Wizyta policjantów

PM - 19.03.2015. Tekst - Kasia Kupsik

Zaczynamy

5 marca 2015 roku niespodziewaną wizytę w naszym przedszkolu złożyli panowie policjanci z Posterunku Policji w Kramsku. Te odwiedziny bardzo zaskoczyły naszych przedszkolaków. Dzieci z zainteresowaniem słuchały informacji przekazywanych przez panów policjantów na temat bezpieczeństwa i bycia widocznym na drodze po zmierzchu. Każdy przedszkolak otrzymał na rękę opaskę odblaskową przypominającą o tym, jak ważne jest bycie widocznym na drodze.

Dziękujemy bardzo serdecznie panom policjantom z Posterunku Policji w Kramsku za odwiedziny w naszym przedszkolu oraz za otrzymane upominki.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


Siejemy pierwsze warzywa :)

PM - 08.03.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Powoli przedwiośnie za oknami. W naszym przedszkolu również można zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Dzieci w doniczkach zasiały pierwsze warzywa aby móc obserwować ich rozwój. Zabawy było co niemiara ale i ciekawość dzieci ogromna.

To tylko mały przedsmak tego za czeka nas za kilka tygodni w naszym ogrodzie. Już nie możemy się doczekać :)

Kilka zdjęć do obejrzenia TUTAJ :)


Bal Karnawałowy 2015.

PM - 18.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

7 lutego 2015 roku w remizie odbył się kolejny raz bal karnawałowy. Tradycyjnie już organizowaliśmy go wspólnie z Punktem Przedszkolnym w Patrzykowie.

Na tym balu były wróżki, skrzaty, czarownice i najróżniejsze postaci z bajek. Zabawę poprowadziła Patrycja Licha wraz z tancerzami.

Kilka zdjęć z balu można obejrzeć TUTAJ :)


Dzień Babci i Dziadka.

PM - 01.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W sobotę 24 stycznia 2015 roku miała miejsce kolejna fantastyczna uroczystość. Dzieci obchodziły święto swoich dziadków. Tradycyjnie już w sali OSP w Kramsku zebraliśmy się wraz z dziećmi, rodzicami i oczywiście dziadkami. Wśród zaproszonych gości były członkinie Klubu Seniora w Kramsku, sołtys Halina Rogowska oraz pracownik UG Kramsk Marianna Dececka.

Dzieci wystąpiły fantastycznie zarażając energią do dalszej zabawy swoich bliskich. Zabawę taneczną w rodzinnym gronie poprowadziła dla nad nasza pani rytmiczka Wioletta Rzymyszkiewicz.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy brali udział w przygotowaniach do tej imprezy a także pani Jaworskiej za słodki upominek dla dzieci :)


Zaczynamy


Zaczynamy


ZaczynamyDziecięce Kolędowanie 2014.

PM - 01.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W dniu 20 grudnia 2014 roku o godzinie 10-tej w sali OSP w Kramsku rozpoczęła się wspaniała uroczystość, którą co roku organizujemy o tej porze. Tym razem jednak nie były to typowe jasełka a Dziecięce Kolędowanie. Wśród zaproszonych gości była nasza pani od religii Sabina Leszczak oraz pracownik Urzędu Gminy Kramsk Marianna Desecka.

Pośród wspaniałej świątecznej scenerii nasze aniołki zatańczyły i zaśpiewały najpiękniej jak potrafiły. W repertuarze nie mogło zabraknąć również kolęd.

Dzieci otrzymały także wspaniałe podarki od świętego Mikołaja.

Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy poświęcili swój czas aby pomóc w przygotowaniach do tej uroczystości.

Dziękujemy panu Andrzejowi Michalakowi za piękne zdjęcia, które można zobaczyć na stronie gminy TUTAJ oraz Kindze Leśniewskiej - TUTAJ :)


Zaczynamy


Zaczynamy


ZaczynamyWygrana w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową 2014.

PM - 01.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Podczas corocznego koncertu bożonarodzeniowego organizowanego przez GOK w Kramsku zostały wręczone nagrody w Konkursie na Ozdobę Bożonarodzeniową. Również w tym roku nagrody przypadły dzieciom z naszego przedszkola.

Serdecznie gratulujemy zarówno dzieciom jak i rodzicom :)

Nagrodzeni:

Jędrzej Walkowski

Dominik Lewandowski

Michalak Marita

Michalak Lena

Michalak Szymon

Marta Michalak

Igor Budziński

Relację z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ foto, video :)


Zaczynamy


ZaczynamyMikołajki 2014.

PM - 01.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Do naszego przedszkola także i w ten dzień, a właściwie już dzień wcześniej zawitał św. Mikołaj. Zaskoczenie było ogromne tym bardziej, że nie było śniegu a jego wóz ciągły konie.

Radość dzieci ogromna i wrażenia bezcenne :)

Kilka zdjęć można obejrzeć TUTAJ :)


Spektakl grupy Art-Re Zajęcza chatka.

PM - 01.02.2015. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Spektakle grupy teatralnej Art-Re z Krakowa mogliśmy oglądać każdego miesiąca w naszym przedszkolu przez ostatnie 3 lata.

W tym roku szkolnym mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie pod tytułem Zajęcza chatka.

Dzieciom bardzo się podobały przygody małego zajączka.

Kilka zdjęć ze spektaklu można obejrzeć TUTAJ :)


A kolęda tuż, tuż...

PM - 17.12.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Pasowanie na przedszkolaka 2014.

PM - 10.11.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

18 października 2014 miało miejsce ważne wydarzenie w życiu każdego przedszkolaka. Dzieci złożyły ślubowanie w obecności swoich rodziców a następnie pani dyrektor każdego z osobna pasowała na przedszkolaka, bądź starszaka Przedszkola Gminnego w Kramsku. Wśród zaproszonych gości był wójt gminy Józef Drop oraz Michał Niedźwiecki - przedstawiciel referatu oświaty. Cała impreza rozpoczęła się o godzinie 11-tej w sali O.S.P. w Kramsku w scenerii prawdziwie jesiennej.

Dzieci wystąpiły fantastycznie. Śmiechu i zabawy na scenie było co niemiara a wrażenia niezapomniane. Oczywiście był także tort a na nim tyle świeczek ile przedszkolaków. Mamy nadzieję, że spełnią się marzenia naszych małych odkrywców a ten rok szkolny będzie dla nich wyjątkowy i niezapomniany.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości TUTAJ :)


Święto Jabłka w nowym roku szkolnym 2014/2015.

PM - 10.11.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Początek nowego roku szkolnego 2014/2015 rozpoczęliśmy od pysznej owocowej imprezy a mianowicie Święta Jabłka, która miała miejsce dokładnie 17-tego września.

Dzieci w ten dzień ubrały się wyjątkowo, bo w kolorach jabłuszek. Mogliśmy spróbować różnych gatunków jabłek, za które serdecznie dziękujemy panu Marcinowi Michalakowi. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym owocu, jego uprawie i właściwościach.

Dzieci same z pomocą pań przygotowały deser owocowy, którego głównym składnikiem oczywiście były jabłka oraz wycisnęliśmy sok jabłkowy.

Było smacznie i kolorowo a całe przedszkole wypełniał zapach świeżych jabłek.

Kilka zdjęć z tej imprezy można zobaczyć TUTAJ :)


Dzień Rodziny 2014.

PM - 25.10.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Dzień Rodziny połączony z piknikiem rodzinnym to impreza, która zakończyła fantastyczny rok szkolny 2013/2014.

Zresztą sami zobaczcie jak pięknie wyglądali :)

Licznie stawili się rodzice przedszkolaków a także swoją osobą zaszczycili nas przedstawiciele gminy. Dzieci wcielając się tym razem w role: motyli, komarów, biedronek wystąpiły wspaniale, dały z siebie jak zwykle 100%. Zostały wręczone pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola oraz nagrody w postaci książeczek.

Po występach rodzice i dzieci spędzili miłe popołudnie na świeżym powietrzu przy samodzielnie przygotowanych smakołykach, kawie i herbacie.

Było miło i sympatycznie. Mamy nadzieję, że kolejny rok szkolny będzie równie udany jak ten.

Zdjęcia z tej imprezy można zobaczyć TUTAJ :)


Dzień Dziecka 2014 i wygrana w gminnym konkursie plastycznym.

PM - 25.09.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

1 czerwca 2014 roku po raz kolejny w naszej gminie miał miejsce festyn z okazji Dnia Dziecka. Nasze przedszkole było współorganizatorem tej imprezy wraz z wójtem gminy Kramsk, radnymi gminy, GOKiem, radą sołectwa Kramsk oraz KS "Warta" Kramsk. Od godziniy 14-tej bawiliśmy się w kramskim amfiteatrze, gdzie atrakcji było mnóstwo. Także nasze przedszkolaki miały okazję zaprezentować swój króciutki repertuar na scenie.

Zresztą sami zobaczcie jak pięknie wyglądali :)


Zaczynamy


Zaczynamy


Zaczynamy


Wszystkie zdjęcia można zobaczyć TUTAJ :)

Podczas tej imprezy zostały także ogłoszone wyniki konkursu plastycznego W mojej rodzinie czas wesoło i bezpiecznie płynie (protokół komisji). Nasza wychowanka Stella Bąk zajęła w nim pierwsze miejsce :) Jesteśmy dumni bo to już kolejny raz o poprzednim zwycięstwie pisaliśmy już na blogu tu.

Życzymy sobie i jej dalszych sukcesów!

Foto z całej imprezy możecie obejrzeć na stronie gminny tutaj.


Koncertowo z Patrycją Lichą.

PM - 24.09.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W ubiegłym roku szkolnym mogliśmy co miesiąc uczestniczyć w fantastycznych interaktywnych koncertach organizowanych przez panią Patrycję Lichą. Co miesiąc zaskakiwani byliśmy nowymi gośćmi, muzykami, tancerzami, śpiewakami z różnych stron świata a także znanymi z telewizji.

Poznaliśmy wiele ciekawych instrumentów muzycznych, uczyliśmy się tańczyć, słuchaliśmy przeróżnej muzyki od poważnej do największych hitów Elvisa, podziwialiśmy fantastyczne stroje. Będziemy wspominać z wielką przyjemnością ten cykl spotkań :)

Zobaczcie kilka fotografii.


Bajkowy rok szkolny z grupą Art-Re.

PM - 24.09.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Rok szkolny 2013/2014 już za nami jednak działo się w nim tak wiele, że trudno nie wspomnieć o niektórych atrakcjach. Jedną z nich były comiesięczne spektakle teatralne grupy Art-Re z Krakowa. Każdego miesiąca mieliśmy okazję obejrzeć inną bajkę i spotkać się z aktorami.

Obejrzeliśmy między innymi:

Królową Śniegu, Śpiącą królewnę, Dwie Dorotki, Jasia i Małgosię, Trzy świnki, Zaczarowany młynek, Warkocz królewny Wisełki...

Było bajkowo, śmiesznie i ciekawie. Mamy nadzieję, jeszcze spotkać się na kolejnych przedstawieniach :)

Zobaczcie kilka fotografii.


Ogród przedszkolny.

PM - 09.06.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Od lat marzyliśmy o pięknym ogrodzie przedszkolnym i oto nasze marzenia się spełniły. A wszystko za sprawą Firmy Schenker i jej pracownika Pana Piotra Michalaka (taty Martusi), który poinformował nas, że firma co roku, w ramach akcji „Zielony czas pomagania”, organizuje konkurs na najciekawszy projekt zazielenienia terenu. Zwycięzcy konkursu otrzymują środki na zakup dowolnej roślinności.

Jak zwykle, nas nigdy nie trzeba długo do niczego namawiać. Nasze pomysły szybko przelaliśmy na papier i gotowy projekt konkursowy pod wdzięcznym tytułem „Gdy zielono jest wokoło wszystkim dzieciom jest wesoło” przesłaliśmy do siedziby Firmy Schenker w Warszawie i... dało się! Wygraliśmy!

Oddział firmy z Konina zapewnił nam dodatkowo transport dla roślin, prężną ekipę do pracy wytypowaną spośród pracowników firmy pod kierownictwem Pana Mirosława Ignaczaka i Pani Ireny Świątek. W prezencie od firmy otrzymaliśmy również przepiękne koszulki i gadżety odblaskowe dla dzieci.

Pan Roman i Magdalena Juszczykowie właściciele Firmy RJ Ogrody z Kuźnicy zupełnie bezinteresownie zgodzili się zaprojektować nasz ogród, pomogli nam w wyborze roślinności bezpiecznej dla dzieci i bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie terenu pod wysadzenie drzew i krzewów, oraz kierowali pracami w trakcie tworzenia ogrodu.

W realizację naszego projektu bardzo aktywnie włączyli się również Pan Józef Drop – wójt Gminy Kramsk i Pani Jolanta Warzych z – ca wójta , którzy nie tylko zapewnili nam dodatkowe środki na zakup artykułów niezbędnych do profesjonalnego wykonania ogrodu, ale również bardzo ciężko pracowali przy wysadzaniu zakupionej roślinności.

Na nasz piknik zaprosiliśmy też policjanta z psem, który wygłosił pogadankę na temat bezpiecznego podróżowania, przechodzenia przez jezdnię, oraz właściwego zachowania się w kontaktach z obcymi i niebezpiecznymi zwierzętami.

Nie zawiedli również rodzice naszych wychowanków. Wszyscy, którzy przyjęli nasze zaproszenie ciężko pracowali przy rozwożeniu ziemi i wysadzaniu roślin, oraz wspólnie z dziećmi stworzyli cudowny ogródek warzywno - kwiatowy, w którym nasi milusińscy będą teraz mogli uprawiać warzywa i obserwować ich wzrost. W tym miejscu chciałybyśmy bardzo gorąco podziękować:

1. Joannie i Piotrowi Michalakom,

2. Barbarze i Jarosławowi Bąkom,

3. Beacie i Wojciechowi Rusinom,

4. Agnieszce i Maciejowi Lewandowskim,

5. Paulinie i Janowi Starostom,

6. Agnieszce i Marcinowi Michalakom,

7. Marii i Mirosławowi Nadlewskim,

8. Ewelinie i Jackowi Oksiak,

9. Marcie Tylkowskiej,

10. Katarzynie Papaj,

11. Katarzynie Chmielewskiej,

12. Joannie Szafrańskiej

13. Wiolecie Budzińskiej

14. Annie Wiktorskiej

15. Tomaszowi Biegniewskiemu,

16. Jackowi Andrzejewskiemu,

oraz Panu Markowi Walkowskiemu, który z przyczyn niezależnych od siebie nie mógł uczestniczyć w pracach, ale wcześniej wykonał dla przedszkola karmnik i budkę dla ptaków, domek dla owadów, oraz przekazał deski do wykonania obrzeża dla wysadzanej roślinności.

Było dużo ciężkiej pracy, ale i radości z uzyskanego efektu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego pikniku.


BAL KARNAWAŁOWY 2014.

PM - 14.05.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Dnia 15 lutego 2014 roku w miejscowej sali OSP zawitały najdziwniejsze postaci bajkowe, herosi, bohaterowie a nawet i złe czarownice. Bal organizowaliśmy wspólnie z Punktem Przedszkolnym w Patrzykowie. Obecne były na nim także nasze władze: wójt gminy Kramsk Józef Drop, sekretarz Maria Kordyl w roli pszczółki oraz skarbnik Marianna Desecka w roli klowna. Impreza była szczególna bo zaprosiliśmy na nią wszystkie dzieci i rodziców, które brały udział w unijnym projekcie Ocean wiedzy i umiejętności - Akademia Dziecięcej Twórczości. Większość z tych dzieci jest już absolwentami naszego przedszkola i uczęszcza do szkoły podstawowej. Jest nam ogromnie miło, że zarówno dzieci jak i rodzice naszych absolwentów znaleźli czas aby spędzić go z nami na wspólnej zabawie.

Łącznie w projekcie tym wzięło udział aż 102 wraz z rodzicami i trwał on od stycznia 2012 do grudnia 2013. Bal karnawałowy był doskonałą okazją by zacieśnić i utrwalić więzi jakie powstały przez te dwa lata wspólnej integrującej pracy. W tym czasie rodzice i nie tylko wielokrotnie włączali się czynnie w realizację projektu (szkolenia, przedstawienia, festyny) oraz prace na rzecz przedszkola (pomoc przy imprezach, remont łazienki). Zatem okazja do świętowania była niemała.

Rada Rodziców naszego przedszkola złożyła serdecznie podziękowania władzom gminy za stworzenie możliwości uczestnictwa w tym projekcie. Natomiast wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe misie.

Na koniec dodam, że bal karnawałowy prowadziło Atelier Patrycja Licha, dziękujemy bardzo :) Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom za pracę włożoną w organizację tej imprezy!

Zdjęcia z tej imprezy możecie zobaczyć tutaj.


Ferie z GOKiem.

PM - 14.05.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Mimo, że przedszkolaki nie mają ferii, to jednak ten czas spędziliśmy atrakcyjnie. W dniach od 10 do 14 lutego 2014 roku mogliśmy uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez animatorów z grupy Endorfins. Zajęcia odbywały się w GOK-u w Kramsku. Mogliśmy korzystać z konsoli Playstation 3, braliśmy udział w warsztatach plastycznych m.in. "Nakrapianka" - malowanie wspólnego obrazu; poznaliśmy podstawy z fizyki i chemii na zajęciach z szalonym naukowcem a na koniec bawiliśmy się wspólnie z myszką Miki i Kubusiem Puchatkiem. Czas minął szybko, następne ferie za rok. Mamy nadzieję, że znów będziemy mogli brać udział w podobnych zajęciach.

Tymczasem zapraszamy do odwiedzenia galeri tutaj.


JASEŁKA 2014.

PM - 14.05.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Dokładnie 25 stycznia 2014 roku o godzinie 11-tej rozpoczęła się jedna z największych uroczystości, które obchodzimy w ciągu roku szkolnego a mianowicie jasełka. W tym roku była wyjątkowa, bo połączona z Dniem Babci i Dziadka. Uroczystość odbyła się remizie OSP w Kramsku. Swoją osobą zaszczycili nas: wójt Gminy Kramsk Józef Drop, vice - wójt Jolanta Warzych, przewodniczący Rady Gminy Kramsk Marek Lidźbiński, panie z Klubu Seniora. Jednak najważniejszymi osobami tego świątecznego dnia byli rodzice i dziadkowie naszych wychowanków.

Jesteśmy dumni z naszych małych aktorów - wspaniale wystąpili, wręcz oczarowali publiczność. Zaraz po występach dzieci wręczyły prezenty swoim dziadkom. Ten skromny podarunek to dla dzieci wielki wyraz szacunku, podziękowania a przede wszystkim miłości. Zdawało się, że uściskom i uśmiechom nie będzie końca, kiedy troszkę spóźniony na galę przyjechał saniami sam św. Mikołaj.

Przedszkolaki również dla niego zaśpiewały i zatańczyły więc św. Mikołaj nie mógł odejść nie obdarowując dzieci prezentami. Radość dzieci sięgnęła zenitu!

Kiedy sam święty nas już pożegnał a dzieci zajęte były zabawą rozpoczęliśmy kolejny punkt programu. To był ważny dla nas moment bo wreszcie mogliśmy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania dla rodziców i osób, które przyczyniły się do generalnego wyremontowania przedszkolnej łazienki. To ludzie o wielkim sercu.

W tamtym momencie padło wiele ciepłych słów pod adresem naszych bohaterów i będą padać one zawsze, kiedy zostaną wymienione ich nazwiska. To nasi bohaterowie!

Jacek Andrzejewski

Przemysław Bąk

Tomasz Biegniewski

Marek Walkowski

Arkadiusz Budziński

Maciej Lewandowski

Marcin Michalak

Sebastian Kubsik

Piotr Michalak

Mirosław Nadlewski

Roman Starosta

Jan Starosta

Zbigniew Nowicki

Sławomir Rombel

Joanna Michalak

Karina Szamałek - Walkowska

Katarzyna Papaj

Paulina Starosta

Sylwia Pietrzak - Bąk

To im zostały wręczone symboliczne statuetki „Przyjaciela Przedszkola Gminnego", odznaki oraz dyplomy. Na koniec przy słodkim poczęstunku wspólnie obejrzeliśmy wszystkie zdjęcia z przemiany jaką przeszła łazienka dla dzieci.

Kończąc serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Bąkowi za piękną oprawę fotograficzną tej uroczystości oraz pracownikom i rodzicom za pracę włożoną w organizację tej imprezy. Serdecznie dziękujemy!


I POWIATOWY DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2014.

PM - 14.05.2014. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Dokładnie 21 stycznia 2014 roku odbył się I Powiatowy Dzień Babci i Dziadka w Kramsku. Organizatorami tej uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Gminy w Kramsku oraz Rada Seniorów Powiatu Konińskiego. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wójt Gminy Kramsk Józef Drop, starosta koniński Małgorzata Waszak, senator Ireneusz Niewiarowski, burmistrz Ślesina Mariusz Zaborowski oraz wiele seniorów, babć i dziadków z całego powiatu.

Wśród wspaniałych artystów, którzy wystąpili dla takiej publiczności znalazło się także i nasze przedszkole. Nasz repertuar składał się z dwóch tańców i dwóch piosenek. Na występ czekaliśmy długo ale gromkie brawa publiczności wynagrodziły nam ten czas. Jak wspaniale wystąpiliśmy zobaczcie sami :)

Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć tutaj.


Nasz przedszkolny pupil.

AM - 07.03.2014. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Dokładnie 4 grudnia dołączył do nas nowy "przedszkolak", który zamieszkał u nas na stałe stając się jednocześnie atrakcją i naszym pupilem. Jest nim żółw wodno - lądowy żółtolicy lub zwany też żółtouchym. Pochodzi z rodziny żółwi błotnych, podgatunek żółwia ozdobnego. Nasz przyjaciel nie ma jeszcze imienia, jest bardzo ciekawski, uwielbia pływać, wygrzewać się i jeść krewetki.

Na razie jest jeszcze dzieckiem. Opieka nad żółwiem i możliwość obserwowania go każdego dnia to dla naszych przedszkolaków wspaniałe doświadczenia zoologiczne :)

Zobaczcie foto.


Anioł Bożonarodzeniowy.

AM - 07.03.2014. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym pod tytułem "Anioł Bożonarodzeniowy", który zorganizowany był pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku oraz Wójta Gminy Kramsk.

Nagrodę w tym konkursie zdobyła trójka przedszkolaków. Wszystkie pozostałe dzieci z naszego przedszkola otrzymały wyróżnienie. Wręczono im nagrody i pamiątkowe dyplomy :)

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień poprzedziła Koncert Bożonarodzeniowy organizowany przez Centrum Pracy Twórczej przy GOK w Kramsku.

Zobaczcie foto.

Fotorelację z tego wydarzenia można zobaczyć również TUTAJ.


Mikołajki.

AM - 07.03.2014. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

6 grudnia to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni przez dzieci. Nas niespodziewanie zaskoczył św. Mikołaj i to nie jeden. Obaj przybyli do naszego przedszkola w asyście swoich pomocników.

Dziękujemy za tak miłą niespodziankę :)

Zobaczcie foto.


Zabawy w Słoneczku.

AM - 07.03.2014. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Grudzień to miesiąc, który jest niesamowicie atrakcyjny szczególnie dla dzieci. Choinka, św. Mikołaj, święta Bożego Narodzenia... My jeszcze przed Mikołajkami bo 5 grudnia odwiedziliśmy salę zabaw Słoneczko w Koninie. To już prawie tradycja, bo co roku właśnie o tej porze odwiedzamy to miejsce. Dzieci bawiły się w różnych kącikach sali zabaw, korzystały z różnych urządzeń i atrakcji tego miejsca. Swoją obecnością zaskoczył nas nawet święty Mikołaj, który obdarował dzieci słodkimi upominkami.

A jak się bawiliśmy, zobaczcie sami :)


Pasowanie na przedszkolaka.

AM - 07.03.2014. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

26 października 2013 roku dzieci z naszego przedszkola stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Sześcioro 4 - latków zostało pasowanych na "starszaków" bo dla nich to już kolejny rok przedszkolu. Cała uroczystość była barwna kolorowa a maluchy wcieliły się w rolę "Leśnych duszków" dając krótki występ dla swoich najbliższych. W ceremonię pasowania zostali zaangażowani wszyscy, także rodzice, którzy tak jak dzieci również musieli złożyć swoje ślubowanie. Maskotka dużego lwa pasowała nasze pociechy, które z tej okazji otrzymały pamiątkowe dyplomy, odznaki oraz upominki.

Nie mogło zabraknąć pysznego torta raz tradycyjnego "100 lat..." Na twarzach naszych gości malowała się radość oraz duma bo dla wielu z nich to taki mały krok w zbliżający się wielkimi krokami świat szkolny. 

Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Bąkowi za przepiękne zdjęcia.

Zobaczcie na foto.

Zapraszamy również do galerii zdjęć TUTAJ oraz na naszego bloga z filmikami TUTAJ.


Dzień Pomidora.

AM - 24.10.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

„La Toamtina”, czyli festiwal pomidorów, obchodzony jest na całym świecie, a w szczególności w Walencji od kilkudziesięciu lat. W Polsce święto pomidorów również ma swoje tradycje i rokrocznie obchodzone jest np. w Kotlinie.

My także postanowiliśmy zorganizować taką uroczystość w dniu 9 października 2013 roku w naszym przedszkolu.

Dzieci przygotowały się już w domach przychodząc do przedszkola w czerwonych ubrankach.

W tym dniu, przy słowach wiersza Jana Brzechwy „Pan pomidor”, dzieci brały udział w wielu zabawach dydaktycznych, próbowały jak smakuje ketchup czy przecier pomidorowy, a także same wykonywały sałatkę pomidorowo-ogórkową, a nawet kanapkę z pomidorem.

Na szczęście nasza Tomatina nie zakończyła się wspólnym obrzucaniem pomidorami, a pyszną degustacją. Uznaliśmy także, że pomidory i przetwory z pomidorów są przepyszne i zdrowe. Może za rok znów będziemy obchodzić święto pomidorów, bo to fantastyczna i zdrowa zabawa.

Zobaczcie na foto.


Kopciuszek.

AM - 24.10.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Żadna z bajek całego świata nie cieszy się takim rozgłosem jak Kopciuszek. Jest znany na wszystkich kontynentach i od wieków przekazywany z pokolenia na pokolenie. Spisany w ponad 700 wersjach a najsłynniejsze opracowania literackie przypisuje się braciom Grimm oraz Charlesowi Perrault.

Nasze przedszkolaki 7 października 2013 roku miały okazję zobaczyć „Kopciuszka” wystawianego przez grupę teatralną Art-Re z Krakowa. Kopciuszek nie tylko oczarował księcia na balu ale także naszych przedszkolaków, które miały okazję przenieść się do magicznej bajkowej krainy i razem z aktorami współuczestniczyć w spektaklu.

Kopciuszek to mądre, dowcipne i barwne przedstawienie z piosenkami i barwnymi strojami. Mamy nadzieję, że grupa teatralna jeszcze nie raz nas zaskoczy i znów będziemy mogli się przenieść w tajemniczy świat baśni...

Zobaczcie na foto.


Dzień Marchewki.

AM - 24.10.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

25 września 2013 roku miał miejsce w naszym przedszkolu Dzień Marchewki. Dzieci przyszły do przedszkola w pomarańczowych ubrankach, wzięły udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych zdrowotnym właściwościom marchewki oraz innych warzyw i owoców. Nie zabrakło również rozmów i zabaw o charakterze prozdrowotnym, które pokazały jak wiele dzieci już wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa.

Nasze przedszkolaki w trakcie zajęć samodzielnie obierały marchewkę, a następnie przy pomocy robota, pod opieką cioci Sylwii, robiły sok z marchewki oraz surówkę marchewkowo - jabłkową.

To był dzień wyjątkowy, zdrowy, pomarańczowy i witaminowy! Po takiej dawce witamin, uśmiechu i zabawy nasze przedszkolaki na pewno będą piękne, zdrowe i radosne.

Zobaczcie na foto.


Jesień u Kubusia Puchatka.

AM - 24.10.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

„Pewnego razu Kubuś Puchatek obudził się rankiem i wyczuwając dziwne zmian w przyrodzie postanowił wyruszyć na poszukiwanie jesieni...„ – tak rozpoczął się spektakl opracowany na podstawie utworu A.A. Milne o przygodach Kubusia Puchatka, który 19 września 2013 roku obejrzały dzieci z naszego przedszkola.

rzedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art – Re z Krakowa, poruszało tematykę zmian w przyrodzie, jesiennych prac polowych i grzybobrania. Dzieci podczas aktywnego oglądania przedstawienia utrwaliły sobie kolejność i charakterystyczne oznaki zmieniających się pór roku. Zrozumiały, że pora następująca po lecie to czas obfitujący w różnorodność barw i mnogość „ darów jesieni”. Dzieci dowiedziały się, że jesienią zachodzi w przyrodzie wiele ciekawych i fascynujących zjawisk, które inspirują do organizowania różnorodnych zabaw i zajęć. Zrozumiały, że jesień to nie tylko wiatry, słota, deszcze i chłód, ale przede wszystkim piękna wielobarwna przyroda oraz smaczne i soczyste owoce i warzywa.

Mamy nadzieję, że przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu cennych informacji, oraz poszerzyło i wzbogaciło ich wiedzę przyrodniczą.

Zobaczcie na foto.


Piknik rodzinny 2013.

AM - 04.07.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Rok szkolny 2012/2013 dobiegł prawie końca. Razem z rodzicami postanowiliśmy wspólnie spędzić jeszcze raz jedno popołudnie. Tym razem pomysł padł na ... Wspólnego grilla :) Impreza rozpoczęła się w sobotę 22 czerwca 2013 roku o godzinie 15-tej. Swoją osobą zaszczycili nas również wójt gminy Kramsk Józef Drop, vice wójt Jolanta Warzych oraz przewodniczący Rady Gminy Kramsk Marek Lidźbiński.

Uroczystość rozpoczęły tradycyjnie nasze przedszkolaki krótkim przedstawieniem pt. Kłótnia kwiatów na łące, były też piosenki dla rodziców a całość zakończyło wspólne muzykowanie do marsza Radeckiego.

Dzieci na koniec wręczyły swoim rodzicom małe upominki z okazji Dnia Matki i Ojca a same otrzymały dyplomy i książeczki z okazji zakończenia roku szkolnego. Pożegnaliśmy aż dziewiętnaścioro naszych wychowanków, którzy kolejny rok szkolny rozpoczną już w zerówce a nawet w klasie pierwszej.

Pani dyrektor Barbara Dutkowiak podziękowała imiennie rodzicom za trud i pracę a także poświęcony czas, który włożyli czyniąc życie tego przedszkola bardziej kolorowym i atrakcyjnym dla maluchów.

Wszyscy do późnych godzin wieczornych bawiliśmy się przy pysznym cieście i przysmakach z grilla, które przyrządzali rodzice. Dzieci w tym czasie korzystały z przedszkolnego placu zabaw.

Jak się bawiliśmy... zobaczcie na foto. Przekonajcie się sami :)

Zapraszamy również na naszego bloga przedszkolnego TUTAJ oraz galerii zdjęć na stronie Gminy Kramsk.


Wycieczka do zoo.

AM - 04.07.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W czerwcu a dokładnie 18. dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami wyjechały na wycieczkę autokarową do poznańskiego nowego zoo. Ogród zoologiczny jest wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu a przy tym doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy zoologicznej zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Już po przekroczeniu bram zoo powitały nas radosne uchatki a później wyruszyliśmy w poszukiwaniu słoniarni, najnowszej atrakcji tegoż zoo. Odwiedziliśmy pawilon zwierząt nocnych, woliery ptaków drapieżnych. Z zachwytem oglądaliśmy kolejno wybiegi flamingów, zeber i żyraf,  marabutów, dzioborożców, kangurów, kuraków, jeleni kazuarów, bocianów czarnych i białych. Podziwialiśmy również ptactwo wodne, którym tuż obok towarzyszyła wyspa lemurów katta.

Po tych niemałych już atrakcjach przyszedł czas na mały przystanek w słoniarni. Gdzie spokojnie przy smacznych lodach mogliśmy podziwiać tygrysy, susły, słonie i wielbłądy. Ten przystanek nieco nas rozleniwił, więc część grupy do "Przystanku Ryś" pokonała trasę kolejką Maltanką. Zobaczyliśmy także wybieg żubrów, małe ssaki drapieżne, antylopy i nosorożce. Jednak największą atrakcją okazał się jednak Zoolandia Park Linowy oraz Quady Rajd Safari, gdzie dzieci szalały w sąsiedztwie radosnych małp.

Na koniec odwiedziliśmy jeszcze tuż przy wyjściu mini zoo, gdzie dzieci mogły pogłaskać kucyka, kozy a nawet świnki wietnamskie. Z uśmiechem na twarzach, zmęczeni ale pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola. Na koniec dodamy tylko, że wycieczka do zoo sfinansowana była z funduszy unijnych w ramach projektu unijnego, który realizuje nasze przedszkole.

Dziękujemy za miło spędzony dzień!

Zobaczcie foto.


Zawód artysta plastyk.

AM - 03.07.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Sztuki plastyczne obok literatury i muzyki są bardzo bliskie dzieciom, szczególnie przedszkolakom. Podczas kolejnego intensywnego tygodnia pracy, którego celem było poznanie zawodu artysty plastyka dzieci mogły przyjrzeć się bliżej działalności jaką wykonuje taka osoba. Misją artysty plastyka jest dzielenie się swoimi umiejętnościami w zakresie sztuk plastycznych. Zdolności plastyczne, którymi dysponujesz, nie są czymś co posiada każdy. Osoba, która podejmuje się takiego zawodu, będzie tworzyć różne dzieła - od bardzo pospolitych po wielkie arcydzieła, wszystko w zależności od obranej drogi. Jako drogę obiorą nasi wychowankowie...? Czas pokaże, jedno co wiemy na pewno to to, że tygodniowa tematyka zajęć bardzo spodobała się dzieciom czego aktywny dowód mogliśmy zobaczyć podczas warsztatów plastycznych, które odbyły się w piątek 14 czerwca 2013 roku przy Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Organizatorami warsztatów było Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, nad całością czuwali animatorzy Tadeusz Wieczorek i Wojciech Nowak. Podczas tych zajęć przedszkolaki dały upust swojej twórczości realizując się przede wszystkim w formach płaszczyznowych - kreowaniu obrazu a nawet przestrzennych - kształtu. Tematyka: jeden niepowtarzalny dzień z naszego życia, trudny ale jednocześnie bardzo interesujący i niepowtarzalny.

Czego nauczyły się nasze dzieci? Przede wszystkim rozwijały swoją kreatywność, bo nie ważne jak ukierunkujesz swoje działania, musisz być osobą potrafiącą stworzyć coś z niczego czyli z głowy. Ważna jest spontaniczność a jeśli pracujesz w grupie twórczej - jak my to niezbędna jest również umiejętność nawiązywania kontaktów i porozumienia z zespołem, który w naszym przypadku okazał się zgrany i kreatywny co niesamowicie nas jako wychowawców cieszy!

Co stworzyły nasze maluchy? Przekonajcie się sami, zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego intensywnego tygodnia pracy.


Festyn z okazji Dnia Dziecka.

AM - 03.07.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Już kolejny festyn za nami, a dokładnie trzeci. O poprzednich znajdziecie Państwo informacje we wcześniejszych postach, zapraszamy do wspomnień :)

Ten festyn odbył się 2 czerwca 2013 roku w amfiteatrze a Kramsku.

Naszymi współorganizatorami byli: Wójt Gminy Kramsk, Radni Gminy Kramsk oraz GOK. Całą imprezę prowadziła grupa EDMAR oraz ARTMAN bawiąca dzieci.

Nasze przedszkolaki zaprezentowały się w trzech utworach wokalno - tanecznych: "Wakacje z rodziną", "Taniec irlandzki" oraz "Motyle". Występom towarzyszyły niesamowite emocje i radość z bycia na scenie.

Po występach naszych przedszkolaków przyszła kolej na rodziców. I tutaj nasi rodzice ponownie zabłysnęli pełnym profesjonalizmem, zaangażowaniem a przede wszystkim radością i uśmiechem, bo w swój występ włożyli nie tylko poświęcony czas na próby ale całe serce. No i udało się! Kochani jesteście niesamowici!

Z tego miejsca dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom "śpiewającym" i "tańczącym" za udział w imprezie a także tym, którzy opiekowali się dziećmi w trakcie występów. Bez Was to wszystko by się nie udało :)

Podczas festynu ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez radę gminy, nasza wychowanka Stella zajęła w nim pierwsze miejsce o czym już wspominaliśmy :)

Tymczasem zapraszamy do gminnej galerii zdjęć TUTAJ oraz obejrzenia VIDEO z tego wydarzenia.


Wygrana w konkursie.

AM - 03.07.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Jest czym więc chwalimy się :)

Nasza wychowanka Stella Bąk (4 lata) zajęła pierwsze miejsce w kategorii: przedszkola i oddziały zerowe w gminnym konkursie plastycznym "Kramsk moje miejsce na ziemi". Konkurs trwał w maju tego roku a wyniki zostały publicznie ogłoszone na Festynie Gminnym z okazji Dnia Dziecka.

Protokół z posiedzenia komisji konkursu możecie zobaczyć na stronie gminakramsk.pl w zakładce "ogłoszenia".

Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

Tutaj kilka kadrów z powstawania zwycięskiej pracy..


O dwóch takich, co ukradli księżyc.

AM - 17.05.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

"Pięć mil dalej, niźli kiedykolwiek doleciał najodważniejszy wróbel, wśród czterech drzew, nad bystrym potokiem, w którym nigdy nie było wody, była wieś, która nazywała się Zapiecek. Jest to nazwa skromna, bo skromni we wsi tej mieszkali ludzie, dobrzy i poczciwi. Chwalili Pana Boga i wiedli pracowity żywot. Któregoś dnia w tejże wsi urodzili się bliźnięta - Jacek i Placek. Chłopcy szybko rośli, ale im szybciej rośli tym większymi leniuchami się stawali, bo bardzo nie lubili pracować. Któregoś dnia uciekli ze swojej rodzinnej miejscowości w poszukiwaniu krainy leniuchów, a po drodze postanowili ukraść księżyc".

Tak zaczyna się bajka Kornela Makuszyńskiego pt. "O dwóch takich, co ukradli księżyc", którą nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć 16 maja 2013 roku w przedszkolu. Spektakl teatralny w wykonaniu artystów z teatru ArtRE z Krakowa jak zwykle dostarczył dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń . Nasi wychowankowie nie tylko świetnie się bawili, ale dowiedzieli się również jak ważna w życiu człowieka jest praca.

Zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia zdjęć z tego widowiska.


Straż Pożarna.

AM - 17.05.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Działalność Straży Pożarnej jest najwyżej oceniana spośród wszystkich instytucji publicznych i służb mundurowych o charakterze usługowym. Dlaczego tak się dzieje? Kim są strażacy i jacy to ludzie? Czym się zajmują? Jakim muszę być człowiekiem i co muszę zrobić żeby zostać strażakiem? Na te i na wiele wiele innych pytań staraliśmy się sobie odpowiedzieć podczas kolejnego tygodniowego projektu z cyklu „poznajemy zawody”, który odbywał się w dniach od 6 do 10 maja 2013 roku.

Nasze przedszkolaki podczas tego wytężonego tygodnia pracy dowiedziały się, że praca funkcjonariusza straży pożarnej jest ciężka i odpowiedzialna. Strażak musi cechować się męstwem, odwagą, hartem, wytrwałością, koleżeństwem a jednocześnie musi być zdyscyplinowany i posłuszny podwładnemu. Poznały też numer do straży pożarnej i dowiedziały jak należy się zachowywać w różnych niebezpiecznych i grożących życiu sytuacjach.

Bardzo dużo mogliśmy się dowiedzieć i zobaczyć podczas wizyty w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1. Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. Wizyta u strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Strażacy zaznajomili nas z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, powodzi i innych zdarzeń zagrażających bezpośrednio życiu ludzi. Największą ciekawość wzbudziły jednak wozy bojowe i inne pojazdy specjalnego przeznaczenia, które ma do dyspozycji ta jednostka m.in. kontenery w tym proszkowy, podnośnik hydrauliczny na wyposażeniu którego znajduje się rękaw ratowniczy, różnego rodzaju przyczepy, pontony, łodzie oraz stroje wykorzystywane na różnych akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili, że w przyszłości zostaną strażakami.

Wiedza, którą maluchy nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, aby dzieci nabrały pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogły udzielić pomocy sobie i innym. Dzięki temu projektowi dzieci: poznały ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; dowiedziały się jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach oraz zaznajomiły się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają niewielką wiedzę na ten temat i nie zawsze radzą sobie w różnych trudnych sytuacjach. Poprzez realizację projektu „poznajemy zawody” uczymy dzieci samodzielności, umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie z nimi a także poznajemy różne profesje.

Na koniec tygodnia nie mogło zabraknąć także pasowania na strażaka w oryginalnym strażackim mundurze Ochotniczej Straży Pożarnej z Kramska. Kochani strażacy życzymy Wam wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu i dziękujemy za to, że jesteście!

Zobaczcie sami na foto.


Praca fotografa.

AM - 13.05.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

"Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia" te słowa Henryka Latosia towarzyszyły nam przez cały tydzień w trakcie kolejnego projektu z cyklu: poznajemy zawody. W dniach 22.04 do 26.04.2013 r. dzieci mogły przekonać się na czym polega praca fotografa i z czym ona się wiąże. Podczas zajęć dydaktycznych a także wizyty u fotografa pana Andrzeja Michalaka dzieci mogły zobaczyć wiele różnego rodzaju sprzętu foto - video, obejrzeć aparat "od środka". Fotografia to taka magiczna sztuka, która potrafi pokazać niezauważalne i my razem z dziećmi próbowaliśmy tego doświadczyć tworząc własne kadry a później oprawialiśmy je we własnoręcznie zrobione ramki. Przedszkolaki wykonały również prostą makietę aparatu oraz wiele ciekawych prac tworząc wspaniałą kolorową galerię. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnego pasowania na fotografa. Starszaki jak prawdziwi fachowcy wiedzą co to jest klisza, obiektyw, flesz, ciemnia, "lustrzanka" czy nawet dagerotyp. Dowiedzieli się co znaczą słowa "malować światłem". Fotografowanie - podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazu - nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. To sposób życia. Wierzymy, że wielu z naszych podopiecznych w przyszłości będzie tworzyć niezwykłe fotogramy zachwycając nas niejednokrotnie.

Zapraszamy na kilka kadrów z tego projektu.


Konkurs na kartkę świąteczną.

AM - 13.05.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

VI Kramskie Wybijanie Żuru pod Patronatem Honorowym Starostwa Powiatowego w Koninie odbyło się w dniu 23 marca 2013 roku o godzinie 15-tej w Publicznym Gimnazjum w Kramsku. Organizatorami byli: Józef Drop Wójt Gminy Kramsk, Klub Seniora oraz GOK również z Kramska. W programie tej imprezy można było zobaczyć Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”, zespół „Sentymentalne Serca” oraz zespół „Dzieci Kujaw”. Zorganizowana była akcja charytatywna na rzecz Vanessy Iwańskiej podczas której licytowano ozdoby i dekoracje świąteczne wykonane przez mieszkańców naszej gminy. Wiele z tych przedmiotów przekazano w prezencie dla naszego przedszkola. W tym miejscu dziękujemy księdzu proboszczowi Sławomirowi Kasprzykowi za obraz „Syrenka”, pani Jolancie Warzych zastępcy wójta gminy Kramsk za obraz „Myszka” oraz panu Markowi Lidźbińskiemu przewodniczącemu Rady Gminy Kramsk za przestrzenną dekorację z krepy na płótnie pt. „Wiosna”. Akcję charytatywną wsparła również nasza pani dyrektor Barbara Dutkowiak licytując jedną z dekoracji świątecznych – przepiękną ogromną pisankę wielkanocną wykonaną przez panią Marię Wróbel radną powiatu konińskiego.

Natomiast dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie na kartkę świąteczną. Wszystkie karty były barwne i wykonane różnymi technikami, konkurencja ogromna. Komisja konkursowa miała spory „orzech do zgryzienia” wybierając laureatów. Zwycięzcami zostali: Antonina Budny, Wiktoria Mazurek oraz Julia Dębińska. Pozostałe dzieci z naszego przedszkola, które brały udział w konkursie również otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książeczek.

Cała impreza okraszona była dużą ilością humoru i dobrej zabawy a także pysznymi potrawami wielkanocnymi. Święta już za nami jednak cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu w życiu naszej gminy jakim jest coroczne „Kramskie Wybijanie Żuru”.

Zobaczcie na foto.


Kalejdoskop 2013.

PM - 27.03.2013. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk Foto - Artur Struk

Zaczynamy

W dniu 12 marca 2013 roku z wielkim entuzjazmem i radością 11 osobowa grupa dzieci z naszego przedszkola wzięła udział w XIV Wielkopolskim Przeglądzie Przedszkolnych Zespołów Tanecznych KALEJDOSKOP 2013 organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Znaleźliśmy się w fantastycznej grupie 25 przedstawicieli z różnych placówek przedszkolnych powiatu konińskiego.

Za udział w przeglądzie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz klocki - upominek dla naszego przedszkola ufundowane przez MDK w Koninie.

Komisja artystyczna postanowiła przyznać wyróżnienia wszystkim przedszkolom biorącym udział w tym przeglądzie. My otrzymaliśmy Wyróżnienie za ciekawe połączenie rekwizytu i stroju w tańcu. Było to dla nas i dla dzieci biorących udział niesamowite doświadczenie.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie mdkkonin.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Muzyka jest wokół nas.

PM - 21.03.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W ramach projektu jaki realizuje nasze przedszkole możemy co miesiąc uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach z muzyką organizowanych przez panią Patrycję Lichą z grupy Atelier. W okresie jesienno – zimowym braliśmy udział w różnych koncertach. Październik to czas zbiorów, niesie ze sobą dobrobyt i radość. Dlatego koncert pt. „Plon niesiemy plon” idealnie się wpasował z piękno tego okresu. Artyści zaskoczyli nas barwnymi strojami okraszonymi wspaniałą muzyką ludową i tańcem.

Listopad to „Muzyka mistrzów”, najsławniejszych, najzdolniejszych artystów z całego świata. Mogliśmy posłuchać fragmentów utworów, które stanowią fundamenty muzyki klasycznej i nie tylko.

W ostatnim miesiącu roku 2012 poznawaliśmy zawód muzyka i tu również delektowaliśmy się słuchając nie tylko orkiestry symfonicznej w Kaliszu ale cudownych latynoskich dźwięków prosto z Peru podczas koncertu „Boże Narodzenie w Ameryce Łacińskiej”. To muzyka, która porwała nie tylko nasze serca ale i nogi do tańca a także wprowadziła nas w okres świątecznej radości.

Styczeń to wyczekiwany przez wszystkich okres karnawału. Uczyliśmy się walca od profesjonalnych zawodowych tancerzy podczas spotkania pt. „Karnawał w Wiedniu – narodziny walca”, które miało miejsce 8 stycznia 2012 roku. Na ten krótki czas przenieśliśmy się do Wiednia, gdzie zachwyciliśmy się wspaniałymi strojami tancerzy oraz ich płynnością w tańcu.

Trwając w bajkowym świecie w lutym pani Patrycja Licha zaprosiła nas do wysłuchania przepięknych utworów z ulubionych bajek dzieci podczas koncertu solistów zatytułowanego „Bajkowy Świat”. Mogliśmy między innymi posłuchać piosenki z filmu „Król Lew” czy innych bajek Walta Disneya.

Koncertem pt.„Hejnał z wieży Mariackiej” i nauką krakowiaka rozpoczynamy radosny okres. Jest marzec i mimo mrozu i śniegu jest słonecznie bo mamy przedwiośnie. Już z wielką niecierpliwością wyczekujemy kolejnego koncertu. Muzyka jest wokół nas...

Zobaczcie na foto


Wielkie szaleństwo karnawałowe?

PM - 14.03.2013. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk Foto - Andrzej Michalak

Zaczynamy

"Wielkie szaleństwo karnawałowe już za nami. Było barwnie i kolorowo. Aż żal, że bal karnawałowy już za nami. Impreza ta odbyła się 4 lutego 2013 roku w sali OSP w Kramku. Środki na ten bal otrzymaliśmy w ramach projektu unijnego, który aktualnie realizuje nasze przedszkole. Jednak aby bal się odbył potrzebne było ogromne zaangażowanie rodziców oraz nauczycieli i w tym miejscu dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania do tej imprezy a szczególnie pani Ewelinie Oksiak i panu Jackowi Andrzejeskiemu. Jesteśmy dumni z takich rodziców.

Szaloną zabawę umilała nam grupa "Fantazja" z Konina.

Tradycyjnie zapraszamy do naszej gminnej galerii zdjęć, którą można odwiedzić TUTAJ.


A może będę mleczarzem...?

PM - 14.03.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W styczniu tego roku a dokładnie w dniach 21 – 25 stycznia po raz kolejny realizowaliśmy w naszym przedszkolu tygodniowy projekt "Ja też będę kiedyś duży i chciałbym zostać mleczarzem”. Był to już kolejny projekt z cyklu poznawania zawodów przez nasze dzieci. W trakcie zajęć przedszkolaki poznały na czym polega praca mleczarza i z czym ona się wiąże. Zapoznały się także z całym procesem przetwarzania mleka i produkcji różnych wyrobów mlecznych.

Odwiedziliśmy Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole gdzie mogliśmy zobaczyć jak powstaje masło, maślanka czy jogurt. I w tym miejscu dziękujemy pracownikom mleczarni za przesympatyczne przyjęcie naszych dzieci a także za pyszny podarunek w postaci serków owocowych.

Dzieci spróbowały także samodzielnie w przedszkolu pod czujnym okiem pań: Sylwii i Kariny stworzyć swój własny jogurt owocowy. Zabawa była pyszna i dała maluchom wiele radości.

Stworzyliśmy piękną galerię dziecięcych prac związanych z zawodem mleczarza. Ten wytężony tydzień pracy skończył się tradycyjnym uroczystym pasowaniem na mleczarza.

Zobaczcie na foto


Jasełka. Dzień Babci i Dziadka.

PM - 14.03.2013. Tekst - Sylwia Pietrzak-Bąk Foto - Andrzej Michalak

Zaczynamy

19 stycznia 2013 roku odbyło się jedno z największych wydarzeń w życiu naszego przedszkola. Tradycyjna coroczna jasełka została wystawiona i okraszona także występami z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przy pysznym cieście i herbatce mogli się spotkać członkowie naszych rodzin, przyjaciele i znajomi. Przyznać trzeba, że liczba gości zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Cieszymy się także, że swoją obecnością zaszczyciły nas Władze naszej gminy a także delegacja z Klubu Seniora w Kramsku.

Dziękujemy z całego serca wszystkim rodzicom i anonimowym sponsorom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Kochani jesteście cudowni!

Tymczasem zapraszamy Was raz jeszcze do obejrzenia zdjęć TUTAJ i skrótów filmowych z tej imprezy na naszym blogu KLIK.


Ratownicy.

PM - 14.03.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W dniu 10 grudnia 2012 roku nasze przedszkolaki zostały uczestnikami szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Panowie z grupy GRM K1 – Arek i Piotr w prowadzili nas w tajniki pracy ratownika. Dowiedzieliśmy się jak zachować się w sytuacji zagrażającej naszemu życiu i zdrowiu, umiemy zrobić prosty opatrunek oraz wezwać pomoc. Dzieci wykazały się niesamowitym opanowaniem i pomysłowością podczas „akcji ratowania przechodnia”. Zachowały prawdziwą „zimną krew”, postąpiły zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami ratowników i wezwały pogotowie. Nasze dzieci już wiedzą jak można kogoś uratować czy pomóc czyniąc zaledwie mały krok a jednak tak wielki – ratować życie.

Zobaczcie na foto


Wielkie muzykowanie.

PM - 14.03.2013. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Już w ubiegłym roku a dokładnie w dniach od 3 do 7 grudnia 2012 roku w naszym przedszkolu aż huczało od atrakcji. A wszystko za sprawą kolejnego projektu w ramach poznawania zawodów tym razem pod hasłem „Ja też będę kiedyś duży i chciałbym zostać muzykiem”. Trzeba przyznać, że był to bardzo intensywny i pracowity tydzień. Dzieci miały okazję poznać mnóstwo instrumentów i pod okiem naszej pani rytmiczki Wioletty Rzymyszkiewicz rozpocząć pierwsze lekcje gry, które zakończyły się wspólnym koncertowaniem. Maluchy poza instrumentami odkrywały karty historii wielkich kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Volfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Bethoven. Każdy z nich już w okresie przedszkolnym doświadczał piękna muzyki. Może i w naszych przedszkolakach drzemią ukryte talenty… Główną atrakcją tego tygodnia był wspólny wyjazd wraz z rodzicami do Filharmonii Kaliskiej na koncert mikołajkowy pt. „Magiczna muzyka” pod batutą Lechosława Nowaka. Dyrygent wraz z zespołem The Sunday Singers wprowadził w nas w tajemniczy świat bajkowej muzyki Walta Disneya.

Ale to nie koniec muzycznych atrakcji, bo w tym tygodniu do naszego przedszkola zawitali muzycy aż z Peru z koncertem pt. „Boże Narodzenie w Ameryce Łacińskiej”. Opowiedzieli nam o tradycjach świątecznych tego zakątka Ziemi, które ściśle związane są z muzyką.

Tradycją tych zajęć jest też to, że wraz z dziećmi tworzymy zawsze wspaniałą galerię prac a kończymy uroczystym pasowaniem. Wrażenia… Jednym słowem niezapomniane!

Zobaczcie na foto


Przedstawienie pt. "Żółw i zając".

PM - 22.10.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Tradycyjnie raz w miesiącu w progach naszego przedszkola gościmy teatr z Krakowa "Art-Re", tym razem mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie pt. "Żółw i zając".

Zobaczcie na foto


Koncert "Dźwięki słońcem malowane".

PM - 22.10.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

1 października 2012 r. w naszym przedszkolu odbył się koncert "Dźwięki słońcem malowane" jako kolejny w ramach spotkań z muzyką. Dzieci poznały nowy rodzaj muzyki jakim jest reggae, usłyszeliśmy klika znanych utworów, m.in. "No woman, no cry" Boba Marleya. Na koniec dzieci próbowały zaśpiewać i zatańczyć piosenkę Michaela Telo " Ai Se Te Pego". Wszystkim przedszkolakom koncert bardzo się spodobał.

Zobaczcie na foto


Wycieczka do kopalni

PM - 28.09.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

W ramach projektu "Ja też będę kiedyś duży i chciałbym zostać..." poznaliśmy kolejny zawód jakim jest - górnik. Dowiedzieliśmy się jak powstaje więgiel, jak się go wydobywa, z czym wiąże się praca górnika i na czym polega. Pojechaliśmy również do Kopalni Węgla Brunatnego w Kleczewie, zwiedziliśmy nastawnię oraz taras widokowy w Jóźwinie. Tygodniowy projekt tradycyjnie zakończyliśmy uroczyście - tym razem dzieci otrzymały górniczy medal.

Zobaczcie na foto


Dzień Rodziny

AM - 04.06.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

26 maja cała Polska obchodziła Dzień Matki my w tym dniu świętowaliśmy Dzień Rodziny. Uroczystość odbyła się pod patronatem kampanii Postaw na rodzinę! Dzieci włożyły całe serce i wiele trudu by wystąpić jak najpiękniej dla swoich rodziców. Tradycyjnie obdarowały swoje mamy i tatusiów pięknymi podarkami.

Były piosenki, wiersze, tańce, nie obyło się także bez wspólnego poczęstunku. Cała uroczystość okraszona była uśmiechami, oklaskami, uściskami a nawet łzami radości i wzruszenia...

Zapraszam serdecznie do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości.


A może policjantem?...

AM - 14.05.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Ostatni tydzień kwietnia był niezwykle pracowity dla naszych przedszkolaków. Realizowaliśmy tygodniowy projekt "Ja też będękiedyś duży i chciałbym zostać policjantem", dzięki temu poznaliśmy zawód policjanta. Dzieci poznały znaczenie pracy policji. Pojechaliśmy też do Komendy Policji w Koninie, zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w budynku, uczyliśmy się też jak zachować się w kontakcie z niebezpiecznym psem. Stworzyliśmy piękną galerię prac o tematyce policyjnej. Na koniec dzieci zostały pasowane na Dzielnych Policjantów.

Przekonajcie się sami, zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Będę kiedyś piekarzem

AM - 11.05.2012. Tekst i foto - Sylwia Pietrzak-Bąk

Zaczynamy

Na początku lutego tego roku realizowaliśmy w naszym przedszkolu tygodniowy projekt "Ja też będę kiedyś duży i chciałbym zostać piekarzem". Był to pierwszy projekt z cyklu poznawania zawodów przez nasze dzieci. W trakcie zajęć dzieci poznały na czym polega praca piekarza i z czym ona się wiąże.

Odwiedziliśmy piekarnię w Kramsku i mogliśmy zobaczyć jak wypieka się chleb.

Dzieci spróbowały także samodzielnie w przedszkolu pod czujnym okiem pań: Sylwii i Kariny upiec pyszne babeczki które dekorowały wg własnego pomysłu.

Wypieki się na tyle udały, że stały się wspaniałym prezentem dla dziadków. Maluchy wręczyły te słodkie pyszności swoim bliskim podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka (zapraszam do obejrzenia zdjęć z imprezy na naszym blogu.

Stworzyliśmy piękną galerię dziecięcych prac.

Ten wytężony tydzień pracy skończył się uroczystym pasowaniem na piekarza.


Karnawał w Przedszkolu Gminnym

AM - 08.02.2012

Zaczynamy

Barwnie, radośnie i głośno było w poniedziałkowy poranek w Przedszkolu Gminnym. Kiedy już udało mi się pokonać magnetyczny zamek, moim oczom ukazał się niecodzienny widok, którym pragnę podzielić się z Wami. Nad bajecznie ubranymi dziećmi, królowały wyraźnie dwie, również kolorowe sylwetki (nie mówię o Sylwii i Karinie, bo one też królowały). Jedną z nich był prawdziwy Czarodziej z magiczną pałeczką, drugą zaś ogromny pies o imieniu Ciapek. Było również kilku rodziców, którzy aktywnie uczestniczyli we wszystkich niemal zabawach. Gwar na moment ustał kiedy pojawili się nieoczekiwani goście. I chociaż nie byli w strojach karnawałowych, ale przynieśli dzieciom drobne upominki, to porwano ich do tańca. Tymi gośćmi byli: Józef Drop i Jolanta Warzych - wójt gminy i jego zastępca, oraz Maria Kordyl - sekretarz gminy (pan Józef wychodząc szepnął mi do ucha, że w przyszłym roku też się przebierze. Ciekawe za kogo?). Z rozmowy z Sylwią dowiedziałem się o najbliższych planach. Tutaj naprawdę dużo się dzieje. Obiecałem zaglądać tu częściej.

Zobacz foto

strzalka

© 2012-2015 Przedszkole Gminne w Kramsku, ul. Chopina 12, 62-511 Kramsk, tel. 63 2470004 w. 226, e-mail: przedszkole.kramsk@gmail.com