Strona z podwyższonym kontrastem
A A A
Przedszkole Gminne w Kramsku. W lewym górnym rogu znajduje się godło Polski. Po prawej stronie dwoje dzieci leży na chmurce i wraz z różowym misiem czyta książkę. W prawym górnym rogu widnieje herb Gminy Kramsk

Aktywność grupy IV


Życzenia wakacyjne

PM - 01.07.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala


Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego

PM - 01.07.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala, Milena Dopierała

                                

                                       "Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie.
                                                 Gdy są duże podaruj im skrzydła".

 

Dnia 27 czerwca 2024 r odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego. 
Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień, w którym po otrzymaniu dyplomów oficjalnie rozpoczną wakacje. Jak co roku, jest to dzień szczególny przede wszystkim dla dzieci opuszczających przedszkole ponieważ z chwilą odebrania dyplomu ukończenia przedszkola- stają się uczniami. Jest to czas smutny, ponieważ się żegnamy, ale jednocześnie radosny , gdyż wiemy, że na kolejnym szczeblu edukacji czekają nowe przyjaźnie i przygody oraz dalszy rozwój. Dzieciom kończącym przedszkole życzymy samych pogodnych dni, uśmiechu oraz wytrwałości w podążaniu za marzeniami.
Wszystkim dzieciom życzymy cudownych, ciepłych i słonecznych wakacji. Wypoczywajcie bezpiecznie.

FOTO

Wycieczka do MZK w Koninie i parku im. F. Chopina

PM - 11.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

7 czerwca 2024r. przedszkolaki z naszej grupy udały się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Komunikacji  w Koninie, oraz parku im. F. Chopina w Koninie. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie mini pasieki MZK. Następnie spacerkiem udaliśmy się do firmy MZK, gdzie dzieci dowiedziały się o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz zwiedziły dyspozytornię i zajezdnię firmy. Dzieci z zaciekawieniem oglądały autobusy, miejsce pracy ludzi odpowiedzialnych za sprawne działanie firmy.  Przedszkolaki miały okazję podróżować autobusem, nauczyć się jak należy kasować bilet, oraz ,,od środka" obejrzeć pokaz mycia autobusu. Podczas wizyty w MZK towarzyszył nam dziadzia naszego wychowanka Jasia, który opowiadał dzieciom o swoje pracy i ciekawostkach związanych z komunikacją miejską. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w parku Chopina. Tutaj, niestety pogoda popsuła nasze plany i mogliśmy tylko zobaczyć zwierzęta mieszkające w tym miejscu. Mimo tego dzieci pełne wrażeń i w dobrych humorach wróciły do przedszkola.

Bardzo serdecznie dziękujemy dyrekcji MZK za otrzymane dyplomy i książeczki, oraz Panu Robertowi za podarowanie dzieciom słodkości.

 

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Dzień Dziecka

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. 3 czerwca świętowaliśmy ten dzień w  naszym przedszkolu. Już od samego rana na dzieci czekały niespodzianki. Dzieci z wszystkich grup spotkały się na korytarzu, gdzie rozpoczęła się wspólna zabawa przy znanych dziecięcych piosenkach. Następnie na dzieci czekał tor przeszkód, który sprawił im wiele radości. Po tym treningu dzieci udały się do sali gdzie czekały nich lody i słodkości. Wszystkie niespodzianki sprawiły, że uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Był to dzień wyjątkowy: pełen radości, uśmiechu i wrażeń. Raz jeszcze życzymy wszystkim dzieciom samych radosnych dni.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Światowy Dzień Bez Tytoniu

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

29 maja 2024r. dzieci z naszej grupy obchodziły Światowy Dzień Bez Tytoniu. Poprzez obchody tego dnia kształciłyśmy u dzieci postawę obrońców środowiska i uczyłyśmy jak radzić sobie w sytuacjach gdy dorośli palą przy nas papierosy. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której poznały skutki palenia papierosów. Następnie na podstawie ilustracji i własnej wiedzy wypowiadały się na temat szkodliwości palenia. Dzieci wykonywały także pracę plastyczną pt. ,,Światowy Dzień Bez Tytoniu". Celem tych działań było zwrócenie uwagi na skutki palenia papierosów: społeczne, ekonomiczne i przede wszystkim zdrowotne. W ten sposób podjęto próbę zachęcenia osób palących do zaprzestania palenia. Osoby nie palące, a szczególnie dzieci mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. bierne palenie.

FOTO

Dzień Mamy i Taty

PM - 04.06.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

29 maja 2024r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Mamy i  Taty. Tego dnia dzieci zaprosiły rodziców by wspólnie z nimi obchodzić te święta. Przedszkolaki  wspólnie z dziećmi z grupy 3 wystąpiły na scenie  dla swoich najbliższych. Podczas występów dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, oraz taniec. W ten sposób wyraziły one swoją wdzięczność wobec rodziców. Na zakończenie podarowały rodzicom wykonane prezenty - magnesy z portretami. W ten sposób dzieci wyraziły swoją miłość i wdzięczność wobec rodziców. Bardzo serdecznie dziękujemy Wam Drodzy Rodzice za przybycie i wspólne świętowanie tego wydarzenia.

 

 


Dni Kramska 2024

PM - 26.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala, Milena Dopierała

                                 

 

W dniach 25 maja-26 maja 2024r odbyły się Dni Kramska. Były to dwa dni pełne mnóstwa wydarzeń i atrakacji dla wszystkich uczestników. W sobotę 25 maja na scenie prezentowali się lokalni artyści,
w tym również dzieci z Przedszkola Gminnego w Kramsku. Dzieci z grupy III i IV przepięknie zaprezentowały się na scenie w wykonaniu tanecznym rock&roll. Występy artystyczne to jeda z wielu atrakcji, które czekały na uczesników tego wydarzenia. Pozostałymi atrakcjami, które czekały przede wszystkim na najmłodszych to: malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuarze, kolorowe dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci z radością korzystały ze wszystkich przygotowanych niespodzianek :) Radość i szczęście można było zauważyć na twarzach wszystkich dzieci- a to najważniejsze! :)


Wycieczka do sali zabaw

PM - 26.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

24 maja 2024r. przedszkolaki z naszej grupy odwiedziły salę zabaw ,,Smokolandia" w Kole. Dzieci z radością i wielką ochotą korzystały z dostępnych tam atrakcji. Celem naszej wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. Zabawy przebiegały w bardzo radosnej i wesołej atmosferze. Wyjazd do sali zabaw był wspaniałą okazją do aktywnego spożytkowania energii. Dzieci zadowolone, nieco zmęczone, ale pełne radości i uśmiechów wróciły do przedszkola. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

FOTO

Akcja charytatywna ,,Podaruj kroplę siebie"

PM - 26.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

Na początku maja przedszkolaki z naszej grupy wzięły udział w akcji ,,Podaruj kroplę siebie". Akcja polegała na zakupie małej wody niegazowanej i przyniesieniu jej do przedszkola. Zebrana woda trafiła do podopiecznych z Domu Opieki Społecznej w Koninie. 

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji. 

 


Challeng dla Dominiki Niedźwiedzińskiej

PM - 26.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

15 kwietnia 2024r. dzieci z naszej grupy wspólnie z pozostałymi grupami z przedszkola  przystąpiły do challengu dla Dominiki Niedźwiedzińskiej.  Naszym zadaniem było wykonanie 10 przysiadów i w miarę możliwości wsparcie finansowe akcji.  Bardzo serdecznie dziękujemy Wam Drodzy Rodzice za przyłączenie się do tej akcji,  przekazanie dzieciom  symbolicznych złotówek i wrzucanie ich do przygotowanej puszki.

 


Realizacja projektu ,,Klasa w terenie" zadanie: Przyrodniczy labirynt kolorów.

PM - 22.05.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

15 maja zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu ,,Klasa w terenie". Tym razem było to zadanie: Przyrodniczy labirynt kolorów. W tym celu wybraliśmy się na łąkę. Tam dzieci pracując  w małych grupach szukały roślin i różnych elementów przyrodniczych w danych kolorach i umieszczały je na przygotowanych planszach. Była to dla dzieci wspaniała lekcja przyrody i okazja do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

FOTO

Spotkanie autorskie z Moniką Domańską

PM - 29.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

25 kwietnia 2024r.  naszą grupę odwiedziła Pani Monika Domańska, autorka książki dla dzieci pt.,, Mia w podróży". Dzięki Pani Monice i jej książce dzieci miały okazję przenieść się do Norwegii, poznać jej przyrodę, kulturę. Przedszkolaki z uwagą słuchały naszego gościa, a następnie chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Dzieci dowiedziały się także co jest potrzebne , a co zbędne podczas podróży samolotem. Na zakończenie zainteresowane dzieci mogły zakupić książkę, karty lub kolorowankę. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Światowy Dzień Ziemi

PM - 06.05.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

 

Dzień Ziemi obchodzony jest każdego roku w dniu 22 kwietnia.
Dzień Ziemi jest corocznym świętem, którego celem jest szerzenie wiedzy i zwiększanie świadomości na temat ochrony środowiska oraz  wyzwań, przed którymi stoi środowisko naturalne naszej planety. Dzień ten to wspaniała okazja do refleksji nad naszym wpływem na Ziemię i działaniami, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony środowiska naturalnego. 
W tym dniu dzieci również obchodziły ten szczególny dzień. Dowiedziały się jak należy postępować, by chronić naszą plantę przy czym wykazały się ogromną wiedzą w tym zakresie. Podsumowującą częścią zajęć było wykonanie plakatu- w formie plastycznej w grupach. 

FOTO


Udział i wygrana w konkursie ,,Ekologiczne nakrycie głowy"

PM - 23.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

W kwietniu w naszym przedszkolu odbył przedszkolny konkurs plastyczny pt.,, Ekologiczne nakrycie głowy". Zadaniem uczestników było wykonanie dowolnego nakrycia głowy z wykorzystaniem surowców wtórnych (z papieru, plastiku, opakowań np. puszek po napojach, torebek, pudełek). Także przedszkolaki z naszej grupy wzięły udział w tym konkursie wykonując przepiękne nakrycia głowy. Byli to: Michalina, Miłosz R.,  Jan, Hanna, Nadia. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 22 kwietnia. Pierwsze miejsce zajęła nasza wychowanka Hanna Komorowska. Bardzo serdecznie gratulujemy Hani wygranej. Serdecznie dziękujemy także pozostałym dzieciom za udział w konkursie i wykonanie pięknych prac.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

 

FOTO

Światowy Dzień Zdrowia

PM - 10.04.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

                          

 

Światowy Dzień Zdrowia każdego roku obchodzony jest 7 kwietnia. Święto to ustanowione zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), po to by mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. 
W naszym przedszkolu również obchodziliśmy ten dzień.  Tego dnia dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy dbać o zdrowie, jakie produkty spożywcze spożywać, by zdrowo się odżywiać . Tego dnia dzieci wykonały również plakat promujący zdrowy styl życia. 

FOTO

Udział w akcji ,,Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasów"

PM - 25.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

Na początku kwietnia przedszkolaki z naszej grupy wzięły udział w III edycji akcji ,,Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasów". Każde dziecko wykonało w przedszkolu laurkę, która jest wyrazem wdzięczności dla strażników i leśników za ich ciężką pracę. Wszystkie wykonane laurki były piękne i bardzo pomysłowe. Zapraszam do obejrzenia zdjęć. 

 

FOTO

Wizyta na gospodarstwie

PM - 08.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

5 kwietnia 2024r. w ramach realizacji tematyki kompleksowej poświęconej życiu na wsi i zwierzętom wiejskim wybraliśmy się do gospodarstwa rolnego rodziców naszego wychowanka Wojtka- państwa Kowalskich.

Po gospodarstwie oprowadzał nas Pan Mariusz- właściciel gospodarstwa zajmującego się głównie hodowlą bydła.  Dzieci zobaczyły ogromną, nowoczesną oborę, oraz wielostanowiskową halę udojową. Byliśmy także w pomieszczeniu, gdzie mogliśmy zobaczyć małe cielaki. Następnie przeszliśmy do krów, a tam dzieci dowiedziały się na czym polega hodowla tych zwierząt, jak należy się nimi opiekować by były zdrowe i jak i czym je karmić. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ważnych i ciekawych informacji o pracy w gospodarstwie.  Na zakończenie spotkania Pan Mariusz obdarował dzieci słodkościami.  Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi za poświęcenie nam swojego czasu i oprowadzenie nas po swoim gospodarstwie.  Do przedszkola wróciliśmy w dobrych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

PM - 04.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

2 kwietnia 2024r. obchodziliśmy w naszej grupie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Podczas zajęć dzieci próbowały dowiedzieć się czym jest autyzm, z jakimi trudnościami mogą mierzyć się dzieci z autyzmem i jak można się zaporzyjaźnić z nimi. Na zakończenie każde dziecko otrzymało jeden niebieski puzel, który ozdabiało według własnego pomysłu. Następnie wszystkie puzzle ukladały w jedną całość i przyklejały na kartkę. Celem naszym działań było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy, ale jednocześnie każdy do siebie pasuje tworząc piękną całość.


Stajnia CaroSport

PM - 04.04.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

4 kwietnia 2024 roku w ramach realizacji tematu kompleksowego ,,Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie" przedszkolaki  wybrały się do stajni CaroSport. Na samym początku dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda stajnia i co się w niej znajduje. Następnie przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska 3 dorosłe konie, oraz 1 kucyka. Pani Karolina opowiedziała dzieciom jak należy pielęgnować konie i dbać o nie. Przedszkolaki dowiedziały się także czym żywią się konie, oraz co należy robić, aby konie zawsze były w dobrej kondycji i zdrowiu. Dla wielu dzieci wizyta w tej zagrodzie była pierwszą okazją do tego, aby zobaczyć z bliska konie,  oraz poznać bliżej te zwierzęta. Dużą niespodzianką dla dzieci była możliwość przejażdżki na kucyku ,,Bajka". Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za możliwość odwiedzenia jej zagrody.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

 

 


Życzenia

PM - 29.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala


Śniadanie Wielkanocne

PM - 26.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

26 marca 2024 roku w naszej grupie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym śniadaniu były jajka, szynka, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa, chleb, oraz wielkanocna babka. Każdy przedszkolak starał się spróbować jak najwięcej wielkanocnych potraw. Wielkanocne dekoracje w sali, oraz pięknie nakryty stół w sali sprawiły, że w przedszkolu czuć było namiastkę prawdziwych, rodzinnych świąt. Dzięki temu spotkaniu przy świątecznym stole dzieci mogły poznać i kultywować nasze tradycje.

Zapraszam do obejrzenia zdjeć.

 

FOTO

Dzień wody

PM - 25.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

22 marca 2024 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.  Podczas różnych zabaw dydaktycznych dzieci odkrywały tajemnice wody. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały także udział w doświadczeniach i zabawach badawczych. Przypomnieliśmy sobie także obieg wody w przyrodzie. Ponadto obejrzeliśmy  film edukacyjny na temat sposobów oszczędzania wody. Były także zabawy ruchowe  i tor przeszkód.  Na zakończenie dzieci wykonały kroplę wody.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Realizacja projektu ,,Klasa w terenie"- zadanie ,,Zabawa w przyrodników"

PM - 21.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

21 marca 2024 roku zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach projektu : ,,Klasa w trenie". Tym razem było to zadanie: Zabawa w przyrodników- zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych, sianie nasion, sadzenie kwiatów. Tego dnia udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, gdzie na dzieci czekały narzędzia ogrodnicze, sadzonki kwiatów, nasiona oraz ziemia ogrodnicza. Zanim przedszkolaki przystąpiły do zadania wspólnie przypomnieliśmy sobie jak zbudowane są rośliny, w jaki sposób należy o nie dbać, oraz utrwaliliśmy nazwy narzędzi ogrodniczych.  Następnie dzieci przystąpiły do działania. Siały i sadziły przygotowane rośliny. Wszystkim bardzo podobało się to zadanie.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

FOTO

Wygrana w konkursie plastycznym ,,Ozdoba wielkanocna"

PM - 21.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

W marcu przedszkolaki z naszej grupy wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Ozdoba wielkanocna", organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. Wszystkie wykonane prace były piękne i bardzo pomysłowe. Wśród nagrodzonych  był nasz wychowanek Jan Paczesny. Rozdanie nagród miało miejsce podczas uroczystości XVI Kramskie Wybijanie Żuru w Kramsku.

Gratulujemy wygranej.


Witamy Wiosnę!

PM - 21.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

21 marca 2024r. wspólnie z dziećmi z całego przedszkola witaliśmy Wiosnę. Z tej okazji wybraliśmy się na uroczysty przemarsz ulicami Kramska. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy nową porę roku. Przemarszowi towarzyszyły głośne okrzyki: Żegnaj zimo! Witaj wiosno! Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Wizyta eksperta w przedszkolu- poznajemy zawody- żołnierz

PM - 14.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

                

FOTO


Wyjazd do sali zabaw "FRAJDA"

PM - 13.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

                                

5 lutego 2024r. dzieci z naszej grupy w ramach zbliżającego się Dnia Kobiet odwiedziły salę zabaw „Frajda” w Koninie. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grupy, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci ,oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z kulkami, tuneli, zjeżdżalni, trampolin. 

FOTO


W poszukiwaniu dinozaurów: Zabawa w wykopaliska

PM - 03.03.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

1 marca każdy przedszkolak miał okazję wcielić się w rolę badacza poszukującego śladów dinozaurów. W tym celu po zajęciach udaliśmy się na plac zabaw by tam móc szukać ukrytych skarbów. Do tej zabawy zabraliśmy wszystko to co jest potrzebne prawdziwym paleontologom. Odnalezione przez dzieci skarby były dokładnie oczyszczane przez nie  pędzelkami, a następnie oglądane  pod lupą i poddawane pomiarom. Wszystkim bardzo podobała się ta aktywność. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

 

FOTO

Dzień Dinozaura

PM - 29.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

26 lutego 2024 roku obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Dinozaura. Dzieci podczas  różnych zabaw dowiedziały się jak wyglądały te prehistoryczne stworzenia, czym się żywiły, oraz dlaczego wyginęły. Przedszkolaki  obejrzały prezentację multimedialną na temat tych wyjątkowych gadów.  Każdy mógł wcielić się w rolę paleontologa pracującego na wykopaliskach, który odkrywał szkielety różnych dinozaurów. Podczas zabaw porównywaliśmy wygląd dinozaurów, określaliśmy ich wielkość. Dzieci chętnie dzieliły się swoją wiedzą dotyczącą dinozaurów z pozostałymi przedszkolakami. Były także zabawy matematyczne,  ruchowe i plastyczne związane właśnie z dinozaurami. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Światowy Dzień Kota

PM - 14.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

           

16.02.2024 roku obchodziliśmy w naszej grupie Światowy dzień kota. Dzieci poznały różne gatunki kotów należących do rodziny kotowatych, uczestniczyły w zabawie muzyczno- ruchowej, dowiedziały się, w jaki sposób dbać o koty oraz usłyszały ciekawostki na temat budowy fizycznej kota. Dodatkowo dzieci  wykonały pracę plastyczną i uczestniczyły w zabawach stolikowych :)

FOTO

Walentynki

PM - 16.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki.  Motywem przewodnim tego dnia był oczywiście kolor czerwony. Tego dnia dzieci ubrane w piękne, czerwone stroje wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych. Na samym początku poznaliśmy tradycję tego święta, oraz legendę związaną ze święty Walentym.  Walentyki były wspaniałą okazją do rozmów o uczuciach, przyjaźni i różnych pozytywnych emocjach. Przedszkolaki chętnie opowiadały  jak można okazywać szczęście i miłość bliskim osobom. Wspólnie utrwalaliśmy i wzbogacaliśmy naszą wiedzę na temat tego czym jest miłość, przyjaźń i szacunek. Dzieci grały w obrazkowe memory i szukały drugiej połówki serduszek z cyframi. Były także zabawy ruchowe z sercami. Na zakończenie dzieci pozowały do zdjęć w specjalnej foto budce.  Był to dzień pełen miłych wrażeń i niespodzianek.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Dzień Pizzy

PM - 09.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

9 lutego 2024r. obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Pizzy. Podczas różnych zabaw dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak powstaje pizza,  jakie składniki są potrzebne do jej wykonania, oraz z  jakiego kraju pochodzi. Następie nasza sala zmieniła się w prawdziwą włoską pizzerię. Wielką frajdą dla przedszkolaków było samodzielne przygotowanie pizzy. Nasze dzieciaki uwielbiają takie działania:) Każdy cierpliwie czekając na swoją kolej miał okazję rozwałkować ciasto, posmarować je sosem, nałożyć ulubione składniki i posypać serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do piekarnika.  Każdy ze smakiem zjadał własnoręcznie wykonaną pizzę. Cały dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

FOTO

Tłusty Czwartek

PM - 09.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

8 lutego 2024r. obchodziliśmy w naszej grupie Tłusty Czwartek. Dzień ten świętowaliśmy nie tylko zajadaniem pączków, ale także zabawami dydaktycznymi i różnymi  aktywnościami. Na początku przedszkolaki dowiedziały się  kiedy wypada Tłusty Czwartek, skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego jemy w tym dniu pączki i faworki. Były także zabawy ruchowe z pączkami w roli głównej. Dzieci wykonały także pracę plastyczna nawiązującą do obchodzonego święta. Na zakończenie dzieci zajadały się pysznymi pączkami. Tłusty Czwartek był dla nas okazją nie tylko do wspaniałej zabawy, ale także do poznania i kultywowania naszych tradycji. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Poznajemy zawody- wizyta eksperta w przedszkolu

PM - 09.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 7 lutego 2024r. poznaliśmy kolejny zawód. Tym razem dzięki zaproszeniu od grupy II mieliśmy okazję dowiedzieć się czym zajmuje się DJ. Dzięki efektom specjalnym  sala przedszkolna zamieniła się w prawdziwą dyskotekę. Pan Grzegorz Głomb opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, oraz pokazał sprzęt który jest mu niezbędny do pracy. Dzieci bawiły się wspaniałe podczas zabawy prowadzonej przez DJ. Bardzo serdecznie dziękujemy grupie II , oraz Panu Grzegorzowi za zaproszenie i możliwość poznania tego ciekawego zawodu.

 

FOTO

Wizyta w Urzędzie Gminy

PM - 05.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

2 lutego 2024r. przedszkolaki z naszej grupy odwiedziły Urząd Gminy w Kramsku. Przed wejściem do gminy przywitała nas Pani Dorota Kubsik- zastępca wójta Gminy Kramsk, oraz Pani Ania Biskupska- mama naszego wychowanka. Przed wejściem do budynku Pani Dorota zwróciła uwagę dzieci na tablicę informującą jaki urząd znajduje się w tym budynku, oraz co świadczy o tym że jest to ważne miejsce. Pani Dorota opowiedziała dzieciom na czym polega praca urzędu.  Przedszkolaki odwiedzały kolejne gabinety w Urzędzie, oraz słuchały czym zajmują się poszczególni urzędnicy. Dowiedziały się między innymi co robi skarbnik, jak nazywają się pomocnicy wójta, oraz gdzie i po co spotykają sie radni. Przedszkolaki zwiedziły salę sesyjną, gdzie mogły usiąść na miejscach radnych. Spędziliśmy także kilka chwil w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na zakończenie spotkania Pani Dorota podarowała każdemu dziecku drobny podarunek.  Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Kubsik za umożliwienie dzieciom poznania urzędu, oraz pracy urzędników, poświęcony czas, oraz otrzymane upominki. Serdeczne podziękowania składamy także Pani Annie Biskupskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania z włodarzami Gminy Kramsk.

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.        

FOTO

Pokaz iluzjonisty "Apollino"

PM - 13.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

        

Dnia 5 lutego 2024r. gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości, byli to iluzjonista Apollino Pan Andrzej i wróżka Iwona.  Podczas godzinnego spotkania różne przedmioty zmieniały swoje właściwości i miejsce położenia, a uczestnicy zastanawiali się, jak to wytłumaczyć i jak to jest możliwe. Do czarowania Apollino wielokrotnie zapraszał naszych przedszkolaków, co sprawiało, że przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi iluzjoniści. Spektakl naszych gości miał charakter interaktywny i bardzo żywiołowy, dzięki czemu na twarzach dzieci dało się zauważyć uśmiech, radość, a także zaciekawienie i zaskoczenie. 

 

FOTO

Bal Karnawałowy

PM - 02.02.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

 

Bal Karnawałowy!

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 31 stycznia podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach.

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym przedszkolu w dniu 31.01.2024r. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki,  policjantów, Spider-Mana, Batmana, Super- Mana  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. 
Nie zabrakło tańców, zabaw oraz słodkiego poczęstunku.
Był to dzień pełen wrażeń. :)

FOTO


Poznajemy zawody- wizyta w kwiaciarni ,,Koniczynka" w Kramsku

PM - 04.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

26 stycznia 2024r. dzieci z naszej grupy  udały się do kwiaciarni ,,Koniczynka" w Kramsku. Celem naszej wycieczki było zapoznanie z pracą w kwiaciarni i zawodem kwiaciarki i florystki. Pani Alicja- właścicielka kwiaciarni pokazała małym gościom przeróżne kwiaty, oraz wszystko to co można kupić w kwiaciarni. Opowiedziała dzieciom także o wielu gatunkach kwiatów, oraz sposobach ich pielęgnacji.  Przedszkolaki miały także okazję obserwować jak tworzy się kompozycje kwiatowe. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Alicji za to niezwykłe spotkanie wśród kwiatów, oraz przepiękne hiacynty, które otrzymaliśmy do naszej sali. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Poznajemy zawody: pracownik biurowy

PM - 04.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

26 stycznia 2024r. przedszkolaki z naszej grupy odwiedziły Agencję Ubezpieczeniową Pana Łukasza Stępniaka. Celem naszej wycieczki było poznanie zawodu urzędnika biurowego, oraz specyfiki pracy w Agencji Ubezpieczeniowej. Pani Nikola, opowiedziała dzieciom jakie sprawy można załatwić przychodząc właśnie w to miejsce, oraz jakie atrybuty są potrzebne w jej pracy. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak Panie pracujące w tej agencji obsługują klientów. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i otrzymane gadżety.

 


Poznajemy zawody: mechanik samochodowy

PM - 02.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

24 stycznia 2024r. przedszkolaki z naszej grupy udały sie do warsztatu Machaniki Pojazdowej Pana Macieja Żabierka. Celem naszej wizyty w warsztacie samochodowym było poznanie zawodu mechanika samochodowego. Pan Maciej oprowadził nas po swoim warsztacie, pokazał urządzenia którymi naprawia samochody i wytłumaczył działanie niektórych z nich. Dużą atrakcją dla dzieci, a szczególnie chłopców była możliwość odkręcenia i przykręcenia koła. Dzieci z zaciekawieniem słuchały na czym konkretnie polega praca mechanika. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Żabierkowi za poświęcony nam czas i umożliwienie poznania zawody mechanika, oraz za podarowanie słodkości dla dzieci. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Wizyta w bibliotece. Poznajemy zawody: Bibliotekarz

PM - 02.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

24 stycznia 2024 roku dzieci z naszej grupy odwiedził szkolną bibliotekę w Szkole Podstawowej w Kramsku. Celem naszej wizyty były przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza. Dzieci poznały także zasady korzystania z biblioteki. Pani Ilona, bibbliotekarka opowiedziała dziecom na czym polega jej praca. Ponadto dzieci dowedziały się w jaki sposób można wypożyczyć książki, oraz jak należy zachować się w bibliotece. Wszyscy mogliśmy z bliska zobaczyć regały pełne książek. Najmłodszym bardzo podobało sie w bibliotece. Bardzo serdecznie dziękujmy Pani Ilonie za poświęcony  czas i zapoznanie dzieci z zawodem bibliotekarza. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Z wizytą w Polomarkecie- poznajemy zawody

PM - 04.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

25 stycznia 2024r. odwiedziliśmy pobliski sklep  POLOmarket by móc poznać kolejny zawód: kasjera- sprzedawcy.  Dzięki uprzejmości Pań pracujących w sklepie dzieci poznały wyposażenie sklepu tj. urządzenia, towar, jego ułożenie, oraz ceny. Dzieci z uwagą słuchały czym na czym  polega praca kasjerki- sprzedawcy. Na zakończenie przedszkolaki dokonały drobnych zakupów. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przybliżenie dzieciom tajników zawodu kasjera- sprzedawcy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Poznajemy zawody: wizyta w Tartaku

PM - 04.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

26 stycznia 2024r. w ramach realizacji tematu kompleksowego dotyczącego poznawania zawodów wybraliśmy się do tartaku Państwa Walkowskich. Dzieci dowiedziały się, że tartak to miejsce w którym przerabiany jest naturalny surowiec- drewno, które przyjeżdża do zakładu z Lasów Państwowych lub prywatnych. W tartaku produkuje się głównie drewno budowlane, więźbę dachową, wszelkiego rodzaju deski i jeszcze inne asortymenty drewniane. To wszystko ma swoje zastosowanie w wielu różnych branżach: w budownictwie, opakowaniach czy meblach.

Podczas wizyty na tartaku dzieci miały okazję zobaczyć jak obsługuje się różne maszyny przecierające i piłujące drewno. Przedszkolaki dowiedziały się także na czym polega impregnacja drewna specjalnym preparatem. Celem naszej wycieczki było zapoznanie z pracą na tartaku i zawodem tartacznika. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Markowi Walkowskiemu za podarowane ołówki i słodycze dla dzieci. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Poznajemy zawody: woźna-sprzątaczka i konserwator

PM - 04.02.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

24 stycznia 2024 roku wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej w Kramsku by tam poznać kolejne zawody. Tym razem dzieci mogły poznać zawód woźnej i sprzątaczki, oraz konserwatora. Na samym początku spotkaliśmy się z Panią Magdą- woźną, która dba o porządek w całej szkole. Pani Magda opowiedziała dzieciom co należy do jej obowiązków. Następnie oprowadziła dzieci po różnych pomieszczeniach znajdujących się w całej szkole w których znajdują się sprzęty potrzebne do jej pracy. Następnie udaliśmy się do Pana Andrzeja- konserwatora. Pan konserwator pokazał dzieciom ,,swoje królestwo", oraz przeróżne sprzęty i narzędzia potrzebne do jego pracy. Zademonstrował także dzieciom sposób działania wybranych urządzeń. Zwrócił uwagę na zasady właściwego i bezpiecznego korzystania z nich. Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i zapoznanie z tymi ważnymi i bardzo potrzebnymi zawodami. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

PM - 14.03.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

28 stycznia2024r. nasza grupa wraz z grupą III wzięła udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze przedszkolaki wykonały układ taneczny  do utworu „Solo” oraz „Dance the Night”.

Dziękujemy rodzicom za znalezienie czasu w niedzielne popołudnie

i włączenie się w tę jakże szczytną akcje, a naszym małym artystom za godne reprezentowanie naszego przedszkola.

FOTO

Wizyta w Aptece w Kramsku- poznajemy zawody: farmaceuta

PM - 27.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

25 stycznia 2024r. w ramach realizacji tematu kompleksowego poświęconego różnym zawodom przedszkolaki odwiedziły aptekę w Kramsku. Celem naszego wyjścia było poznanie zawodu farmaceuty. Pani farmaceutka opowiedziała dzieciom czym zajmuje się farmaceuta i na czym polega praca w aptece. Dzieci miały możliwość obejrzeć to wszystko co można kupić w aptece: lekarstwa, witaminy, preparaty lecznicze, oraz witaminy. Pani wyjaśniła także dzieciom, że w aptece wykonuje także maść, oraz lekarstwa według podanej recepty.  Dzieci dowiedziały się także czym jest recepta, i jak można ją zrealizować. Przedszkolaki dowiedziały się także, że praca w aptece jest bardzo odpowiedzialna. Pani farmaceutka przypomniała także dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami i samodzielnie ich zażywać. Na koniec wizyty przedszkolaki otrzymały także witaminki w postaci lizaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie, poświęcony czas i wprowadzenie w tajniki tej ważnej i odpowiedzialnej pracy farmaceuty.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Wizyta w Spółdzielni Socjalnej w Kramsku- poznajemy zawód kucharza

PM - 31.01.2024 Tekst i foto: Milena Dopierała

Dnia 23.01.2024r w ramach treści programowych przedszkolaki wybrały się do Spółdzielni Socjalnej w Kramsku. Celem wyjścia było przybliżenie dzieciom zawodu kucharza więc zawitały do kuchni  by poznać jej sekrety i zagadki. Tam powitane przez panie kucharki zostały oprowadzone po kuchni i zapoznane ze sprzętami, których używa się podczas przygotowywania posiłków. Oglądały jej wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam urządzenia i akcesoria kuchenne potrzebne do pracy. Ogromną frajdą okazało się oglądanie ogromnych garnków, misek i patelni, w których panie kucharki przygotowują przepyszne posiłki. Panie zwróciły uwagę dzieci na swój strój, podkreśliły znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. 

Na koniec dzieci zostały obdarowane przez panią kucharkę słodką niespodzianką. Przedszkolaki serdecznie dziękują  za poświęcony czas i interesujące zajęcia.

FOTO

Dzień Babci i Dziadka

PM - 23.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

19 stycznia 2024r.  w auli Szkoły Podstawowej w Kramsku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku nasza grupa podczas występu zaprezentowała się wspólnie z grupą 3. Wśród zaproszonych gości była Pani Dorota Kubsik- Zastępca Wójta Gminy Kramsk.

Dzieci wystąpiły dla swoich kochanych dziadków w przygotowanej specjalnie dla nich części artystycznej. Były piękne i wzruszające wiersze, piosenki, oraz tańce.   Nasi mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Nie mogło zabraknąć także życzeń, oraz tradycyjnego ,,Sto lat" w wykonaniu dzieci. Dziadkowie występ swoich wnucząt nagradzali gromkimi brawami. Na sam koniec uroczystości każdy wręczył swoim ukochanym dziadkom upominek.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO


Teatr Blaszany Bębenek- ,,Grinch- magia świąt"

PM - 12.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

12 stycznia 2024r. zagościł w naszym przedszkolu Teatr Blaszany Bębenek ze wspaniałym i pouczającym przedstawieniem ,,Grinch- magia świąt". Przedstawienie, które dzieci mogły oglądać opowiadało o Grinchu, samotnym i zrezygnowanym stworku, który nie lubił świąt. Jednak pewnego dnia poznaje on odważną dziewczynkę Cindy Lu, która odczarowuje go i sprawia, że znów kocha on święta. Dzięki tej historii dzieci dowiedziały się jak trudno jest być  samotnym i jak wspaniale jest spotkać przyjaciela, że liczy się tylko to co mamy w sercu. Aktorzy Teatru Blaszany Bębenek angażowali w swój występ dzieci, wykorzystywali ruch i śpiew. Wszystkim bardzo podobało się to przedstawienie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Udział w akcji ,, Paczuszka dla maluszka"

PM - 12.01.2024 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

W grudniu 2023r. przedszkolaki z naszej grupy  wspólnie z pozostałymi grupami z przedszkola włączyły  się do akcji ,,Paczuszka dla maluszka". Organizatorem akcji jest Fundacja Małych Stópek. Przez cały miesiąc zbieraliśmy artykuły higieniczne dla młodzieży  Domu Dziecka nr 1 w Kaliszu.

Bardzo serdecznie dziękujemy każdemu za przyniesione produkty i okazaną pomoc.


Życzenia

PM - 22.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala


Przygotowania do Świąt- warsztaty cukiernicze- pierniczki

PM - 22.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się przygotowywaniem świątecznych pierniczków. Także w naszej grupie pamiętaliśmy o tej tradycji. 22 grudnia przedszkolaki z naszej grupy zabrały się do wspólnego dekorowania pierniczków. Na stołach pojawił się  lukier i kolorowe posypki. Każdy mógł samodzielnie udekorować pierniczki. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Podczas dekorowania był także czas na wspólne kolędowanie. Kiedy dzieci skończyły przyszedł czas na ucztę z udziałem przygotowanych pierniczków. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO


Betlejemskie Światło Pokoju

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

20 grudnia 2023r.  w naszym przedszkolu miało miejsce bardzo ważne wydarzenie- przekazanie Betlejemskiego Światła  Pokoju. Zuch Karol Żabierek wraz ze swoją mamą Panią Agnieszką Żabierek w obecności dzieci, pracowników, oraz rodziców przekazał na ręce Pani dyrektor Betlejemskie Światło Pokoju.

Zapraszamy każdego, kto tylko będzie miał ochotę zabrać je do swojego domu. Wystarczy świeczka  by Betlejemskie Światło Pokoju rozjaśniło nasz dom podczas tych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję Drodzy Rodzice, że i w waszych domach Światło pojawi się na wigilijnych stołach, otulając Was swoim ciepłem i blaskiem, sprawiając że wasze święta będą pełne radości i miłości.

FOTO

Wycieczka do sali zabaw ,,Frajda" w Koninie

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

20 grudnia przedszkolaki z naszej grupy wybrały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Frajda" w Koninie. Była to dla dzieci wspaniała okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo- ruchowej, oraz integracji z koleżankami i kolegami.  Na miejscu wszyscy chętnie korzystali  z dostępnych atrakcji. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wrażeń. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Uroczystość świąteczna

PM - 20.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

19 grudnia 2023r. w auli Szkoły Podstawowej w Kramsku odbyła się świąteczna uroczystość. Podczas uroczystości obecni byli zaproszeni goście: Pani Maria Kordyl- Sekretarz Gminy Kramsk, Sławomir Kasprzak Ksiądz Prałat Parafii pod wezwaniem św. Stanisława BM w Kramsku, Pan Dariusz Matczak- Przewodniczący Komisji ds. Oświaty Gminy Kramsk, oraz Pani Olga Boksa redaktor naczelna  ,,Wiadomości Gminy Kramsk", oraz rodzice naszych przedszkolaków. Pani Barbara Dutkowiak - dyrektor Przedszkola Gminnego w Kramsku złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Podczas uroczystości zaprezentowały się dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Były piękne świąteczne wiersze i piosenki, wspaniałe układy taneczne, ale także kolędy i pastorałki. Na zakończenie uroczystości pojawił się  także Święty Mikołaj, który swoją obecnością sprawił dzieciom wiele radości. Zapraszam od obejrzenia zdjęć.

FOTO

Wycieczka do pizzerii- warsztaty kulinarne

PM - 07.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

7 grudnia 2023r. wybraliśmy sie do pizzerii ,,Bravo" w Koninie. Na miejscu dzieci mogły ,,zwiedzieć" pizzerię i zobaczyć między innymi piec w którym wypieka się pizzę. Dzięki uprzejmości włascicieli lokalu dzieci miały okazje wziąć udział w warsztatach kulinarnych.  Każdy przedszkok po zajęciu miejsca otrzymał małą blaszkę na której samodzielnie wykonał swoją własną pizzę. Po krótkim instruktażu dzieci pod czujnym okiem pracowników pizzerii zabrały sie do robienia własnych pizz. Przedszkolaki najpierw  rozciągały ciasto, następnie smarowały sosem i na sam koniec układały dodatki według własnych upodobań. Dzieci z wielkim zagażowaniem wykonywały zadanie. Po upieczeniu wszysycy przystąpili do degustacji. Pizze wyszły doskonałe. Dzieci z wielkim apetytem zjadały przygotwane pizze. Na zakończenie na dzieci czekała jeszcze jedna niepodzianka- Święty Mikołaj ze słodyczami. Wycieczka były bardzo udana. Dzieci wróciły do przedszkola najedzone, zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.

Celem naszego wyjazdu było zapoznanie z pracą w pizzeri, ze sposobem przygotwania pizzy, oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejssach publicznych.  Bardzo serdecznie dziękujemy włascicielowi, oraz pracownikom pizzerii (także mamie Mikołaja)   za gościnnośc, miłe przyjęcie i moc atrakcji.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Mikołajki

PM - 07.12.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

Mikołajki to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. A wszystko to za sprawą Świętego Mikołaja. Także i w tym roku Mikołaj odwiedził dzieci w przedszkolu. Wszyscy ubrani tego dnia na czerwono i świąteczne już od samego rana wypatrywali Mikołaja, jedni spoglądali na drzwi, inni nasłuchiwali dźwięków dzwoneczków. Tuż po śniadaniu przedszkolaki z naszej grupy wspólnie z dziećmi z całego przedszkola zgromadziły się na korytarzu i tam oczekiwały Mikołaja. Gdy ten się pojawił dzieci zaśpiewały dla niego piosenkę, zagrały na instrumentach i powiedziały wierszyk. Następnie każdy otrzymał upominek i mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Dzieci długo wspominały ten dzień i dzieliły się swoimi wrażeniami. To był dzień pełen radości i pozytywnych wrażeń. Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zakup niespodzianek dla dzieci, oraz Pani Ewelinie, mamie Nelki za przygotowanie pięknych pierniczków dla dzieci.

 Zapraszam do zdjęć.

 

FOTO

Realizacja projektu "Z pętelką po zdrowie", zadanie: Sportowy kalendarz adwentowy

PM - 04.12.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

Od 1 grudnia dzieci  w grupie przedszkolnej rozpoczęły realizację kolejnego zadania z projektu "Z pętelką po zdrowie". Tym razem dzieci podjęły wyzwanie realizacji sportowego kalendarza adwentowego. Zadaniem dzieci jest odczytanie i wykonanie specjalnego zadania przygotowanego na każdy dzień aż do Świąt Bożego Narodzenia. Motywem przewodnim zadań jest ruch, dlatego każdego dnia dzieci będą podejmowały wyzwanie poprzez wykonanie sportowego zadania poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne.   


Dzień Pluszowego Misia

PM - 04.12.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

W poniedziałek 27 listopada 2023r dzieci obchodziły Dzień Pluszowego Miasia. Motywem przewodnim był kolor żółty, gdyż dzieci wcieliły się w postać Kubusia Puchatka. Tego dnia dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia, uczestniczyły w zabawach ruchowych i dydaktycznych, perfekcyjnie rozkodowały postać misia z zakresu zabaw kodowania na dywanie oraz wykazały się kreatywnością podczas wykonania pracy plastycznej. Był to dzień pełen wrażeń, uśmiechu i radości :)

FOTO

Andrzejki

PM - 30.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

30 listopada w naszej grupie był dniem pełnym zabaw, konkursów  i wróżb andrzejkowych. Na samym początku dzieci dowiedziały się co to właściwie są te Andrzejki i skąd się one wzięły.  Następnie dzieci z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy brały udział  w różnych konkursach i wróżbach. Było oczywiście tradycyjne ustawianie bucików, zabawa z kubeczkami, sercami i wiele innych.  Po wróżbach przyszedł także czas na zabawę przy muzyce. Na zakończenie były także zdjęcia w pamiątkowej foto budce. Andrzejki dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji . Zapraszam do zdjęć.

 

 

FOTO

Akcja charytatywna- kartki świąteczne dla małych pacjentów szpitala

PM - 30.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

29 listopada przedszkolaki z naszej grupy wykonały kartki świąteczne by tym samym włączyć się do akcji i umilić czas spędzony w szpitalnych salach dzieciom z oddziału dziecięcego Szpitala w Koninie.  Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wykonały kartki, wierząc że sprawią one radość małym pacjentom. Dodatkowo chętne dzieci wraz z rodzicami przynosili do przedszkola kolorowanki i kredki które zostaną przekazane dzieciom razem z kartkami. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za przyłączenie się do tej akcji. Kartki zostaną przekazane małym pacjentom  na Mikołajki.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO


Wizyta górnika w przedszkolu

PM - 28.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

28 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu górnika. Pan Mirosław ubrany był w piękny, galowy mundur, oraz czako. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Dzieci dowiedziały się do czego wykorzystuje się węgiel, oraz w jaki sposób się go wydobywa.  Nasz gość przyniósł ze sobą także wiele przedmiotów związanych z pracą górnika o których opowiadał i które mogliśmy  później zobaczyć. Dzieci poznały także legendy związane z górnictwem, m.in ,,Legendę o Skarbku".  Dużą niespodzianką było wysłuchanie kilka utworów zagranych na trąbce w wykonaniu naszego gościa. Ponadto dzieci mogły także wcielić się w rolę dyrygenta. Celem spotkania było poznanie pracy górników i ich  ciężkiej pracy.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi za poświęcony czas i przekazaną nam wiedzę. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Warsztaty ekologiczne ,,Edukacja ekologiczna dzieci zamieszkujących Gminę Kramsk"

PM - 27.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

24 listopada przedszkolaki z naszej grupy uczestniczyły w  warsztatach ekologicznych pt. ,,Edukacja ekologiczna dzieci zamieszkujących gminę Kramsk". Dzieci wzbogaciły swoja wiedzę na temat ochrony środowiska. Dowiedziały się czym jest ekologia i co to jest smog.  Dzieci uczestniczyły w dyskusji podczas której podawały swoje propozycje dotyczące sposobów pokonania smogu. Przedszkolaki dowiedziały się także czym jest tzw. czysta energia.  Podczas zabaw dzieci miały także okazję utrwalić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów. Dzięki temu przypomniały sobie do jakich worków należy wrzucać plastik, papier, szkło i metal. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Tosty

PM - 22.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

 

22 listopada w naszej sali roznosił piękny zapach. Tego dnia  w ramach omawianej tematyki kompleksowej poświęconej urządzeniom elektrycznym poznawaliśmy jedno z nich, a mianowicie toster. Po omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas pracy z tym urządzeniem każdy wkładał chleb tostowy do tostera. Następnie dzieci cierpliwie oczekiwały na wyskakujące tosty by móc je zjeść. Tosty bardzo smakowały i szybko znikały z talerzy przedszkolaków. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

PM - 21.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

20 listopada 2023r. świętowaliśmy w  naszej grupie Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  Motywem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski, jako symbol  łączności z dziećmi na całym świecie. Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane do przedszkola na niebiesko i brały udział w różnych działaniach związanych z ich prawami. Dzieci zostały zapoznane z prawami dzieci w oparciu o wiersz i ilustracje. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się także kim jest Rzecznik Praw Dziecka, oraz co to jest Konwencja Praw Dziecka. Powstały także różne konstrukcje, budowle z kolorem niebieskim. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie wykonały plakat związany z obchodzonym świętem.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Realizacja projektu ,,Z pętelką po zdrowie"- zdanie: Emocje kontroluję, więc dobrze się czuję.

PM - 17.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

17 listopada nasza grupa wykonała kolejne zadanie w ramach projektu ,,Z pętelką po zdrowie". W ramach zadania : Emocje kontroluje, więc dobrze się czuję przedszkolaki wykonały kącik emocji. Nasz kącik wyposażyliśmy w gniotki, gumowe piłeczki, piłeczki sensoryczne, woreczki z grochem, oraz pudełko na złość.

FOTO

Cyrk O' Bimbolando

PM - 17.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

17 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu artystów cyrku O' Bindolando. W czasie występu dzieci miały okazję podziwiać przeróżne sztuczki cyrkowe. Ponadto przedszkolaki mogły także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Przedszkolaki z zapartym tchem oglądały clowna chodzącego na szczudłach, pokazy żonglerki, taniec  hula- hop, oraz pokaz iluzji. Cały program dostarczył dzieciom wiele radości i śmiechu. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Udział w Ogólnopolskiej akcji ,,Rzuć palenie razem z nami"

PM - 16.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

16 listopada 2023r. przedszkolaki z naszej grupy przyłączyły się do akcji ,,Rzuć palenie razem z nami". Tego dnia dzieci podejmowały wiele różnych działań. Uczestniczyły w pogadance na temat szkodliwości dymu tytoniowego na zdrowie człowieka. Z uwagą słuchały opowiadania o Babie Jadze, która, paliła papierosy. Dzieci wzięły udział także w zabawie, podczas której rozpoznawały  różne zapachy, a następnie określały czy są one dla nich przyjemne czy też nie. Przedszkolaki poznały negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych. Podczas dyskusji wypowiadały się także na temat swoich bliskich- tych palących i niepalących. Były także ćwiczenia oddechowe ze słomkami i piórkami. Na zakończenie dzieci wykonały także plakat nawiązujący  do omawianej tematyki.

FOTO

Realizacja projektu ,,Klasa w terenie"- wyjście w ciekawe miejsce. Wycieczka do KDK na spektakl muzyczny ,,Czerwony Kapturek"

PM - 15.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

15 listopada przedszkolaki z naszej grupy wybrały sie na wycieczkę do Konińskiego Domu Kultury w Koninie na spektakl muzyczny pt. ,,Czerwony Kapturek". Przedstawienie wystawili aktorzy Teatru Aczemu. Dzieci miały okazję obejrzeć bardzo humorystyczną wersję ,,Czerwonego Kapturka". Dużym zaskoczeniem dla dzieci było zakończenie w którym to Czerwonego Kapturka i jego babcię uratowała wesoła żabka, a nie leśniczy. Była to wspaniała opowieść o odwadze, stawianiu granic i ekologii. Dzieci mogły podziwiać wspaniałe dekoracje, aktorów w pięknych strojach, oraz pokaz kolorowych świateł, które wzbudzały zachwyt wśród najmłodszych. Po obejrzeniu spektaklu wróciliśmy do przedszkola we wspaniałych nastrojach. Zapraszam do zdjęć.

 

 

FOTO


Warsztaty zdrowego odżywiania- shake pełen witamin!

PM - 16.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

14 listopada w ramach realizacji tematyki kompleksowej poświęconej zdrowiu zorganizowaliśmy w naszej sali warsztaty zdrowego odżywiania. Na początku dzieci dzieliły się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki nazywały składniki potrzebne do wykonania szejka, oraz utrwaliły wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (blendera).  Następnie przystąpiliśmy do działania. Każde dziecko miało czynny wkład w robieniu zdrowego szejka. Każdy cierpliwie czekał na swoją kolej by móc dodać potrzebne składniki a następnie użyć blendera. Na zakończenie wszyscy ze smakiem pili nasz pyszny szejk. Przedszkolaki uwielbiają nasze małe działania kulinarne. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Realizacja projektu ,,Z pętelką po zdrowie"- zdrowe i kolorowe kanapki

PM - 13.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

13 listopada nasza grupa zrealizowała kolejne zadanie z projektu ,,Z pętelką po zdrowie". Tym razem zadaniem przedszkolaków było wykonanie zdrowych i kolorowych kanapek. Dzieci ochoczo przystąpiły do pracy. Zadanie wcale nie było takie łatwe, ale przedszkolaki dzielnie smarowały bułki masłem a następnie przygotowywały kanapki według własnego pomysłu starając się by były zdrowe i kolorowe. Po zakończeniu zadania wszyscy ze smakiem zajadali swoje pyszne kanapki.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Apel z okazji Święta Niepodległości

PM - 13.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

10 listopada 2023r. odbył się w naszym przedszkolu uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych przygotowały krótką inscenizację, chcąc w ten sposób świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki z naszej grupy zaśpiewały piękną patriotyczną piosenkę, oraz recytowały wiersze. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

"Szkoła do hymnu"

PM - 13.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

10 listopada  2023r. społeczność naszego przedszkola włączyła się w akcję ,,Szkoła do hymnu". Dzieci z naszej grupy ubrane na galowo wspólnie z pozostałymi przedszkolakami z powagą odśpiewały hymn Polski. Była to okazja do upamiętnienia tego ważnego w dziejach historii wydarzenia.


Akcja BohaterOn w Twojej Szkole 2023

PM - 13.11.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

BohaterON – Fundacja Sensoria

 

3 listopada nasza grupa włączyła się do akcji BohaterOn w Twojej Szkole 2023.

Jest to ogólnopolski projekt poświęcony tematyce historycznej.

Przedszkolaki obejrzały przedstawienie kukiełkowe ,,Niebajka o Powstaniu Warszawskim" wyświetlone na tablicy multimedialnej. Przedstawienie kukiełkowe przeniosło dzieci w świat gdzie dziadek Władek wspólnie ze swoją wnuczką wyjaśniają dzieciom czym jest bohaterstwo  oraz patriotyzm. Dziadek w ciekawy sposób opowiedział dzieciom dlaczego nazwano go bohaterem, oraz jak ważna dla Powstańców Warszawskich jest pamięć o nich i o historii. Wnuczka, która była ciekawa doświadczeń swojego dziadka bardzo chciała zostać bohaterką i patriotką tak samo jak jej dziadek. Dziadek wyjaśnił wnuczce, że także z dzisiejszych czasach można nimi zostać. Następnie dzieci podczas burzy mózgów wspólnie zastanawiali się i poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Kim jest bohater? Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na ten temat podając przykłady bohaterów, cechy jakie powinien posiadać bohater, oraz swoje skojarzenia związane z tym słowem. Dzięki pomysłom najmłodszych wspólnie stworzyliśmy definicję słowa ,,bohater". Na zakończenie dzieci wykonały papierowe pacynki- myszki. Zapraszam do galerii.

 VIII edycja ogólnopolskiej akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023! –  Kuratorium Oświaty w Krakowie

FOTO


Zajęcia otwarte

PM - 31.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

27 października odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców.  Zajęcia otwarte są  realizowane w ramach planu współpracy przedszkola z rodzicami. Zajęcia takie pozwalają rodzicom zaobserwować jak ich dzieci radzą sobie podczas zajęć, jakie są relacje nauczyciela z dziećmi, jak dziecko zachowuje się na tle grupy, oraz jakimi metodami pracuje nauczyciel. Tematem przewodnim zajęć były domowe pupile. Podczas zajęć otwartych było wiele różnych zabaw dydaktycznych i ruchowych. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną. Bardzo serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy zechcieli skorzystać z możliwości uczestnictwa w zajęciach otwartych. Dziękujemy za poświęcony czas i udział w zajęciach.

 

FOTO

Dzień Chleba i wizyta w piekarni

PM - 31.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 25 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień  Chleba. Podczas zabaw dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak powstaje chleb, jak wygląda proces wypieku chleba dawniej i dziś. Przedszkolaki obejrzały film ,,Od ziarenka do bochenka" a następnie wpólnie układały historyjkę obrazkową ,,Jak powstaje chleb?". By utrwalić wiedzę dzieci wybraliśmy się także do piekarni ,,Emko" w Kramsku. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczenia jak wygląda piekarnia od środka. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, utrwaliły sobie etapy powstawania  pieczywa, oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dla dzieci wszytsko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, duże krajalnice, ogormny piec i wielkie łopaty do wyciągania pieczywa z pieca. Pracownicy piekarni pokazali także dzieciom sposoby formowania chleba, zaplatania chałek i rogali. Jednak największą frajdą dla dzieci była możliwość samodzielnego formowania bułeczek i rogali. Dzieci miały wiele radości podczas tego zadania. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pyszne pączki, które zajadały ze smakiem po powrocie do przedszkola. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani kierownik piekarni, oraz pracownikom za możliwość poznania pracy piekarni. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

 

FOTO

Wizyta na cmentarzu parafialnym w Kramsku w ramach akcji "Szkoła pamięta"

PM - 28.10.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

W dniu 24 paździenika 2023r w nawiązaniu do akcji MEiN "Szkoła pamięta" odwiedziliśmy cmentarz parafialny w Kramsku, by zapalić znicze symbolizujące pamięć o zmarłych.

Celem wizyty było odwiedzenie opuszczonych grobów, okazanie szacunku dla zmarłych, a także nauka właściwego zachowania się w tym szczególnym miejscu. 

FOTO

Udział w akcji MEiN "Szkoła pamięta"

PM - 28.10.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

 

Dnia 24 października 2023r w ramach akcji MEiN "Szkoła pamięta" udaliśmy się pod pomnik "W hołdzie poległym za wolność i  niepodległość Ojczyzny". Miejsce pamięci narodowej  stworzone zostało przy kościele Świętego Stanisława BM w Kramsku. 

Poprzez udział w akcji chcemy uwrażliwić przedszkolaków do oddawania szacunku bohaterom, którzy przyczynili się do naszej wolności. 

 

 

FOTO


ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

PM - 25.10.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

W  2008 roku UNICEF ustanowił 15 października Światowym  Dniem Mycia Rąk. Ten dzień obchodziły również dzieci z przedszkola. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom jak duże dla zdrowia i życia ma mycie rąk.
Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania pt.:"Łapson i goście", odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Zostało również wykonane doświadczenie oraz praca plastyczna promująca mycie rąk.

FOTO

Zajęcia otwarte

PM - 24.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala


Spektakl ,,Kruszynka" - Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza

PM - 22.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

20 października  nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza, który wystawił dla dzieci spektakl pt. ,,Kruszynka".  Spektakl  opowiadał o  Kruszynce- cyrkowej słonicy, które nie lubiła pomagać innym i myślała tylko o sobie. Zwierzątka zmuszone są jej pomagać. Ostatecznie słonica odkrywa, że prawdziwa przyjaźń polega na wzajemnej pomocy i akceptacji samego siebie. Przedstawienie miało charakter edukacyjny i pouczający i ukazało dzieciom takie wartości jak: przyjaźń, zrozumienie, akceptację i pomoc potrzebującym. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 


Występ przedszkolaków podczas Dnia Edukacji Narodowej w Kramsku

PM - 19.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

19 października w Domu Pracy Twórczej w Kramsku odbyła się uroczystość  z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości  dzieci  z naszej grupy miały okazję zaprezentować na scenie układ taneczny do piosenki ,,Solo" Blanki. Dzieci zatańczyły wspaniale, zyskując od publiczności wspaniałe brawa. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 


Realizacja projektu ,,Klasa w terenie"- zadanie ,,Piknik"

PM - 10.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

4 października 2023r. nasza grupa zrealizowała zadanie ,,Piknik" w ramach realizacji projektu ,,Klasa w terenie". Realizując zadanie dzieci spędziły wspólnie wspaniały czas . Były także różne zabawy i konkurencje sportowe na świeżym powietrzu. Na zakończenie pikniku na dzieci czekał zdrowy posiłek.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Udział w projekcie ,,Z pętelką po zdrowie"

PM - 06.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

W roku szkolnym 2023/2024 nasza grupa bierze udział ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Z pętelką po zdrowie". Głównym celem projektu jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego.  Projekt skupia się na trzech aspektach zdrowia:  wpływ odżywiania na zdrowie, wpływ ruchu na zdrowie, oraz higiena zdrowia psychicznego. Wszystkie działania, które będą podejmowane w ramach realizacji projektu , będą sukcesywnie zamieszczane na stronie.

 


Warsztaty kulinarne- szarlotka

PM - 06.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

6 października 2023r. odbyły się w naszej grupie warsztaty kulinarne podczas których dzieci przygotowywały szarlotkę.  Każdy przedszkolak miał szansę spróbować swoich sił kulinarnych. Dzieci według przepisu przygotowały i odmierzały potrzebne składniki.  Po wyrobieniu  ciasta przedszkolaki rozkładały mus jabłkowy, a następnie przygotowały kruszonkę, którą posypały na wierzchu ciasta. Kiedy ciasto było gotowe odbyła się wspólna degustacja. Szarlotka w wykonaniu przedszkolaków była wyśmienita i szybko znikała z talerzy przedszkolaków.  Dzięki tej aktywności dzieci miały okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, oraz czekania na swoją kolej. Wspólne pieczenie ciasta było ciekawym i atrakcyjnym doświadczeniem dla każdego.

 

FOTO

Wizyta w warzywniaku

PM - 05.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

5 paździenika wybraliśmy się do warzywniaka w Kramsku. Dzięki życzliwości właściciela przedszkolaki oglądały i nazywały owoce i warzywa, które poznawaliśmy na zajęciach w przedszkolu. Dzieci wykazały się wspaniałą znajomością owoców i warzywa znajdujących się w sklepie. Bez problemu rozpoznawały te mniej znane, rzadko spotykane owoce i warzywa. Celem naszej wizyty w warzywniaku było doskonalenie umiejętności rozpoznawania owoców i warzyw, promowanie zdrowego odżywiania, oraz umiejętność właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Zapraszam do obejrzenia zdjęć. 

 

 

FOTO

Wycieczka do sadu Państwa Szamałków w Racięcicach

PM - 05.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

4 października 2023r. przedszkolaki z naszej grupy wspólnie z grupą II i III wybrały się do sadu Państwa Szamałek w Racięcicach. Podczas wycieczki na dzieci czekało wiele atrakcji. Na samym początku udaliśmy się do miejsca w którym segreguje się jabłka. Tam dzieci mogły zobaczyć na czy polega praca w tym miejscu. Następnie właściciele zabrali nas na przejażdżkę po sadzie. Ta atrakcja bardzo spodobała się naszym przedszkolakom i sprawiła im wiele radości. W sadzie dzieci mogły zobaczyć i poznać nie tylko różne odmiany jabłoni, ale zobaczyć także zbiór jabłek. Następnie dzieci odwiedziły także chłodnię, w której przechowywane są jabłka. Za zakończenie wycieczki Państwo Szamałek przygotowali dla dzieci wspaniały poczęstunek podczas którego dzieci mogły próbować jabłek, różnych przetworów jabłkowych, oraz wielu słodkości. Był także czas na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Każde dziecko otrzymało zdrowe i smaczne jabłka od właścicieli sadu. Celem naszej wycieczki było poznanie sadu, różnych gatunków drzew owocowych, oraz integracja grupy.  Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Szamałek za poświęcony nam czas, miłe przyjęcie, oraz smaczne jabłka. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 


Projekt ,,Klasa w terenie:"- wykonanie zadania pt. ,,Plastyka w terenie"

PM - 19.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

Na początku października dzieci w naszej grupy wykonały kolejne zadanie w ramach realizacji projektu pt.,, Klasa w terenie". Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej z zebranych darów jesieni. Przedszkolaki z ogromnym  zaangażowaniem wykonywały portrety Pani Jesieni. Zobaczcie sami jakie cudne portrety powstały. Zapraszam do galerii.

 

FOTO

Witamy JESIEŃ

PM - 19.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

Witamy Jesień

25 września dzieci w naszej grupy powitały nową porę roku: jesień.  Tego dnia przedszkolaki rozpoznawały i nazywały jesienne dary. Chętnie opowiadały z czym kojarzy im się jesień. Na dzieci czekały także zagadki i puzzle o tematyce jesiennej. Na zakończenie wspólnie utworzyliśmy jesienny kącik przyrody. Bardzo serdecznie dziękujemy dzieciom, oraz ich rodzicom za przyniesienie różnych jesiennych skarbów, które zdobią naszą salę.

 

 

 

 

FOTO

Realizacja projektu ,,Klasa w terenie" - zadanie: Obserwacja przyrody

PM - 10.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

27 września 2023r. korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci wykonały pierwsze zadanie projektu ,,Klasa w terenie" pod hasłem: Obserwacja przyrody.  Tego dnia wyposażeni w różne lupy  wybraliśmy się do parku  gdzie obserwowaliśmy jesienne zmiany w przyrody, jej kolory, oraz jesienne dary. Przedszkolaki zbierały także napotkane dary natury, które następnie zabrały do przedszkola i przyozdobiły nim nasz jesienny kącik przyrody. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO

Udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Klasa w terenie"

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

W roku szkolnym 2023/2024 nasza grupa bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Klasa w terenie". Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Projekt promuje edukację terenową, angażującą różne zmysły. Realizując projekt dzieci wraz z nauczycielem będą ,,opuszczały "swoje sale lekcyjne i spędzały czas poza budynkiem przedszkola wykonując wiele ciekawych zadań, a przy tym wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności. Projekt będzie realizowany od 1 października 2023r. do 31 maja 2024 roku.


Shake jabłkowy

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

3 października był dniem kolejnych działań kulinarnych w naszym przedszkolu. Tym razem dzieci pod okiem cioć przygotowały shake jabłkowy. Na samym początku przedszkolaki poznały urządzenie, z którego korzystaliśmy  podczas wykonywania sheka. Po wspólnym odczytaniu przepisu, oraz zapoznaniu z urządzeniem dzieci przystąpiły do pracy. Każdy miał tam swoje ważne zadanie. Efektem tych działań był pyszny shake jabłkowy, który bardzo wszystkim smakował. Potwierdzeniem tego mogą być liczne ,,dolewki" o które prosiły dzieci. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO

Warsztaty kulinarne- deserki jabłkowe

PM - 04.10.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

2 września 2023r. w ramach realizacji tematyki kompleksowej ,,Jesień w sadzie i ogrodzie" przedszkolaki wykonywały zdrowe deserki z jabłkami w roli głównej. Przed przystąpieniem do pracy wszyscy rozpoznawali i nazywali produkty, które można było  wykorzystać do wykonania zadania. Każdy z uwagą słuchał jak należy wykonać taki deser. Następnie wszyscy przystąpili do działania. Dzieci mogły samodzielnie zdecydować co wykorzystają do swojego deseru. Przygotowane przez dzieci deserki szybko znikały, a ich miny były najlepszą oceną tego zadania.  Celem tych zajęć było kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych. Dzieci utrwalały także swoją wiedzę na temat sposobów wykorzystania owoców. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO


Wycieczka do sali zabaw Frajda

PM - 01.10.2023 Tekst i foto: Milena Dopierała

Dnia 26 września 2023r z okazji Dnia Chłopca dzieci z przedszkola wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Frajda" w Koninie.
Był to dzień  radosnej zabawy, w którym dzieci z ogromną dawką  energii korzystały z dostępnych w sali sprzętów. Radości nie było końca. Zdecydowanie był to udany dzień. 

FOTO 


Przedstawienie teatralne pt. ,,Wyprawa do Afryki"

PM - 28.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

28 września nasze przedszkole odwiedził Teatr lalek ,,Wszędobylski". Przedstawienie nosiło tytuł: ,,Wyprawa do Afryki". Dzieci z uwagą oglądały przygody Tomka, podróżującego statkiem do afrykańskiej dżungli. Dużo emocji dostarczyło dzieciom także polowanie na lwa, oraz tajemnicze perypetie głównego bohatera z dwoma przemytnikami Szymkiem Grubym i Felkiem Chudym. Przedstawienie sprawiło dzieciom wiele radości.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Sierżant Pyrek w naszej grupie:)

PM - 22.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala, Milena Dopierała

21 września naszą grupę odwiedził sierżant Pyrek wraz z asp. Marią Baranowską, oraz  mł. asp. Sylwią Król. Panie z Komendy Miejskiej Policji w Koninie rozmawiały z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze.  Przedszkolaki utrwaliły sobie numery alarmowe, oraz ćwiczyły wzywanie służb ratunkowych w różnych sytuacjach. Panie wyjaśniły dzieciom jak ważne jest noszenie odblasków.  Przedszkolaki dowiedziały się także czym zajmują się policjanci, oraz czego potrzebują do swojej pracy. Następnie wspólnie z  sierżantem Pyrkiem wyruszyliśmy na przejście dla pieszych, gdzie dzieci pod czujnym okiem Pań, oraz sierżanta Pyrka doskonaliły umiejętność przechodzenia przez pasy.  Dzieci wzorowo przechodziły przez pasy za co zostały pochwalone przez Pyrka. Na zakończenie spotkania dzieci mogły przybić piątkę z sierżantem, a nawet mocno się do niego przytulić. Każdy otrzymał odblask, kolorowankę, oraz coś słodkiego. Wizyta sierżanta Pyrka w naszej grupie wzbudziła wśród dzieci wiele emocji:)  Bardzo serdecznie dziękujemy Pracownikom Komendy Miejskiej w Koninie za przybycie do przedszkola, oraz prelekcję na temat bezpieczeństwa na drodze.  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 

FOTO


Dzień Przedszkolaka

PM - 21.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

 

20 września 2023r. przedszkolaki z grupy 4 świętowały swoje święto i obchodziły Dzień Przedszkolaka. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach muzyczno- ruchowych. Były także zabawy taneczne przy muzyce z balonami, oraz różne konkurencje ruchowe właśnie z balonami. Dużą radość przedszkolakom sprawiły zabawy z chustą animacyjną. Na zakończenie było także zadanie plastyczne, podczas którego  wszyscy ozdabiali kolorowe balony. Po wielu atrakcjach był czas na małe ,,co nieco" dla naszych przedszkolaków.  O tym święcie pamiętały także Panie ze Spółdzielni Socjalnej Razem do Sukcesu, który złożyły dzieciom życzenia i podarowały słodycze. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy.  To był bardzo wesoły i radosny dzień. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

FOTO


Dzień Kropki

PM - 22.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

15 września obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki książki ,,Kropka". Dzięki temu dowiedziały się co to właściwie jest za święto i co jest jego celem.  Tego dnia dominowały zabawy z kropkami. Były zadania matematyczne, podczas których dzieci przeliczały kropki, klasyfikowały je według określonego kryterium, oraz porównywały ich wielkość. Były także zabawy i ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość, motorykę małą, oraz dużą. Podczas pobytu na podwórku przedszkolnym dzieci rysowały kredą ,,kropkowe obrazy". Na zakończenie przedszkolaki mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z kropkowymi rekwizytami w kropkowej fotobudce. To był bardzo wesoły i kropkowy dzień.

Zapraszam od obejrzenia zdjęć.

 

 

FOTO


Witamy w nowym roku 2023/2024

PM - 22.09.2023 Tekst i foto: Katarzyna Kawala

Bardzo serdecznie witam Was kochane przedszkolaki, oraz Was Drodzy Rodzice w nowym roku przedszkolnym. Kolejny rok wspólnych przygód rozpoczęliśmy wśród nowych kolegów i koleżanek. Za nami już pierwsze dni pełne wrażeń, podczas których wzajemnie się poznawaliśmy, oraz integrowaliśmy. Mam nadzieję, że rozpoczęty  rok będzie pełen wspaniałych dni, kreatywnych zabaw, wspaniałych przygód i wyzwań.  

 

FOTO
© 2012-2024 Przedszkole Gminne w Kramsku, ul. Konińska 20, 62-511 Kramsk, tel. 63 245 18 81 wew. 26, e-mail: przedszkole.kramsk@gmail.com