Drodzy Rodzice!
Neurofedback jest procesem, który trwa w czasie, ponieważ bazuje na plastyce mózgu czyli jego zdolności do zmian. Ta podatność na zmiany jest cechą indywidualną, a jej podłożem jest modyfikacja (pod wpływem docierających doznań zmysłowych) połączeń synaptycznych utworzonych we wczesnym dzieciństwie. Ponieważ jest ona zachowana do końca życia człowieka, oznacza to, że nie ma ograniczeń wiekowych dla uczenia się zarówno klasycznymi metodami, jak i z wykorzystaniem innowacyjnej metody usprawniania pracy mózgu, a właśnie taką jest EEG – Biofeedback. Dlatego mogą z niej już korzystać dzieci 4-5 letnie jak i osoby w późnym wieku starczym. Ograniczenie wiekowe w dolnym zakresie, czyli w przypadku bardzo małych dzieci nie wynika z przeciwskazań medycznych do stosowania treningów lecz z braku możliwości osiągnięcia w tym wieku rozwojowym świadomej współpracy z terapeutą. Dlatego w naszym gabinecie, jeśli zaistnieje wyraźna konieczność w terapii może brać udział nawet dziecko 3-letnie, ale pod warunkiem, że udaje mu się sprostać wymogom formalnym związanym z udziałem w ćwiczeniach.
Wspomagaj rozwój swojego dziecka
Treningi EEG – biofeedback odgrywają bardzo ważną rolę we wczesnym wspomaganiu dzieci przedszkolnych w rozwoju funkcji, które stanowią podstawę ich przyszłych sukcesów szkolnych (pamięć, koncentracja, koordynacja wzrokowo – ruchowa, funkcje mowy, lateralizacja, itd.). Rola ta sprowadza się zarówno do samej diagnostyki, jak i właściwych oddziaływań neuroregulujących za pomocą metody neurofeedbacku.
Badania EEG (w bardzo uproszczonej wersji możliwe do przeprowadzenia na sprzęcie EEG – Biofeedback), które wykazują u dziecka nasilenie się wartości niektórych fal mózgowych, z dużym prawdopodobieństwem sugerują pojawienie się w przyszłości problemów szkolnych typu: dysleksja, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadpobudliwość psychoruchowa itp. Daje to możliwość wczesnego rozpoczęcia procesów naprawczych, jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły.
Początek terapii i czas jej trwania
Rozpoczynając terapię metodą EEG – Biofeedback należy zakładać jako niezbędną ilość sesji: 30-40-60 co jest uzależnione od indywidualnych cech osoby, m.in. podatności jego mózgu na zmiany, a także jego własnej aktywności w trakcie ćwiczeń. Treningi powinny się odbywać z częstotliwością min. raz w tygodniu, choć optymalnym dla rozwoju dziecka jest, gdy odbywają się dwa - trzy razy w tygodniu.
Długość trwania zajęć terapeutycznych w zależności od potrzeb dziecka 30-60 min na jedną sesję treningową.
Przeciwskazania do terapii
EEG – Biofeedback jest metodą bezpieczną. W zasadzie nie ma przeciwskazań do stosowania metody, ale np. w przypadku padaczek wrażliwych na fotostymulację i hiperwentylację zachować należy szczególne środki ostrożności i trapię należy prowadzić tylko w konsultacji z neurologiem.
Ćwiczeń nie zaleca się w sytuacji gdy: dziecko ma gorączkę, silne przeziębienie, katar czy kaszel który utrudnia ćwiczenia. Bardzo prosimy też poinformować o lekach jakie przyjmuje dziecko przed rozpoczęciem terapii.
Efekty i trwałość terapii wg badań
Wg dostępnych badań zauważalne oczekiwane zmiany w zachowaniu pacjenta podanego terapii neurofeedback mogą wystąpić już po kilku sesjach (u osoby dorosłej), choć z reguły ma to miejsce między 15 – 25 treningiem.
Wg testów przeprowadzonych przez J.Lubara na pacjentach poddanych terapii EEG – Biofeedback po 5 i 10 latach wykazały, ze u tych pacjentów nadal utrzymuje się znacząca redukcja: nadpobudliwości ruchowej, zaburzeń uwagi, drażliwości, niepokoju czy zaburzeń uwagi. Natomiast wytrenowane wzorce dotyczące: sfery emocjonalnej, motywacji, nastroju - warto utrwalać treningiem EEG – biofeedback raz na jakiś czas w celu „przypomnienia mózgowi” pozytywnych wzorów funkcjonowania i ponownego osiągnięcia stanu wyciszenia i równowagi.
Jak wygląda trening?
Trening EEG – Biofeedback jest przyjazny i nastawiony na sukces dziecka, w którym otrzymuje się „nagrody” wyłącznie za samodzielne osiągnięcia. Ma formę atrakcyjnej gry komputerowej/bajki, tak bardzo lubianej przez dzieci, a niezwykłości dodaje fakt, że grę prowadzi się wyłącznie za pomocą myśli. Terapeuta nadaje pewne słowne komunikaty osobie trenującej, ale językiem nie posługuje się ona w trakcie sesji. To oznacza, że udział w terapii mogą brać dzieci, które mają problemy z komunikacją werbalną.
Sprzęt i oprogramowanie
Do treningów w naszym przedszkolu wykorzystujemy sprzęt ProComp 2, którego producentem jest kanadyjska firma Trought Technology z oprogramowaniem BioGraph Infiniti, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest BIOMED - Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii z Wrocławia. Terapeuta w naszym przedszkolu posiada Certyfikat BIOMED w zakresie - Metody "EEG - Biofeedback I stopnia".
Zapraszamy!
#FunduszeEuropejskie