Aktywność grupy III


Życzenia Wakacyjne

PM - 10.07.2019 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

DZIEŃ DZIECKA

PM - 19.06.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska.

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."

J. Korczak

Dzień Dziecka to bardzo wyczekiwany dzień przez wszystkich przedszkolaków. Nasi milusińscy obchodzili go bardzo radośnie 4 czerwca 2019r. Dzień ten obfitował w liczne atrakcje: dmuchaną zjeżdżalnie, zabawy na torze przeszkód, zabawy z chustą animacyjną, tańce przy muzyce, malowanie farbami. Wszystkie grupy ten dzień spędziły na wspólnych zabawach i zapewniam, że bawiły się wspaniale. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale mamy nadzieję, że wspomnienia pozostaną na długo.


POWIATOWE DNI RODZINY I GMINNY DZIEN DZIECKA

PM - 19.06.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska.

„Kiedy mija noc i dzień nastaje,

Zawsze mówisz mi – witaj kochanie

Po czym tulisz mnie, czule całujesz,

Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję

Proszę otwórz serce swe,

Niech w nie wpadną słowa te,

Które Tobie teraz ja,

Podarować właśnie chcę...”

26 maja2019r. całe nasze przedszkole brało udział w Powiatowych Dniach Rodziny i Gminnym Dniu Dziecka. Przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych na dużej scenie, gdzie zatańczyły układ do utworu B.M „Sunny”, oraz wspólnie z przedszkolakami z pozostałych grup zaśpiewały wzruszającą piosenkę dla mam z okazji ich święta.

Po części artystycznej dzieci miały okazję spędzić czas ze swoimi bliskimi korzystając z atrakcji, które przygotowali organizatorzy.


Światowy Dzień bez Tytoniu”

PM - 19.06.2019 Tekst i foto: Bernadeta Biskupska.

Zaczynamy

W dniu 31 maja dzieci z grupy III uczestniczyły w akcji zainicjowanej przez Światową Organizację Zdrowia dotyczącej szkodliwości dymu tytoniowego dla organizmu ludzkiego. Poprzez rozmowę kierowaną przez nauczyciela dowiedziały się jakie są konsekwencje zdrowotne u osób palących papierosy. Przedszkolaki opisywały ilustracje obrazujące negatywne zachowania osób dorosłych. Dowiedziały się, o szkodliwości papierosów także dla osób przybywających w pobliżu palących papierosy. Dzieci trafnie rozumiały symboliczne emblematy ilustrujące wpływ tytoniu na np. serce, płuc, krtań, skórę itp.. Podczas rozmowy były zaangażowane, wyrażały swoją troskę w stosunku do osób, które palą papierosy, podawały wymyślone przez siebie sposoby pomocy dorosłym zerwać z nałogiem. Na podsumowanie akcji przedszkolaki wykonały znak zakazu palenia, który starannie wykleiły plasteliną. W celu uzmysłowienia istoty dzisiejszej akcji dzieci wykonały także wspólny plakat, przyklejając symboliczne obrazki, które dodatkowo informowały o szkodliwości palenia papierosów. Wszystkie prace przedszkolaków zostały wywieszone na wystawie prac w korytarzu przedszkolnym. Celem było poinformowanie osób dorosłych o przeprowadzeniu akcji 31 maja „Dzień bez tytoniu”.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


WIZYTA W ZAGRODZIE KONI

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Powoli człapał konik skrajem szosy

Starego Galambosza ciągnąc wóz

Wtem piękne auto trąbiąc wniebogłosy

Przemknęło obok nich wzbijając kurz (...)

Wio, koniku, a jak się postarasz

My zdążymy na kolację akurat

Tobie owsa nasypiemy zaraz

A ja z miski smaczną zupę będę jadł.”

8 maja 2019r. realizując tematykę poświęconą zwierzętom wiejskim postanowiliśmy wybrać się do pobliskiej zagrody koni . Dla wielu przedszkolaków dzisiejsze wyjście było jedyną okazją do tego, aby bliżej poznać te zwierzęta . Dzięki uprzejmości Pana Artura dowiedzieliśmy się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie, utrzymując w dobrej kondycji i zdrowiu. Najważniejszym akcentem spotkania było oczywiście karmienie zwierząt.

Zapraszam do FOTO.


WYCIECZKA DO KINA

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Sztuka zatem jest odtworzeniem życia duszy we wszystkich jej przejawach,

niezależnie od tego, czy są dobre lub złe, brzydkie lub piękne. To właśnie

stanowi zasadniczy punkt naszej estetyki.”

S.Przybyszewski

Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu dostaje szansę i od razu z niej korzysta. Stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swojej zaginionej wnuczki... W ten właśnie tajemniczy świat wybraliśmy się 10 maja 2019r. do kina Oskard na „Magiczny Dywan”

Celem wycieczki było przede wszystkim kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, oraz w środkach transportu, poznawanie nowych miejsc szerzących edukację kulturalną, oraz uwrażliwianie dzieci na odbiór sztuki.

Uśmiechnięte buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż seans zaliczyć można do bardzo udanych tym bardziej że była to nasza pierwsza wycieczka.

Zapraszam do FOTO.


WIZYTA W BIBLIOTECE – POZNAJEMY ZAWÓD BIBLIOTEKARZA

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Chcemy książki, co życiu pomaga,

bohaterów wesołych jak słońce,

takiej, żeby ją brać do plecaka

na wycieczkę nad morze szumiące...

Z książki płynie odwaga,

książka życiu pomaga(...) ”

K.I Gałczyński

8 maja 2019r. obchodzimy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Z Tej właśnie okazji postanowiliśmy wybrać się do Biblioteki mieszczącej się w Gminnym Ośrodku Kultury. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta (choć mam nadzieję, ze nie ostatnia).

Pani Olga opowiedziała nam o pracy bibliotekarza. Przedszkolaki miały okazje zobaczyć regały z książkami, dowiedziały się jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Przypomniały i utrwaliły sobie zasady korzystania z książek jak również miały przyjemność wysłuchania opowieści czytanej przez Panią Olgę,

Celem wizyty było rozwijanie wśród dzieci zainteresowań literaturą dziecięcą a przede wszystkim zapoznanie się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobem wypożyczania książek i pracą bibliotekarza.

Do przedszkola wróciliśmy zadowoleni (choć pogoda zrobiła nam psikusa) i bogatsi o nowe doświadczenia. Żegnając się z paniami dzieci zapewniały, że ponownie odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki.

Zapraszam do FOTO.


WYGRANA W GMINNYM KONKURSIE NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Niezmiernie miło jest mi poinformować , że Wojtek A. zdobyły pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszą kartkę wielkanocną organizowanym przez Klub Seniora i Juniora w Kramsku .

Serdecznie gratulujemy

kartka wielkanocnaWYGRANE W GMINNYM KONKURSIE NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Niezmiernie miło jest mi poinformować , że 2 osoby z naszej grupy zdobyły nagrody w konkursie organizowanym przez GOK w Kramsku na wykonanie „Ozdoby wielkanocnej”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na 12 Kramskim Wybijaniu Żuru. Serdecznie gratulujemy Zuzi i Wiktorowi.

palma wielkanocna


Więcej tutaj.


NAGRODA W KONKURSIE NA WYKONANIE PALMY WILKANOCNEJ

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Niezmiernie miło jest poinformować że nasza grupa zdobyła nagrodę w konkursie na wykonanie palmy wielkanocnej organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Klasztor oo. Franciszkanów w Koninie.

Celem konkursu było podtrzymanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, oraz rozwijanie wrażliwości i doskonalenie umiejętności plastycznych.

palma wielkanocnaWIZYTA ILUZJONISTY

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Srebrną różdżką jak batutą czary mary swe odprawia,

delikatnym zwinnym ruchem - zamiast różdżki pióra pawia.

Do cylindra zgrabnie ręką kolorową chustkę wsadził,

różdżką kiwnął, czar wymówił i już królik się pojawił.”

A.Latosik

1 kwietnia 2019r. nasze przedszkole odwiedził iluzjonista. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego poprzez uczestnictwo w tym magicznym pokazie i przedstawieniu. W programie obejrzeliśmy pełne tajemnic magiczne triki. Nasz gość dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń i pokazał niezwykłe sztuczki m.in. z kartami do gry, kolorowymi wstążkami.

Wielką frajdę sprawiło nam wspólne czarowanie i wypowiadanie magicznych zaklęć, a wybrani spośród nas asystenci – Franek i Wojtek Sz.- samodzielnie wykonywali sztuczki, wymawiając oczywiście odpowiednie zaklęcia. Byliśmy zachwyceni i zadziwieni całym występem. Głośno oklaskiwaliśmy naszego niezwykłego gościa, uważnie obserwując każdą sztuczkę. Wspaniale bawiliśmy się w to poniedziałkowe przedpołudnie.

Zapraszam do FOTO.


I MIEJSCE I WYGRANA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „PRZYTULANKA DLA WCZEŚNIAKA”

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasze przedszkole zajęło I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Przytulanka dla Wcześniaka” organizowanym przez fundację Kolorowy Świat. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do głosowania i oddawali lajki na naszą Przytulankę. Serdecznie dziękujemy!!!

Ideą konkursu Przytulanka dla Wcześniaka było kształtowanie w najmłodszym pokoleniu postawy owartości na problemy drugiego człowieka, pokazanie jak niezmiernie ważne i potrzebne jest otoczenie troską, życzliwością, oraz dobrocią osób słabszych. Organizując ten konkurs Fundacja pragnęła uwrażliwić społeczeństwo na wzrastającą liczbę dzieci urodzonych przedwcześnie, a także uświadomić z jakimi problemami borykają się wcześniaki i ich rodziny.

Przytulanka dla WczesniakaZAKŁADAMY WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY

PM - 04.06.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, ze zjedzą je ptaki, albo

polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik , który był silny i duży. Chodził po

ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżej skopanej ziemi. A tam pod

ziemia było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię -pomyślało ziarenko. Leżało

spokojnie przez jakiś czas, aż nagle...”

J.Wasilewska

Wiosna w przedszkolu zawitała na dobre, bowiem zaczął się sezon na sianie i sadzenie. To doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi przyrodzie, ponieważ kącik przyrody stanowi ważny element dekoracyjny i dydaktyczny.

Dzięki kącikowi przyrody udaje się dzieciom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze (etapy wzrostu, budowę, czynniki niezbędne do życia, rodzaje cebulek, nasion, ich nazewnictwo), oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec roślin.

Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się, dlatego też stwarzamy dzieciom możliwość samodzielnego wykonania określonej pracy (wysiew nasion, sadzenie cebulek kwiatowych przyniesionych przez dzieci) a potem wyciągania wniosków na podstawie systematycznych obserwacji.

Czekamy na efekty, które mamy nadzieję już za kilka tygodni będą cieszyć nasze oczy.

Zapraszam do FOTO.


Życzenia Wielkanocne

PM - 19.04.2019 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

WIZYTA W KWIACIARNI-POZNAJEMY ZAWÓD FLORYSTY

PM - 16.04.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Proszę państwa! Bardzo proszę!

Mam tu kwiatów pełne kosze.

Jeden narcyz, dwie konwalie,

trzy stokrotki ... a każdy jak malowany.”

K.Śliwa

W ramach tygodniowej tematyki związanej z „Wiosennymi kwiatami i hodowlą roślin ”,dzieci z grupy 3, 28 marca 2019r. wybrały się do kwiaciarni pracowni ogrodniczo-florystycznej „Stoktrotka” w Kramsku, którego właścicielką jest pani Dominika – mama Igora i Marceli z gr.2.

Dzięki uprzejmości pani Dominiki mogliśmy poczuć zapach zbliżającej się wiosny. Pani florystka pokazała dzieciom wystrój kwiaciarni i zapoznała z jej funkcjonowaniem. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zaprezentowała akcesoria, które stanowią podstawę jej codziennej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się jak pielęgnować rośliny. Miały możliwość obejrzenia różnorodnych kwiatów doniczkowych, ciętych, poznały i utrwaliły nazwy tych kwiatów. Mogły podziwiać przeróżne kompozycje kwiatowe, oraz cały asortyment kwiaciarni.

Celem wizyty było przede wszystkim utrwalenia nazw wiosennych kwiatów, oraz zaznajamianie dzieci z miejscowymi instytucjami użyteczności publicznej, oraz zapoznanie z zawodem florysty.

Niezwykle miłym akcentem dla dzieci było przygotowanie niespodzianki przez panią florystkę- doniczki z pięknym hiacyntem, który zdobi nasz przedszkolny korytarz. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenną lekcję przyrody.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WITAMY WIOSNĘ

PM - 16.04.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Wiosna, wiosna,

wiosna przyszła do nas,

cała kolorowa, ukwiecona.”

21 marca 2018r.przedszkolaki zgodnie z tradycją i symboliką obrzędu pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wszystkie cztery grupy przeszły ulicami Kramska w kolorowym korowodzie wiosennym.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


WARSZTATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 16.04.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Nigdy nie mów ludziom, jak robić różne rzeczy.

Mów im, co mają robić, a zaskoczą cię swoją genialnością.”

21 marca 2019r. w naszej grupie odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem „Ozdoba wielkanocna, „Kartka wielkanocna”. Celem warsztatów było wykonanie ozdób świątecznych i kartek , kultywowanie tradycji świątecznych, oraz rozbudzenie aktywności twórczej dzieci i rodziców. Powstałe prace wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, oraz Stowarzyszenie Klub Juniora i Seniora w Kramsku.

Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom pragnę podziękować za czas poświęcony na twórczą zabawę z dzieckiem w ramach współpracy z rodzicami, oraz włączenie się do udziału w konkursie. Serdecznie dziękuję

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Przedstawienie teatralne pt. „ Żółta Ciżemka”

PM - 16.04.2019 Tekst i foto: Bernadeta Biskupska.

Zaczynamy

15 marca odwiedził nas Tatr Blaszany Bębenek z prawdziwie historycznym spektaklem pt. „Żółta Ciżemka”. Podczas spektaklu dzieci przeniosły się w XV wiek i w czasy panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Głównym bohaterem tego widowiska był chłopiec o imieniu Wawrzuś pochodzący ze wsi Poręba. Mimo, iż posiadał on uzdolnienia rzeźbiarskie, nie miał zrozumienia dla swojej pasji wśród najbliższych mu osób. Pewnego dnia nie wywiązał się z obowiązku pilnowania krów i bojąc się konsekwencji nie wrócił do domu, a wyruszył w świat. Podczas swojej wędrówki przeżywał wesołe i ciekawe przygody. Miedzy innymi był świadkiem kradzieży oraz wstąpił do cyrku, w którym próbował nauczyć się wielu sztuczek, w tym sztuki kręglarstwa. Wszystko wydawało się Wawrzusiowi zbyt trudne, a on sam poczuł pustkę. Wreszcie, z powodu złego traktowania, postanowił uciec z cyrku. Wtedy to chłopiec trafił do Krakowa, gdzie poznał kronikarza Jana Długosza. Dopiero on odkrył w chłopcu rzeźbiarski talent, ofiarując zrozumienie i podziw dla jego uzdolnienia. W trakcie przedstawienia dzieci mogły podziwiać zmieniającą się scenografię, oraz bezpośrednio uczestniczyć w zabawach i sztuczkach z głównymi bohaterami. Zabawny spektakl dostarczył dzieciom wiele radości, a aktorzy teatralni dostali gromkie brawa. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


Dzień Kobiet

PM - 16.04.2019 Tekst i foto: Bernadeta Biskupska.

Zaczynamy

„Marzec czasem wiosną dmucha,

czasem znowu zawierucha.

Jednak w jednym marca dniu

słońce świeci tam i tu!

Bo to dzień szczególny jest:

Dniem Kobiet nazywa się!”

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet oraz Dzień Dziewczynek. W celu podkreślenia ważności tej uroczystości na dziewczynki czekało wiele atrakcji. W tym dniu otrzymały order superdziewczynki, a chłopcy order superchłopaka. Dziewczynki prezentowały sposób poruszania się modelki na rozłożonym „czerwonym dywanie”. Uczestniczyły w prezentacji swoich zdolności i otrzymały dyplomy w kategoriach: Najbardziej Roześmiana i Rozśpiewana Miss, Miss Najdłuższego Kucyka, Miss Równowagi, Miss Zgadywanek, Miss Szybkiego Liczenia. Wszystkie zabawy i konkurencje rozgrywały się pod okiem szanownego jury tzn. cioci Dorotki i chłopców. Nasze jury było sprawiedliwe, a obrady niekiedy burzliwe. Na podsumowanie naszych zabaw chłopcy odśpiewali dziewczynkom sto lat oraz wręczyli papierowe kwiatki. Nie był to jeszcze koniec atrakcji. Dzięki Rodzicom i ich zaangażowaniu w tę uroczystość, dzieci otrzymały prezenciki. Dzięki temu zarówno dziewczynki jak i chłopcy mogli wręczyć sobie nawzajem wspaniałe upominki. Na zakończenie grupowej uroczystości wszystkie dzieci zasiadły do soczku i pysznego ciasta, upieczonego przez mamę jednego z naszych chłopców. Było pysznie i wesoło. Dużą niespodziankę sprawili chłopcy Paniom, wręczając kwiaty i własnoręcznie wykonane przez siebie laurki. Dziękujemy chłopcom i ich Rodzicom. W podziękowaniu dla Kobiet, dzieci z grupy III wykonały kwiatki, które zdobiły tablicę przypominając wszystkim o dzisiejszym święcie.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


WIZYTA EKSPERTA W PRZEDSZKOLU- POZNAJEMY ZAWÓD KRAWCOWEJ

PM - 26.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Kto sukienkę uszył Hani? Kto przerobił ten kaftanik?

Kto paltocik zreperował

Wiemy, wiemy to krawcowa.

Ma dwie ręce pracowite

Ma żelazko, naparsteczek.

Ma szufladę pełną nitek,

Szpilek, igieł i szpuleczek.

Nożyczkami machu, machu

Na maszynie tur, tur, tur

Chodźmy do niej, dostaniemy

Pstrych gałganków cały wór.”

H.Ożogowska

Kontynuując tematykę poznawania zawodów i nawiązując do cyklu spotkań z ekspertami, 7 marca 2019r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola kolejnego eksperta Panią Anię - mamę Wiktora z 2 grupy, by przybliżyła nam zawód krawcowej.

Pani Ania to osoba, która pasjonuje się szyciem przeróżnych ozdób, maskotek. To osoba, która znajduje czas na realizację swojego hobby. Z wielką ochotą opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca, zaprezentowała przedszkolakom swoje przepiękne dzieła, przybory krawieckie, oraz zademonstrowała jak szyje się na maszynie. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci obserwowały jej pracę .Pani Ania przygotowała dla każdego dziecka zakładkę do książki z filcu. Zadaniem przedszkolaków było samodzielne jej ozdobienie elementami, które dzieci otrzymały od Pani Ani.

To była cenna lekcja. Wszystkie przedszkolaki miały okazję podpatrzeć na kreatywną, twórczą , wymagającą precyzji i cierpliwości pracę krawcowej.

Bardzo dziękujemy Pani Ani za chęć przybliżenia przedszkolakom pracy krawcowej, za zaangażowanie i serdeczność okazaną naszym przedszkolakom. Dziękujemy za poświęcony czas.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


WIZYTA W SKLEPIKU SZKOLNYM - POZNAJEMY ZAWÓD SPRZEDAWCY

PM - 26.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Poproszę o chlebek- szepnął niepewnie.

- Chlebek?- zdziwiła się pani sprzedająca leki- Tu jest apteka, Mimisiu. Idź do sklepu

spożywczego, tam jest ten sklep, po przeciwnej stronie ulicy.”

Cz. Janczarski

5 marca 2019r. nasza grupa realizując temat poświęcony zawodom kobiecym wybrała się do sklepiku szkolnego mieszczącego się w budynku szkoły. Celem wyjścia było zapoznanie dzieci z pracą sprzedawczyni, oraz wyposażeniem sklepiku szkolnego ze zwróceniem szczególnej uwagi na zdrową żywność.

Pani Irena opowiedziała przedszkolakom jak wygląda jej codzienna praca i jakie to zdrowe „rarytasy” można u niej kupić. Zaprezentowała sklepowy sprzęt, asortyment sklepiku, owoce, warzywa z których przygotowuje pyszne, kolorowe kanapki”. Dzieci dowiedziały się, ze oprócz zdrowej żywności, świeżych soków, wody, oraz produktów spożywczych można tam kupić także wiele przydatnych rzeczy uczniom np. blok, długopis, kredki, czy bibułę. Najbardziej jednak interesującym punktem wizyty w sklepiku dla przedszkolaków była możliwość samodzielnego dokonania zakupów „małej słodyczy” , którą częstowały się po powrocie do przedszkola. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały słodkie upominki od Pani Irenki. Z tego miejsca pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Irence za życzliwe przyjęcie naszej grupy i cierpliwość dla „wymagających klientów”

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


Zaproszenie na warsztaty plastyczne 2019

PM - 26.03.2019 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

WIZYTA W KUCHNI „SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ RAZEM DO SUKCESU” - POZNAJEMY ZAWÓD KUCHARKI

PM - 26.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„W kuchni zawsze coś się dzieje,

w kuchni nigdy nie jest nudno,

tyle dźwięków, tyle głosów,

że wyliczyć trudno.

Bo na przykład czajnik ziewa,

garnek wzdycha, woda śpiewa,

groch kapuście szepce w ucho,

a z ciastkami w piecu krucho,(…)”

W ramach treści programowych poświęconych pracy różnych zawodów wykonywanych przez kobiety, przedszkolaki z grupy 3, 4 marca 2019r. udały się z wizytą do kuchni Spółdzielni Socjalnej „Razem do Sukcesu” by zapoznać się z pracą kucharki.

Na początku oczywiście dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie kuchni. Tam powitane przez panie kucharki zostały zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie kucharki zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Zadaniem naszej wizyty było przede wszystkim zapoznanie z zawodem kucharki, znajomość zasad bezpieczeństwa, podczas prac kuchennych, wzbogacanie słownictwa dzieci poprzez nazywanie sprzętów i urządzeń kojarzących się z pracą kucharza, oraz nazywanie produktów potrzebnych do wykonania określonych potraw.

Dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni Spółdzielni Socjalnej Razem do Sukcesu za wspaniałą lekcję, oraz za miłe i życzliwe przyjęcie naszej grupy.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


WIZYTA EKSPERTA W PRZEDSZKOLU- POZNAJEMY ZAWÓD FRYZJERKI

PM - 26.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Fryzjer to jest taki magik, co czaruje nożyczkami. Z włosów długich zrobi

krótkie, gdy po myciu Ci je utnie. On za pomocą szczotek i grzebienia,

wygląd naszych włosów zmienia(…)”

M.Kmiecik

4 marca 2019r. mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu eksperta Panią Paulinę - mamę Gabrysi, która przybliżyła dzieciom zawód fryzjera.

Pani Paulina opowiedziała przedszkolakom o swojej codziennej pracy. Dzieci z dużym zaciekawieniem obserwowały, gdy Pani Fryzjerka wyjmowała „swoje skarby”, omawiając je i przy okazji zachęcając dzieci do zgadywania do czego dana rzecz służy. Nasz gość urządził dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Dzieci miały także okazję by podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z fryzjerstwem. Nie zabrakło również fryzur dla chętnych dzieci i cioci Dorotki wykonanych przez Panią Paulinę. Na koniec spotkania nasz gość przygotował dla wszystkich przedszkolaków słodki upominek, za który bardzo dziękujemy. Po tak wspaniałym spotkaniu każdy na pewno z chęcią będzie chodził do fryzjera.

Celem spotkania było: przybliżenie dzieciom zawodu fryzjera, ukazanie jego przydatności w społeczeństwie, wzbogacanie słownika dzieci o wyrazy związane z pracą fryzjera, a także budzenie szacunku do ludzi wykonujących ten zawód.

Serdecznie dziękujemy Pani Paulinie za wspólnie spędzony czas, oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


WIZYTA W KUCHNI „SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ RAZEM DO SUKCESU” - POZNAJEMY ZAWÓD KUCHARKI

PM - 26.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„W kuchni zawsze coś się dzieje,

w kuchni nigdy nie jest nudno,

tyle dźwięków, tyle głosów,

że wyliczyć trudno.

Bo na przykład czajnik ziewa,

garnek wzdycha, woda śpiewa,

groch kapuście szepce w ucho,

a z ciastkami w piecu krucho,(…)”

W ramach treści programowych poświęconych pracy różnych zawodów wykonywanych przez kobiety, przedszkolaki z grupy 3, 4 marca 2019r. udały się z wizytą do kuchni Spółdzielni Socjalnej „Razem do Sukcesu” by zapoznać się z pracą kucharki.

Na początku oczywiście dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie kuchni. Tam powitane przez panie kucharki zostały zapoznane ze sprzętami, których używa się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie kucharki zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Zadaniem naszej wizyty było przede wszystkim zapoznanie z zawodem kucharki, znajomość zasad bezpieczeństwa, podczas prac kuchennych, wzbogacanie słownictwa dzieci poprzez nazywanie sprzętów i urządzeń kojarzących się z pracą kucharza, oraz nazywanie produktów potrzebnych do wykonania określonych potraw.

Dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni Spółdzielni Socjalnej Razem do Sukcesu za wspaniałą lekcję, oraz za miłe i życzliwe przyjęcie naszej grupy.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


TŁUSTY CZWARTEK

PM - 20.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.”

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. W tym roku przypadał on 28 lutego. Odwołując się do staropolskiego przysłowia „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”- to doskonały czas, by skosztować choć jednego pączka. Bo według jednego z staropolskich przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Zgodnie z tradycją, również w naszej grupie nie obyło się bez degustacji tych słodkości. Każdy z przedszkolaków spróbował pysznego pączka. Był to doskonały przykład kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


DZIEŃ PIZZY

PM - 20.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Słoneczną Italią się zachwycamy,

I ochotę na pizzę dziś mamy,

Gorąca i pikantna – cieszy podniebienie,

Możesz ją mieć dziś na zamówienie.”

9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nasza grupa również postanowiła włączyć się w obchody tego wydarzenia. Z tej okazji dzieci w trakcie zajęć zostały zapoznane z historią pizzy, składnikami potrzebnymi do jej przygotowania, omówiony został etap przygotowania, odbyły się zabawy dydaktyczne, a na koniec najważniejszy moment dnia czyli samodzielne przygotowanie pizzy wg. własnego smaku i pomysłu.

Każde dziecko było zaangażowane w pracę. Wiele radości i jeszcze więcej satysfakcji dało dzieciom przygotowanie tego przysmaku. Ciocia Dorotka dopilnowała by wszystkie pizzę były porządnie wypieczone i chrupiące. Oczywiście najważniejsza była degustacja! Wszyscy ze smakiem kosztowali swojego kulinarnego dzieła.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.

Zajęcia miały na celu kształtowanie samodzielności podczas przygotowania posiłku, oraz zdobywania nowych doświadczeń.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

PM - 20.03.2019 Tekst :Katarzyna Górczewska, Foto: Katarzyna Jaworska.

Zaczynamy

„Mają dla mnie czasu wiele

To najlepsi przyjaciele.

Mówię wam, mówię wam

jakich fajnych dziadków, mam.”

E.Chotomska

W minioną niedzielę w auli Publicznego Gimnazjum odbyła się uroczystość dedykowana wszystkim Babciom i Dziadkom przedszkolaków z grupy 3.

Uroczystość tę można zaliczyć do jednej z większych, gdyż jest ona okazją do spotkań w rodzinnym gronie. To doskonały moment by podziękować za cały trud i pomoc w wychowaniu najmłodszego pokolenia, by wzbogacać i kształtować więzi rodzinne, a także chwila zadumy dla Dziadków i refleksja nad tym, co było kiedyś i co może jeszcze zdarzyć się bo ”ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”.

Przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się programem artystycznym dedykowanym w całości swoim ukochanym najbliższym. Dyrektor placówki Pani Barbara Dutkowiak na ręce wszystkich zgromadzonych dziadków przekazała życzenia długich lat w zdrowiu, dziękując tym samym za skarbnice wiedzy i doświadczeń, jaką stanowią dla swoich wnucząt ukochani dziadkowie.

Nie zabrakło także łez wzruszeń, upominków, oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


Zaproszenie na Dzień Babci i Dziadka

PM - 12.03.2019 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

BAL KARNAWAŁOWY

PM - 12.03.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Od Trzech Króli po ostatki, wszędzie bale i prywatki, piękne stroje, dziwne

maski, śpiewy, tańce i oklaski.”

W ubiegły wtorek 05.02.2019r. w naszym Przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla wszystkich grup przedszkolnych, który poprowadziła nasza Pani rytmiczka Wiotetta Rz.

Korytarz przedszkolny wypełnił się tego dnia pięknymi kolorowymi balonami i serpentynami, no i oczywiście przepięknymi strojami przedszkolaków.

W kolorowych, bajkowych wręcz strojach, przy muzyce, tańcach i w dobrych nastrojach wszyscy bawiliśmy się całe przedpołudnie.

Przedszkolny bal to doskonały przykład jak można integrować wszystkie grupy społeczności przedszkolnej, jak również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności, radości życia, a także otwartości w kontaktach z innymi.

Za przygotowanie słodkiego poczęstunku dziękuję Rodzicom.

Zapraszam do obejrzenia FOTO.


Przedstawienie "Zimowe niespodzianki"

PM - 19.02.2019 Tekst i foto: Katarzyna Kawala.

Zaczynamy

9 stycznia do naszego przedszkola zawitał Teatr Lalki i Aktora ,,Psikus". W przedstawieniu brali udział aktorzy oraz lalki. Dzieci poznały psotne i rozleniwione rodzeństwo, które zapomniało o zbliżających się świętach i zaniedbało przedświąteczne porządki. Dla rodzeństwa zapowiadała się smutna Wigilia. Jednak różne zdarzenia sprawiły, że dzieci mogły cieszyć się świętami. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie i na zakończenie nagrodzili aktorów głośnymi brawami.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Kino sferyczne „Kosmiczna Przygoda Cocomong’a”

PM - 23.01.2018 Tekst i foto: Magdalena Sobczak.

Zaczynamy

W ramach oferty „Ferie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kramsku” w dniu 18 stycznia dzieci z grupy 2 i 3 miały możliwość obejrzenia bajki pt.: „Kosmiczna Przygoda Cocomong’a”. Głównym bohaterem bajki była ciekawska i figlarna małpka, która interesowała się astronomią i podróżami w przestrzeni kosmicznej. Dzieci oglądały bajkę z zainteresowaniem. Były zafascynowane, towarzyszyły im niezwykłe emocje. Miały możliwość poznać nieznany im dotąd świat w sferycznym kinie pod kątem 360 stopni.

Zapraszam do FOTO.


Zaproszenie na bal karnawałowy

PM - 07.02.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Jasełka 2018

PM - 17.01.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska. Foto: Renata Kaczmarek.

Zaczynamy

„Przybieżeli do Betlejem pasterze

Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.

Chwała na wysokości, chwała na wysokości,

A pokój na ziemi.”

Uroczystość Bożonarodzeniowa jasełka to jedno z najważniejszych a zarazem najpiękniejszych spotkań wpisane do kalendarza uroczystości przedszkolnych organizowanych w ciągu roku, która integruje dom rodzinny i przedszkole.

15 grudnia 2018r. w auli Publicznego Gimnazjum wśród najbliższych i Pani dyrektor Barbary Dutkowiak przedszkolaki z grupy 3 zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności, którymi niewątpliwie wprawili w zachwyt i poruszenie swoich rodziców.

Dzięki takim spotkaniom dzieci mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych, oraz nabrać odwagi i śmiałości podczas występów przed publicznością, a przede wszystkim sprawić wielką radość swoim najbliższym.

Tego dnia nie zabrakło także przepięknych życzeń świątecznych z ust pani dyrektor, oraz poczęstunku przygotowanego przez rodziców, a także długo wyczekiwanego Mikołaja (dziękuję raz jeszcze pani Kasi M. za wspaniałe odegranie swojej roli) , oraz wszystkim, tym rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Zapraszam do FOTO.


Uroczystość Bożonarodzeniowa.

PM - 11.12.2018 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Życzenia świąteczne.

PM - 17.01.2019 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

PM - 16.01.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska, foto: Karina Szamałek-Walkowska.

Zaczynamy

„Schodzą górnicy pod ziemię

w ciemność daleką od słonka,

wychodzi im tu naprzeciw

Święta Barbara, patronka

Płomień chybocze się w lampach,

na czarnej ścianie drżą cienie.”

7 grudnia 2018r. na holu naszego przedszkola odbyło się spotkanie wszystkich przedszkolaków z panem górnikiem. Każda z grup mogła podziwiać piękny galowy strój naszego gościa. Dzięki tej wizycie dzieci poznały społeczne znaczenie pracy górnika, oraz dowiedziały się jak ciężka i odpowiedzialna jest to praca.

Zapraszam do FOTO.


MIKOŁAJKI

PM - 17.01.2019 Tekst: Katarzyna Górczewska, foto: Karina Walkowska.

Zaczynamy

„Święty Mikołaj do nas przychodzi,

dużo prezentów dzieciom przynosi.

W buciki wszystko zwinnie upycha

i jak czarodziej w pośpiechu znika.”

6 grudnia 2018r. wszystkie grupy z naszego przedszkola odwiedził Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał wiele uśmiechu i radości na twarzach przedszkolaków, a wszystko to za sprawą prezentów, które zostawił dla dzieci.

Mamy nadzieję, że za rok też odwiedzi naszą grupę?!

Zapraszam do FOTO.


PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

PM - 17.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„W święta każde dziecko wie,

Jak pierniczki robi się.

I ja też się na tym znam,

Palce lizać mówię Wam.”

Dziś w naszym przedszkolu zapachniało świętami. Zapachniało w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w powietrzu unosił się zapach cynamonu, wanilii, miodu i przypraw korzennych. Dzieci z gr.3 piekły i ozdabiały dziś świąteczne pierniki.

Kolejne z kolei zajęcia kulinarne dzieci zakończyły sukcesem.

Zobaczcie sami FOTO.


WARSZTATY PLASTYCZNE Z RODZICAMI

PM - 17.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Nigdy nie mów ludziom, jak robić różne rzeczy.

Mów im, co mają robić, a zaskoczą cię swoją genialnością.”

5 grudnia 2018r.w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami pod hasłem „ozdoba bożonarodzeniowa ”. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi tworzyli dekorację świąteczne, które w grudniu wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Warsztaty to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicem, okazja do tego by bezpośrednio zobaczyć na jakim etapie rozwoju jest jego dziecko, jak rozwija się wyobraźnia i kreatywność dziecka, oraz kształtuje wrażliwość estetyczna. To czas gdzie rodzic współuczestniczy w życiu placówki.

Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom pragnę podziękować za czas poświęcony na twórczą zabawę ze swoim dzieckiem.

Zapraszam do FOTO.


Zaproszenie na warsztaty plastyczne.

PM - 30.11.2018 Foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

Z WIZYTĄ W PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ

PM - 16.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Każdy ma jakiegoś bzika

Każdy jakieś hobby ma

A ja w domu mam chomika, kota, rybki, oraz psa.”

Realizując temat poświęcony domowym pupilom, w czwartym tygodniu listopada 2018r. wybraliśmy się z wizytą do Przychodni Weterynaryjnej.

Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia.

Dzięki uprzejmości Pani Paulinie dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Miały okazję zobaczyć „pacjenta” jakim był młody kotek, którego czekał zabieg (to była największa atrakcja naszego spotkania, która wprowadziła przedszkolaków w zachwyt ) Pani Paulina opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, pokazała jak bada się zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z nimi. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem.

Pięknie dziękujemy za spotkanie!

Zapraszam do FOTO.


PRZYGOTOWUJEMY TOSTY

PM - 16.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Żeby w domu było miło, tak, tak, tak,

Żeby coś dobrego było, tak, tak, tak,

By pachniało wakacjami, tak, tak, tak,

Zrobię tosty z dodatkami, tak, tak, tak.”

W miniony czwartek przedszkolaki w ramach realizowanej tematyki poświęconej sprzętom domowym mogły w praktyczny sposób poznać działanie wybranych urządzeń elektrycznych używanych na co dzień w naszej kuchni.

Tym razem dzieci uczyły się samodzielności podczas przygotowywania tostów.

Zapraszam do FOTO.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

PM - 16.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,

żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.

Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,

żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez, i wytarcia łez.”

26.11.2018r.przedszkolaki z wszystkich grup obchodziły Święto Pluszowego Misia. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, tańce, konkursy, niespodzianki. Dla wszystkich zaproszonych misiowych ulubieńców nie zabrakło także „małego co nieco”. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć z naszym przedszkolnym „Puchatkiem”. Rozstrzygnięty został również konkurs pt: „Mój przyjaciel Miś”, który polegał na uszyciu wraz z rodzicem misiowego przyjaciela. Z każdej grupy wyłoniony został zwycięzca. Z naszej grupy w konkursie brały udział dwie osoby: Gabrysia M., oraz Wojtek Sz. Zwycięzcą okazał się Wojtek Sz. Serdeczne gratulacje dla Wojtusia i dla jego mamy! Dziękuję za zaangażowanie Radośnie, zabawnie i kolorowo tak można podsumować ten dzień.

Zapraszam do FOTO.


AKCJA ANTYNIKOTYNOWA „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

PM - 16.01.2019 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

am człowiek prawie

Widzi na jawie

I sam to powie,

Że nic nad zdrowie.”

J.Kochanowski

Trzeci czwartek listopada to czas, gdzie placówki oświatowe przy współpracy ze Stacjami Sanitarno- Epidemiologicznymi, realizują ogólnopolski program antynikotynowy „Nie pal przy mnie, proszę”

Nasz grupa również włączyła się do tej akcji, której głównym celem jest kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, oraz uświadomienie, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

Zapraszam do FOTO.


100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Tekst :Katarzyna Górczewska, foto:Karina Szamałek-Walkowska.

Zaczynamy

„Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.”

9 listopada 2018r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystym apelu, który odbył się w auli Szkoły Podstawowej w Kramsku, gdzie o godz. 1111 odśpiewaliśmy Hymn Polski.

Podczas dorocznych obchodów odzyskania niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. To nasza narodowa tożsamość i z godnością przekazujmy ją następnemu pokoleniu.

Zapraszam do FOTO.


PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Każdy z nas dzisiaj Dzień Zmarłych święci. Ci, co odeszli żyją w pamięci.

W ciszy, milczeniu pamięć ich czcimy. Kładziemy kwiaty, światła palim.”

H. Łochocka

Listopad to miesiąc zadumy. To czas gdzie zatrzymują nas wspomnienia o tych co odeszli.

W nawiązaniu do minionego Święta Zmarłych, przedszkolaki z grupy 3 odwiedziły 5 listopada 2018r. cmentarz parafialny, aby w ciszy i skupieniu zapalić przyniesione z sobą znicze.

Wyjście na cmentarz uświadomiło dzieciom, jak ważna jest pamięć i modlitwa za bliskich zmarłych, którzy pozostają w naszych sercach i wspomnieniach. Dzieci w ten sposób mogły uczyć się okazywania szacunku, tym których już nie ma wśród nas. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.

Zapraszam do FOTO.


Podziękowanie Dzień Edukacji Narodowej

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

KISIMY KAPUSTĘ

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!

Rach, ciach, ciach! Obereczka! Już kapusty pełna beczka!

Zaraz Basia ją przyprawi, doda soli i żurawin.

Potem ją ubije wałkiem, aż ubita będzie całkiem.”

Przedszkolaki z grupy 3 po raz kolejny udowodniły, że potrafią być samodzielne w przedsięwzięciach kulinarnych.

12 października 2018r. dzieci uczestniczyły w zajęciach, na których kisiliśmy kapustę. Po zapoznaniu się z historyjką obrazkową dzieci poznawały warzywo wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk). Dowiedziały się że, oprócz walorów smakowych, jest ona cennym źródłem wielu witamin. Poznały wygląd szatkownicy i zapoznały się z jej działaniem i z ochotą zabrały się do pracy. Zamiast drewnianej beczki wykorzystaliśmy naczynie kamionkowe do kiszenia, do którego dzieci wrzucały samodzielnie pokrojoną kapustę, przesypując każdą warstwę solą, oraz niezbędne przyprawy. Dzieci nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w naczyniu, aż kapusta puściła sok.

Teraz cierpliwie czekamy, aż kapusta ukiśnie i będzie z niej smaczna surówka.

Zapraszam do FOTO.


NATURALNY JOGURT TRUSKAWKOWY

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny.

Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.”

S. Karaszewski

W naszej grupie nadal owocowo i jesiennie. Tym razem postanowiliśmy wykonać zdrowy, truskawkowy jogurt.

Zajęcia miały na celu uświadomić dzieciom różnorodność wykorzystania owoców, oraz to, że jedzenie ich pozytywnie wpływa na zdrowie. A co najważniejsze nie ma to jak samodzielnie wykonany domowy jogurcik na drugie śniadanie.

Zapraszam do FOTO.


Z WIZYTĄ NA STOISKU OWOCOWO-WARZYWNYM

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Chrup warzywa dla urody

Kto je wcina – ten jest zdrowy

Wybór wielki, warzyw pełno

Więc wybierzesz coś na pewno.”

Październik dla naszej grupy to miesiąc bardzo intensywnych przedsięwzięć(szczególnie prozdrowotnych) .

9 października 2018r. wybraliśmy się do pobliskiego stoiska warzywno- owocowego, gdzie mogliśmy bliżej poznać zawód sprzedawcy i zobaczyć jakie warzywa i owoce można tam kupić. Przy okazji utrwaliliśmy sobie jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców, które są źródłem wielu witamin. Dzieci dowiedziały się jakie czynności wykonuje kupujący i sprzedawca. Przypomniały sobie zwroty grzecznościowe używane podczas robienia zakupów. Obserwowały także jak pani sprzedawczyni waży towar i wydaje resztę.

Panu Sebastianowi i jego pracownikom dziękujemy za serdeczne przyjęcie naszej grupy.

Zapraszam do FOTO.


Z WIZYTĄ W URZĘDZIE POCZTOWYM W KRAMSKU

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Wszyscy znają listonosza

idzie do nas z torbą wielką.

Powitamy go radośnie

miłym słowem i piosenką.”

9 października 2018r. przypadał Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.

Tego dnia przedszkolaki odwiedziły Urząd Pocztowy w Kramsku w celu poznania pracy na poczcie i wyrabiania szacunku do pracy ludzi w różnych zawodach.

Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędniczek poczty, oraz poznać zakres usług świadczonych przez pocztę. Panie Agnieszki (urzędniczki tutejszego urzędu) troskliwie się nami zajęły i oprowadziły po różnych zakątkach budynku. Na początku byliśmy w miejscu, gdzie segreguje się listy. Widzieliśmy specjalne półeczki, a także duże worki, w których znajdowały się posortowane listy. Dzieci dowiedziały się jaką drogę musi pokonać list, aby dotrzeć od nadawcy do adresata. Zapoznały się z wyglądem akcesoriów niezbędnych w pracy urzędnika pocztowego, poznały rodzaje listów, wzbogaciły słownictwo w nowe zwroty: takie jak chociażby awizo, oraz zapoznały się ze sposobem prawidłowego adresowania listów.

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.

Zapraszam do FOTO.


SURÓWKA Z MARCHEWKI

PM - 20.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Na marchewki urodziny

Zeszły wszystkie się jarzyny.

A marchewka gości wita

I o zdrowie grzecznie pyta.”

8 października 2018r. odbyły się kolejne zajęcia o charakterze prozdrowotnym. Tym razem korzystając z darów jesieni przedszkolaki samodzielnie postanowiły przygotować surówkę z marchewki.

Poznanie wartości odżywczych marchewki, oraz kształcenie przekonania o konieczności jej spożywania, a także bezpieczne posługiwanie się tarką to dzisiejszy podstawowy cel zajęć.

Własnoręcznie wykonana surówka smakuje podwójnie pysznie!

Zapraszam do FOTO.


CIASTO MARCHEWKOWE

PM - 16.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Lubię kręcić, piec, miksować -

nowe ciasta komponować,

raz udadzą się, raz nie,

lecz to nie przejmuje mnie.”

U naszych przedszkolaków nadal jesiennie i kulinarnie. Praca w październiku wre na całego. Tym razem zadanie do wykonania - upiec ciasto z marchewką w roli głównej.

Zanim przystąpiliśmy do wykonania ciasta, przedszkolaki zostały zapoznane z mikserem i uświadomione, że podczas jego używania, należy zachować szczególną ostrożność. Następnie omówiliśmy zgromadzone produkty po czym rozpoczęliśmy pracę. Każde z dzieci miało swój wkład w powstanie przepysznego ciasta. Dzieci podczas tego zajęcia poznały narzędzie- mikser, dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia ciasta, oraz jakie są kolejne etapy jego powstawania. Miały też okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy- rozwijały cierpliwość i wytrwałość.

Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę. Każdy miał do wykonania wyznaczone zadanie, z którego wywiązał się znakomicie. Upieczone ciasto - wyśmienite!!!

Zapraszam do FOTO.


SOK JABŁKOWO- MARCHEWKOWY

PM - 16.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Olimpiada w Jarzynowie –

Świat zakręcił się na głowie. Owoce i warzywa mają zawody sportowe.

I bawią się jak dzieci i skaczą i biegają, rozdają witaminy dla wszystkich

uśmiech mają.”

4 października 2018r. nasza grupa postanowiła udowodnić, że samodzielne wykonanie soku jabłkowo- marchwiowego jest doskonałym przykładem działalności prozdrowotnej.(bo przecież dawka witamin gwarantowana !)

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje zadanie. Zostały zapoznane z działaniem wyciskarki, utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa i higieny, oraz dowiedziały się o wartościach jakie niesie z sobą spożywanie warzyw i owoców.

Po skończonej pracy delektowały się smakiem własnoręcznie przygotowanego soku, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Zapraszam do FOTO.


WITAMY W NOWYM ROKU 2018/2019

PM - 16.11.2018 Tekst i foto: Katarzyna Górczewska.

Zaczynamy

„Poznajmy się nawzajem,

kto jak na imię ma?

Przedstawmy się nawzajem,

niech każdy wszystkich zna!”

Bardzo serdecznie pragnę Was powitać kochane dzieci, oraz Was rodziców na progu nowego roku szkolnego 2018/2019.

Za nami już pierwsze dwa miesiące wspólnego pobytu w przedszkolu. Poznajcie bliżej naszą grupę 3 OTO MY!

Przed nami kolejne miesiące nowych przygód i wyzwań. Dzieciom życzę odwagi i ciekawości w odkrywaniu świata, oraz wielu radości i uśmiechu. By każdy dzień w przedszkolu przyczyniał się do rozwoju Waszych umiejętności i talentów.

Was drodzy rodzice zapraszam do współpracy, licząc na Wasze zaangażowanie i pomoc.

strzalka

© 2012-2016 Przedszkole Gminne w Kramsku, ul. Chopina 12, 62-511 Kramsk, tel. 63 2470004 w. 226, e-mail: przedszkole.kramsk@gmail.com