiegi.

Na zakończenie spotkania Pani Monika przygotowała upominki dla dzieci w postaci słodyczy. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.Zapraszam do FOTO FOTO


Wizyta w Piekarni "Emko" w Kramsku-poznajemy zawody-piekarz

PM - 23.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

25 stycznia 2024r. nasze przedszkolaki wybrały się z wizytą do Piekarni „Emko” w Kramsku celem zapoznania z zawodem piekarza.

Dzięki uprzejmości Pani Anety Plecka dzieci zwiedziły pomieszczenia piekarni i dowiedziały się wielu wartościowych informacji na temat wyrobu pieczywa. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania  pieczywa, oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci miały możliwość zobaczyć ogromne misy na ciasto, duże krajalnice, ogromny piec i wielkie łopaty do wyciągania pieczywa. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb

Największą atrakcją dla dzieci był udział w warsztatach wyrobu chleba, gdzie każdy otrzymał swój kawałek ciasta, który przeznaczony był do formowania i wypieku. Pracownicy piekarni pokazali także dzieciom sposoby formowania rogali.Na zakończenie naszej wizyty w piekarni Pani Aneta przekazała słodki upominek dla dzieci w postaci oponek.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Anecie, oraz pracownikom za możliwość poznania zawodu piekarza i specyfiki pracy w piekarni, oraz okazaną gościnność. Zapraszam do FOTO

 


Wizyta eksperta w przedszkolu-poznajemy zawody- przedstawiciel handlowy

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

25 stycznia 2024r. gościliśmy w naszej grupie eksperta Panią Sylwię Jarkę-mamę naszego przedszkolaka Krzysia, która na co dzień jest przedstawicielem handlowym jednej z firm telekomunikacyjnych.

Pani Sylwia opowiedziała przedszkolakom jak na co dzień wygląda jej praca . Dzieci dowiedziały się, że zawód przedstawiciela handlowego to zawód niezwykle mobilny, wymagający ciągłego kontaktu z klientem oraz przemieszczania się z miejsca na miejsce. Zanim przedstawiciel handlowy sprzeda produkty czy usługi danemu klientowi, musi go najpierw znaleźć, a później przekonać. Oznacza to, że oprócz  samej sprzedaży, przedstawiciel handlowy zajmuje się także nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji biznesowych. Teraz wiemy dlaczego nas ekspert zawsze nosi słuchawkę przy uchu!!!

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Sylwii za poświęcony dla naszych przedszkolaków czas i za ofiarowane dla dzieci prezenty w postaci kubków. Zapraszam do FOTO

 


Wizyta eksperta w przedszkolu -poznajemy zawody-listonosz

PM - 23.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Chodzi listonosz tu i tam,

puka do mieszkań stu.

ja listonosza dobrze znam,

„dzień dobry" mówię mu.

 

25 stycznia 2024r. w związku z omawianą tematyką kompleksową poświęconą zawodom gościliśmy w przedszkolu eksperta Panią listonosz Bernadettę Zorychtę.

Pani Bernadeta opowiedziała o swojej pracy, zaprezentowała kartki pocztowe, znaczki, listy druki pocztowe, oraz akcesoria niezbędne w codziennej pracy. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało od Pani listonosz kartkę pocztową, oraz niespodzianki w postaci książeczek ,oraz przyborów do pisania.

Spotkanie miało na celu uświadomić dzieciom społeczne znaczenie zawodu listonosza.

Zapraszam do FOTO

 


Wizyta w Spółdzielni socjalnej w Kramsku- poznajemy zawód kucharza

PM - 31.01.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

 

Dnia 24.01.2024r w ramach treści programowych przedszkolaki wybrały się do Spółdzielni Socjalnej w Kramsku. Celem wyjścia było przybliżenie dzieciom zawodu kucharza więc zawitały do kuchni  by poznać jej sekrety i zagadki. Tam powitane przez panie kucharki zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. 

Na koniec dzieci zostały obdarowane przez panią kucharkę słodką niespodzianką. Przedszkolaki serdecznie dziękują  za poświęcony czas i interesujące zajęcia. 

FOTO


Wizyta w Szkole Podstawowej w Kramsku-poznajemy zawody- nauczyciel

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

23 stycznia 2024r. w ramach zajęć z preorientacji zawodowej, dzieci z gr. III poznały zawód nauczyciela - i wcale nie opowiadały o nim pani Milena ani pani Kasia, ale wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej w Kramsku, gdzie mieliśmy możliwość porozmawiania z Panią Jadwigą Kozłowską –nauczycielką tejże szkoły.

Dziękujemy Pani Jadwidze za przybliżenie zawodu nauczyciela i kto wie - może któryś z naszych przedszkolaków pójdzie w jej ślady …. Zapraszam do FOTO


Poznajemy zawody-operator ładowarki teleskopowej

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

23 stycznia 2024r. mieliśmy możliwość spotkania z Panem Marianem Rusinem, który przedstawił nam zawód operatora ładowarki teleskopowej- Pan Marian wyrównywał teren swojej posesji. {FOTO


Wizyta w Aptece w Kramsku-poznajemy zawody-farmaceuta

PM - 27.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

23 stycznia 2024r. realizując temat kompleksowy poświęcony pracy różnych zawodów przedszkolaki wybrały się do Apteki w Kramsku celem poznania zawodu farmaceuty.

Pani Wioleta pracownik apteki opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Wyjaśniła dzieciom co to jest recepta i jak ją można zrealizować. Dzieci miały możliwość zobaczyć różne preparaty lecznicze, witaminy i kosmetyki. Pani Wioletka przypomniała wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami i samodzielnie ich zażywać.  Serdecznie dziękujemy za mile przyjęcie, oraz poświęcony czas. Zapraszam do FOTO


Wizyta w Zakładzie Fryzjerskim - poznajemy zawody- fryzjer

PM - 23.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

23 stycznia 2024r. w ramach realizowanej tematyki kompleksowej poświęconej różnym zawodom wybraliśmy się do Zakładu fryzjerskiego Pani Lidii Rusin znajdującego się w miejscowości Dębicz.

Dzięki uprzejmości właścicielki zakładu i pracownika Pani Iwony mieliśmy możliwość poznania zawodu fryzjera. Pani Iwona zaprezentowała nam sprzęty i akcesoria, którymi posługuje się fryzjer w swojej codziennej pracy, oraz  uświadomiła jak ważna jest codzienna pielęgnacja włosów. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszej grupy. Zapraszam do FOTO


Wizyta w Zakładzie Mechaniki Samochodowej - poznajemy zawody-mechanik samochodowy

PM - 06.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

Kiedy auto się zepsuje, wnet laweta je holuje.

 Do warsztatu, do naprawy, tam mechanik, pełen wprawy.

 Ma narzędzi aż po dach, więc naprawi je rach-ciach!”

 

K.Roguski

 

 

23 stycznia 2024r. odwiedziliśmy Warsztat Mechaniki Samochodowej Pana Lesława Nijaka, gdzie mieliśmy okazję poznać pracę mechanika samochodowego.

Pan Mikołaj pracownik warsztatu pokazał urządzenia, którymi naprawia auta i wytłumaczył działanie niektórych urządzeń ślusarskich i monterskich. Duże wrażenie wywarło na dzieciach podniesienie auta do góry specjalnym podnośnikiem. Chłopaków zainteresowało urządzenie do zakładania opon na felgi i do wyważania kół. Przedszkolaki chętnie opowiadały o autach swoich rodziców nazywając m.in. marki aut. Poruszone zostały także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa - dlaczego dzieci muszą jeździć w fotelikach samochodowych?  Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały od Pana mechanika słodkości.

Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszej grupy i za poświęcony nam czas. Zapraszam do FOTO

 


Dzień Babci i Dziadka

PM - 21.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Babcia to są miłe ręce,

książka, herbata słodka,

Śmieszne słowa w dawnej piosence,

suknia dla lalki i szarlotka.

Babcia to bajka, której nie znamy,

pudełeczka, perfumy, włóczka. Babcia to mama mojej mamy,

a ja jestem jej wnuczka.”

 

A.Kamieńska

 

19 stycznia 2024r. w auli Szkoły Podstawowej w Kramsku odbyła się uroczystość dedykowana wszystkim Babciom i Dziadkom. Nasza grupa wraz z grupą IV zaprezentowała się w pięknym programie artystycznym wyrażając swoją wdzięczność i miłość do dziadków. Wśród zaproszonych gości była Pani Dorota Kubsik- Zastępca Wójta Gminy Kramsk, Pani Barbara Dutkowiak- Dyrektor Przedszkola Gminnego w Kramsku, oraz Pani Dorota Żabierek-Sekretarz Przedszkola Gminnego w Kramsku. Tradycyjnie nie mogło również zabraknąć pięknych słów i życzeń skierowanych dla gości od Pani Doroty Kubsik i Barbary Dutkowiak, a także upominków dla dziadków przygotowanych przez dzieci.

Taka uroczystość to doskonały moment by podziękować za cały trud i pomoc w wychowaniu najmłodszego pokolenia, by wzbogacać i kształtować więzi rodzinne, a przede wszystkim czas wzruszeń i radości, oraz integracja społecznosci lokalnej.

Dzięki inicjatywie rodziców Babcie i Dziadkowie mogli przy dobrej kawie i pysznym ciasteczku delektować się tymi pięknymi chwilami.

Z tego miejsca serdecznie pragniemy podziękować Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: Pani Magdalenie Goińskiej-Więckowskiej, Pani Karinie Szamałek –Walkowskiej, Pani Magdalenie Jaworskiej, Pani Annie Świderskiej, Pani Agnieszce Szychowskiej , Panu Mariuszowi Jęcz, oraz Panu Markowi Walkowskiemu.

 Zapraszam do FOTOFOTO


Przedstawienie "Grinch-magia świąt" Teatr Blaszany Bębenek

PM - 14.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

 

12 stycznia 2024r. gościliśmy Teatr „Blaszany Bębenek”z przedstawieniem „Grinch-magia świat”.

Tytułowy Grinch, nie cierpiał świąt. Nagle w jego życiu pojawiła się mała Cindy Lu. Czy uda jej się roztopić lód w sercu Grincha.? Czy zielony, włochaty stwór, jakim jest Grinch, zdoła się oprzeć świątecznej atmosferze? A może spróbuje się jej pozbyć? Co będzie, gdy zniknie świąteczna magia?

 Przedstawienie ukazuje czym tak naprawdę jest magia świąt. Na te, jak i na wiele innych pytań, nasze przedszkolaki poznały odpowiedzi podczas spektaklu.

 

 

FOTO


Wycieczka do kina "Oskard" na film "Przytul mnie. Poszukiwacze miodu"

PM - 14.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

 

 

 

11 stycznia 2024r. w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej wybraliśmy się do CKiS Dom Kultury „Oskard" w Koninie na film Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”.

Podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący wyjątkową relację między Tatą Misiem a Małym Misiem, zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Proszę mnie przytulić Przemysława Wechterowicza.

Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkrywają czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak uczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.

 

 

FOTO


Akcja charytatywna "Paczuszka dla Maluszka"

PM - 14.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

 

 

 

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski

o drugiego człowieka.”

 M.Maliński

 

W grudniu 2024r. cała społeczność naszego przedszkola włączyła się w akcję „Paczuszka dla Maluszka”, której organizatorem jest Fundacja Małych Stópek. Celem akcji była zbiórka artykułów higienicznych dla młodzieży z Domu Dziecka nr 1 w Kaliszu.

Dziękujemy serdecznie za okazaną pomoc.

 

FOTO

Życzenia świąteczne Boże Narodzenie 2023r.

PM - 22.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska


Świąteczne przygotowania -dekorowanie pierników

PM - 21.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

Ojej cóż za zapach cynamon goździki

coś mi się wydaje że ktoś upiekł  pierniki”.

A.A. Bednarek

 

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie zwyczajów i tradycji świątecznych.

21 grudnia 2023r. nasze przedszkolaki wykrawały i dekorowały pierniki. Najpierw jednak  dowiedziały się jakich składników i przypraw używa się do sporządzenia ciasta na pierniki. Następnie z wielkim zaangażowaniem zabrały się za wykrawania a na końcu za dekorowanie pierników. Każdy pierniczek był wyjątkowy, gdyż dzieci wykazały się dużą pomysłowością podczas pracy. Wykonane pierniki dzieci zabrały do domu by móc czerpać radość z efektów swojej pracy.

Poprzez wspólne działanie, samodzielne doświadczanie dzieci kultywowały tradycję, pobudzały inwencję twórczą, a przede wszystkim odczuwały radość świątecznego oczekiwania. Zapraszam do FOTO


Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju"

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

My, harcerze, sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując

 Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę

w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska

 i z daleka”.

 

20 grudnia 2023r. w naszym przedszkolu w obecności Pani dyrektor, pracowników, dzieci i rodziców odbyło się przekazanie Światełka Betlejemskiego.

Zuch Karol Żabierek były wychowanek naszego przedszkola  wraz ze swoją mamą Panią Agnieszką Żabierek przynieśli nam je osobiście. O godzinie 15 zapłoną ogień Betlejemski .

Zapraszamy Każdego kto tylko będzie miał ochotę zabrać je do swojego domu. Wystarczy świeczka, by Betlejemskie Światło Pokoju rozjaśniało Wasz dom podczas tych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, Drodzy Rodzice, że i w Waszych domach Światło pojawi się na wigilijnych stołach, otulając Was swoim ciepłem i blaskiem, sprawiając że Wasze święta będą pełne radości i miłości.

 

Czym jest Betlejemskie Światło Pokoju?

Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Ogień jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Historia zaczyna się w Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat.

 

Jakie hasło przyświeca w tym roku?

Czyńmy pokój” - Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów. Światło wędrujące z Groty Narodzenia przez Wiedeń, Bratysławę do Zakopanego będzie darem, by przeżyć Święta Bożego Narodzenia w pokoju.

FOTO


Wycieczka do sali zabaw "Frajda" w Koninie

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch!

Ćwiczy co dzień mały zuch.

Chociaż lat niewiele ma,

już o zdrowie swoje dba”.

T.Błaszczyk

         

19 grudnia 2023r. dzieci z naszej grupy odwiedziły salę zabaw „Frajda”        w Koninie. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci ,oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu            z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków . Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.

Pani Agnieszcze Szychowskiej bardzo dziękujemy za przekazanie słodkiego poczestunku dla dzieci. Zapraszam do FOTO

 


Świąteczna uroczystość

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Świąteczne mikołaje z nieba pospadały

Wigilijne kolędy na dzwoneczkach grały

 zaglądały do okien, śpiewały, tańczyły

od domu do domu cały dzień chodziły”.

 

 

15 grudnia 2023r. w auli Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku odbyła się uroczystość świąteczna wszystkich grup przedszkolnych.

Wśród zaproszonych gości byli: Pani Maria Kordyl Sekretarz Gminy Kramsk, Sławomir Kasprzak Ksiądz prałat Parafii pw. św. Stanisława BM w Kramsku, Pan Dariusz Matczak Przewodniczący Komisji ds. Oświaty Gminy Kramsk, oraz Pani Olga Boksa redaktor naczelna „Wiadomości Gminy Kramsk”, a także Rodzice i najbliżsi naszych Przedszkolaków.

Nie zabrakło kolęd, pastorałek, wierszy, tańców, Mikołaja, oraz pięknych słów wzruszeń i świątecznych życzeń z ust Pani Barbary Dutkowiak-dyrektora Przedszkola Gminnego w Kramsku.

Był to niewątpliwie doskonały moment do zadumy. Z tego miejsca zachęcamy do świątecznej refleksji:

„Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości Do Pana Jezusa.

Dlatego żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać".

 Jan Twardowski

 

 

FOTO


Mikołajki

PM - 07.12.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała, Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

6 grudnia- jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.

6 grudnia 2023 r. to dzień, w którym w naszym przedszkolu obchodziliśmy Mikołajki.
Tego dnia wszyscy przybyli do przedszkola w pięknych  Mikołajowych czapkach, ubrani w kolorze czerwonym. Dzieci od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały Świętego Mikołaja. 
Kiedy Mikołaj nas odwiedził, dzieci powiedziały specjalnie przygotowany dla niego wierszyk i zaśpiewały piosenkę. Każde dziecko otrzymało upominek i z uśmiechem pozostało przez resztę dnia. Był to cudowny, pełen wrażeń i uśmiechu dzień! :) FOTO


Wizyta na dworcu PKP w Koninie

PM - 10.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Jedzie pociąg, jedzie.

Pędzi w dal przez pola.

A w pociągu dzieci

Jadą do przedszkola.”

J.Bernat

 

5 grudnia 2023r. udaliśmy się na dworzec PKP w Koninie. Dzieci z bliska mogły zobaczyć pociąg hybrydowy i obejrzeć nowy wyremontowany dworzec. Mamy nadzieję, że niebawem wybierzemy się w prawdziwą podróż pociągiem.

 

FOTO

Wyjazd do Pizzerii "Bravo" w Koninie -warsztaty kulinarne

PM - 06.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„ Mąką na blachę buch!,

Potem woda idzie w ruch!,

Troche drozdzy, trochę soli,

Ugniatamy to powoli.”

A.Charęźińska

 

5 grudnia 2023r. nasz grupa odwiedziła Pizzerię „Bravo” w Koninie. Dzięki uprzejmości właścicieli lokalu nasze przedszkolaki miały okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych, zapoznanie z pracą w pizzerii oraz ze sposobem przygotowania pizzy, a także uwrażliwienie na kulturalne zachowanie się w miejscu publicznym. Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich własnych pizz. Pod bacznym okiem pracowników, przedszkolaki rozciągały ciasto, smarowały je sosem, a następnie komponowały dodatki według własnego smaku. Po upieczeniu wszyscy przystąpili do degustacji. Wypieki wyszły doskonale. Dzieci jadły z wielkim apetytem!!. Zapraszam do FOTO


Przygotowania do Świąt- ubieramy choinkę

PM - 06.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Stoi choinka,

mruga lampkami

pewnie się wita

z przedszkolakami.

Pachnąca lasem,

 pięknie ubrana,

 przybyła dzisiaj

specjalnie dla nas.”

B.Forma

 

Czas Świat Bożego Narodzenia wiążę się z tradycją ubierania choinki.

Również w naszej grupie nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Mikołaja 4 grudnia 2023r. zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Wspólnie zawieszaliśmy ozdoby i światełka. Dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i wyjątkowo! Ten symbol przypomina nam, że święta  tuż, tuż…

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Szychowskiej – mamie Oliwiera za ofiarowanie świątecznego drzewka. Zapraszam do FOTO


Realizacja projektu "Z pętelką po zdrowie", zadanie: Sportowy kalendarz adwentowy

PM - 04.12.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

Od 1 grudnia dzieci  w grupie przedszkolnej rozpoczęły realizację kolejnego zadania z projektu "Z pętelką po zdrowie". Tym razem dzieci podjęły wyzwanie realizacji sportowego kalendarza adwentowego. Zadaniem dzieci jest odczytanie i wykonanie specjalnego zadania przygotowanego na każdy dzień aż do Świąt Bożego Narodzenia. Motywem przewodnim zadań jest ruch, dlatego każdego dnia dzieci będą podejmowały wyzwanie poprzez wykonanie sportowego zadania poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne.  

FOTO


Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

PM - 03.12.2023 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

1 grudnia 2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Dzieci dowiedziały się, że nie zawsze niepełnosprawność jest widoczna gołym okiem, ale istnieją również niepełnosprawności intelektualnie. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego Przedszkolaki miały okazję doświadczyć problemów, z jakimi borykają się na codzień osoby niewidome podczas poruszania się na drodze. Każde dziecko wcieliło się najpierw w rolę osoby niewodomej, następnie w przewodnika. Zajęcia zakończyliśmy zaprojektowanym wspólnie plakatem pod hasłem: "Każdy inny- wszyscy równi". 

 

FOTO

Andrzejki

PM - 01.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

„Zebrała się nasza gromada,

Gdy już wieczór zapada.

Chętna do zabawy w andrzejkową noc,

Bo dziś wróżb i magii moc.”

 

30 listopada 2023r. obchodziliśmy Andrzejki. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego „lania wosku”, ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

FOTO

Udział przedszkolaków w realizacji podcastu "Dlaczego warto czytać ksiązki?"

PM - 02.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka (…)”

 

Cyceron

 

W listopadzie 2023r. nasze przedszkolaki wzięły udział w realizacji podcastu „Między regałami” organizowanym przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie na temat „Dlaczego warto czytać książki?”

Zapraszam do odsłuchania  https://pbp.cdnkonin.pl/podcasty

 

 

FOTO

Akcja charytatywna- kartka świąteczna dla dzieci z oddziału dziecięcego WSZ w Koninie

PM - 01.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Miarą twojego człowieczeństwa

jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

 M.Maliński

 

30 listopada 2023r. nasze przedszkolaki wykonały świąteczne kartki dla dzieci z oddziału dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im.R. Ostrzyckiego w Koninie.

Również rodzice naszych przedszkolaków potwierdzają, że nie są obojętni na los dzieci przebywających w szpitalu. Do kartek dołączają kolorowanki, puzzle, przybory do kolorowania. Serdecznie dziękujemy za okazany gest życzliwości.

 

 

 

FOTO

Wizyta górnika

PM - 01.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„Górnik świdrem węgiel kruszy,

z latarenki światło spływa.

Już wagonik z węglem ruszył,

winda w górę go porywa.

Jutro węgla bryły czarne,

kolejarze w świat powiozą.

A pojutrze – piece nasze,

będą grzały na złość mrozom.”

T.Kubiak

 

 

8 listopada 2023r. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Mirosława Pacześnego kapelmistrza Orkiestry Dętej PAK KWB Konin

Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstał węgiel, w jaki sposób jest wydobywany, jakie mamy rodzaje węgla i jak ważny jest on w codziennym życiu. Pan Mirosław ponadto omówił górniczy galowy mundur, a także zaprezentował najważniejsze atrybuty kojarzące się z pracą górnika. Dzieci poznały także legendę związaną z górnictwem, dowiedziały się jakie są barwy górnika i kim była św. Barbara. Największą atrakcją spotkania była prezentacja utworów wygrywanych na trąbce, oraz możliwość wcielenia się w role dyrygentów.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi za cenne i wartościowe spotkanie.

FOTO

Dzień Misia

PM - 03.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

„Przyjdźcie do mnie kiedyś – rzekła dzieciom Rysia –

Dostałam od taty pluszowego Misia,

Który fika kozły, tańczy w takt muzyki,

Chlipie miód, wydając mruki i okrzyki…”

 M.Samozwaniec

 

27 listopada 2023r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Kolorem przewodnim tego dnia był kolor niebieski, ponieważ nawiązaliśmy do misiowej opowieści „Troskliwe Misie”. Dzieci poznały historię święta, brały udział w zabawach dydaktycznych ,ruchowych, plastycznych.Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

 

FOTO

Warsztaty ekologiczne "Edukacja ekologiczna dzieci zamieszkujacych gminę Kramsk"

PM - 01.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

Jadą samochody - w powietrzu spaliny

w oddali dymią ogromne kominy.

W górze szare niebo

słońce się schowało

od sadzy i pyłu wszędzie pociemniało.

B.Forma

 

24 listopada 2023r. nasza grupa uczestniczyła w prelekcji na temat ekologii realizowanej w ramach przedsięwzięcia "Edukacja ekologiczna dzieci zamieszkujących gminę Kramsk - przeprowadzenie szkoleń tematycznych z zakresu ochrony środowiska" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Celem spotkania było rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego człowieka, umożliwienie podejmowania działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu, oraz przekazywanie pozytywnych ekologicznie wartości. Zapraszam do FOTO

 


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

PM - 21.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

„(…) Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać(…).”

J.Korczak

 

20 listopada 2023r.obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki zostały zapoznane z tematem w oparciu o wiersz, piosenkę i ilustrację jak również obejrzały film edukacyjny o Karolku, który wyjaśnił czym są owe prawa. Nasze przedszkolaki wiedzą już co to jest Konwencja Praw Dziecka, oraz Rzecznik Praw Dziecka. Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały grupowy plakat mający na celu utrwalenie omawianych praw.

FOTO


Wyjazd do KDK na spektakl muzyczny pt.: "Czerwony Kapturek"

PM - 21.11.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

15 listopada przedszkolaki  wybrały sie na wycieczkę do Konińskiego Domu Kultury w Koninie na spektakl muzyczny pt. ,,Czerwony Kapturek". Przedstawienie wystawili aktorzy Teatru Aczemu. Dzieci miały okazję obejrzeć bardzo humorystyczną wersję ,,Czerwonego Kapturka". Dużym zaskoczeniem dla dzieci było zakończenie w którym to Czerwonego Kapturka i jego babcię uratowała wesoła żabka, a nie leśniczy. Była to wspaniała opowieść o odwadze, stawianiu granic i ekologii. Dzieci mogły podziwiać wspaniałe dekoracje, aktorów w pięknych strojach, oraz pokaz kolorowych świateł, które wzbudzały zachwyt wśród najmłodszych. Po obejrzeniu spektaklu wróciliśmy do przedszkola we wspaniałych nastrojach. 

FOTO


Cyrk O'Bimbolando

PM - 17.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

 

 

 

17 listopada 2023r. do naszego przedszkola zawitał cyrk O'Bimbolando. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć wiele atrakcji: clowna chodzącego na szczudłach, pokazy żonglerki, taniec z hula - hop, pokazy iluzji oraz gimnastykę artystyczną .

 Występ artystów zachwycił dzieci, które nie tylko podziwiały sztuczki i akrobacje cyrkowców, ale co najważniejsze mogły w nich czynnie uczestniczyć. Zdziwienie, zachwyt i wielka radość na twarzach dzieci mówiły same za siebie . Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś cyrk odwiedzi nasze przedszkole. Zapraszam do FOTO

 

 


Ogólnopolska akcja antynikotynowa"Rzuć palenie razem z nami"

PM - 17.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

W trzeci czwartek listopada 16.11.2023r. nasza grupa przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji antynikotynowej Rzuć palenie razem z nami”, której inicjatorem jest Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Koninie.

Przedszkolaki uczestniczyły w pogadance, której zasadniczym celem było zwrócenie uwagi na szkodliwość dymu tytoniowego na organizm człowieka a szczególnie na układ oddechowy. W oparciu o ilustrację i historię o Dinusiu dzieci zapoznały się negatywnymi skutkami palenia wyrobów tytoniowych. Poznały także rodzaje dymów ,dowiedziały się co i dlaczego dymi, jak wyglądają płuca zdrowego człowieka a jak palacza. Ponadto wypowiadały się na temat swoich najbliższych tych palących i nie palących. Wzięły także udział w zabawie „Zapachy”, gdzie spośród prezentowanych obrazków wybierały te, które przedstawiały źródła zapachów nieprzyjemnych dla naszego zmysłu węchu oraz te, które wywołują u nas przyjemne wrażenia zapachowe. Na koniec dzieci wykonały grupową pracę plastyczną nawiązującą do tematu.

Głównym celem tej akcji było kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za zdrowie, oraz uświadomienie, że palenie tytoniu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

FOTO

Misyjny opatrunek

PM - 14.11.2023 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

14 listopada zakończyliśmy akcję charytatywną "Misyjny opatrunek". Serdecznie dziękujemy wszystkim Przedszkolakom oraz Rodzicom za hojność i otwarte serca. Zebrane materiały medyczne zostały wysłane do Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna, skąd dalej wyruszą w drogę do najbardziej potrzebujących osób z krajów Afryki i Azji. 


"Szkoła do hymnu" Apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

PM - 10.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

10 listopada 2023r. cała społeczność naszego przedszkola włączyła się w akcje zainicjowaną przez MEiN „Szkoła do hymnu” poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, oraz udział w uroczystym apelu aby móc świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

FOTO

BohaterOn w Twojej szkole 2023

PM - 12.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

8 listopada 2023r. nasza grupa 5, 6- latków włączyła się w akcje BohaterOn – włącz historie.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Dzieci zostały zapoznane z opowiadaniem „Jak zostałem bohaterem” Elizy Piotrowskiej, w którym pierwszoosobowym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Wykazuje się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udaje mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawia, że 11 listopada staje się jego ulubionym dniem w roku – dniem prawdziwego bohaterstwa! Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Odpowiedziały także na pytania co to jest ojczyzna?, co to jest historia i po co się o niej mów,? co to jest wolność, niepodległość?, i jak należy dbać o ojczyznę?.

Podsumowaniem działań przedszkolaków było wykonanie pocztówki w której pokazały przedmiot, miejsca, z którego są dumni i są dla nich ważne.

FOTO

Realizacja projektu "Klasa w terenie" zadanie projektowe - zabawa w terenie

PM - 07.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

25 października 2023r. w ramach projektu „Klasa w terenie” zrealizowaliśmy zadanie projektowe nr. 6- Zabawa w terenie.

FOTO


Realizacja projektu "Klasa w terenie" zadanie projektowe- plastyka w terenie

PM - 07.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

25 października 2023r. w ramach projektu „Klasa w terenie” zrealizowaliśmy zadanie projektowe nr.2 – plastyka w terenie. Tworzyliśmy prace z darów natury.

 

FOTO


Zajęcia otwarte

PM - 27.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

Zajęcia otwarte realizowane są w ramach planu współpracy przedszkola z Rodzicami i umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczycieli z dziećmi, relacji pomiędzy nauczycielem a dziećmi, oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. Takie zajęcia pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji, a także odpowiedzieć sobie chociażby na następujące pytania: czy moje dziecko jest aktywne podczas zajęć? jak sobie radzi podczas zabawy zespołowej?, w jaki sposób udziela informacji na zadane pytania? i czy potrafi skupić uwagę podczas zajęć?

W naszej grupie takie zajęcia odbyły się 27.10.2023r. i poświęcone były domowym pupilom.

Niezmiernie miło było gościć rodziców .Serdecznie dziękuję za poświęcony czas . Zapraszam do FOTO

 


Realizacja projektu "Klasa w terenie" zadanie projektowe - wyjście w ciekawe miejsce

PM - 07.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

26 października 2023r. zrealizowaliśmy zadanie projektowe nr.4 wyjście w ciekawe miejsce - udaliśmy się na pełne przygód spotkanie do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie Dom Kultury „Oskard”. Zapraszam do FOTOFOTO


Wycieczka do CKiS w Koninie Dom Kultury "Oskard" "Kicia Kocia mówi dzień dobry"

PM - 27.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

Bohaterka popularnych książek dla przedszkolaków gości na dużym ekranie!

26 października 2023r. w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej wraz z Kicią Kocią udaliśmy się na pełne przygód spotkanie , które odbyło się w CKi S w Koninie Dom Kultury „Oskard” .

Każdy dzień niesie za sobą nowe przygody! Dobrze wie o tym rezolutna bohaterka, której pojęcie nudy jest zupełnie nieznane. Kicia Kocia wraz z grupą  przyjaciół u boku – Adelką, Packiem i Juliankiem – odkrywa, jak niezwykła, a zarazem zagadkowa potrafi być codzienność.Zapraszam do FOTO

 


Zaproszenie na zajęcia otwarte

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy


Wizyta w przytulisku dla zwierząt Stowarzyszenia "WioskowoMi" w miejscowości Grabowe

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

24 października 2023r. przedszkolaki odwiedziły przytulisko dla zwierząt działające w ramach Stowarzyszenia WioskowoMi w miejscowości Grabowe.

Dzięki uprzejmości Pani Asi-inicjatorki i właścicielki przytuliska dzieci mogły zobaczyć wiele różnych zwierząt, które zostały skrzywdzone przez los, a Grabowe stało się dla nich miejscem spokoju i ich bezpiecznym domem.

Dzięki tej wycieczce dzieci zostały uwrażliwione na los bezdomnych zwierząt, oraz niesienie pomocy skrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom.

Więcej o działalności stowarzyszenia https://www.facebook.com/wioskowomi/?locale=pl_PL

FOTO

Wizyta na cmentarzu parafialnym w Kramsku w ramach akcji "Szkoła pamięta"

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

Zaczynamy

 

 

W nawiązaniu do akcji MEiN "Szkoła pamięta" 24 października 2023r. odwiedziliśmy cmentarz parafialny w Kramsku aby zapalić znicze symbolizujące pamięć o zmarłych. 

Celem wizyty było odwiedzenie opuszczonych grobów, okazywanie szacunku dla zmarłych, oraz nauka właściwego zachowania się w tym szczególnym miejscu. To była ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.

FOTO


Udział w akcji MEiN "Szkoła pamięta"

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

24 października 2024r. w ramach akcji MEiN Szkoła Pamięta” udaliśmy się pod pomnik „ W hołdzie Poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny”. Miejsce pamięci narodowej stworzone zostało przy kościele Świętego Stanisława B.M. w Kramsku. Pomnik autorstwa Wojciecha Piętki kształtem nawiązuje do rozłupanego ziarna. Został on poświęcony pamięci mieszkańców gm. Kramsk, którzy oddali swoje życie w walce o wolność kraju.

Poprzez udział w akcji chcemy uwrażliwić naszych przedszkolaków na potrzebę pielęgnowania szacunku o bohaterach, którzy przyczynili się do naszej wolności. Było to bardzo pouczające wyjście, bowiem przybliżyło ono dzieciom te fragmenty naszej historii, które zasługują na szczególną pamięć, a jednocześnie stworzyło okazję, by poprzez własne działania dzieci uczyły się szacunku i pamięci wobec zmarłych zasłużonych .Zapraszam do FOTO

 


Wizyta w Przychodni weterynaryjnej "Wypychowscy" w Kramsku

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

24 października 2023r. w ramach realizowanej tematyki kompleksowej poświęconej domowym pupilom odwiedziliśmy Przychodnię Weterynaryjną „Wypychowscy”w Kramsku.

Dzięki uprzejmości Pracownikom gabinetu dzieci poznały podstawowe  atrybuty pracy weterynarza. Dzieci dowiedziały się jak należy pielęgnować zwierzęta domowe, oraz poznały najważniejsze symptomy mogące świadczyć o chorobie. Panie uświadomiły również przedszkolakom jak należy zachować się podczas kontaktu ze zwierzętami jak również czego nie można podawać jako pokarmu zwierzętom domowym.

Celem naszego spotkania było zapoznanie z zawodem weterynarza, oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta również chorują i wymagają specjalistycznej pomocy lekarskiej. Ta cenna lekcja miała ukazać także kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt.  Zapraszam do FOTO


Zajęcia muzyczne

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska

Zaczynamy

20 października dzieci z grupy III mogły uczestniczyć w zajęciach z instrumentem muzycznym- gitarą akustyczną. Przedszkolaki dowiedziały się, z czego zbudowana jest gitara, w jaki sposób na niej grać, uczyły się rozróżniać dźwięki wysokie od niskich. Gitara stała się również akompaniamentem do śpiewanej piosenki "Wszyscy Polacy to jedna rodzina". Na zakończenie zajęć dzieci własnoręcznie wykonały instrument muzyczny- fletnię Pana. 

FOTO


Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza spektakl "Kruszynka"

PM - 22.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

20 października 2023r. przedszkolaki miały możliwość obejrzeć spektakl „Kruszynka” z repertuaru Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza.

Cyrkowa słonika –Kruszynka nie lubiła pomagać innym, była samolubna i myślała tylko o osobie. Dzięki pomocy innych zwierząt w końcu słonica odkryła że prawdziwym sekretem przyjaźni jest wzajemna pomoc i akceptacja samego siebie i innych.

Spektakl w sposób bajkowy ukazał wartość przyjaźni, zrozumienia, akceptacji i pomocy potrzebującym.Zapraszam do FOTO

 

 

 


Występ przedszkolaków z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej

PM - 22.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

19 października 2023r. z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej  , który odbył się w Domu Pracy Twórczej w Kramsku nasze dziewczynki zaprezentowały układ taneczny do utworu B. Stajkow ”Solo” . Gratulujemy wspaniałego występu!!!FOTO


Dzień Edukacji Narodowej

PM - 18.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

Wizyta policjantek i sierżanata Pyrka z Komendy Miejskiej Policji w Koninie

PM - 12.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

12 października 2023r. naszą grupę odwiedził sierżant Pyrek wraz z asp. Marią Baranowską, oraz mł. asp. Sylwią Król z Komendy Miejskiej Policji w Koninie .

Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na noszenie odblasków, zapinanie pasów bezpieczeństwa, jazdy w fotelikach i po uzyskaniu odpowiedniego wzrostu możliwości jazdy bez fotelika na podkładce. Przedszkolaki utrwaliły sobie numer alarmowy, a przede wszystkim miały możliwość przećwiczyć wzywanie służb ratunkowych w różnych sytuacjach zagrażających życiu. Funkcjonariuszki przypomniały także dzieciom jak należy zachować się w kontakcie z osobą obcą i w sytuacji gdy zaatakuje nas pies. Nie obyło się bez wielu pytań dotyczących codziennej pracy policjanta, oraz demonstracji sprzętu policyjnego.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły przybić piątkę z sierżantem Pyrkiem, oraz wykonać pamiątkowe zdjęci. Każdy otrzymał odblask, kolorowankę, oraz coś słodkiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pracownikom Komendy Miejskiej w Koninie za przybycie do przedszkola, oraz prelekcję na temat bezpieczeństwa.  Zapraszam do FOTO FOTO


Wizyta w lokalnym warzywniaku

PM - 11.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

9 października 2023r. odwiedziliśmy stoisko warzywno-owocowe w Kramsku celem poznania zawodu sprzedawcy ,promowania spożywania warzyw i owoców, utrwalenia ich nazw jak również kształtowania umiejętności prawidłowego zachowania się w miejscu publicznym jakim jest sklep. Dzięki uprzejmości właściciela sklepu i pracowników sklepu (Pani Jadwigi -mamy Tymka)  przedszkolaki mogły wykazać się swoją wiedzą na temat warzyw i owoców, mogły „na żywo” zobaczyć warzywa i owoce, które poznały w przedszkolu. Serdecznie dziękujemy za ofiarowanie pysznych, soczystych jabłek dla dzieci. Zapraszam do FOTO


Realizacja projektu" Klasa w terenie"- zadanie "Piknik"

PM - 08.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

4 października 2023r. nasza grupa zrealizowała zadanie projektowe projektu „Klasa w terenie” piknik- wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

FOTO


Warsztaty kulinarne "Na zdrowie" tarta gruszkowa

PM - 08.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

6 października 2023r. nasze przedszkolaki po raz kolejny brały udział w warsztatach kulinarnych o charakterze prozdrowotnym pod hasłem „na zdrowie” tarta gruszkowa. Samodzielnie obierały gruszki obieraczką, ścierały owoce na tarce, oraz układały na cieście . Takimi działaniami udowadniamy, że owoce można spożywać w różnej postaci ,doskonalimy umiejętność współpracy w zespole, czekania na swoją kolej, a najważniejszy efekt pracy -kosztowanie własnoręcznie przygotowanego przysmaku. Zapraszam do FOTO

FOTO


Warsztaty kulinarne "Na zdrowie" sok marchewkowy

PM - 05.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

5 października 2023r.nasze przedszkolaki brały udział w warsztatach kulinarnych o charakterze prozdrowotnym pod hasłem „na zdrowie” sok marchewkowy. Przy użyciu wyciskarki wykonały pyszny marchewkowy sok bez cukru i konserwantów. Dawka witamin gwarantowana. Zapraszam do FOTO

 


Warsztaty kulinarne"Na zdrowie" jabłkowa przekąska

PM - 05.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

5  października 2023r. odbyły się kolejne warsztaty kulinarne o charakterze prozdrowotnym pod hasłem „na zdrowie” jabłkowa przekąska. Tym razem korzystając z tarki przedszkolaki samodzielnie przygotowały surówkę z jabłuszka.

Poznanie wartości odżywczych owoców, oraz kształtowanie przekonania o konieczności ich spożywania, a także bezpieczne posługiwanie się tarką to dzisiejszy podstawowy cel zajęć.Własnoręcznie wykonana surówka smakuje podwójnie pysznie! Zapraszam do FOTO


Wycieczka do Sadu Państwa Szamałków w Racięcicach

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

4 października 2023r. wraz z grupą II i IV wybraliśmy się na wycieczkę do sadu Państwa Anny i Eugeniusza Szamałków w Racięcicach.

Na samym początku spotkania dzieci zostały zapoznane z różnymi odmianami jabłek i udaliśmy się do miejsca w którym segreguje się jabłka. Wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem dla dzieci była przejażdżka po sadzie, dzięki której mogliśmy zobaczyć sad, oraz różne gatunki jabłoni. Zobaczyliśmy także chłodnie w której przechowywane są jabłka do momentu transportu, a także poznaliśmy sposób sprawdzania dojrzałości owoców.

Na koniec czekał na dzieci przygotowany przez gospodarzy zdrowy ,witamonowy i słodki poczęstunek, dzięki któremu nasi mali podróżnicy mogli odzyskać siły po długim, ale jakże ciekawym spacerze. Nie mogło zabraknąć również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad, obserwacja prac wykonywanych jesienią, poznanie gatunków drzew owocowych rosnących w sadzie ,oraz integracja grupy.

Dziękujemy Państwu Szamałkom– właścicielom sadu, oraz pracownikom za serdeczne przyjęcie, ciekawą lekcję przyrody i pełne witamin jabłuszka. Zapraszam do FOTOFOTO

 


Warsztaty kulinarne " Na zdrowie" owocowe szaszłyki

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

4 października 2023r. w ramach tematyki kompleksowej poświęconej owocom i warzywom przedszkolaki przygotowały  owocowe szaszłyki.Celem naszych działań było ukazania ich zdrowotnych właściwości, jak również zachęcenie do spożywania owoców. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców oraz przypomnienia sobie ich smaku. Zapraszam do FOTO

 


Warsztaty kulinarne "Na zdrowie" mleczny koktajk malinowo-bananowy

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

3 października 2023r. odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Na zdrowie” na których wykonywaliśmy mleczny koktajl malinowo- bananowy .

Dzieci zostały zapoznane z blenderem, utrwaliły zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi. Działania prozdrowotne miały na celu propagowanie spozywania owoców i produktów mlecznych. Zapraszam do FOTO

 


Widowisko "Wyprawa do Afryki" Poznańska Scena Lalkowa

PM - 28.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

28 września 2023r. w naszym przedszkolu gościł Teatr Lalek „Tomek Wszędobylski” Poznańska Scena Lalkowa z widowiskiem pt. "Wyprawa do Afryki”.

Dzieci miały okazję udać się w barwną podróż statkiem do afrykańskiej dżungli by wraz z głównym bohaterem Tomkiem poznać perypetie dwóch przemytników Grubego Szymka i Chudego Felka. Pełno pozytywnych wrażeń i śmiechu wywoływał królik, który jest ulubieńcem wszystkich przedszkolaków. Teatrzyk wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci, które z entuzjazmem i zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Uśmiechnięte buzie oraz gromkie brawa w trakcie i na koniec spektaklu były dowodem na to, że teatrzyk podobał się dzieciom.Zapraszam do FOTO

 


Wycieczka do sali zabaw "Frajda" w Koninie

PM - 27.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

26 września 2023 r. wybraliśmy się na wycieczkę do sali zabaw „Frajda” w Koninie z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca.

Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej przedszkolaków, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy.

 Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii przedszkolaki korzystały z dostępnych w sali sprzętów i atrakcji. Zapraszam do FOTO

FOTO


Dzień Przedszkolaka

PM - 26.09.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała, Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

20 września- to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem został on ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Dzieci z grupy 3   w Przedszkolu Gminnym w Kramsku świętowały ten dzień poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach ruchowych, z wykorzystaniem chusty animacyjnej zmagały się z balonami, które ostatecznie wykorzystały w tańcu. Dzieci wykonały również pracę plastyczną. Radość i śmiech uczestników świadczył o wspaniałej zabawie.

FOTO


Dzień kropki

PM - 18.09.2023 Tekst i foto: Małgorzata Mertowska, Katarzyna Górczewska, Milena Dopierała

Zaczynamy

 

15 września 2023r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.Dzieci z grupy III dowiedziały się, skąd wywodzi się to święto oraz jaki jest jego cel. Przedszkolaki wzięły udział we wspólnym czytaniu książki “Naciśnij mnie” Herve Tullet’a, wykonały gimnastykę buzi i języka, współpracowały podczas zabawy ruchowej oraz wykonały matematyczne zadania dotyczące przeliczania kropek, wyszukiwania największej i najmniejszej kropki. Świętowanie zwieńczyła kropkowa fotobudka z rekwizytami. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy. 

FOTO


Realizowany projekt w roku szkolnym 2023/2024 "Klasa w terenie"

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

W roku szkolnym 2023/2024 nasza grupa realizuje ogólnopolski  projekt edukacyjny ,,Klasa w terenie" .

Celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Projekt promuje edukację terenową, angażującą różne zmysły. Realizując projekt dzieci wraz z nauczycielem będą ,,opuszczały "swoje sale lekcyjne i spędzały czas poza budynkiem przedszkola wykonując wiele ciekawych zadań, a przy tym wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności. Projekt będzie realizowany od 1 października 2023r. do 31 maja 2024 roku.

 

FOTO


Realizowany projekt w roku szkolnym 2023/2024 "Z pętelką po zdrowie"

PM - 11.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

 

 

 

 

W roku szkolnym 2023/2024 nasza grupa realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny „Z Pętelką po zdrowie” III edycja

Projekt ma na celu poprawę zdrowia fizycznego jak i psychicznego przedszkolaków. Uświadomienie dzieci i ich rodziców, w jaki sposób należy dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Projekt skupia się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie , higienie zdrowia psychicznego.

Cel główny

 • Kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.

Cele szczegółowe

 • Uświadamianie wpływu zdrowej diety na organizm człowieka,
 • Wpływu aktywności fizycznej na zdrowie,
 • Kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci,
 • Utrwalanie nawyków związanych z higieną ciała i psychiki,
 • Rozwijanie umiejętności w zakresie nazywania emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, lękami,
 • Wdrożenie metod wspomagających uważność,
 • Współdziałanie z organizacjami wspomagającymi zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci,
 • Wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli o nowe pomysły na aktywności związane z szeroko pojętym zdrowiem.

Projekt jest podzielony na 3 moduły:

 • Moduł I Zdrowo jemy i świetnie się czujemy
 • Moduł II Sport to zdrowie, każdy Ci to powie!
 • Moduł III W nas jest bardzo wielka siła, chcemy żeby zwyciężyła

Projekt będzie realizowany od 2 października 2023r. do 31 maja 2024r.

 

FOTO

Witamy w nowym roku 2023/2024

PM - 18.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska

Zaczynamy

 

Szanowni Rodzice, kochane Przedszkolaki!

 

Bardzo serdecznie i uroczyście witamy Was  w nowym roku szkolnym 2023/2024.

Szczególnie gorąco chcemy powitać nowych przedszkolaków, którzy dołączyli do naszej grupy Igę, Szymona, Dominika, Krzysztofa, Oliwiera, Zuzannę, Ingę, Amelię, Agatę, Milenę,

W nowym roku szkolnym życzymy dzieciom samych pogodnych dni, wspaniałej zabawy, uśmiechu, nowych przyjaźni, oraz radości w zdobywaniu wiedzy. By każdy dzień w przedszkolu przyczyniał się do rozwoju Waszych umiejętności i talentów.

Was drodzy rodzice zapraszamy do współpracy, licząc na Wasze zaangażowanie i pomoc.

 

 

 

FOTO
© 2012-2024 Przedszkole Gminne w Kramsku, ul. Konińska 20, 62-511 Kramsk, tel. 63 245 18 81 wew. 26, e-mail: przedszkole.kramsk@gmail.com